Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:00 05.06.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема как да покажеме на алкохолика 4е е такъвнови  
Автор upla6ena (от алкохол)
Публикувано19.09.05 13:14



Здравейте ,съпругат ми е алкохолик ,но не иска да си го признае,не дава и даму говоря на темата.Моля ако някой се е сблъскавал с подобен проблем да сподели опит .



Тема Re: как да покажеме на алкохолика 4е е такъвнови [re: upla6ena]  
Автор AlcoHelp (непознат )
Публикувано20.09.05 09:02



За съжаление няма как да му го "покажеш", той сам трябва да го осъзнае.
На мен някой ако ми каже, че съм алкохолик- отричам. Но поне вътрешно си го признавам и се опитвам да се справя



Тема Re: как да покажеме на алкохолика 4е е такъв [re: upla6ena]  
АвторБПA (Нерегистриран)
Публикувано20.09.05 10:15



ПИСМОТО НА АЛКОХОЛИКА

Аз съм алкохолик. Нуждая се от Твоята помощ. Не ме упреквай, не
ме обвинявай, не ме проклинай. Не би ми се сърдила, ако бях болен
от туберкулоза или диабет.
Алкохолизмът също е болест. Не ми изливай алкохола, това
просто е напразно, тъй като така или иначе ще намеря начин да си
доставя друга бутилка. Не ми позволявай да Те ядосвам. Ако ме
атакуваш с думи или физически, само ще затвърдиш лошото мнение,
което имам за себе си. Аз вече достатъчно мразя себе си.
Нека Твоята любов към мен и страхът за мен не те водят до
това да правиш нещата, които аз самият съм длъжен да правя. Ако
поемеш отговорността за всичко, ще ме отучиш да буда отговорен
за своите постъпки. Ще имам все по-голямо чувство за вина, а ти
ще се чувстваш наранена. Не приемай моите обещания, ще
обещая всичко, за да изляза от неприятности. Но характерът на
моята болест ще ми попречи да удържа на обещанията си, дори и
на тези, за които отначало мисля сериозно. Не ме заплашвай, ако
нямаш намерение да изпълниш заканите си. Ако веднъж си взела
някакво решение, спазвай го. Не вярвай на всичко, което Ти
казвам, това може да бъде лъжа. Отричането на очевидни факти е
симптом на моята болест. Нещо повече, най-често бързо губя
уважение към тези, които лесно мога да излъжа.
Не ми позволявай да имам надмощие над Теб, не ми давай
възможност да те използвам. Любовта не може дълго да съществува
без справедливост. Не страдай заради мен и не се опитвай да ме
спасиш от последствията на моето пиене.
Не лъжи, не плащай заради мене сметките. Такова поведение
намалява или избягва кризата, която би могла да ме мобилизира да
търся помощ.
Докато продължаваш да ме спасяваш от всяка неприятност,
ще мога да отричам това, че имам алкохолен проблем. Преди всичко
научи колкото е възможно повече неща за алкохолизма и Твоята
роля по отношение на мен.
Идвай на отворените сбирки на АА. Участвай редовно в
срещите на Ал-Анон. Чети литература и поддържай личен контакт с
членове на Ал-Анон. Това са хора, които могат да ти помогнат ясно
да видиш цялата Твоя ситуация.
Обичам Те
Твой алкохолик



Тема Re: как да покажеме на алкохолика 4е е такъвнови [re: БПA]  
АвторTaня (Нерегистриран)
Публикувано26.09.05 15:01



В такъв случай интересно ми е какво препоръчвате да правят близките на един алкохолик, тук прочетох само какво не трябва да правят. Общо взето извода излиза че е - не ми се меси в живота, остави ме да пия и да си правя каквото си искам. Не ме обвинявай, не ми помагай, не ми говори. А мислите ли че на близките на тези хора им е много лесно. Нали все нещо трябва да направят, или най-добре е да ги оставят сами да се оправят с проблемите си?



Тема Re: как да покажеме на алкохолика 4е е такъвнови [re: Taня]  
Автор byrborina (непознат )
Публикувано26.09.05 17:59



Съгласна съм с Таня! Първо се зарадвах много на Писмото, защото ужасно ми липсва откровеното мнение на алкохолика / трудно им е да говорят за това с близките си/ . Но сега съм разочарована от това "не прави туй , не прави онуй".
Особено съм огорчена от "често губя уважение , към тези , които мога да излъжа". А аз как не губя уважение към моя алкохолик, макар , че ме лъже?
От това писмо излиза , че алкохолика абдикира от всякакви отговорности във взаимоотнишенията си .
По добре ми кажете, мили алкохолици, какво в нас , вашите жени / или мъже, майки , деца и т. н. / ви трогва и би ви накарало да предприемете нещо?



Тема Re: как да покажеме на алкохолика 4е е такъвнови [re: byrborina]  
Авторalkoholik (Нерегистриран)
Публикувано27.09.05 03:13



a) nie sme alkoholici i ne sme v sustoianie da ypravliavame jivota si;

b) veroiatno nikakva choveshka sila ne e v sustoianie da ni osvobodi ot alkoholizma;

v) Bog moje i bi ni izbavil, ako Go potursim.



Тема Re: как да покажеме на алкохолика 4е е такъвнови [re: byrborina]  
Автор Fire walker ()
Публикувано27.09.05 05:57



Работя с хора с алкохолизъм и наркомании и мога да потвърдя, че е точно така-ако видят, че могат да излъжат или манипулират някой губят уважение към него.Уважават хора,които не се хващат на лъжите и манипулациите, които се отнасят твърдо, но добронамерено към тях, които не ги обвиняват, но и не отричат проблема.

Псмото на алкохолика е много , много точно.Трябва да правиш това, което е добре за теб и децата ти и по този начин помагаш на човека да види проблема си и да направи нещо.

Много хора идват за терапия едва след като жените/мъжете им са подали молба за развод или са им казали,че ги напускат.Когато видят какво става с живота им може и да потърсят помощ. Докато всичко изгелжда,че се крепи въпреки пиенето или наркотиците не прдприемат нищо, защото си мислят,че и с пиенето нещата си вървят ОК.

Ти нямаш сила да промениш когото и да било друг освен себе си.Изпозлвай тази сила, чрез това може да промениш и другия.

Mens agitat molem



Тема Re: как да покажеме на алкохолика 4е е такъвнови [re: Taня]  
АвторБПA (Нерегистриран)
Публикувано27.09.05 13:45



В последното си много права - остави алкохолика сам да решава проблемите си и да носи отговорност за действията си.
Ако имаш време прочети следващия материал. На мен , като съпруга на алкохолик, ми беше в полза.

Много от нас, които са близки на алкохолик, понякога са чувствали, че по някакъв начин са виновни за проблемното пиене. Ние не сме виновни. И все пак нашите решителни, гневни или страшни усилия да направим нещо за пиенето или проблемите, които произтичат от тях, могат да влошат нещата. Всъщност много членове на Ал-Анон са научили, че ”Един проблем с пиенето в даден дом често може да бъде по-лесно разпознат по поведението на тези, които живеят с пиещия, отколкото по това на самия пиещ”.

НИЕ, КОИТО ЖИВЕЕМ ИЛИ СМЕ ЖИВЯЛИ С АКТИВЕН АЛКОХОЛИК, ВЕРОЯТНО СМЕ …

· давали извинения за пиенето на алкохолика
· се опитвали да запазим благоприличието, да придадем приличен външен вид на алкохолика
· ги будили, за да отидат навреме на работа, на училище, на други места обаждали сме се, за да ги извиним, когато те не успяваха да се справят със задълженията си
· ги прикривали пред съседите, близките и приятелите
· полагали усилия, за да ги накараме да се нахранят
· стояли в къщи, за да не попадаме пред погледа на други хора
· излизали колкото може по.често, за да се отървем от всичко


НИЕ ВЕРОЯТНО СМЕ …

· извършвали всички домакински работи
· допълвали или припечелвали всички пари за семейството
· плащали сметките на алкохолика, както и нашите собствени
· контролирали всички пари, или поне тези, които можехме да спасим
· търсили работа за тях или сме им помагали да вършат работата си


Няма значение какво опитваме да правим, ние рядко сме в състояние да постигнем някакво трайно подобрение. И все пак ние упорито повтаряме нашите напразни опити. След дълги години на безкрайни болезнени опити ние в Ал-Анон си дадохме сметка, че някои от нашите постъпки и поведение, въпреки че са често срещани, не са в състояние да помогнат.

Тъжна истина е, че хората, които най-много се тревожат за проблемните пиячи, по-често причиняват вреда, отколкото добро. Чрез собствените си постъпки ние може би удължаваме годините на пиене и агонията, свързана с тях.

ЕТО НЯКОИ НЕЩА, КОИТО МОЖЕТЕ ДА НАПРАВИТЕ ДНЕС

Приемете факта, че съществува проблем с алкохола и че можете да се научите да се справяте с него (АЛКОХОЛИЗМЪТ Е ЗАБОЛЯВАНЕ-Първото нещо, което трябва да научите, в което трябва да повярвате, да приемете, е че алкохолиците страдат от истинско заболяване – едно заболяване, което засяга всички, които са им близки.
Алкохолизмът не се причинява от слабоволие, неморалност или желание да бъдат наранени другите. Съвременните научни проучвания в областта на това заболяване отхвърлят остарелите схващания, които се основават на суеверието, незнанието и предубежденията. Успехът на новия подход се доказва убедително от хилядите възстановени хора в обществата Анонимни Алкохолици, Ал-Анон и Алатин.

След като веднъж възприемете идеята, че алкохолизмът е заболяване, а пристрастените пиячи и хората, които ги обичат, могат да намерят освобождение, няма да имате причини, за да се срамувате от алкохолизма – няма да имате причини, за да се страхувате от него.)

· Разберете, че имате право на достойнство и на приличен живот
· Напомняйте си, че много неща, които се изричат и правят в момент на гняв, разочарование или отчаяние, могат да влошат нещата
· Дайте си сметка, че всеки от нас може да промени единствено себе си
· Посещавайте сбирки на Ал-Анон, за да откриете как се справяме ние с подобни положение

НЯКОИ ВАЖНИ НЕЩА, КОИТО НЕ ТРЯБВА ДА ПРАВИМ

Ако алкохоликът във вашия живот все още пие активно, важно е да научите какво не трябва да се прави.
· Не се отнасяйте към алкохолика като към дете; не бихте се отнасяли така, ако той или тя страдат от друго заболяване
· Не проверявайте колко много пие алкохоликът
· Не претърсвайте за скрити напитки
· Не изливайте алкохол; алкохоликът винаги намира начин да си набави друг
· Не натяквайте на алкохолика за пиенето. И никога не се карайте с него или нея, когато е под въздействие на алкохол
· Не проповядвайте, не упреквайте, не се карайте и не влизайте в пререкания

Ако можете да си наложите да избягвате тези неща, ще успеете да постигнете по-добро душевно равновесие. Всички тези не трябва да имат основание и са резултат от опита на много хора.

Алкохолиците страдат от чувството за вина много по-силно, отколкото могат да си представят неалкохолиците. Пропилявате усилията си, ако им напомняте за провалите, за пренебрегването на семейството и приятелите и за социалните грешки. Това само влошава положението.

Подходът “ако ме обичаше” също така не дава резултати. Запомнете, че алкохолизмът е пристрастие по природа и не може да бъде контролиран от силата на волята.

Също така безполезни са обещанията, увещанията, споровете и заплахите. Една дума за последните: не отправяйте заплахи, освен в случаите, когато сте решени да ги изпълните.

Предпазвайте се от поведението “по-свят от папата”. Неприязнеността и самодоволството не могат да излекуват едно заболяване и не ви подхождат.
Понякога една криза – загубата на работа, катастрофа или арестуване – могат да убедят алкохолика, че се нуждае от помощ. Не глезете и не предпазвайте прекомерно алкохолика в подобни случаи. КРИЗАТА може да бъде необходима за възстановяването.

Не правете нищо, за да избегнете подобни кризи – не изплащайте непокрити чекове и просрочени сметки, не го извинявайте пред началника. Страданията, които се опитвате да облекчите чрез тези си действия, може би са точно онова нещо, което може да накара алкохолика да си даде сметка за тежкото си положение – буквално една скрита благословия.

Из материали на световната организация на близки и приятели на алкохолици Al-Anon.



Тема Re: как да покажеме на алкохолика 4е е такъвнови [re: БПA]  
Авторлoш (Нерегистриран)
Публикувано01.11.05 09:29



Бягай далече!!! (ако ти е съпруг/съпруга)

Алкохолика е болен, който не иска да се лекува. Това го различава от другите болни. Има някой подобни психични заболявания, няма оправия, освен с груба сила, но ефекта е съмнителен. Ако не разбираш български: run far away, или нещо подобно. Sorry.



Тема Re: как да покажеме на алкохолика 4е е такъвнови [re: БПA]  
Авторлoш (Нерегистриран)
Публикувано01.11.05 09:29



Бягай далече!!! (ако ти е съпруг/съпруга)

Алкохолика е болен, който не иска да се лекува. Това го различава от другите болни. Има някой подобни психични заболявания, няма оправия, освен с груба сила, но ефекта е съмнителен. Ако не разбираш български: run far away, или нещо подобно. Sorry.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.