Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:09 13.06.24 
Здравна
   >> Алтернативна
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема въпрос за билка-демир бозан  
Авторнoвo (Нерегистриран)
Публикувано05.06.07 08:58



някои знае ли коя е тази билка-демир бозан,какво представлява и къде мога да си я набавя-спешно



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: нoвo]  
Авторcugar (Нерегистриран)
Публикувано20.06.07 21:23



Да, чувал съм за чудодейните качества на тази билка. Рядка е, но познавам човек, който знае къде расте.



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: cugar]  
Автор *jull** (())
Публикувано21.06.07 10:28



Напишете нещо повече за тази билка - какво лекува, как се употребява, къде може да се намери?





Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: *jull**]  
Авторtiger_tulip (Нерегистриран)
Публикувано21.06.07 11:09



Най-често се ползва за магии и за разваляне, не за лечение.



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: tiger_tulip]  
Автор *jull** (())
Публикувано21.06.07 23:09



Не мога да повярвам, че Природата я е създала само и единствено с тази цел!





Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: *jull**]  
Авторcugar (Нерегистриран)
Публикувано24.06.07 20:40



Знам и е проверено, че отварата от тази билка помага за зарастването на всякакви рани. Има невероятен ефект.



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: нoвo]  
АвторИ. (Нерегистриран)
Публикувано25.06.07 14:09



Мисля, че билката демир-бозан на български се нарича разковниче, даже и преводът и от турски мисля че значи точно това. На нея наистина и се приписват изключителни качества. Растението на латински е Marsilea quadrifolia - четирилистна марсилея. Представлява вид водна папрат, защитено растение е и знам, че е разпространено в някой заблатени места покрай Дунав, а вероятно и в блата във вътрешността на страната. Допускам, че се култивира от акваристи. Рядко е, аз също съм си наумила да го завъдя и да пробвам да го отглеждам.



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: И.]  
Автор *jull** (())
Публикувано27.06.07 07:57



Сега си спомням, че за нея говореше лечителят д-р Баев от Харманли. Той определя билката демир бозан като уникална и твърди, че с нея се лекува почти всичко...





Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: *jull**]  
Авторjisika (Нерегистриран)
Публикувано15.03.08 14:21



" Демир"означава желязо,а "бозан"-развалящ



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: jisika]  
Автор *jull** (())
Публикувано17.03.08 13:58



Ха, сега, де!


И какво ще рече това в крайна сметка?!





Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: *jull**]  
АвторИ. (Нерегистриран)
Публикувано17.03.08 19:04



А възможно ли е демир да означава и пирон, не само желязо. Тогава наистина демир бозан буквално означава "разковниче".



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: И.]  
Автор Kossoman ()
Публикувано18.03.08 15:28







Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: Kossoman]  
АвторИ. (Нерегистриран)
Публикувано19.03.08 18:36



Сигурен ли си в това? Защото и аз си мислех, че демирбозан, разковниче и Marsilea quadrifolia са едно и също нещо, но беше само предположение - за туското наименование на билката по-специално.



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: нoвo]  
Авторcoл (Нерегистриран)
Публикувано18.06.08 12:11



Някой има ли личен опит от употребата на демирбозан (разковниче, Marsilea quadrifolia)?

http://www.demirbozan.com/



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: И.]  
Автор Pocти (GuineaPig)
Публикувано19.06.08 08:40



Зачетох се по тази билка и не утраях. Не мисля, че може да се разчита на такъв "превод" на името й. Очевидно демирбозан/демирбузан/demirbuzan (на турски) написано слято или като две думи, с "о" или "у", си е диалектно наименование на билката. Някъде в Мрежата срещнах две статии, в които посочват Бабиния зъб (Tribulus terrestri) като синоним на демирбузан, но според мен това си е малка заблуда, т.к. едно от наименованията на Бабиния зъб е Трабузан.
Нещо интересно, обаче, намерих в енциклопедията "Българска народна медицина" на ИК "Петър Берон" от 1999. Там, според една от авторите (Сирануш Папазан-Таниелян), Демирбузан е синоним на Шапиче (Alchemilla vulgaris). Цитирани са 5-6 стари езикови, етнографски и ботанически български източника, та за това съм по-склонна да приема тази версия, отколкото "преводната".

Надникни....

Редактирано от Pocти на 19.06.08 08:41.



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: И.]  
Авторп (Нерегистриран)
Публикувано19.06.08 12:19



Това, по мое мнение е трибузан или така наречените бабини зъби.Понеже се минах и си купих демир бозан.Нямам отзиви за деиствието но по листата които не са смлени и по описаието за плода в рекламите за него съм почти 100% сигурен.Които иска да се порови и той.



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: п]  
Автор redflower2 (непознат)
Публикувано20.06.08 00:38



След като си го купил, сподели, какво пише на опаковката, от какви билки е съставен този чай? Или там има само демирбозан?



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: п]  
Автор Pocти (GuineaPig)
Публикувано20.06.08 08:21



П., ако имаш билката на ръка, пък дори и изсушена, наистина можеш да направиш справката. Разбира се, ако не е смляна. Разликата в листата на двете треви е очевадна.
Начинът, по който мистериозно рекламират билката, обаче, ме навежда на мисълта, че е нещо доста разпространено (много вероятно и бабин зъб да е). Дразни ме това, че държат "на тъмно" хората - пишат суперлативи (не казвам, че сигурно не помага, но чак пък панацея... няма такава билка!), а латинското наименование на билката не споменават никъде. Така или иначе не билката е запазена марка на билкаря, а начинът, по който се приготвя и използва. А пък майсторлъка е да се намери правилната диагноза и да се избере правилната стратегия на лечение.
Бабини зъби (Tribulus terrestris):


Шапиче (alchemilla vulgaris)


Надникни....


Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: Pocти]  
АвторDraid (Нерегистриран)
Публикувано31.07.08 22:33



Съжалявам, че ще ви разочаровам, но билката наречен демир бозан, няма нищо общо с тези билки за които я смятате. Първо има два вида демир бозан - ливаден и горски. Ливадния е висок м/у 20-40 см зелен на цвят със остри листенца обърнати нагоре, горския е с по широки листа силно разклонен. Деиствието на билката е невероятно, просто няма аналог със други такива особено при зарастванет на открити рани. Интересно е че няма никаква информация за тази билка. Билката има огромно приложение при различни видове заболявания, но личните ми наблюдения от това как лекува открити рани са просто невероятни.



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: Draid]  
Автор bagryana (непознат )
Публикувано01.08.08 12:57



Къде расте тази билка? От къде може да се намери? И помага ли при стари белези от операция?



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: нoвo]  
Автор777 (Нерегистриран)
Публикувано15.02.09 10:46



Аз съм ползвал тази билка.Береше ми я баба ми. Има я по полски и горски терени.Помага за заздравяване на рани.В един литър вода се слага китка от билката и се вари докато водата остане на половина. След това раната се потапя в отварата. Също така може и да се пие за язви и гастрити. За съжаление съм забравил схемата, Спомням си само че се пиеше на гладно.
Аз я пиех като ученик против гастрит /носех си по половин бурканче от пюре от отварата, а остатъка го съхранвах в хладилник/.От тогава нямам стомашни проблеми.
Чул съм, че в по-висока концентрация отварата е отровна, но не съм сигурен.
Спомням си, че ако при варенето се изчака повече или се сложи по-голямо количество от билката, след това много ми се гадеше като я пиех.
Билката представлява нещо като твърда разклонена трева с четирилистни листа, но не е това от по горните снимки.
И последно да дам един пример: Педи около 3 години, докато поправях нещо, отверката отплесна и си пробих показалеца и средния пръст на меката част не посредствено до дланта.След две три накисвания раните буквало изчезнаха.



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: 777]  
Автор dama_spatia (непознат )
Публикувано15.02.09 11:55



много вероятно е, да я има тази билка в билковите аптеки.



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: 777]  
Автор Yankallarionova (непознат )
Публикувано10.03.09 15:22



Билката съм изпробвала при изгаряния, брала съм я с баба ми. При сериозни изгаряния не оставя дори и белег- още в първите дни се вижда невероятно подобрение. Ще направя опит да ви кача снимка на билката. Вижда се как изглеждат листенцата. Стъблото е четириръбесто. Снимката намерих в мрежата, но не знам латинското име. Ако някой го знае ще се радвам да го разбера...



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: cugar]  
Автор Yankallarionova (непознат )
Публикувано10.03.09 15:26





<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Yankallarionova на 10.03.09 15:28.</EM></FONT></P>

Така изглеждат листенцата. Моля ако някой знае как се казва на латински да сподели. Знам го от баба ми расте около гр. Ихтиман, брали сме го и на Люлин планина. Баба ми го знае от прабаба ми, в този край е доста популярно и се използва при различни болежки.

Редактирано от Yankallarionova на 10.03.09 15:31.



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: нoвo]  
АвторMoapeйн (Нерегистриран)
Публикувано13.03.09 17:09



по пазарите при бабичките - те така я знаят,
на аптекарски език май е синоним на виаграта

тръни има, дето им викат зъби

сега пак шми спрат нета, бан сигурно е малко за бабишкер кът мен (е нема па да псувам за ваш хаир)

Нямам вече период - спрях го,
неразбран народ ейййй



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: Yankallarionova]  
Автор bagryana (новак)
Публикувано14.03.09 18:05



Помага ли билката в случай на стар белег от операция? А ако се приложи непосредствено след махането на конците от операцията, дали би помогнала, за да не остане белег?



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: Yankallarionova]  
АвторBoдa (Нерегистриран)
Публикувано30.03.09 15:54



Янке, никаква снимка не се вижда. Опитай пак!



Тема Истината за демир бозаннови [re: нoвo]  
Авторdd-to-be (Нерегистриран)
Публикувано06.05.09 17:16



Билката се казва дребно обичниче (Thalictrum minus). На руски език е василистник малый.



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: нoвo]  
Автор paзбиpaм (перде)
Публикувано07.05.09 00:01





Не гледайте как изглежда, разберете какво Е

Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: tiger_tulip]  
Автор paзбиpaм (перде)
Публикувано08.05.09 23:47



Ако става дума за онази много бодлива билка - да. Ползва се и за защита на дома от магии.

Не гледайте как изглежда, разберете какво Е


Тема Re: Истината за демир бозаннови [re: dd-to-be]  
АвторДимo (Нерегистриран)
Публикувано10.05.09 04:04



Thalictrum aquilegifolium, знам я от ботаник. Патентован е български препарат в чужбина - талибластин, главно при левкемии. Забранена е като билкова добавка поради умерената й токсичност. не знам дали билкарите я дозират правилна и е възмутително, че я продават на десетки пъти по-високи цени! Още повече, нито едно билка няма и следа от това да е панацея, въпросът е в това, което обикновено не се прави - комплексно лечение и строго индивидуализиране. Нямам време много да ходя по-форуми, но който иска можем да обсъдим - mirarl@mail.bg



Тема Re: Истината за демир бозаннови [re: Димo]  
АвторKoнфyзия (Нерегистриран)
Публикувано12.05.09 02:10



Бравос на българските фармацевти,
имаш мейл, значи спамиш.
За мен е все едно как ще го правиш, какъвто и който и да си.
Примерен текст-отговор към участник в темата:

една баба от Люлин планина и други неща ми продава от години


За недоразбралите, че никовете Каризма, Carisma, Харизма също както метаморфозите на Омега и Моарейн също са мои,

има специална тема в клуб Перник,
към днешна дата е най-отдолу на първата страница


Извинявам се на всички индивиди бъркащи местата на раждане съдържащи "Щ", и то само ако е ясно, че се е раждало предимно в болничните заведения на така обозначените ...населени места.

Думи други наистина нямам



Хубаво сме се нагласили, tiger_tulip, добра среща и тук

еваларката направо,
кво да се лъжем


Привет в тая връзка и на малката ми астро-близначка,
според както научих времето на Баховите есенции щяло да дойде след 15ина години в ... Перник къде другаде, да не съм на служба като снаха и във Варна? :)))


Четливо послание и в клуб Семейство ще ми допадне,
ама няма да се глезя толкоз и в реала - до срещи там,
Дами и Господа



Тема Re: Истината за демир бозаннови [re: Koнфyзия]  
Авторmm (Нерегистриран)
Публикувано12.05.09 16:53



Хей, тази билка я намерих в турските сайтове за магии и такива подобни.
Килограм на тази билка изсушена струва около 50 лв. Но за съжаление не можах да намеря снимка на билката. Ще потърся и ще постна във форума. И само за справка , екстракт ДЕМИР БОЗАН в Турция струва 18.00 лв. с ДДС. :)



Тема Разбира, разбира,нови [re: mm]  
АвторKoнфyзия (Нерегистриран)
Публикувано14.05.09 22:10



айайхей :)))



Тема Re: Разбира, разбира,нови [re: Koнфyзия]  
Автор kalenderov (perf. stranger)
Публикувано13.11.09 23:06







Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: cugar]  
Авторelis (Нерегистриран)
Публикувано28.12.09 14:43



Да знам я билката Демир бозан .Знам и къде расте и за какво се ползува .Това което са показали на снимката изобщо не е тая билка. И е смешно да искат 43 лева за една трева която расте свободно из мочурливите места и овчарите си връзват краката на овцете когато имат някаква рана . Аз си я посадих отглеждам у дома за лични нужди ако се наложи . В комбинация с други билки излекувах съпруга си от запушване на кръвоносни съдове "Бюргер " в резултат на което беше имаше гангрена и искаха да му отрежат крака над коляното . Бяхме ходили и при Ванга -лека и пръст и дори тя беше казала да слушаме лекарите . Естествено не послушахме никои , започнахме бани с демир бозан . Сега е жив , здрав и с два крака .



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: elis]  
Автор мaмчe ()
Публикувано29.12.09 01:32



Ако имате възможност дайте снимка на билката, за да можем и ние да я открием през лятото.

"Здраве заслужава този, който умее да се бори за него."/Л.Ковачева/


Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: мaмчe]  
Авторпaдyka (Нерегистриран)
Публикувано29.12.09 21:12



Дали не е това :

,

Между другото, безценен при зарастване на кости е черният оман



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: нoвo]  
Авторpaduka (Нерегистриран)
Публикувано02.01.10 22:19



Рани, третирани с билката зарасличе (черен оман)





Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: paduka]  
АвторЖopo (Нерегистриран)
Публикувано06.03.10 17:33



И в края на краищата какво е демир бозан ?
Тук се посочиха поне 4 различни вида билки и стана пълна каша.
Къде е истината?



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: Жopo]  
Автор hospitalier (минаващ)
Публикувано08.03.10 03:35



Ах каква темичка си намерих тукааааааааа


Всъщност само гадаем.Не знаем коя билка е Демир бозан.Аз имам 2 теории -това е билката цариче защото по описание най прилича на нея освен това в енциклопедията по народна медицина я описват именно нея като синоним на царичето(Шапиче).Другата е че това е магическото разковние за което не знаем почти нищо освен това от легендите.Не знаем нито как изглежда нито кой род е нито какво е ботаническото и име.Имам приятел турчин който ще питам но той е турчин казълбаш и би трябвало да знае.Истината е скрита в етнографските изследвания на турската общност и съответно в българските етнографски проучвания.Така както я описват везните се наклоняват към ,разковниче,,.Даемир бозан на турси означава -този който преобразява желязото...преобразява го в какво-според легендите за разковничето -преобразява го в злато.Значи разковничето е т.нар билка на безсмъртието или философския камък.Разбира се у нас понятието философски камък няма нищо общо с това в западната алхимична традиция.В интернет има много информация за разковничето обаче никъде не се споменава коя е билката.Тя е и магическа и лечебна.
Аз имам предположения обаче ще си ги запазя за себе си.

Редактирано от hospitalier на 08.03.10 04:39.



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: hospitalier]  
Автор nababa (непознат)
Публикувано08.03.10 08:10



Нe ми стана ясно защо търсиш отговор на въпросите си в клубовете, а това което знаеш или предполагаш, ще го запазиш за себе си. Аз ще запазя изводите за себе си. Не би трябвало информацията за нещо ,което може да помогне на някого да е монопол. Монопол може да бъде само за спекуланти и за хора с недотам чисти интереси. Аз пък си мисля, че не може демир бозана да е шапиче, защото това е едно много разпространено растение у нас. По същата причина не мисля, че е и бабини зъби. Разковниче в ботаниката се нарича марсилеята - вид водна папрат (Marsilea quadrifolia). Тя наистина е много рядка и защитена. Според един билкар, който също се интересува от въпросната магическа билка и си е правил проучвания, демир бозан е вид обичниче (Thalictrum minus). A 'бозан' доклокото знам, значи и троша, чупя. Така че нещата се връзват. Само дето не знаем какво е демир бозан. Ако се беше намерил някой, който твърди в тази дълга тема, че я е виждал, снимал и пр. и да пусне снимка, щяхме да я открием. Но явно всеки си пази за себе си това, което знае. Сега се сещам, че и аз познавам турци, които могат да ми издирят инфо за билката. Ако разбира се, турските ходжи не държат да запазят тази информация само за себе си. Като онази фирма, която предлага демир бозан на кг, но не казва какво предлага. Може да предлага и сено.



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: nababa]  
Автор hospitalier (минаващ)
Публикувано08.03.10 15:40



Това което знам и предполагам е че разковниче е едно от имената на билката Салеп!Освен това ,,разковниче,,казват на различни билки в различни краища на страната.Все пак въпроса остава спорен за разковничето.Може би ще трябва да се поровим из архивите а не да се допитаваме до билкари.И е абсолютно невярно че разковниче е Марсилеята.Да вероятно в някакъв период от нашата история на тази Марсилея е дадено име разковниче( и то само в някои краища на страната).Това обаче не означава че става въпрос за това разковниче от легендите защото никъде в никоя легенда не го описват като водно растение.Ако става за въпрос както писах в някои краища на страната казват разковниче и на ,,Бабините зъби,, и Салепа.Най вероятно разковниче е обща дума която обозначава някакво растение съдържащо преобразяващо вещество.Нещо като панацея.
Относно Демир бозан -това е синоним на Шапиче(цариче).Все пак това го твърдя като се основавам на фундаментален труд-Българска народна медицина издание на Етнографския институт с музей към БАН.Труда е плод на едни от най големиет учени в тази област и се цитират множество източници.
Това че демир бозан е обичниче е интересна версия.Най вероятно с тази дума наричат различни растения.Остава да се проучи дали Демир бозан и разковниче са синоними което е по малко вероятно.



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: hospitalier]  
Автор nababa (непознат)
Публикувано08.03.10 16:00



Салепите също са твърде много у нас. Кой точно салеп имаш предвид? Аз пък се натъкнах на информация (вярно, от нета), че демир бозана расте на влажно, покрай водоеми, което веднага ме праща при марсилеята. Чудя се етнографите доколкоса ботаници и ботаниците етнографи. С народните имена е голяма чудесия да се оправи човек. А за обичничето ми го е казал един човек, който с това се занимава - бере редки билки и ги изнася за получаване на хомеопатични препарати. Та той контактува с разни билкари, които не са завършили фармакология, а са наследили занаята от баби и дядовци. Сега търся някой да ми направи справка в турския нет. За демир бозана - твърди се, че не е просто билка, а растение за магични ритуали, каквото и да значи това.



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: nababa]  
Автор hospitalier (минаващ)
Публикувано08.03.10 16:26



Обикновения Салеп -най популярния.Сега пък прочетох че другото име на обичничето е омайниче което пък от своя страна растяло прегърнато с царичето(това за което твърдя че е демир бозан).Обаче като направих справка в нета се оказва обичниче и омайниче(планиското което съдържа лечебн радий)са две различни растения.
Объркването е пълно!Единствената помощ е от много тесен специалист езиковед -етнограф -специалистт по традиционна медицина и да има ботанически познания.



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: hospitalier]  
Автор nababa (непознат)
Публикувано08.03.10 17:21



Обикновеният салеп е Orchis morio и е наистина много популярен. Омайничета има доста видове в Б-я, но предполагам, че става въпрос за Geum coccineum. Също го има по всички наши планини. Обичниче е друго растение - има два вида в Б-я - Thalictrum aquilegifolium и Thalictrum minus. Шапичета (Alchemilla) има доста видове у нас, не знам точно кои се считат за лечебни, но също е повсеместно разпространено. Та, ако демир бозана е рядко биле, няма как да едно от горепосочените. Попаднах на един сръбски или македонски сайт, където пише за демир бозан и е снимано обичничето. Ето това е линка, не знам как да го активирам:





Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: nababa]  
Автор amazonian (ентусиазирана)
Публикувано09.03.10 00:06



Google translate превежда от турски demir като "желязо" и bozan като "нарушава"



Don't tell me what I can't do

Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: нoвo]  
Автор amazonian (ентусиазирана)
Публикувано09.03.10 00:24



Тук да дам един линк и за разковничето

- Marsileaceae го определят като клас "Разковничеви"

Don't tell me what I can't do

Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: nababa]  
АвторЖopo (Нерегистриран)
Публикувано09.03.10 02:10



Македонския сайт не е достъпен при мен.

Явно билката се среща рядко и не е свързана с водата. Ето извадки от едно интервю:

"Расте там, където трудно достига човешки крак. Аз например съм намирал стръкче от нея след три дни катерене по чукарите. Това, което знам от старите турци, е че билката растяла там, където таралежите се любят.
Но аз лично не съм виждал къде таралежите правят любов. Намирал съм билката случайно и мисля, че Бог ми е посочвал пътя към нея. Но ако си мислиш, че взема и си напълня торбата със стръкове демир бозан, забрави! Намирал съм по един стрък и като го изсуша,от него остават няколко грама...

Миналата година от Ню Йорк ми се обади една българка.
Каза ми, че някакъв американец се интересувал от билката и ако мога да му набера стотина килограма щял да ми плати 1 000 долара. Аз й отговорих, че ако този американец може да ми набере половин кило демир бозан, аз ще му платя 100 000 долара. И като чета сега по рекламите как се продават пакети с демир бозан, направо ми става страшно...

Лекува, ама друг път! Тази билка е като бисерните миди - бисер може да се намери в една на сто хиляди миди. Не вярвай на онези, които продават по интернет и по вестниците по 100 или повече грама демир бозан! Това е нагла лъжа! Ако някой от България ми даде 100 грама истински демир бозан, ще го позлатя. Но няма такъв.

Преди време мой познат видял на пътя между Димитровград и Стара Загора кола, натъпкана с чували билки. Попитал го какви са билките, а той му казал: „Ей, като попаднах на една поляна с демир бозан и косих, косих...Утре пак ще дойда да кося...” Това е най-голямата лъжа, която съм чувал през живота си. И този човек ще продава демир бозан, представяш ли си? И ще лъже хората, че лекува рак... Бог да го съди..."

И тук сме се събрали да си помагаме а не като някои "колеги" да си кътаме информацииката.





Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: Жopo]  
Автор nababa (непознат)
Публикувано09.03.10 07:15



Аз нямам интерес към тази билка, не се занимавам с билкарство професионално, а само за лични нужди. Тази билка е обвита с толкова мистерия, толкова много се спекулира с нея, че даже почнах да си мисля, че става дума само за легенди. Интересът ми е човешки и професионален, доколкото се занимавам с култивиране на растения, най-вече декоративни и някой лечебни. Допускам, че фирмите, които я предлагат, спекулират с това. И ми се щеше да е публично известна тази билка. Може да е защитено и много рядко растение и да се налага опазването му. А за билките - знам, че събирането им е и вид свещенодействие и е добре, за своите болежки да си ги събираш сам. Тези тънкости в занаята отдавна са загубени, а може и да са останали хора, които знаят откъде, как, на кого. Както и да е, някой ден може да стигна до истината. А може и така да е редно - билката да си остане тайна за повечето хора. И това, което се продава с килограми с наложен платеж, най-вероятно си е чисто шарлатанство. Сега ще пейстна тази част от македонския сайт, която описва билката. Там се визира Thalictrum (обичниче). Както казах, не е рядко и защитено. Имам и двата вида, които се срещат у нас. Ето текста, обаче снимката не можах да пейстна :

Demir bozan

Magijska trava anadolijskih hod&#382;a „ demir bozan“ ili "razbi gvo&#382;&#273;e" izaziva veliko interesovanje u cijeloj Turskoj ali i Bugarskoj.Navodno, rije&#269; je o vrlo mo&#263;noj biljki koja slama svaku crnu magiju, poni&#353;tava uroke, poma&#382;e kod iskrivljenih usta, delirijuma, &#353;oka...Izvrsna je i kod zubobolje i upale desni.Dovoljno ju je dr&#382;ati u ustima nekoliko minuta i oboljenje nestaje.Navodno lije&#269;i alkoholizam, pu&#353;enje....

Jedna od najmo&#263;nijih ali i vrlo tajanstvenih biljaka koju obilno koriste u svom radu turske hod&#382;e pobu&#273;uje veliku pa&#382;nju i interesovanje kod mnogih.Po&#353;to raste po nepristupa&#269;nim mjestima te je krase &#269;arobna svojstva pla&#263;a se u nekim prilikama i po nekoliko stotina eura.

U magijskim ritualima lije&#269;enja i slamanja zla uz demir bozan koriste se jo&#353; dvije biljke – gor&#269;ica i vrbena.Mora se uzeti u ti&#353;ini vode sa tri izvora.Voda se bez ijedne izgovorene rije&#269;i nosi ku&#263;i gdje se u njoj prokuhaju navedene biljke.Sve ovo se radi na Mla&#273;ak.Onaj ko radi ovaj ritual potom iza&#273;e napolje i sa svoje desne i lijeve strane po tri puta prebroji po devet zvijezda na nebu....

Osim u lije&#269;enju koristi se i u prizivanju sre&#263;u, posebno one nov&#269;ane.Onaj ko &#382;eli imati dobru zaradu i sre&#263;u u novcu prije branja uzme jednu nov&#269;anicu i presavije je na &#269;etiri dijela.Onda lijevom rukom ubire biljku i govori:

Kako no&#263; privla&#269;i dan

a dan no&#263;,

kako rijeke privla&#269;e potoke

a mora silne rijeke,

kako &#382;ena privla&#269;i mu&#353;karca

a mu&#353;karac &#382;enu

tako neka i ova nov&#269;anica

privu&#269;e mi sre&#263;u u novcu.

Neka tako bude amin.

&#268;udotvorna biljka demir bozan ili u prijevodu razbij gvo&#382;&#273;e spominje se i u bosanskim predanjima.Kako stara predaja kazuje rije&#269; je o biljki koja mo&#382;e otvoriti svaku klju&#269;aonicu ako se dotakne sa njom.Ukoliko bi konj sa bukagijama pre&#353;ao preko nje noge bi mu se oslobodile.



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: amazonian]  
Автор nababa (непознат)
Публикувано09.03.10 07:28



Mарсилеята е много рядка у нас и защитена. Среща се във водоеми, в плитката им част. Името и 'разковниче' се припокрива, според мен, с турското название 'демир бозан' (развалям желязо). Но противоречивите данни за билката, до които се докопвам, ме карат да се съмнявам, че и марсилеята е прословутия демир бозан. Истината продължава да се търси.





Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: nababa]  
Автор amazonian (ентусиазирана)
Публикувано09.03.10 12:28



Цитираното интервю е с Халил Баев. Аз съм се срещала два пъти с него и моите впечатления са, че обича да преувеличава и с голямо желание експлоатира всякакви митове. Това не означава, че билковите му комбинации не действат - напротив - те се базират на натрупано познание от векове и той е събирал много рецепти, но обича и да се рекламира. Съмнявам се, че е намирал билката.

Всъщност ако билката е защитен вид, това значи, че вече е описана от науката. Възможно е да е някакво растение, което не е описано.

Don't tell me what I can't do



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: nababa]  
АвторЖopo (Нерегистриран)
Публикувано09.03.10 19:03



nababa,

Позволявам си да пусна комп. превод на инфото от маке-сайта:

Магичен билки anadolijskih ходжа "Демир Bozan" или "спирачка желязо" предизвиква голям интерес в цяла Турция и Bugarskoj.Navodno, тя е много силна билка, който разгражда всички черни магии, заклинания нищожен, помага на изопачаване устата, делириум, шок .. . е чудесно за зъбобол и възпалено desni.Dovoljno да си в устата на няколко минути и лечение на болестта nestaje.Navodno алкохолизъм, тютюнопушене ....

Един от най-мощните, но и много тайнствен растения, които се използват в работата си щедро навява турски hodzas голямо внимание и интерес mnogih.Po&#353;to расте в недостъпни места и е украсена с магически свойства, които се заплащат в някои случаи и на няколко стотин евро.

В магически ритуали за изцеление и унищожаване на злото, Bozan Демир използват още две растения - и тинтява vrbena.Mora бъдат предприети в тихи води с три izvora.Voda без нито една изговорена дума носи в къщата, където го сварете тези biljke.Sve това е Mla&#273;ak.Onaj, който работи в този ритуал, а след това излезе с дясната си ръка и лявата ръка три пъти броя девет звезди на небето ....

В допълнение към лечението, използвани при обжалване късмет, особено тези, nov&#269;ane.Onaj който иска да има добри печалби и късмет в пари преди бране на един завой и се отбелязва от четирите dijela.Onda лявата ръка събира растения и казва:

В нощта равенства дни

ден и нощ,

до река привлечени потоци

едно необятно море от реката,

Жените са привлечени от мъже

мъж жена

така че нека този законопроект

привлече ми късмет в пари.

Така тя се амин.

Чудотворната билка Демир Bozan или желязо превод razbij се споменава в босненската predanjima.Kako старата традиция казва, че е растение, което може да отвори всяка ключалка, ако го докосва кон с njom.Ukoliko да преча преминава краката си ще бъдат освободени.


Ако ви е трудно да поместите снимка може да ми я изпратите на мейл:
plovdiv5 кльомба mail.bg

Аз ще я поместя тук.

Очакваме и други мнения в името на истината.

Поздрави на всички !





Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: amazonian]  
АвторЖopo (Нерегистриран)
Публикувано09.03.10 19:18



Здравейте,
За съжаление не познавам Халил.
Но в нета срещнах една натрапчива "обява" :

Няма да намерите ДЕМИР БОЗАН в аптечната мрежа, но можете да поръчате срещу 37 лв. при нас. За информация и поръчки звънете на - 02/850-87-62, 0886/10 78 23, 0887 599 268 или 0899/582-832. Можете да поръчате и с писмо на адрес 1000 София, п.к. 741 или на електронната ни поща: maria_treben@mail.ru, както и в нашия интернет магазин на store.chudesa.net.

И винаги когато започне някой да ме "убеждава", че няма да намеря еди какво си в аптечната мрежа , а ще го открия само при него, то това ми звучи като нагла измама.
Като онзи който косял демир борана на ливадата и пълнел чувалите.

Затова сме тук за да не вярваме на мошенници и да се докоснем до истината.



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: Жopo]  
Автор nababa (непознат)
Публикувано09.03.10 20:03



За съжаление и на мен не ми се отваря вече сайта за турска магия. Но на снимката в този сайт растението беше Дребно обичниче или Thalictrum minus. Можете да го разгледате в Гугъла. Среща се в Б-я и изобщо не рядко. Имам го в двора си. Пише, че е лечебно и маслодайно. Но е прекалено тривиално растение, за да е демир бозан, така си мисля аз. Един билкар преди време ми беше казал също, че смята че демир бозан е това растение. Расте по тревисти и скалисти места в цяла Б-я. Моето вече не помне откъде е пренесено, но най-вероятно от южните склонове на Стара планина, където често ходим на разходки. Има един автор за Родопите и Орфей - Никола Гигов. Не знам откъде черпи информация, но има книга зи билките и използването им в древността от времето на траките. Мой познат се беше срещал с него и Гигов му казал, че може да му покаже разковничето, но не му знае ботаническото име. Нямам представа как мога да се срещна с този човек, но бих опитала, за да видя какво растение ще ми покаже той и да го опрделя. Засега май изчерпахме всичката налична информация по въпроса.



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: nababa]  
Автор hospitalier (минаващ)
Публикувано10.03.10 04:43



Никола Гигов?Автора който пише за Орфей и древни мистерии?Ако си от София понзвам хора които могат да ми уредят среща с нег.И на теб разбира се.Доколкото знам е отворен за разговори човек.



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: hospitalier]  
Автор nababa (непознат)
Публикувано10.03.10 07:02



Да, за него става въпрос, но той може да покаже растението, евентуално ако се срещна с него при някое негово пътуване до Родопите. Както казах, не знам откъде черпи информация и дали може да се разчита напълно на нея. Той не знае ботаническото име на билката. Освен това, явно не става дума за рядко растение. И аз просто си имам едно наум. Мога да си организирам такава среща чрез общи познати, но трябва да намеря време да отида до Родопите през лятото, когато той е там.



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: nababa]  
Автор hospitalier (минаващ)
Публикувано10.03.10 13:58



Да, Никола Гигов е човек на който може да се има доверие.Убеден съм.Ако се инетересуваш потърси контакт с него.



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: hospitalier]  
Автор amazonian (ентусиазирана)
Публикувано10.03.10 14:48



И аз бих се включила, ако е възможно, в екскурзия из Родопите с цел да видим въпросната билка



Don't tell me what I can't do

Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: нoвo]  
Авторrado (Нерегистриран)
Публикувано25.04.10 10:03



тук се обарках много.баткоми има проблеми с нервите мина преэ всякви лечения. положението му вече е зле-ЗАГУБИ ВЕЧЕ И РАЗУМА СИ.една жена ни каза за тая билка порачахмея через интер. сега чакаме дания доставят но като чета тук какво пишете вече имам чуството че маи се прецакахме.някои можели дани каже дали може наистина даму помогне тая билка .и дали това което сме порачали е билката моляви ако някои има опит с тая билка да пише на skype-radoslav497.МОЛЯВИ ПИШЕТЕ СЕРИОЗНО ЗАЩОТО ПОЛОЖЕНИЕТО МУ Е ЭЛЕ.ИСКАТ ПАК ДАГО ВЭИМАТ В БОЛНИЦАТА И ДАГО ТАПЧАТ С ДИАЭЕПАМ



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: rado]  
Автор hospitalier (Последния рицар)
Публикувано02.05.10 05:48



Прецакали сте се и то зверски.Не само няма да му помогне може да му се влоши още повече положенито.



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: нoвo]  
Авторgost (Нерегистриран)
Публикувано13.07.10 14:26



Здравейте
Билката Демир бозан е билката с българско име обичниче - това е различно от бабините зъби - т.нар. Трибузан - който е с плод като пентаграм.
С това подвеждат хората. Относно билката разковниче - за тази билка говори Баев - т.нар. лечител. Нея той има напредвид под Демир бозан.
Но трябва да знаете че Демир бозана се прилага външно и е за заздравяване на рани и оперативни интервенции - отново говорим за дребното обичниче.
Бабините зъби също се използват в магията но с други насоки, обичничето също
Дано да съм бил полезен



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: нoвo]  
АвторKim Filbi (Нерегистриран)
Публикувано21.08.10 18:44



demirbozan

Tirfil, yaban&#238; yonca. [ Derleme S&#246;zl&#252;&#287;&#252; c: 4 ]

&#304;hsaniye g&#246;&#231;menleri -&#304;stanbul

Това е обяснението на Големият турски речник.
В Турция "демирбозан" казват на терфила, дивата детелина, което съвсем не означава, че това е билката, която търсите!!!Най-удачният вариант е, който наистина познава билката, да я снима и да я публикува...



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: нoвo]  
Авторбoъko (Нерегистриран)
Публикувано25.11.10 18:49



Билка: Демир Бозан,е Дребно обичниче





Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: hospitalier]  
Авторбoъko (Нерегистриран)
Публикувано25.11.10 18:56



Билка: Демир Бозан, Дребно обичниче, Thalictrum minus L - стрък



Използва се предимно в народната медицина. В народните вярвания се твърди, че билката може да се носи като амулет, поради което от листата на билката се поставя в амулети за късмет, здраве, любов и против уроки.
Внимание! Силно действаща билка! Отровно! Вътрешно само по лекарско предписание!



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: бoъko]  
Автор princesse_azur (tam-tam)
Публикувано25.11.10 23:04







Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: бoъko]  
Авторkaти (Нерегистриран)
Публикувано18.12.10 19:00



тази билка се продава в София на ул.Три уши като билката на ходжите.Препоръчва се за много болести.Аз я купих 43лв.за 1 месец но да Ви кажа откровенно няма никакъв резултат.Същото се получи и с прехвалените Тибетски капки на живота.Тях ги пих цели 3месеца нулев резултат.Незная дали аз съм повредена или това е само реклама.Дано при Вас има резултат.

.



Тема Re: въпрос за билка-демир бозан[кирилицата]нови [re: cugar]  
Автор glezlanka (<!-- Inizio )
Публикувано15.04.11 03:30



е задължителна

Редактирано от bira_more на 15.04.11 16:24.



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: п]  
Авторlilia (Нерегистриран)
Публикувано02.06.11 00:00



И на мен ми казаха в билкова аптека,че бабини зъби е същото като демир бозан.Аз го взех за петна по кожата но не съм доволна,почти съм сигурна че това не е билката.За проблема с пигментните петна съм много доволна от едно кремче с слуз от охлюв.Ако някой се интересува може да го види тук http://badizdrav.info/



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: нoвo]  
АвторLewd (Нерегистриран)
Публикувано08.08.11 14:12



Ами то си пише: http://www.zdravnitza.com/a/nav/products/one/one/products/1177/category/3





Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: Lewd]  
АвторACO (Нерегистриран)
Публикувано09.08.11 20:41



7.32 Лв.
... може да поръ4ате в

Билкова аптека на bilki.bg








ДЕМИР БОЗАН, БИЛКОВ ЧАЙ НАСИПЕН 240 гр

Съдържание:
котешка стъпка стрък
глог лист и цвят
блатен тъжник стрък
хвощ стрък
великденче стрък
царевична коса

Действие. Противовъзпалително. Изчиства кръвта, пикочно-половата ситема. Има оздравително и регенеративно действие върху целия организъм. Успокоява нервната система, действа хипотензивно, като засилва сърдечните съкращения. Подобрява кръвоснабдяването на сърцето и мозъка. Антихолестеролно действие. Пикочогонно / диуретично / действие, кръвоспиращо, съдоразширяващо, болкоуспокояващо, противовъзпалително / антисептично /, лактогонно, реминерализиращо. Отхрачващо и дезинфекциращо пикочните пътища, кръвоспиращо, жлъчегонно, успокояващо, балансиращо нервната система.

Приложение. При възпаление на простатата, гинекологични заболявания, миома, мастопатия, простатит, бъбречнокаменна болест, действа благоприятно на смущения в кръвоносната система. При високо кръвно налягане, гастрит, кожни заболявания, брадавици, кокоши тръни, мазоли, абцеси, бемки, екземи, пърхут.
Използува се за лечение на сърдечно-съдови заболявания — леки форми на хипертония, сърдечни неврози, гръдна жаба, атеросклероза, безсъние и нервна възбуда, повишена функция на щитовидната жлеза и др. Понижава холестероловото съдържание в кръвта.
При хронични бъбречни заболявания ( пясък и камъни в бъбреците), отоци, високо артериално налягане, сърдечни заболявания, чернодробни болести, подагра, възпаление на стомаха, чревни инфекции (диария), главоболие, ишиас, ревматизъм, екземи, засилва защитните сили на организма.
При хипертонична болест, виене на свят, главоболие, атеросклероза, засилва маточните контракции, епилепсия, хистерия, хемороидални и маточни кръвотечения, коклюш, отоци, хронични ставни заболявания.
При бронхити, бронхиална астма, бъбречнокаменна болест и възпаление на пикочните пътища, умствена умора / от пренапрежение и стрес /, запек и др.
При камъни и пясък в бъбреците и пикочния мехур, хронично възпаление на бъбреците и отоци, застой на жлъчка и чернодробни и жлъчни заболявания.
При диабет, като подтискащо апетита средство за отслабване, като успокояващо средство, при атеросклероза.


Начин на употреба. 2 с.л. билка се заливат с 500 мл вряща вода. Запарва се 15 мин. Тази доза се пие на 3 пъти по 150 мл преди хранене.

Предупреждение: Не трябва да се прилага при бъбречни възпаления, особено в остър стадии!
Да не се използва от бременни и кърмачки, освен с лекарско назначение! / тъй като белия имел в малки дози има лактогонно действие, но в големи дози предизвиква маточни контракции /



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: нoвo]  
Авторlubopitko (Нерегистриран)
Публикувано06.09.11 20:56



Здравейте,
Реших и аз да изпробвам Демир Бозан.Обахих се на познати в Турция да ми купят от билката.Когато мия донесоха...онемях! Камъчета, много приличащи на желязна руда! А са ги купили от магазин за билки! Някой има ли предположение какво е това? Аз лично очаквах растение, или съм в грешка?



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: lubopitko]  
Авторkaтu (Нерегистриран)
Публикувано02.12.11 15:05



любопитко що ти трябва да ти я носят когато можеш да я купиш тук-е пълна е с камъчета защото е вносна и по-качествена.Ами разбира се че билката е само изсушени треви.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.