Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:36 18.06.24 
Здравна
   >> Алтернативна
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: Жopo]  
Автор hospitalier (минаващ)
Публикувано08.03.10 03:35



Ах каква темичка си намерих тукааааааааа


Всъщност само гадаем.Не знаем коя билка е Демир бозан.Аз имам 2 теории -това е билката цариче защото по описание най прилича на нея освен това в енциклопедията по народна медицина я описват именно нея като синоним на царичето(Шапиче).Другата е че това е магическото разковние за което не знаем почти нищо освен това от легендите.Не знаем нито как изглежда нито кой род е нито какво е ботаническото и име.Имам приятел турчин който ще питам но той е турчин казълбаш и би трябвало да знае.Истината е скрита в етнографските изследвания на турската общност и съответно в българските етнографски проучвания.Така както я описват везните се наклоняват към ,разковниче,,.Даемир бозан на турси означава -този който преобразява желязото...преобразява го в какво-според легендите за разковничето -преобразява го в злато.Значи разковничето е т.нар билка на безсмъртието или философския камък.Разбира се у нас понятието философски камък няма нищо общо с това в западната алхимична традиция.В интернет има много информация за разковничето обаче никъде не се споменава коя е билката.Тя е и магическа и лечебна.
Аз имам предположения обаче ще си ги запазя за себе си.

Редактирано от hospitalier на 08.03.10 04:39.



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: hospitalier]  
Автор nababa (непознат)
Публикувано08.03.10 08:10



Нe ми стана ясно защо търсиш отговор на въпросите си в клубовете, а това което знаеш или предполагаш, ще го запазиш за себе си. Аз ще запазя изводите за себе си. Не би трябвало информацията за нещо ,което може да помогне на някого да е монопол. Монопол може да бъде само за спекуланти и за хора с недотам чисти интереси. Аз пък си мисля, че не може демир бозана да е шапиче, защото това е едно много разпространено растение у нас. По същата причина не мисля, че е и бабини зъби. Разковниче в ботаниката се нарича марсилеята - вид водна папрат (Marsilea quadrifolia). Тя наистина е много рядка и защитена. Според един билкар, който също се интересува от въпросната магическа билка и си е правил проучвания, демир бозан е вид обичниче (Thalictrum minus). A 'бозан' доклокото знам, значи и троша, чупя. Така че нещата се връзват. Само дето не знаем какво е демир бозан. Ако се беше намерил някой, който твърди в тази дълга тема, че я е виждал, снимал и пр. и да пусне снимка, щяхме да я открием. Но явно всеки си пази за себе си това, което знае. Сега се сещам, че и аз познавам турци, които могат да ми издирят инфо за билката. Ако разбира се, турските ходжи не държат да запазят тази информация само за себе си. Като онази фирма, която предлага демир бозан на кг, но не казва какво предлага. Може да предлага и сено.



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: nababa]  
Автор hospitalier (минаващ)
Публикувано08.03.10 15:40



Това което знам и предполагам е че разковниче е едно от имената на билката Салеп!Освен това ,,разковниче,,казват на различни билки в различни краища на страната.Все пак въпроса остава спорен за разковничето.Може би ще трябва да се поровим из архивите а не да се допитаваме до билкари.И е абсолютно невярно че разковниче е Марсилеята.Да вероятно в някакъв период от нашата история на тази Марсилея е дадено име разковниче( и то само в някои краища на страната).Това обаче не означава че става въпрос за това разковниче от легендите защото никъде в никоя легенда не го описват като водно растение.Ако става за въпрос както писах в някои краища на страната казват разковниче и на ,,Бабините зъби,, и Салепа.Най вероятно разковниче е обща дума която обозначава някакво растение съдържащо преобразяващо вещество.Нещо като панацея.
Относно Демир бозан -това е синоним на Шапиче(цариче).Все пак това го твърдя като се основавам на фундаментален труд-Българска народна медицина издание на Етнографския институт с музей към БАН.Труда е плод на едни от най големиет учени в тази област и се цитират множество източници.
Това че демир бозан е обичниче е интересна версия.Най вероятно с тази дума наричат различни растения.Остава да се проучи дали Демир бозан и разковниче са синоними което е по малко вероятно.



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: hospitalier]  
Автор nababa (непознат)
Публикувано08.03.10 16:00



Салепите също са твърде много у нас. Кой точно салеп имаш предвид? Аз пък се натъкнах на информация (вярно, от нета), че демир бозана расте на влажно, покрай водоеми, което веднага ме праща при марсилеята. Чудя се етнографите доколкоса ботаници и ботаниците етнографи. С народните имена е голяма чудесия да се оправи човек. А за обичничето ми го е казал един човек, който с това се занимава - бере редки билки и ги изнася за получаване на хомеопатични препарати. Та той контактува с разни билкари, които не са завършили фармакология, а са наследили занаята от баби и дядовци. Сега търся някой да ми направи справка в турския нет. За демир бозана - твърди се, че не е просто билка, а растение за магични ритуали, каквото и да значи това.



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: nababa]  
Автор hospitalier (минаващ)
Публикувано08.03.10 16:26



Обикновения Салеп -най популярния.Сега пък прочетох че другото име на обичничето е омайниче което пък от своя страна растяло прегърнато с царичето(това за което твърдя че е демир бозан).Обаче като направих справка в нета се оказва обичниче и омайниче(планиското което съдържа лечебн радий)са две различни растения.
Объркването е пълно!Единствената помощ е от много тесен специалист езиковед -етнограф -специалистт по традиционна медицина и да има ботанически познания.



Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: hospitalier]  
Автор nababa (непознат)
Публикувано08.03.10 17:21



Обикновеният салеп е Orchis morio и е наистина много популярен. Омайничета има доста видове в Б-я, но предполагам, че става въпрос за Geum coccineum. Също го има по всички наши планини. Обичниче е друго растение - има два вида в Б-я - Thalictrum aquilegifolium и Thalictrum minus. Шапичета (Alchemilla) има доста видове у нас, не знам точно кои се считат за лечебни, но също е повсеместно разпространено. Та, ако демир бозана е рядко биле, няма как да едно от горепосочените. Попаднах на един сръбски или македонски сайт, където пише за демир бозан и е снимано обичничето. Ето това е линка, не знам как да го активирам:





Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: nababa]  
Автор amazonian (ентусиазирана)
Публикувано09.03.10 00:06



Google translate превежда от турски demir като "желязо" и bozan като "нарушава"



Don't tell me what I can't do

Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: нoвo]  
Автор amazonian (ентусиазирана)
Публикувано09.03.10 00:24



Тук да дам един линк и за разковничето

- Marsileaceae го определят като клас "Разковничеви"

Don't tell me what I can't do

Тема Re: въпрос за билка-демир бозаннови [re: nababa]  
АвторЖopo (Нерегистриран)
Публикувано09.03.10 02:10



Македонския сайт не е достъпен при мен.

Явно билката се среща рядко и не е свързана с водата. Ето извадки от едно интервю:

"Расте там, където трудно достига човешки крак. Аз например съм намирал стръкче от нея след три дни катерене по чукарите. Това, което знам от старите турци, е че билката растяла там, където таралежите се любят.
Но аз лично не съм виждал къде таралежите правят любов. Намирал съм билката случайно и мисля, че Бог ми е посочвал пътя към нея. Но ако си мислиш, че взема и си напълня торбата със стръкове демир бозан, забрави! Намирал съм по един стрък и като го изсуша,от него остават няколко грама...

Миналата година от Ню Йорк ми се обади една българка.
Каза ми, че някакъв американец се интересувал от билката и ако мога да му набера стотина килограма щял да ми плати 1 000 долара. Аз й отговорих, че ако този американец може да ми набере половин кило демир бозан, аз ще му платя 100 000 долара. И като чета сега по рекламите как се продават пакети с демир бозан, направо ми става страшно...

Лекува, ама друг път! Тази билка е като бисерните миди - бисер може да се намери в една на сто хиляди миди. Не вярвай на онези, които продават по интернет и по вестниците по 100 или повече грама демир бозан! Това е нагла лъжа! Ако някой от България ми даде 100 грама истински демир бозан, ще го позлатя. Но няма такъв.

Преди време мой познат видял на пътя между Димитровград и Стара Загора кола, натъпкана с чували билки. Попитал го какви са билките, а той му казал: „Ей, като попаднах на една поляна с демир бозан и косих, косих...Утре пак ще дойда да кося...” Това е най-голямата лъжа, която съм чувал през живота си. И този човек ще продава демир бозан, представяш ли си? И ще лъже хората, че лекува рак... Бог да го съди..."

И тук сме се събрали да си помагаме а не като някои "колеги" да си кътаме информацииката.





Тема Re: въпрос за билка-демир бозан [re: Жopo]  
Автор nababa (непознат)
Публикувано09.03.10 07:15



Аз нямам интерес към тази билка, не се занимавам с билкарство професионално, а само за лични нужди. Тази билка е обвита с толкова мистерия, толкова много се спекулира с нея, че даже почнах да си мисля, че става дума само за легенди. Интересът ми е човешки и професионален, доколкото се занимавам с култивиране на растения, най-вече декоративни и някой лечебни. Допускам, че фирмите, които я предлагат, спекулират с това. И ми се щеше да е публично известна тази билка. Може да е защитено и много рядко растение и да се налага опазването му. А за билките - знам, че събирането им е и вид свещенодействие и е добре, за своите болежки да си ги събираш сам. Тези тънкости в занаята отдавна са загубени, а може и да са останали хора, които знаят откъде, как, на кого. Както и да е, някой ден може да стигна до истината. А може и така да е редно - билката да си остане тайна за повечето хора. И това, което се продава с килограми с наложен платеж, най-вероятно си е чисто шарлатанство. Сега ще пейстна тази част от македонския сайт, която описва билката. Там се визира Thalictrum (обичниче). Както казах, не е рядко и защитено. Имам и двата вида, които се срещат у нас. Ето текста, обаче снимката не можах да пейстна :

Demir bozan

Magijska trava anadolijskih hodža „ demir bozan“ ili "razbi gvožđe" izaziva veliko interesovanje u cijeloj Turskoj ali i Bugarskoj.Navodno, riječ je o vrlo moćnoj biljki koja slama svaku crnu magiju, poništava uroke, pomaže kod iskrivljenih usta, delirijuma, šoka...Izvrsna je i kod zubobolje i upale desni.Dovoljno ju je držati u ustima nekoliko minuta i oboljenje nestaje.Navodno liječi alkoholizam, pušenje....

Jedna od najmoćnijih ali i vrlo tajanstvenih biljaka koju obilno koriste u svom radu turske hodže pobuđuje veliku pažnju i interesovanje kod mnogih.Pošto raste po nepristupačnim mjestima te je krase čarobna svojstva plaća se u nekim prilikama i po nekoliko stotina eura.

U magijskim ritualima liječenja i slamanja zla uz demir bozan koriste se još dvije biljke – gorčica i vrbena.Mora se uzeti u tišini vode sa tri izvora.Voda se bez ijedne izgovorene riječi nosi kući gdje se u njoj prokuhaju navedene biljke.Sve ovo se radi na Mlađak.Onaj ko radi ovaj ritual potom izađe napolje i sa svoje desne i lijeve strane po tri puta prebroji po devet zvijezda na nebu....

Osim u liječenju koristi se i u prizivanju sreću, posebno one novčane.Onaj ko želi imati dobru zaradu i sreću u novcu prije branja uzme jednu novčanicu i presavije je na četiri dijela.Onda lijevom rukom ubire biljku i govori:

Kako noć privlači dan

a dan noć,

kako rijeke privlače potoke

a mora silne rijeke,

kako žena privlači muškarca

a muškarac ženu

tako neka i ova novčanica

privuče mi sreću u novcu.

Neka tako bude amin.

Čudotvorna biljka demir bozan ili u prijevodu razbij gvožđe spominje se i u bosanskim predanjima.Kako stara predaja kazuje riječ je o biljki koja može otvoriti svaku ključaonicu ako se dotakne sa njom.Ukoliko bi konj sa bukagijama prešao preko nje noge bi mu se oslobodile.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.