Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:56 27.05.24 
Здравна
   >> Алтернативна
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Жертви на медицинатанови  
АвторBлaдac (Нерегистриран)
Публикувано01.02.07 15:34



В последния брой на в-к Лечител има много интересна статия за жертвите на съвременната медицина в САЩ,но изводите вероятно се отнасят за т.н.цивилизован свят, доколкото здравето на хората е цел за печалба.



Тема Re: Жертви на медицинатанови [re: Bлaдac]  
Авторacтpoapт (Нерегистриран)
Публикувано01.02.07 17:02



Малко или повече всички сме жертви на медицината и по-точно на лекарите.Ето един пресен случай от вчера.
Действието се развива в голям крайморски град.По понятни причини имената на участващите лица ще ги спестя.

Та снощи идва една приятелка на гости.Гледаме филм и по едно време телефона й звънна.Така или иначе станах неволен слушател на разговора.Оказа се, че наша обща приятелка-става дума за момиче на около 30 години има сериозен здравословен проблем.
Преди около година й се е разранила една бенка на шията.Тя обаче не обръща внимание и след като бенката се увеличава-по-точно настъпват изменения в клетките около бенка-кожата потъмнява, образуват се люспи и т.н.Та в крайна сметка момичето решава да отиде на кожен лекар(името ще го спестя понеже става дума за мой приятел).Лекаря й казва, че случая е за операция.След което тя отива при друг лекар-този път професор(отново ще му спестя името, понеже сме добри познати, особено с един от синовете му).Втория специалист е на същото мнение -да се оперира.

Днес говорих с това момиче.Попитах я специално -поставиха ли ти диагноза?Тя -каза не.След това я попитах втъри път, този път на висок глас-сигурна ли си че не са ти поставили никаква диагноза, нищо ли не ти казаха.Да, абсолютно сигурна съм, смяташ ли че ще те лъжа?

Та въпроса ми е такъв, каква е тази държава и какви са тези лекари, които назначават оперативна терапия без диагноза.Доколкото разбрах не са и казали за какво точно става дума и че примерно трябва да потърси и друго мнение - например на онкодерматолог.
Без да съм виждал момичето и само по кратък разговор по телефона смятам, че се касае или за меланома in situ или най-вероятно за прекарциноза, която е прието да се нарича "дисплазмен меланоцитарен невус" , а отскоро е прието да се нарича по друг начин-"атипичен невус".Разибира се само специалист може да постави точната диагноза.Нещо което в случая не е направено.
Та пак повтарям въпроса си -каква е тази държава в която лекарите не поставят диагноза, но затова пък препоръчват операция.
Като допълнение ще добавя, че меланомата е един от най-опасните и агресивни видове рак, който в голечия процент от случаите завършват със смърт.По последни американски данни има промяна в тенденцията-ако преди повечето заболели са били хора над 50 години, то сега вече повече от половината са млади хора.



Тема Re: Астроарт [re: acтpoapт]  
АвторBлaдac (Нерегистриран)
Публикувано01.02.07 17:40



Може би лекарите само са премълчали диагнозата,защото пациентката няма да я разбере добре.
Този стил на работа не е само в нашата държава. Той идва от хвалената САЩ.Там става дума за годишно 800,000 човешки жертви от лекарски грешки,грешни диагнози и вредни медикаменти.Статията е написана от американски лекари изследвали проблема.



Тема Re: Жертви на медицинатанови [re: acтpoapт]  
Автор little_rabbit (Lepus Europeus)
Публикувано01.02.07 19:20



Ето подобен случай от днес:





Тема Re: Жертви на медицинатанови [re: little_rabbit]  
Авторacтpoapт (Нерегистриран)
Публикувано01.02.07 20:20



Не мисля, че няма да разбере за какво става дума в диагнозата ако се обясни правилно.В конкретния случай момичето има завършено висше образование, така че няма причини да не разбере за какво става дума.

Всичко може да се обясни ясно и просто.Например, че меланомата е един от най-опасните и агресивни видове рак.Че се образува от меланоцитите, клетките, които отговарят за оцветяването(пигментацията на кожата) и затова се нарича меланома.Че тя също има различни етапи.

-Има етап на предрак, т.н. прекарциноза, т.е. има наличие на атипични клетки, но все още рак няма, но има опасност да се появи, т.е. тези атипични клетки да се превърнат в ракови.И че стандартната терапия в този случай е тотална подслойна "резекция"(изсичане) , като се обхване и здравата тъкан на дълбочина 0.2 см в краищата.

-Следващия етап е меланома in situ, т.е. на място и че тази форма макар и вече същински рак все още не е така опасна, рака не се е разпространил, а си остава на старото място.Терапията е отново операция и премахване на увредения участък като се навлезе в дълбочина най-малко 0.5 см от здравата тъкан в краищата.

Дали има предрак или меланома ин ситу се установява като се вземе хистологичен(клетъчен) материал.

-злокачествена меланома - рака вече е проникнал в кожната тъкан и с времето започва да прониква все по-навътре.Става дума за инвазивна форма на рака, която е най-опасната.Че има опасност от разсейки в лимфните възли, което е често срещано явление при меланомата и т.н.Тук вече може да се обясни за различните стадии на рака и как те се определят-според Кларк и според Бреслоу. И т.н. и т.н.

Аз не съм лекар, но както виждате мисля че ясно и точно обясних за какво става дума.И че при меланомата:
-рядко се открива на ранен стадий
-почти винаги дава разсейки
-развива се много бързо
-смъртността е изключително голяма

Всичко идва от едно голямо недоразумение в родното здравеопазване.По една традиция идваща от медицината на бившия СССР в България продължава практиката в някои случаи на болния да се спестява диагнозата.Ако пък се казва тя да не се тълкува- пациента да си я тълкува както намери за добре.Например пишат ви в диагнозата Т2N1M0-без да ви обясняват за какво става дума.

В Щатите например практиката не е такава-счита се, че пациента трябва да е информиран изцяло-за болестта, за прогнозата , за лечението и т.н.
Аз считам това за правилна постановка.
Ако например времето се влошава и вие се обадите на телефона на синоптичната служба в ваш интерес ще бъде да ви кажат-наближава ураган, след 3 часа ще бъде във вашия град, той е от еди каква си степен, направете това, това и това за да се защитите.Иначе човек може да погледне несериозно и да пропусне важно и ценно време и така може да пропусне възможността да си спаси живота.



Тема Няма идеално решениенови [re: acтpoapт]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано01.02.07 20:30



Точно за щатите - на един човек му откриват рак.
Казват му.
Той започва да се подготвя да си ходи - купони, раздаване на имущество и т.н.
Диагнозата се оказва погрешна.
Съди ги.

Четох за случая доста отдавна, дори и не помня в кой вестник беше (преди ерата на Интернет).
Дали е истина или не - не знам.

Мисълта ми е че няма идеално решение. Има хора със стабилна психика. Има и хора с лабилна психика.
Целта на лекаря е да постигне максимален шанс за оздравяване или поне максимална продължителност на живота, или максимално качество на оставащия живот. Тази цел е приоритетна (поне трябва да бъде). И съответно решението кога какво и доколко да се казва се взима в движение.
Лошото е, че често незнание, или немърливост или мързел се прикриват по този начин.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Жертви на медицинатанови [re: acтpoapт]  
Автор little_rabbit (Lepus Europeus)
Публикувано02.02.07 06:54



Абе, излезе, че момичето не е било наясно. Имало си диагноза.

Но пък аз мога много да се оплаквам от уролози и пулмолози, ама няма сми.



Тема Re: Жертви на медицинатанови [re: little_rabbit]  
АвторMarи (Нерегистриран)
Публикувано02.02.07 08:58



Как няма да сме жертви на медицината като даже за обикновен грип се започва с грешно лечение.Личната лекарка по телефона ми изписва антибиотик.Ами по сериозните болести все пак почват от някъде....
Две годии бях лекувана с хормонални , вместо да се направи абразио и да се види причината.Настоящия хирург ме посъветва да се върна и покажа диагнозата си на лекуващия ми с хормони.Да съм го съдела.Ами нямам нужда от стрес сега, но като ги оставяме ненаказани ,ще продължават броиките жертви ......



Тема Re: Жертви на медицинатанови [re: Marи]  
Авторacтpoapт (Нерегистриран)
Публикувано02.02.07 12:06



Пак повтарям, момичето за което говорих няма диагноза-просто нищо не й е обяснено, нищо не й е казано, единственото което й е казано е, че се налага операция-нищо друго .Всичко което съм писал по темата е мое лично мнение, а не мнение на лекаря.

Публикацията във в-к "Лечител" е препечатка от едно много добро американско списание-казва се "Life Extension".Списанието е много реномирано, независимо че е научно-популярно.Миналата година го бях препоръчал на една приятелка, която е лекар в Щатите, а тя ми отговори, че в медицинския офис където работи/Оакланд, Калифорния/го получават и всички работещи в офиса го четат.Ето и цялата статия на английски:



В статията става дума за следното:
-всяка година над 2.2 милиона хоспитализирани американци получават странични реакции от предписаните им лекарства
-броят на ненужно предписаните за вирусни инфекции антибиотици е 20 милиона годишно
-броят на излишните медицински и хирургически процедури е 7.5 милиона годишно
-броят на ненужно хоспитализираните пациенти е 8.9 милиона годишно
/Всички данни са за САЩ/

Но най-стряскащата новина от изследването е следната:
смъртните случаи причинени от конвенционалната медицина са близо 800 000 годишно
За сравнение:
-смъртните случаи вследствие на сърдечни заболявания са 699 697
-вследствие на рак са 553 251
/данните са за 2001 г./
С други думи американската медицинска система е водеща причина за смъртност и увреждания в САЩ.
А какво ли е положението в Бг?



Тема Re:Bлaдacнови [re: Bлaдac]  
Авторcccc (Нерегистриран)
Публикувано03.02.07 14:13



Bлaдac явно много те боли простатата.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.