Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:50 24.04.24 
Здравна
   >> Алтернативна
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема СУСАМЪТ - незаменимата лечебна храна при  
Авторcycaмoвo мляko зa (Нерегистриран)
Публикувано03.03.06 15:54



Сусамът това 2 милиметрово семенце е:

"за здрави кости, коса и дълголетие

Между лечебните му свойства може да се съобщят:
- допълва енергията на бъбреците, която повлиява качеството на костната тъкан (при остеопороза напр.), също образуването на кръвта (при анемия), повишава количеството и качеството на спермата (безплодие при мъжете), повлиява качеството на косата-нейния растеж, също повлиява слуха
- профилактика и лечение на запека, също при суха кашлица
- сусамът трябва да бъде ежедневно допълнение към храната при жените в менопаузата – при горещи вълни, изпотяване, безсъние, сърцебиене, слабост
- при жени с преждевременна и силна менструация
- при хора с надмерно изпотяване, хиперактивност, склонност към повишено кръвно налягане, сърдечни заболявания, мозъчни проблеми
- външно сусамовото масло се използва при болки в ушите, кожни изгаряния, като се нанася с памуче. При повишена температура помага за снижаването й като се маже кожата със сусамово масло.
- увеличава продължителността на живота


Модерната диетология:

Сусамът съдържа тези най-важни вещества:

20% белтъчини
50% растителни масла
захариди 16%
9 % влакнести вещества

витамини – тиамин (В1),
рибофлавин(В2)
ниацин(В3)
каротени

минерални съставки – сусамът е отличен мултиминерален природен продукт-
в 100 гр. сусам има:

калций до 1500 мг. !!!
магнезий -350 мг.
желязо – 10 мг.
цинк – 10 мг.
калий – 410 мг.
фосфор – 890 мг.

този състав го прави подходящ при лечението на :

високото съдържание на олганичен калций, магнезий, фосфор – при лечението и профилактиката на остеопорозата и костните счупвания. Препоръчва се на бременните и кърмещи жени

високото съдържание на желязо – подходящ при жените и при анемичните хора
високото съдържание на витамини от групата В и магнезий, фосфор – подходящ при неврологични заболявания вкл. депресии, неврози. По същият начин е подходящ при студенти, спортисти, хора работещи тежък физически труд
високото съдържание на ненаситени мастни киселини и магнезий - подходящ при сърдечно-съдови заболявания

високото съдържание на цинк подобрява имунната система и метаболизма в организма

високото съдържание на каротени и магнезий, калций и цинк са лекарство за очите, косата, лигавиците, ноктите

сусамовото мляко може да замести кравето мляко при хора с непоносимост към лактозата

Най-добре е да се консумира природен необелен сусам, защото състава на минералите и витамините се снижава при отстраняването на повърхностните обвивки на семенцето.

Колко е впечатляващо – толкова малко семенце, а може да помогне при твърде големи проблеми.............


....една вкусна, лечебна чаша сусамово мляко дневно при много здравословни проблеми вкл. и фрактури:

100 гр. сусам
200 гр. вода
1 лъжица мед

всичко това се слага в подходящ съд и се размиксирва (с този миксер, който има перка на края), докато се получи бяла течност (бяла, защото при разкъсването на сусамовата обвивка се излива маслото, което с водата образува емулсия)
По желание може да се прибави и един банан на парченца и да се разбие с миксера - получава се прекрасно лечебно питие, което няма конкуренция между лекарствата и "хранителните добавки"

Сусам при бременни, кърмачки, малки деца, подрастващи, активно спортуващи, млади и порастнали, здрави и болни, за здраве, красота и дълголетие!




Тема Re: СУСАМЪТ - незаменимата лечебна храна принови [re: cycaмoвo мляko зa]  
АвторSo_Alien (Нерегистриран)
Публикувано04.03.06 14:11



Много интересна статия, но колко от това което пише се отнася също за сусамовото масло, а именно тахана...може би там количествата на тези минерали, които изброяваш са доста по големи?



Тема Re: СУСАМЪТ - незаменимата лечебна храна принови [re: So_Alien]  
АвторИ. (Нерегистриран)
Публикувано04.03.06 17:13



Доколкото знам, тахана се приготвя от печен сусам. Не знам защо. Така че, може би наистина консумацията на суров, под формата на мляко е по-добрият вариант.



Тема Re: СУСАМЪТ - незаменимата лечебна храна принови [re: cycaмoвo мляko зa]  
Авторcycaм (Нерегистриран)
Публикувано04.03.06 21:49



Чувала съм, че сусамът трябва да се смели в мелничка за кафе, за да бъде усвоен калцият и другите полезни витамини и минерали, и че една супена лъжица смлян сусам с една супена лъжица мед, разбъркани за закуска напълно задоволяват човешките нужди от калций. Казват, че ако сусамът не е смлян, то той се изхвърля, като отпаден продукт и много малко количество от полезните му вещества се усвояват от организма. Тук срещнах друго мнение и определено количество от 100гр сухо вещество сусам на ден и тъй като и аз се вълнувам от темата питам къде е истината- за прием на дневно количество, цели зърна, или смлян сусам. Колкото повече компетентни мнения, толкова по-добре за четящите.



Тема Re: СУСАМЪТ - незаменимата лечебна храна принови [re: cycaмoвo мляko зa]  
АвторMими (Нерегистриран)
Публикувано04.03.06 23:44



100г сусам съдържа 420мг калций, което е около половината от дневната нужда. Това е доста много и са малко продуктите, които съдържат калций от този порядък. За сравнение, други богати на калций продукти са млякото - 100-120мг/100мл и твърдите сирена (които са може би най-богатият продукт на калций) - 600-700мг/100г. По принцип, напълно е възможно да се набавят нуждите от калций с изцяло растителна храна, в която е добре застъпен сусамът.

Таханът представлява смлян сусам и количеството минерали в него е същото.

Смленият сусам в кафемелачка е също толкова полезен, както и смленият с миксер. Моята любима рецепта със сусам е смлян с малко мед, после от това "тесто" се правят топчета колкото малък орех, които се овалват в несмлян сусам. Тук несмленият сусам е добавен заради вкуса, но сусамът почти не се усвоява в несмлян вид.

Сусамът също е една от най-силните храни афродизиаци, особено за мъжете.

Нещо много важно, което трябва да се има предвид по отношение на суровите семена/ядки е, че те много бързо гранясват. Гранясали, от изключително полезен, те се превръщат в един крайно нездравословен продукт. От здравословна гледна точка, по-добре е изобщо да не се консумират семена/ядки, отколкото да се консумират непресни такива. Затова трябва да се внимава при покупката, да се опитва предварително, да не се купува ако има дори и малка следа от горчив привкус или дъх. (По-добре е да опитва непушач, пушачи могат да хванат малките разлики във вкуса.) Особено опасни са отворените, насипни семки/ядки, макар че и пакетираните стоки също могат да не са пресни. В София гочив сусам и непресни семки/ядки неведнъж съм намирала на щанда в Халите, но и на други места също има много. Продавачите не внимават за това, може би защото на външен вид стоката остава същата. Ако някой знае място/а в София, където сигурно могат да се купят пресни сурови ядки и семена, моля да го сподели.

Окисляването на иначе много полезните мазнини в тези продукти става при контакт с въздух, светлина, влага. Затова е по-добре е да се купуват цели ядки/семки, които да се смилат/натрошават непосредствено преди употреба, и след покупката да се съхраняват затворени в хладилник/фризер. Ядките в черупки могат да изкарат доста време на хладно без да гранясат.



Тема Re: СУСАМЪТ - незаменимата лечебна храна принови [re: cycaмoвo мляko зa]  
АвторMими (Нерегистриран)
Публикувано04.03.06 23:54



... Ето това са стойностите на минералния състав на сусама на 100г, които аз зная:

Calcium 420mg
Iron 2,5mg
Magnesium 96mg
Phosphorus 752mg
Potassium 414mg
Sodium 74mg
Zinc 4,6mg
Copper 1,6mg
Manganese 1,5mg
Selenium -

Тези данни могат да се намерят например на сайта nutritiondata.com.



Тема Re: СУСАМЪТ - незаменимата лечебна храна принови [re: cycaм]  
АвторИ. (Нерегистриран)
Публикувано05.03.06 07:16



Мими ти е отговорила, но всички дребни семена - лен, мак сусам не могат да бъдат усвоени, защото е трудно да бъдат сдъвкани. Затова трябва да се смелят. Иначе си преминават през храносмилателния тракт цели и се изхвърлят.



Тема Re: СУСАМЪТ - незаменимата лечебна храна принови [re: cycaмoвo мляko зa]  
Авторcycaмoвo мляko зa (Нерегистриран)
Публикувано05.03.06 10:57



Не може да се каже категорично колко точно е количеството на съставките в дадено растение, защото всичко зависи от комплексни фактори - слънце, почва, вода, беритба, съхранение и т.н. Затова различните източници дават различна информация по този въпрос и се съобщава "до" - например до 1500 мг калций в 100 гр. сусам.
Дозата на сусамовото мляко за всеки човек е различна, според неговата поносимост. Защото все пак растителните мазнини, влакнестите вещества имат разхлабващ ефек. Затова е хубаво всеки да си определи сам тази толерантност. Винаги се започва с по-малко количество и всеки ден се увеличава. Аз как постъпих - направих си мляко според тази рецепта, оказа се много вкусно:)), подсладих го с малко мед и си изпих половината. Останалото количество сложих в хладилника - на студено и тъмно. Нямах абсолютно никакви неприятни инцидинти. Постепенно увеличих количеството до тези 100 грама за деня (разбира се изпити на няколко пъти). Понеже наскоро бях изкарала вирусна инфекция на горните дихателни входове (която овладявах с грейпфрути заедно с горчивите семки) и няколко дни след това бях в по-лоша кондиция. Сусамовото мляко невероятно бързо ми върна формата и енергията.
Сусамовото мляко е отлично. Има предимства пред останалите сусамосъдържащи храни: приготвяме си го сами и знаем какво има в него
приготвяме си го сами и е винаги пресно
можем да си го подслаждаме или не сами, което позволява използването му и от диабетици
сусамът в него е в суров вид и това е условието за запазване на ингредиентите му в природен, активен вид(топлинната обработка променя и намалява състава му)
водата дава възможност за хомогенното разпределоние на съставките му, за разтварянето на разтворимите, за по-лесното усвояване на всичко и по-лесното му дозиране.
много е вкусно и приятно, което го прави желано за консумация и от децата (вместо прясното краве мляко с всичките му неблаготворни ефекти)
дава възможност за импровизиране на различни рецепти включвайки пресни плодове и т.н., с което се получават вкусни десерти и напитки за цялото семейство

Сусамовото растително масло е полезно, когато е получено по т.нар. студен начин. Тогава не съдържа химически примеси и не е преминало високите термични обработки. Полезно е защото съдържа главно ненаситените мастни киселини маслена, линолова, палмитова, сезамол, още витамините Е и А, още и лецитин. За всяка една от тези съставки може да се намери информация , за тяхната голяма роля в организма. Сезамолът има изразени и антиоксидантни свойства. Чистото, висококачествено сусамово масло има природен предпазващ ултравиолетов фактор 4, което може да се използва в козметиката за приготвяне на регенериращи масла за кожата през зимно-пролетния сезон, когато слънцето е по-малко агресивно и фактор 4 е достатъчен. Включено в масажни масла омекотява кожата и мускулите(напр. при напрегнати и уморени мускули). Сусамовото масло ускорява зарастването на раните получени от изгаряния вкл. и слънчево. Препоръчва се при бременните за предотвратяване на кожните стрии по корема и гърдите.

Между всички "благотворности" на сусама трябва да се съобщят още и подмляващия му ефект, също при артрит, световъртеж, подобрява зрението, при шум в ушите и т.н.



Тема Re: СУСАМЪТ - незаменимата лечебна храна принови [re: Mими]  
Авторcycaм (Нерегистриран)
Публикувано05.03.06 16:07



Благодаря, Мими! Отговорът ти за мен е напълно задоволителен!



Тема Re: СУСАМЪТ - незаменимата лечебна храна принови [re: cycaмoвo мляko зa]  
Автор3нa (Нерегистриран)
Публикувано05.03.06 17:18



Значи...да ядем или не тахан...фатално ли е да е от печен сусам тахана или трябва задължително от суров...?



Тема Re: СУСАМЪТ - незаменимата лечебна храна принови [re: 3нa]  
АвторMими (Нерегистриран)
Публикувано06.03.06 01:38



По отношение на мастните киселини, витамините и ензимите - по-добре е сусамът (таханът) да е суров.

По отношение на минералите няма значение, техните количества след обработката остават същите.

Строго погледнато, суровият пресен сусам е по-добър от преработения тахан, но таханът е един удобен и траен продукт, има някои хубави рецепти с него. Аз бих казала, че е целесъобразно да се употребяват и двете.



Тема Re: СУСАМЪТ - незаменимата лечебна храна принови [re: cycaмoвo мляko зa]  
Автормъx (Нерегистриран)
Публикувано06.03.06 13:56



А не е ли много 100 гр.? Това горе-долу колко е в други мерки, например супени лъжици?



Тема Re: СУСАМЪТ - незаменимата лечебна храна принови [re: Mими]  
АвторUrumpo (Нерегистриран)
Публикувано07.03.06 10:26



Ти откъде си купуваш пресни сусамчета?



Тема Re: СУСАМЪТ - незаменимата лечебна храна принови [re: Urumpo]  
Автор tiger_tulip (Мими)
Публикувано07.03.06 10:49



Да си призная досега само съм опитвала да купувам пресни сусамчета в София, безуспешно. Затова и попитах.

Където живея купувам много пресни ядки, но когато дойда в София се ограничавам до орехи в черупки от пазара и до бадеми, които понякога могат да се намерят насипни по някои супермаркети и често са пресни. Май други семки/ядки пресни в БГ не съм купувала, което не значи, че няма, разбира се. Затова ще се радвам, ако някой даде информация, която да разнообрази за мен този асортимент. :)



Тема Re: СУСАМЪТ - незаменимата лечебна храна принови [re: мъx]  
Автор agrimonia (любопитна)
Публикувано07.03.06 12:25



А сусамовия тахан,който се продава вече почти навсякъде, има трайност цели 2 години-това не предполага ли наличието на консерванти и изобщо доста химия?



Тема Re: СУСАМЪТ - незаменимата лечебна храна принови [re: agrimonia]  
Авторcycaмoвo мляko зa (Нерегистриран)
Публикувано07.03.06 14:02



Който е в България може да си купи сусамов тахън, но който не е трябва да импровизира
За химията само производителят знае какво и колко е сложил в тахана. Напоследък май добросъвестните производители намаляват.
През лятото си бях купила: зехтин, добре изглеждаше в бутилката на цвят
, но се оказа че няма нищо общо с маслиновото масло и отиде по канален ред
черен хляб, който се оказа боядисан - филията беше като негатив на кекс с какао - в средата бяла.
килограм домати, от които се тръшнахме с повръщане. И т.н.
Затова човек днес трябва да се съмнява във всичко......



Тема Re: СУСАМЪТ - незаменимата лечебна храна принови [re: agrimonia]  
Автор tiger_tulip (Мими)
Публикувано07.03.06 16:24



По принцип в тахана не се слагат консерванти, няма нужда.

Семената се изпичат, смилат и кашата се затваря в буркани. Така се получава един много траен продукт. Трябва само да се поглежда капачката да не е изпуснала, както за всички консерви.

Но след отварянето бурканът трябва да се държи в хладилник.



Тема Re: СУСАМЪТ - незаменимата лечебна храна принови [re: cycaмoвo мляko зa]  
Автор tiger_tulip (Мими)
Публикувано07.03.06 16:28



Не съм забелязала трудности в набавянето на сусамов тахан в която и да било страна. Този, който обикновено купувам е много хубав, произведен в Кипър.



Тема Re: СУСАМЪТ - незаменимата лечебна храна принови [re: tiger_tulip]  
Автор agrimonia (любопитна)
Публикувано07.03.06 20:44



Днес си купих сусамов тахан за първи път, още не съм го опитала даже. Сирийски е,ще видя утре дали се яде това нещо.Понеже купих и фини овесени ядки,продавачът ми каза,че стават вкусни бонбони ако смеся овесените ядки с тахан и мед, да омеся малки топчета и да ги овалям в счукани ядки(орехови,примерно).Но каза да се изядат за ден-два, не били трайни, но това се подразбира.



Тема Рецепта с Таханнови [re: agrimonia]  
Автор tiger_tulip (Мими)
Публикувано09.03.06 00:48



Искаш ли някоя рецепта с тахан, Агримония?

Ето една, гръцка.

ХУМУС

Сварен отцеден Нахут 300г (може и от консерва - това е количеството в една 400г консерва) се разбива заедно с 100-120г тахан с помощта на блендер или миксер. Като стане гладко се добавя сокът на един-два лимона, малко чесън на вкус и зехтин на вкус на тънка струйка, ако има нужда и сол. Поднася се с препечени филийки и салата.



Тема Re: Рецепта с Таханнови [re: tiger_tulip]  
АвторИ. (Нерегистриран)
Публикувано09.03.06 10:21



Страхотно за великденските пости. Доста често го правя напоследък. Мммм.....
Не е само гръцко, и арабите го уважават много.



Тема Re: Рецепта с Таханнови [re: И.]  
Автор agrimonia (любопитна)
Публикувано09.03.06 17:08



Звучи добре, макар досега никога да не съм готвила нахут.Ще го пробвам, благодаря!



Тема Re: Рецепта с Таханнови [re: agrimonia]  
Автор tiger_tulip (Мими)
Публикувано09.03.06 21:33



Има и друг вариант на същата рецепта, без нахут - вместо нахут слагаш извара (по-суха), изпускаш лимона, може да добавиш и черен пипер и ситно нарязана кисела краставичка. Пак зехтина го сипваш на тънка струйка докато непрекъснато разбиваш, така се получава по-креместа сместа. Става супер! Изварата иначе е малко безвкусен продукт (много полезен обаче), но в тази рецепта става много добре, дори за хора, които не я обичат.

С тази смес могат да се напълнят сурови чушки или домати, когато ги има, става чудесна лека вечеря.



Тема Re: Рецепта с Таханнови [re: tiger_tulip]  
Автор agrimonia (любопитна)
Публикувано10.03.06 12:15



Направих тези "бонбони" с овесените ядки, тахан и мед, обаче не трябваше ли първо да се сварят овесените ядки? Много неприятно е така.



Тема Re: Рецепта с Таханнови [re: agrimonia]  
Автор tiger_tulip (Мими)
Публикувано10.03.06 13:10



Защо не попиташ продавача, който ти е казал рецептата?

(И да не забравиш да споделиш уточненията с нас, може някой също да опита да направи дадената от теб рецепта и да има същия проблем.)

От обща кулинарна култура мога само да кажа, че за тази рецепта овесените ядки сигурно не се сваряват, но е възможно да се обработват по друг начин предварително. Най-добре попитай него, той ще знае, както и в какви пропорции се слагат продуктите.



Тема Re: Рецепта с Таханнови [re: tiger_tulip]  
Автор agrimonia (любопитна)
Публикувано10.03.06 13:34



Аз потърсих в Гугъла и открих това:
kulinar.gbg.bg/recview.php?rid=1613
Там я има рецептата и не пише дали овесените ядки трябва да са сварени.Може би просто аз не съм свикнала с вкуса им в суров вид.



Тема Re: Рецепта с Таханнови [re: agrimonia]  
Автор tiger_tulip (Мими)
Публикувано10.03.06 14:52



Както бях писала по-горе, аз правя подобна рецепта, но не слагам овесени ядки.

Забравих да спомена нещо важно - таханът, който използвам за моите бонбони е отцеден. Това значи таханът да се остави да се утаи в буркана и после да се отлее отделеното сусамово олио отгоре, което е слой от около 1-2 см. Ако е много пресен таханът може да не се отдели добре. Олиото е чудно за салати. Всъщност, аз винаги отделям олиото преди да ползвам тахана по какъвто и да било начин, така е по-гъст и по-удобен за ползване.

Ако се разбърка таханът с отделеното олио, а не се отцеди, той ще бъде много рядък и като се добави меда, ще стане още по-рядък. Затова предполагам в тази рецепта са били добавени овесените ядки - за сгъстяване на сместа, ако е била правена с неотцеден тахан.



Тема Re: СУСАМЪТ - незаменимата лечебна храна принови [re: cycaмoвo мляko зa]  
Авторdomakina (Нерегистриран)
Публикувано10.03.06 17:41



А да знаете такива подробности и за лененото семе.Казаха ми,да взимам по една супена лъжица смляно линено семе,разтворено във вода за сваляне на холестерола.Може би има някакъв подобен състав като сусама,надявам се защото аз сусамов тахан/и то софийски/ със захаросан мед обичам и е сладкото,което си позволявам,но лененото брашно бър....го пия с неохота и затова доста често го забравям.



Тема Re: СУСАМЪТ - незаменимата лечебна храна принови [re: Mими]  
Авторcycaм (Нерегистриран)
Публикувано10.03.06 23:15



Мими, ако имаш информация, подай и калориите за 100гр сусам. И въобще пълнее ли се от тези каши?



Тема Re: Рецепта с Таханнови [re: tiger_tulip]  
Автор tiger_tulip (Мими)
Публикувано11.03.06 00:14



"Забравих да спомена нещо важно - таханът, който използвам за моите бонбони е отцеден. "

Тук виждам, че съм се объркала - бонбоните си ги правя със смлян сусам, а не с тахан, така че тестото си става твърдо и без да го отцеждам или добавям овесени ядки. Но иначе всички рецепти, които са с тахан, са с отцеден тахан. Мисълта ми беше, че вероятно неотцеден тахан+мед дава много рядко тесто, което е наложило добавянето на овесените ядки.



Тема Re: СУСАМЪТ - незаменимата лечебна храна принови [re: cycaм]  
Автор tiger_tulip (Мими)
Публикувано11.03.06 00:59



Сусам, аз съм Мими.

Всички семки и ядки са висококалорични, защото са богати на мазнини. 100г чиста мазнина съдържат 900кал. Повечето семена и ядки се движат между 600 и 700кал за 100г (Освен на мазнините, калориите им се дължат и на протеина, който съдържат.) Сусамът съдържа 600-650кал/100г.

Известно количество мазнини е задължително да присъства в менюто, дори и на най-ограничената диета. Диетата без мазнини или с прекалено ниски мазнини е вредна. Освен всичко друго такава диета парадоксално, но всъщност води до напълняване, защото мазнините (особено полезните) имат стабилизиращо действие върху нивата на кръвната захар и върху секрецията на инсулина. Така че калориите, които "плащаш" за необходимите на тялото ти дневно няколко супени лъжици полезни мазнини просто трябва да се прежалят и да се гледа да се икономисват калории от други неща, като например сладкиши и пържени картофи.

Мазнините в суровите пресни семена и ядки са от най-полезните възможни мазнини. Други много ценни мазнини са рибеното масло и зехтинът.

В умерени количества семената и ядките могат да присъстват в една балансирана диета без да се пълнее от тях. Аз лично доста ги консумирам, а много внимавам за линията си. Много зависи и какво останалата част от диетата ти съдържа.



Тема Re: СУСАМЪТ - незаменимата лечебна храна принови [re: cycaмoвo мляko зa]  
Авторcиня лaвинa (Нерегистриран)
Публикувано11.03.06 03:43



Това писмо е обиколило света. Това е писмо на щастието, след прочитането му задължително трябва да го Постнете в още поне 3 Форума в Следвашите 3 часа иначе ще ви се случи нещо много лошо. Ако разпратите писмото ще ви се случи нещо прекрасно. Не си мислете, че това е някаква Глупост. След постването на това Писмо във Форума на Data.bg то беше изтрито и след 4 дена Модератора Който го бил изтрил Починал, същото се случило и с Администратора на http://arenabg.com преди няколко дена, той вече е мъртъв защото се опита да спре разпространението на писмото. За разлика от тях тези който са разпратили писмото са били възнаградени щедро и са живяли щастливо и ще живеят така до края на живота си. Ако искате да имате късмет и успех в любовта и парита разпратете писмото дори в повече от 3 Форума,3 е минималната Бройка. Писмото е Урисано с Магията и съдбата на Илюминати и не е някаква шарлатанство, истинска магия се крие в тези редове... Wink
изто4ник-Go-Link forum



Тема Re: СУСАМЪТ - незаменимата лечебна храна принови [re: cycaмoвo мляko зa]  
АвторЧepeн cycaм (Нерегистриран)
Публикувано07.04.06 17:25



Днес си купих черен сусам. На вид е същия като белия само, че е черен. На вкус ми е по-сух (може би защото е обработен - май е печен), по-лесно се сдъвква (т.е. може и без да се прави на мляко) и ми прилича малко на печен слънчоглед...

За ценните му качества не знам нищо обаче. Може би някой си има идея с какво се отличава от белия сусам и ще го сподели тук, за което ще съм му благодарен...



Тема Re: СУСАМЪТ - незаменимата лечебна храна принови [re: Чepeн cycaм]  
Автор tiger_tulip (Мими)
Публикувано07.04.06 21:44



Има печен сусам, който не е черен, има и необелен, който е кафяв до тъмнокафяв на цвят и обикновено не е печен.

Предполагам, че ти си попаднал/а на втория. Той има същите свойства като белия, но с малко повече фибри и минерали.



Тема Re: СУСАМЪТ - незаменимата лечебна храна принови [re: cycaмoвo мляko зa]  
Авторkъдe (Нерегистриран)
Публикувано27.04.06 18:59



Всичко разбрах, само едно не ми е ясно :) - къде в Пловдив продават сусам на семена? Досега съм виждал само тахан по пазарите.



Тема Re: СУСАМЪТ - незаменимата лечебна храна принови [re: cиня лaвинa]  
Автормaнипyлaции (Нерегистриран)
Публикувано27.04.06 19:02



Покрай заплахите си забравил/а да сложиш самото писмо :)



Тема Re: СУСАМЪТ - незаменимата лечебна храна принови [re: kъдe]  
АвторГpишa (Нерегистриран)
Публикувано20.05.06 13:09



Купих си тахан тъмен на цвят и много ароматичен. Как да го ползвам и по колко на ден? Благодаря на всички, които ми дадат съвет от личен опит



Тема Re: СУСАМЪТ - незаменимата лечебна храна принови [re: Гpишa]  
Автор agrimonia (любопитна)
Публикувано20.05.06 14:05



Аз смесвам 1 суп.лъжица тахан с една чаена лъжичка мед, разбърквам го добре и си до хапвам с удоволствие.



Тема Re: СУСАМЪТ - незаменимата лечебна храна принови [re: cycaмoвo мляko зa]  
АвторMM_NW (Нерегистриран)
Публикувано25.07.06 09:38



Ne jiveem v Bulgariq i se chydim kak moje da si napravim sysamov tahan v domashna obstanovka.Donesoha ni edno byrkanche tahan kafqv na cvqt, mnogo aromaten i vkysen. ina4e tyk namerihme sysam beli semena. Moje da go opechem, no kak da go smelim? I izobshto kakva e tehnologiqta na tova. Ako imate ideq kazvaite:))



Тема Re: СУСАМЪТ - незаменимата лечебна храна принови [re: tiger_tulip]  
АвторДжeм (Нерегистриран)
Публикувано05.12.06 22:45



А знаете ли дали може да предизвика алергия прекалената употреба на сусамов тахан с мед?



Тема Re: СУСАМЪТ - незаменимата лечебна храна принови [re: tiger_tulip]  
Автор martin_petkow (русенец)
Публикувано11.05.09 13:07



Здравейте, ще ви предложа една много вкусна и здравословна каша от семена:
1. овесени ядки
2. сусам
3. ленено семе
4. просо
5. елда/гречка
6. 1-2 супени лъжици мед
7. 1 чаена лъжица какао
8. 2 чаени лъжици кокосови стърогтини
Всичко това се мели във кафемелачка( моята е много стара) или го смелете в каквото намерите за добре, а след това се загрява 200мм вода и всичко това се смесва във една бирена халба (от по-широките) 500мл. От 2 години си правя тази смес. Дано ви хареса!

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от martin_petkow на 11.05.09 13:08.</EM></FONT></P>

Редактирано от martin_petkow на 11.05.09 13:09.



Тема Re: СУСАМЪТ - незаменимата лечебна храна принови [re: martin_petkow]  
Автор tsoni (непознат )
Публикувано14.05.09 13:08



Здравейте!
Имам два въпроса:
В какво количество са изброените семена?
Могат ли да се дават на дете 3-4 годинки?



Тема Re: Рецепта с Таханнови [re: agrimonia]  
Автор Haтypaлиcт (татко+)
Публикувано30.07.10 19:37



В отговор на:

Направих тези "бонбони" с овесените ядки, тахан и мед, обаче не трябваше ли първо да се сварят овесените ядки? Много неприятно е така.



накисват се




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.