Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:57 25.04.24 
Здравна
   >> Алтернативна
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема книга на Лидия Ковачева-оттук можете да я свалите  
Автор Люб (дете)
Публикувано11.03.03 18:12



но само от България (от чужбина сайтът се отваря трудно):





Тема Re: книга на Лидия Ковачева-оттук можете да я свалитенови [re: Люб]  
Автор KlA (;))))
Публикувано19.03.03 02:54



I tuk v BG-to ne e mnogo lesno. Veche niakolko pati probvam i vse ne shte:(((



Тема може да ви я пратя,ако не става свалянетонови [re: KlA]  
Автор Люб (дете)
Публикувано19.03.03 03:21



Ако искаш пиши една лична бележка с мейла

if i had a wish...my wish would be :
to be free

mike oldfield


Тема Re: може да ви я пратя,ако не става свалянетонови [re: Люб]  
Автор KlA (;))))
Публикувано19.03.03 17:46



Nishto ne razbiram oshte na tezi "belejki"-"izberi priakor", "nov priakor":)))Po natatak, kato go razucha, shte pisha. Az parvata kniga na Lidia Kovacheva sam ia chela, no vse pak iskah da razgledam stranichkata. Pishi mi, ako mojesh niakoi interesen BG side(ti gi znaesh).
Do skoro



Тема Re: може да ви я пратя,ако не става свалянетонови [re: KlA]  
Автор Люб (дете)
Публикувано19.03.03 20:13



Здравей,
този май не съм го пействал -

- за витамините е и е добър.
Поздрав !



Тема Re: може да ви я пратя,ако не става свалянетонови [re: Люб]  
Автор KlA (;))))
Публикувано20.03.03 10:54



Blagodari ti!!!
Tochno tova mi triabvashe, zashtoto shefkata mi, mi kaza che e chela niakade si, che kato ne se hrania s meso, sam shtiala da polucha anemia. Dori i da priemam jeliazo, to ne se zadarja v organizma. Kaji mi neshto po vaprosa. Ti gi znaesh tezi neshta.A az sega shte razgledam stranichkata, moje da ima neshto za tova.
Chao-miao

Редактирано от KlA на 20.03.03 10:58.



Тема анемия и вегетарианствонови [re: KlA]  
Автор Люб (дете)
Публикувано20.03.03 21:11



Здр,КIА,
шефката малко е преувеличила - вегетарианството може да бъде предпоставка за развитие на анемия,ако не знаеш кои храни да избираш и комбинираш,но не е задължително да развиеш анемия.На шефката ти ще споменеш книгата на експертите по хранене Keller,Hahn,Leitzmann - "Алтернативни форми на хранене",където този мит за несъвместимостта м/у вегетарианството и набавянето на желязо е ясно развенчан./може би още я няма на български,но тук авторите са известни/.Ако знае немски,може да я попрочете.

Желязото ще бъде тема на обстойни разисквания в клуб "Вегетарианство",ако го създадат,за което се надявам:).

В днешното ниво на науката,според най-нови изследвания високото ниво на желязото не се оценява непременно позитивно - може да има негативно въздействие в/у червата,както и да спомага развитието на бактерии и инфекции в тялото.

В действителност шефката ти те е предупредила,макар и да е преувеличила.Жените имат по-голяма нужда от мъжете от желязо /поради месечната кръвозагуба/ от порядъка на 15мг. на ден /при мъжете от 19г. - 10мг./.На практика от тези 15мг организмът абсорбира около 1,5 мг.,колкото е и реалната дневна нужда.Коефициентът на резорбация на желязото от повечето месни продукти е около 20%,за рибата дават 10%,за растенията до 5%.Изключения сред растенията правят микроводораслите (напр. Спирулина),чието желязо се намира в тях под същата форма,както в месото - органично свързано - т. нар. хем-желязо,Fe 2+,т. е. неоксидирано,докато при растенията е оксидирано - Fe 3+,a тялото ни както вече разбираш се нуждае от неоксидирано желязо,и ако поема от растенията,трябва да редуцира желязото от растенията Fe 3+ отново на Fе 2+,което изисква енергия /електрони/ и време.Важно за споменаване е и чувствителното повишаване на резорбацията от храните от раст. прооизход чрез същевременното приемане на витамин С/аскорбинова киселина/.

Може би успях да те объркам,но основното,което трябва да знаеш - е да наблягаш на богатите на желязо продукти /микроводораслите са прекрасна месна алтернатива,но са скъпи/.Може коефициентът на резорбиране от растенията да е само 5%,но има такива,като копривата напр.,при които за сметка на това желязото е в доста големи количества - 41мг./100гр. коприва /в месото от мускулите то е само около 2мг./100гр./.Предполагам че се продават и хомеопатични добавки с нея,понеже сега не й е сезонът,и вероятно се продава само като чай или замразена.Други богати на желязо продукти са зърнените продукти /от цялото зърно/ - жито,овесени ядки,просо,ръж и пр.,вкл. и мюсли и хляб, тестените изделия,направени от тях,варивата - леща,боб,соя,грах,бакла,нахут ...,ядките-шам фъстък,кашу,бадеми,орехи,лешници,сусам...,бирена мая,листните и зелени зеленчуци - магданоз,целина,салати,зеле,броколи ...,на практика всеки плод/зеленчук,който има червен или по-тъмен цвят,ягодите,червеното цвекло,стафиди/грозде,кайсии,нерафинирана /кафява/ захар...Предимството на плодовете и зеленчуците е че съдържат заедно с желязото и витамин С.

Та,съветът ми към теб е да поемаш обилни дози пресни плодове и зеленчуци,както и ако искаш да бъдеш сигурна - добавки на растителна/хомеопатична основа - коприва,микроводорасли,в краен случай и обогатени синтетично с желязо добавки.Можеш и да провериш нивото на желязото в кръвта - трябва да е над 12г./децилитър.Преди всяко ядене плод или зеленчук/салата - заради вит. С.И,напротив,избягвай черния чай,кафето,колата и пр. заедно с храненето,заради фосфатите/кола и лимонада/,флуора/черен чай/,гербовата киселина/черен чай/ и хлорогенова киселина /кафе/,които намаляват резорбацията.Яйцата също действат възпрепятстващо - заради яйчният албумин и фосфолипидите в тях.

Поздрав и умната!

it`s all about making it through

Редактирано от Люб на 20.03.03 21:15.



Тема Re: анемия и вегетарианствонови [re: Люб]  
АвторKlA (Нерегистриран)
Публикувано22.03.03 00:33



Blagodaria ti mnogo, mnogo, mnogo.....
Po edno vreme naistina se obarkah ot mnogoto termini, no kato cialo razbrah tova za koeto stavashe vapros. Veche ne se pritesniavam za jeliazoto. Vchera, si kupih edna knishka i tam prochetoh, che naskoro s seria ot eksperimenti ucheni dokazali, che v nashia organizam ima organ, koito proizvejda "nezamenimite" aminokiselini. Tova e debeloto chervo. V nego nared s drugite polezni veshtestva mikroorganizmite proizvejdat i aminokiselini, vkluchitelno i "nezaminimite". Da znaesh samo kak mi olekna, zashtoto tova be drugoto neshto koeto me bezpokoeshe i vse ne mojeh da nameria info za tova. A....ima oshte neshto koeto zabravih i koeto ne mi e iasno. Nali ima opredeleno kolichesto proteini koito triabva da se priemat. Ama to mai e mnogo goliamo i si mislia, che ne moga da go dokaram, bez da se tapcha. A naskoro mnogo chesto minavam na dni samo surovoiadstvo. Ne mi e zle, ama da ne ia obarkam neshto:))))
Chao-miao i pak blagodaria.




Тема в добавканови [re: KlA]  
Автор Люб (дете)
Публикувано22.03.03 10:27



към добавките /ако имаш нужда от тях/ - пропуснах - можеш да ползваш и напоследък излезлите по пазара мюслита и пр.,към които е добавено желязо,има и такива натурални сокове,вероятно и други храни,за които сега не се сещам.
Друго вероятно същевременното поемане на витамин С е толкова важно,колкото и съдържанието на желязо в съответната веге-храна - тъй като удвоява усвояемостта на желязото в храните от раст. произход /напр. салата/плод п/и ядене,чаша портокалов сок .../

Ти много интересно инфо ми "снасяш" .Напоследък става ясно че значението на чревните микроорганизми е много по-високо,отколкото сме предполагали...Пиши коя е книгата .

it`s all about making it through


Тема Re: в добавканови [re: Люб]  
Автор KlA (;))))
Публикувано22.03.03 23:38



Hi, Люб;)))
Knijkata e "Lechebno vegetarianstvo i surovoiadstvo", samo che niama konkreten avtor, ami e ot avtorski kolektiv na "Homo Futurus". Te sa poredica knijki na podobni temi. Tazi, koiato az si vzeh si e dosta nauchna, daje si e napravo "himichna". Kato neshtata, koito ti uchish:))) Interesno mi stana za kiselinno-alkalnoto ravnovesie v kravta. I, che ot kiselinnata hrana (produktite ot jivotinski proizhod) kletkite se svivat, obmennite procesi se zabaviat i se ostariavalo po barzo:)))Savetvat da se spazva saotnoshenieto:edna chast kiselinna hrana i dve chasti alkalna(rastitelna hrana)...Tova moje bi go znaesh.
Thanks za poshtata.
chao-miao

Редактирано от KlA на 23.03.03 00:59.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.