Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:12 28.04.24 
Здравна
   >> Алергии
*Кратък преглед

Тема Алергия и ясла?нови  
Автор лю ()
Публикувано16.10.07 17:10



Здравейте, мами с опит!
Отдавна не съм влизала насам да чета и пиша, но сега съм отново тук.
И преди да попитам всички, които са се сблъсквали с подобен проблем - ще разкажа накратко за моето юначе.
Имам момченце на 2 и 8 м. Кърмен. Когато беше на около 6-8 месеца имаше тежки кожни проблеми определени като АД. Оправи се с хомеопатия. Захраних нормално, но малко по-бавно. Понастоящем яде всичко, което в моите очи е полезна храна. Т.е. - не яде шоколад, не яде прясно мляко, не яде вафли, зрънчо и др. глупости. Оттам нататък - яде всичко, апетит не му липсва и нямаше никакви кожни проблеми допреди 15 дни... когато започна да ходи на ясла. На 5 ден беше с обрив: крака, корем, гърди...
Е, добре че е стачката, че да не трябва да ходи вече втора седмица. Но не мога да се отърва от въпроса в главата ми: с какво, по дяволите, хранят децата, та това се случи???
Помолих т.нар. лелки да не му дават вафла, когато това има в менюто, защото не смятам, че е най-подходящата храна и се притеснявам от алерг. реакция, пък тя ми отговори: и аз не смятам, но това е...много често дават шоколад (повтарям става дума за ясла, не дори детска градина) След прегледа и категоричната диагноза "хранителна алергия" и педиатърката казва - храната там е под всякаква критика! Е, знам, че като се оплача тук няма нищо да се промени. Но пък не ми дадоха възможност за дните, когато има неподходящи от моя гледна точка храни да му нося нещо друго - плод поне. Не можело. Ама обрива вече 10 дни не спада, въпреки лечението. Как оттук нататък ще се социализира човечето.
Как постъпихте вие в подобна ситуация?



Тема Re: Алергия и ясла?нови [re: лю]  
Автор MillenaМодератор (в почивка)
Публикувано17.10.07 23:54



Частна градина за съжаление. Никоя от държавните, които обиколих по онова време не ми даде адекватен отговор на въпроса как ще спазват менюто, какво правят на детските рождени дни и т.н.
Но има мами тук, които уцелиха с подходящи ясли и градини, може би трябва да си направим един актуален списък на такива

Много съжалявам за проблемите ви. Но са много чести за съжаление :(



Тема Re: Алергия и ясла?нови [re: лю]  
Автор dafna (с посл.буква А)
Публикувано18.10.07 12:04



Моето юначе е в частна ясла.
Сама му готвя и всяка сутрин нося храната.
Много съм благодарна, че се съобразяват с алергията му и го пазят. Да чукам на дърво вече два месеца няма издънка- да са го изпуснали да си вземе нещо забранено или да са му дали нещо, за което незнам.

Иначе, доколкото знам, храната в държавната ясла е същата, която ядат и другите деца от районната детска кухня.

бъдещият батко е роден 2005
малкият мъж се чака ноември 2007


Тема Re: Алергия и ясла?нови [re: dafna]  
Автор лю ()
Публикувано18.10.07 15:15



Така е - частната ясла винаги е решение. И ако имах възможност щях да го направя.
Но може би не стана ясно, че всъщност детето ми нямаше алергия към нищо допреди 20 дни. Това означава, че яде всичко - сирене, яйца, масло, месо, риба, плодове и зеленчуци - всякакви, ядки, варива...
Единствено консерванти и оцветители съм избягвала, но не е като да не е опитвал. За какво качество на храната на децата ни става дума в тези социални "институции" се чудя





Тема Re: Алергия и ясла? [re: лю]  
Автор MillenaМодератор (в почивка)
Публикувано18.10.07 20:47



Ами ужасно е за съжаление :( Болна тема. То и в частните трудно се избягват разтворитемите сокчета и боите, та в държавните ли





Тема Re: Алергия и ясла?нови [re: лю]  
Автор beloslava (мама на дама)
Публикувано18.10.07 22:49



С какво ги хранят ли... С всичко боклучаво, от което се опитваме да ги опазим... което не става и за напълно здрави деца, без грам алергии.
Седмичното меню за нашите деца е изнесено всеки понеделник сутрин във фоайето. Преди ваканцията беше почти приемливо, но седмицата след ваканцията и преди стачката направо ме разбиха: на сутрешна и следобедна закуска децата ядяха само филии- с маргарин и пастет, с марагарин и шопски хайвер (каквото и да значи това), с маргарин и сирене, с маргарин и халва... Четвъртъка преди стачката закусиха филия с майонеза и извара, а следобедно закусиха със суха паста


Не вярвам в другите ясли да е много по-различно за съжаление

А за справянето- може би понякога да закусва вкъщи, и да ходи по-късно и да си тръгва по-рано, преди следобедната закуска.

Редактирано от beloslava на 18.10.07 22:54.



Тема Re: Алергия и ясла?нови [re: лю]  
Автор dafna (с посл.буква А)
Публикувано19.10.07 10:10



Да, ясно, разбрах те. Мисълта ми беше, че това е единственият начин да даваш на детето ти храна, която ти пожелаеш.
Било то с алергия или просто от мерак за здравословно хранене.

Храната от детските кухни наистина е ужасна. Било частни или не. После децата боледували много...ми, как няма да боледуват?
Дали защото моят яде друго или просто не е толкова болнав, не знам, но от яслата ми казаха, че е детето, което е най-здраво. И от малък е така. Е, прави възпаление на ушето, честичко, но май е генетично от мен. Иначе си е здраво дете, като цяло.

Така, че...не знам какво да те посъветвам. Освен да следиш менюто стриктно и да отбягваш следобедните кремчета. Мисля, че те правят големи бели.

бъдещият батко е роден 2005
малкият мъж се чака ноември 2007


Тема Re: Алергия и ясла?нови [re: лю]  
Автор SophieEllis-Bextor (~@%^;)
Публикувано19.10.07 16:21



Да, и за нас това бе проблем. Говорих с лелките и с 300 зора се разбрахме да не му дават торти като има рождени дни и мед, но всеки ден преглеждам менюто и ако има нещо "съмнително" - изрично моля просто да не му го дават. Но това става рядко.

Със следобедните кремчета просто се примирих... в нас следобед само читави неща му давах - настърган плод като по-малък, пюрета и каши, последно време мляко с ориз или грис, бисквити в пюре или нещо подобно. Там обеч бацат яко разни кремове - карамел, ванилия, какаов... Добре че не е всеки ден.


Интересно обаче друго нещо - вече ми се струва, че се връща гладен от яслата. Друг път, преди да почне яслата, вечеряше чак към 7 и половина, че и към 8. Сега в 6 и половина вече драпа "папо", "папо"....





Тема Re: Алергия и ясла?нови [re: beloslava]  
Автор SophieEllis-Bextor (~@%^;)
Публикувано19.10.07 16:23



Абе, да ти кажа при нас с вафли досега не са ги хранили...



Ужас! Как може на такива малки деца да дават вафли... друго свястно нямат ли?!



Тема Re: Алергия и ясла?нови [re: лю]  
АвторKapли (Нерегистриран)
Публикувано20.10.07 14:20



Ами не ми е дори минало през ум да пусна малката на ясла. Ясно е, че обрива ще е най-малкия проблем просто. Според мен на всяка цена трябва да спреш детето от ясла.

Моята девойка сега е на 2 год. и 1 месец и мисля преди 4 годишна да не я пускам на градина - прекалено е рисковано. Тя има проблем само и единствено с кравето млкяо, а то е задължителен елемент в градините. Иначе яде всичко, но риска да я пусна на градина ми се струва неоправдан...




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.