Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:28 22.09.24 
Здравна
   >> Алергии
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Моля за помощ - диария и обрив при 5м. бебенови  
Автор Kitten (in love)
Публикувано15.04.07 23:05



Здравейте!
Момченцето ми вече 4 дни е с ужасна диария и съм много притеснена. Не съм съвсем уверена, че педиатърката ни е на прав път и ще съм ви безкрайно благодарна, ако ми помогнете със съвети като "препатили".
Ситуацията е следната: във вторник бебето вдигна температура 37,8. Водих го при лекарката, която каза, че е със зачервено гърло и изписа Панадол. В четвъртък температурата стигна до 38,2 и се появи и диария - изхожда се съвсем на вода. Вечерта започнахме антибиотик Оспамокс заради температурата, според лекарката било нещо вирусно с диария. В петък поне температурата падна, но диарията продължи. В събота сутринта се изрина по тялото и по челото (предполагам, че е от антибиотика). Изписаха ни Калциев глюконат за алергията. Спряхме антибиотика, обривът още не е минал, но най-лошото е, че диарията продължава

.
Бях захранила преди месец и преди да се разстори ядеше картоф, морков и тиква (пюрета на Хип, картофите бяха домашни). Сега по съвет на педито сме само на кърма.
Много се притеснявам за следните неща:
Има ли опасност да се обезводни от диарията??? Вчера и днес ходи по 4 пъти, предишните 2 дни по 5 пъти - на вода е, жълто и слузесто. Давам ентерол 2 пъти на ден, но никакъв ефект.
Педито каза да сме само на кърма, но да давам също оризова вода и чай от шипки - как може хем да сме само на кърма, хем и оризова вода и шипки? Правилно ли е?
Според педи било нещо вирусно - но как така, щом е вирусно, не се повлиява от ентерола?!? Не разбирам... Възможно ли е диарията да е алергична и ако е, какво да правя????
Колко време е нормално да продължава една вирусна и една алергична диария? Детенцето направо се стопи от температурата, а сега диарията направо го довършва... толкова е отслабнал милият, ужасно ъсм притеснена да не стигнем до болница
Трябва ли да спазвам някаква диета, за да подпомогна минаването на обрива и диарията?

Много много ви благодаря предварително за отделенето внимание!
Много ми е притеснено . Извинявам се ако питам някакви много глупави и пределно ясни за вас неща...
Ако на някой друг се е случвало подобно нещо, би ли споделил как се е оправил?
Много много благодаря за отделеното време... толкова се тревожа за детенце..



Тема Re: Моля за помощ - диария и обрив при 5м. бебенови [re: Kitten]  
Автор дeлфинчe (майка на Боби)
Публикувано16.04.07 09:26



Здравей, Китън! Първо не питаш за глупости, всеки човек като се сблъска за първи път с стана наподобен проблем задава такива въпроси. И аз дори още имам, а синът ми е алергичен от както стана на 40 дена.
Алергична реакция е според мен и предполагам, че е към антибиотика или Панадола - противотемпературните често правят такива проблеми. Диария и обрив за мен си е чиста алергия, а не вирус. За чая от шипки и аз ти го препоръчвам за диарията, повечето майки го дават без захар за да има по-добъп ефект. Моят син така и не се научи да го пие без захар, но пък винаги диарията му се повлиява добре от чая.
Калциев глюконат не е много добро решение за алергия, въпреки че доста педиатри го изписват заедно с ампули витамин С. Ако има още обриви и диарията не се оправя може би ще трябва да вземете Фенистил капки или Зиртек капки - и двете са противоалергични и се дават на деца над 5-6 месеца. Аз лично съм по-доволна от Зиртек - като се спре алергена причинител и се пие - за два-три дена при нас минава всичко, понякога и още същия ден, зависи колко силна е реакцията.
Относно това, че е добре да сте само на кърма и аз го подкрепям, но докато отмине проблема - спри млечните храни в твоето меню и тези, които са по-предизвикващи алергии - горски плодове - ягоди, малини, цитруси, праскови, кайсии, бобови храни - боб, леща, грах, зелен фасул, домати.
за да мине диарията наблегни на ориз, картофи, пилешко или пуешко месо, свинко без тлъсто, ябълки - въобще храни, които са запичащи.
Дано успеете да минете без противоалергични препарати - само с диета за тебе и шипков чай. но ако до два-три дена не мине - консултирай се с лекар какво да правиш.
Успех и бързо да ви минава!





Тема Re: Моля за помощ - диария и обрив при 5м. бебенови [re: Kitten]  
Автор Teди (обещала)
Публикувано16.04.07 10:05



Моите изкараха подобен вирус преди време.
Разстройството е от вируса, обривите най-вероятно са от антибиотика.

Противотемпературните разхлабват, затова при разстройство ги давай само в краен случай!
Как сте днес? На кой ден спряхте АБ и педиатърката ли ви каза така?

При продължаващо разстройство предлагай непрекъснато вода и кърми по-често! Ако даваш чай от шипки, не слагай захар!
Може да дадеш пектин - една кафена лъжичка сухо вещество се разтваря в малко вода, става като желе. Дай от това желе 1-2 кафени лъжички. Много е гадно на вкус и консистенция, имай го предвид, но помага!

Пиши как сте!



Тема Re: Моля за помощ - диария и обрив при 5м. бебенови [re: дeлфинчe]  
Автор Kitten (in love)
Публикувано16.04.07 11:59



Благодаря ти, делфинче!
Аз в цялото си притеснение едва вчера се сетих, че трябва да остана на диета. Е, моята представа за диета беше малко по-друга само.. не знаех, че мога да ям месо.... Иначе на ориза така съм наблегнала, че вече аз се запекох яко....


Шипковият чай и водата не се приемат добре, изобщо той няма навик да пие течности освен кърма, и то само от цица .
Надявам се да се разминем без повече лекарства, ама да видим...



Тема Re: Моля за помощ - диария и обрив при 5м. бебенови [re: Teди]  
Автор Kitten (in love)
Публикувано16.04.07 12:10



Теди, ти ми беше казала на кюто, че сте карали такова нещо. Колко време продължи диарията? Аз много се притеснявам, именно защото вие бяхте стигнали до болница чак..
Иначе температура нямаме още от събота следобяд, така че Панадол повече не съм давала, но какво от това?


АБ много исках да го давам три дни, понеже така и така го почнах, но... го спряхме събота вечерта и сме го пили 2 дни и половина... така каза педито, ако обривът се усили да го спра.. а обривът така се влоши, че събота срещу неделя рева почти цялата нощ и се опитваше да се чеше горкото...
Течностите както писах не се приемат с желание, стиска устата или ги плюе, но поне е изгладнял и суче добре.. да чукна на дърво..

Днес май сме по-добре, но не смея да се надявам . Обривът се е скрил от тялото и сега има само на челото, главата и левия клепач и се вижда по-малко. Засега не е акал, което все пак ми се струва добре, но съм в очакване... нещо се напъва тук и сигурно съвсем скоро ще свърши работата



Тема Re: Моля за помощ - диария и обрив при 5м. бебенови [re: Kitten]  
Автор дeлфинчe (майка на Боби)
Публикувано16.04.07 12:18



Щом е по-добре, чудесно, за да не даваш противоалергични. А с диарията може и да се справите с твоята диета. Не виждам причина да не ядеш месо. Все пак не можеш да караш само на ориз. Бързо оздравяване!





Тема Re: Моля за помощ - диария и обрив при 5м. бебенови [re: Kitten]  
Авторsneji_73 (Нерегистриран)
Публикувано16.04.07 16:52



Здравей,

много се радвам, че се стабилизирали. Спокойно, случват се такива неща. Бебоче ще се оправи. Не трябва да се ошашкваш и да си мислиш за алергии - понякога се случва нещо просто да не понесе на бебешкия организъм и да предизвика алергична реакция, но с правилните мерки всичко се оправя.

1. Напълно възможно е да е вирус придружен с ентеро влияние - но явно се слабо, защото имате просто разстройство. Добре, че няма повръщания и твърде обилни акания и обезводняване. Явно се е пораздразнила и лигавицата на дебелото черво, щом имате и слуз в акито. Ще се оправи.

2. Антибиотиците - доста често освен болестотворните бактерии, убиват и добрите смилателни бактерии, населяващи чревната флора, храната не се храносмила добре, дразни лигавиците, получава се понякога и временен ензимен дефизит - ей ти на разстройство и слуз.

3. Обрив - панадолът и ибупрофенът имат ягода/портокал съответно есенции за вкус - доста често докарват обриви. Друг вариант е свещички Ефералган 80 мг в дупето, което при разстройство не знам доколко ще успее.

4. Само на кърма - АБСОЛЮТНО ПРАВИЛНО - нищо не помага по-добре срещу евентуално обезводяване - кърмата със своите антитела ще направи чудеса за 2-3-4 дни.
Разбира се, е хубаво и майката да е на съответна диета за няколко дни. Ето я диетата на майка с бебе АБКМ, нищо не пречи да изключиш силните алергени за няколко дни, докато детенце се стабилизира и после да започнеш по малко пак да си ги ядеш.

@@@
ДИЕТА:
1. Мляко и млечни продукти - прясно, кисело, сирене, кашкавал, сладки неща, съдържащи сухо мляко - мляко от всякакво животно, не само крава;
2. Яйчен белтък;
3. Риба и черупчести;
4. Цитруси - портокали, киви, лимон ...;
5. Ядки - особено фъстъци;
6. Хистамин съдържащи - банани, сурови домати, ягоди, зелени неща /коприва напр./;
7. Мед /заради полените/;
8. Бобови - боб, леща, соя, грах, зелен боб - семейство бобови са много богати на протеини, но тези протеини също са с дълга верига трудна за храносмилане като млечния белтък, затова и соевите мляка не се препоръчват при АБКМ /алергия към белтъка на кр.мляко/, защото до 10 дена бебето се алергизира и към бобови, а се препоръчват при лактозна непоносимост и други.

9. Шоколад, какао, кафе
10. Говеждо и телешко месо - пак кравешки протеин.
11. Мъхести – семки с/или власинки - ягоди, малини, горски плодове, коприва, праскови, бамя и т.н.
@@@

Тъй като се изключва млечния белтък, можеш да наблегнеш на месния. Хипоалергенни меса: пуешко, заешко, нетлъсто свинско, пилешко, патешко.
Избягвай боклучава храна - колбаси, консервирани неща, продукти с подсладители и много Е-та. Виждам, че си наблегнала на ориза - чудесно, само да се справиш в тоалетната



5. Други течности - много умно кърмаче си имаш, щом не ще нищо друго :) БРАВО на детето! Точно така, бебе, само кърмата на мама от цица е най-доброто и лековито. Чай от шипки - богат на витамин С, но и трябва да се приготвя правилно, калциев глюконат на ампули - абсолютно противопоказно - повишава калциевите нива в кръвта и понякога може да е доста опасно, витамин С на ампули - лелеле, какво захравнване с изкуствени препарати на малко бебе - нямам думи. Ако искаш пий ти и чаят от шипки и калция и витамин С-то, но на бебо само кърма.

6. ПРИ УСЛОВИЕ, ЧЕ БЕБЕТО Е ЗАХРАНЕНО - безмлечна оризова каша (Хип, Милупа) - аз мога да кажа със сигурност само за Хип. При всяко основно кърмене приготвяш с преварена вода няколко лъжички каша. Даваш 1 лъжичка в началото на кърменето, като се насуче от едната гърда, вдигаш, оригваш, даваш пак една лъжичка каша, слагаш на другата гърда да се донасуче, като е готов вдигаш, оригваш, едва ли ще поеме още една лъжичка каша ориз, ако не иска, не го насилвай да не повърне. Внимавай и при оригванията да не повърне - не го клъмбучкай много :) Ако кърмиш само от едната гърда - добре. Просто се опитай да дадеш 2-3 лъжички безмлечна оризова каша, докато се кърмите. Ако не иска кашата, може да сложиш малко кърма в нея, да му замирише на млекце, имай предвид, обаче, че от ензимите в кърмата, кашата бързо става на водичка.

Безмлечната оризова каша е гаранция 100%, че ще затегне бебочето, но даваш най-много 2-3 лъжички, да не претоварваме храносмилателната система с твърди храни по време на ентеро проблеми.

ОРИЗОВА ВОДА - на времето може и така да са процедирали, но едва ли ще се получи толкова стерилна и лесно усвоима смес, колкото с оризова каша, предназначена и разработена точно за бебета. Много майки се оплакват, че от оризова вода бебетата не само не се оправят, ами получават и колики и разстройства със слуз. Защото от обикновен ориз за големи хора да направиш бебешка отвара си има правила и строги указания, които дори и да са спазени докрай, не бих дала домашно приготвени неща на толкова малко бебе и то по време на храносмилателен проблем.

Ентерол - съдържа дрожди за подобряване на храносмилането, но и едно добро количество ЛАКТОЗА /прочети съдържанието/ - обикновено не дава никакъв резултат.

Продължаваш само на кърма и даваш по малко оризова каша до пълно възстановяване. После много внимателно пак си въвеждаш каквото сте яли, ама по малко, да не избамкаш цяло пюре наведнъж :))))

И ако ти минеш на диета, после пак по малко започваш да си ядеш нещата от забранения списък. Ако се усъмниш, че някоя храна влияе на бебоче - ами няма да я ядеш.

Ако искаш малко повече материали за алергии и как се проявяват - кажи.
Имате ли фамилна обремененост с алергии?

Само да ти кажа, че Йоана е на 3г.1м. и прие АБ за първи път преди няколко месеца. Когато й давах АБ винаги преди това й давах няколко лъжички безмлечна оризова Хип, АБ, после пак кашата. Въобще не се разбра, че пие АБ. Тази каша на Хип е чист ориз с витамин Б1 само. Витамини от групата Б са много необходими при АБ - не позволяват да се нарушат лигавиците на червата най-общо.

Успех и спокойно, мамче, с още колко чудесийки ще се преборваш :)))



Тема Re: Моля за помощ - диария и обрив при 5м. бебенови [re: sneji_73]  
Автор Kitten (in love)
Публикувано16.04.07 17:16



Ох, тъкмо мислех, че нещата са се пооправили и... преди час свърши работата толкова обилно, че чак се чудя къде го беше насъбрал това количество

. Беше може би една идея по-гъсто, но пак си беше съвсем течно и с много слуз
Една приятелка днес ми препоръча някакво лекарство за диария Хидрасек. Някой знае ли нещо за него??? Аз вече нищо не смея да давам....
Ами... ял е ориз няколко пъти.... уж нищо му няма... това значи ли, че мога да опитам с Хип-овската каша?

Снежи, много ти благодаря за подробния отговор. Ще стискам зъби с диетата... не мога да повярвам, че единственото ми останало удоволствие - яденето - също замина ... дори кафето... ох, не е лесно да си майка... но пък дребосъчето не го разменям за всичкото ядене и кафе на света



Тема Re: Моля за помощ - диария и обрив при 5м. бебенови [re: Kitten]  
Автор elimax (оптимист :))
Публикувано16.04.07 17:41



Дано да не бъркам, но прахчетата Хидрасек съдържат активен въглен, т.е. подходящи са при диария. Давала съм на Калина миналото лято, беше ми направила доста неприятна реакция от кисело мляко тогава. Оправих я като й спрях всякакво мляко и млечни за около 10 дни... но при вас това няма как да стане. Бебо щом е на кърма е много малко вероятно да се обезводни. Давах оризова каша, компот от дренки, шипков чай... Щом яде ориз мисля, че може да опиташ да му дадеш 1-2 лъжички каша, но все пак питай лекаря си. Както и за Хидрасек!
За Ентерол - май повече вреди отколкото помага, поне на моето дете не понася и се обрива от него. Смекта също са прахчета и имат добър ефект при разстройство, но не знам на колко малко дете могат да се дават.
Както са ти казали и другите - не е толкова страшно, кърми си детето и спазвай диета известно време, стомахчето ще се стабилизира и всичко ще е наред :)
Скорошно оправяне!



Тема Re: Моля за помощ - диария и обрив при 5м. бебе [re: Kitten]  
Автор Kitten (in love)
Публикувано16.04.07 18:06



Забравих да кажа - не знам дали има значение, но всеки момент чакаме зъб номер 1 - венецът е много подут, всичко е в устата и явно много го боли, защото не дава да го погледна там и реве...




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.