Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:44 16.06.24 
Здравна
   >> Алергии
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Re: Ред на въвеждане на храни - таблицанови [re: sneji_73]  
Автор дeлфинчe (майка на Боби)
Публикувано02.05.07 10:40



Здравей, Джам! Тя Снежи доста подробно ти е отговорила, но с риск да се повторя отговарям и аз.
1. Схемите наистина са две, аз добавям само, че по съвет на Маринова, тръгнахме да захранваме с Фризолак и боби така се изрина още на 4 -5 ден, че не искам да си спомням. пак по нейн съвет трябваше да изчакам две-три седмици и пак с него да захраня - оттогава не ходя при нея, а послушах майките тук и тръгнахме по другата схема. За два месеца детето ми прояде овче сирене, после краве - и двете на Маджаров, после кашкавал, масло, без проблеми. сега от една седмица яде по малко кисело мляко на Пършевица 2 % и до тук е ок, което може само да ме радва, че си послушах интуицията и че дететото ми реагира и има алергия към адаптирани млека.
Лично мнение - не смятам да давам никакви адаптета вече - живот и здраве ще си кара на кисело мляко и на Фризопеп докато го иска, после мисля директно на прясно мляко да минем. Като стане на 2 годинки вероятно, преди това мисля, че не бих се осмелила. А и моята лична мечта беше да прояде млечни и най-вече кисело мляко, а не адапте.
Само за протокола до февруари не съм и мечтала че ще си обогати менюто толкова бързо. За три седмици прояде овче сирене, за още две краве, после през 7-10 дена кашкавал и масло. Междувременно сам се захрани и с маслини. После опита и киселото мляко. Следва може би зелен боб, може би и друг зеленчук, после жълтък, но с него не бързам, аз лично съм от тези, които го смятат за прехвален. А и детето ми яде месо много, ама много, сирене на корем - по около 100-200гр. на ден, плюс по солидно парче кашкавал 100-тина грама. Изобщо не смятам, че му липсват витамини. Сурови зеленчуци обича, умира за ябълки, лятото пъпеш и диня, скоро и черешите ще дойдат, ял ги е но пак ще ги дам няколко дена без друго ново, ей така за всеки случай.
не отговорих само на въпроса ти, но пак мисля че ще съм от полза.

2. Грис и макарони - няма разлика много в състава, но грисът е по-лесно смилаем, кашите също, за това съм ги писала първо. после вече без проблем даваш макарони и т.н. през няколко дни само за да свикне организма с вида на храната.

3. Свинското месо и според Маринова и според личната на дечко е Хипоалергенен продукт - говорим за нетлъсто свинско - например шол.
Аз тук си признавам, че месата съм ги въвела доста рано - 6, 7 месец, но и ние почнахме рано да се захранваме, няма да коментирам кой ме е съветвал. За следващо дете обаче бих следвала реда от горния постинг. Но месата ги въведох и мисля, че пак бих ги въвела преди глутена.

4. За мой най-голям страх боби започна да се захранва с глутен на пук на всички мои планове, не с друго а със солети - Хрус-Хрус ако трябва да сме точни, в тях пише че няма мляко. солетка на ден, после две, после 4-5, за една седмица стигна до половин пакетче и реших, че щом това е проял без проблеми, и другите с глутен ще минат. сухари му давах домашни - препечен хляб, махах коричката от страх да няма следи от яйца по нея, но много не му беше фен, после започна чист хляб непрепечен, но направен на домашна пекарна, после всякакъв хляб. В началото давах по залче, после по две и така 10 дена, после през три-четири до пет дена въведох грис, овесени ядки, макарони звездички, кус-кус и така за около месец, месец и няколко дена прояде всичко което е с глутен. Беше на една годинка и един месец. просто веднъж беше направил реакция и аз не посмях месеци да давам от глутеновите изделия.

Ами за сега стига толкова, ако те интересува нещо пиши. може да се забавя с отговора не за друго, но като е хубаво времето ставаме, закусва и излизаме, после обядва, докато спи си върша домакинска работа и после до 21-21,30 сме навън, когато заспива. Просто нямам време да сядам на компютъра, но като седна ще ти отговоря веднага.
Успех с вашето захранване и слушай най-вече своето шесто чувство и колкото и странно да прозвучи на някой - детето си!От личен опит го казвам - когато детето не е готово за дадена храна - не иска да я опита дори, или ако я пробва, повече не желае - приеми го като знак че трябва да изчакаш още с въпросната храна. ако я приема с охота - можеш да си почти сигурна, че ще му понесе добре. боби с такова умиление опита една кафена лъжичка кисело мляко за първи първи път, усмихна се, облиза и каза и-и-и, че иска още, едва се сдържах да не му дам още. Но след 5-6 ден увеличавам вече със супена лъжица отгоре, той като ни желае повече не го карам - ако му се ядат 3, а е ден за 5, например - не го карам. Детето си знае най-добре!
Още веднъж поздрави и успех!





Тема Re: Ред на въвеждане на храни - таблицанови [re: дeлфинчe]  
Автор Teди (обещала)
Публикувано02.05.07 11:25



Делфинче, добре е станал списъкът



Аз бих дръпнала оризовата каша в 6-7 месеца, а ябълката бих сложила в 8-9 месец.

Към 8-9 месеца бих сложила чушката и бих дръпнала заешкото и пуешкото, евентуално и броколите, и лука. Тук бих добавила шипката.

Синята слива бих сложила в 10-11 месеца.

Това е на първо замисляне Не държа да станат промените, само предлагам



Тема Браво, Делфинче!нови [re: дeлфинчe]  
Авторsneji_73 (Нерегистриран)
Публикувано02.05.07 14:38



Делфинче, браво за труда ти!

Чудесен постинг си пуснала. Много ми хареса.

Да, и Йоана не понесе никакво АМ, винаги даваше реакция, а всичко друго си хапва без проблем. Но при други деца първата схема се е получила.

Забравих за солетите Хрус-Хрус

, май и Йони с тях се захрани с глутен , щото тогава нямаше читава безмлечна глутенова каша, май нямаше никаква, все ме гледаха странно по бебе борсите.

Да ти кажа ли коя е най-вървежната каша в момента на Варненските бебе борси - на Слънчо някаква с какао и сухо мляко

На Йони за дълго й изключих всякакво мляко и млечни (толкова бях уплашена) - почти година - наблягах на месен протеин - всеки ден й задушавах или свинско, пуешко, пилешко, заешко, патешко. Давах й като гарнитура Хип ориз безмлечна. понякога в кашата съм пасирала маслини, или броколи задушени или моркови задушени - интерпретирала съм.

Ядеше няколко вида безмлечни безглутенови пюрета - плодови, месни, зеленчукови, които съм въртяла с мои готвени неща.

Винаги съм твърдяла, че прекалено разнообразното хранене е нож с две остриета.

закуската й беше и досега е - Фризокрем ориз и царевица. Първо я давах само кашата, после зада въведем сиренце с нещо познато, започнах да й пускам трошички сирене в нея, като прояде глутен започнах да слагам от обикновените бисквити на Победа (нямат мляко и Е-та, само набухватели), също са с ванилов аромат като кашата. Пасирам бисквитата, защото кашата трудно се разтваря. Започнах с 1/4 бисквита, сега сме на 3 бсиквити. После започнах да пасирам и плодове, спряхме се на ябълката.

Та сега яде за закуска - в бурканчето й нарязвам на парчета 1 ябълка, слагам 3 обикновени бисквитки на Победа, заливам с гореща трапезна вода, докато се покрият - пасирам. После добавям Хип ориз малко и после само Фризокрем Ориз и царевица, докато се сгъсти. Слагам вътре бучка отцедено краве сирене - вече сме колкото кибритена кутийка. масло не слагам. Сега се сещам, че няма да е лошо да й капвам няколко капки зехтин. Много й харесва тази закуска.

Яде и детска кухня - много й харесва.

Когато съм я захранвала, опитах да й дам всичко, което не е в забранения списък с алергените с отстояние седмица или повече - или на пюре, ако намеря, или аз съм й правела - винаги започвах по малко и увеличавах. Винаги вървях от пюре/каша->готвено-> суров вид за някои плодове и зеленчуци.

Права си, че детенце само си показва - голяма патка бях аз навремето - бутах с лъжицата, то горкото понякога повръщаше, повечето пъти не, и едни колики все - защото максимата е, че трябва да яде твърди храни - в Бг хората са много неуки за правилното хранене си мисля понякога.

Йони например в момента отказва всичко с червена чушка, помирисва я в яденето веднага, или зеленчукови супи с червена чушка и разни бамя и други глупости, понякога пасират в детската кухна - въобще не я насилвам.

Колкото пъти съм я насилила, толкова пъти сме имали храносмилателни проблеми.

Малеее, момичета какви курсове можем да спретнем и цяла книга да напишем - трябва да си направим "зелена конференция" , някъде в планината или на море, а?



Тема Re: Ред на въвеждане на храни - таблицанови [re: дeлфинчe]  
Автор ra1i (новак)
Публикувано04.05.07 09:05



Много ти благодаря. Спести ми много време. Още веднъж благодаря!



Тема Re: Ред на въвеждане на храни - таблицанови [re: ra1i]  
Автор дeлфинчe (майка на Боби)
Публикувано04.05.07 09:54



Радвам се, че мога и аз да помогна с нещо, още повече че без момичетата от този клуб, нямаше да имам много от инфото, а и лично на мен са ми дали много успокоение и оптимизъм в тежки моменти, много сили да се боря, когато съм била на ръба на отчаянието и много добри съвети!

Теди, ако искаш ще го редактираме, само незнам може ли да се редактира в направо или да го копна с промените от компютъра ми като нов постинг?
А информативно - защо да се отлагат месото и синята слива? питам, защото аз и двете съм въвела от първите неща и не сме имали проблеми, но нямам наблюдения за тези храни при други алергични дечица. Все пак планирам второ - и да съм по-осведомена!



Снежи, толкова пъти съм чела постингите ти с възхищение, че да получа браво от теб е направо чест. Да знаеш, че с второ бебе ще ти досаждам много за съвети за кърменето - не че нямам инфо, вече два диска запълних със съвети, но друго си е да се заразиш с оптимизъм и да получиш още някой друг съвет от извора, така да се каже. Дано не се забави много, от този месец ще го правим, но нали е по схема за момиче, та имам само 3 месеца тая година за опити,!



Тема Ейй, стискаме палци за момиче!нови [re: дeлфинчe]  
Авторsneji_73 (Нерегистриран)
Публикувано04.05.07 15:08



Делфинче,

страхотна новина! Успех с бебеправенето - стискаме палци за момиче! Нали знаеш какво казват хубавите ни модераторки - ВТОРИТЕ НЕ СА АЛЕРГИЧНИ



А ти давай рецептата за момче - хич не се стискай. И какви са тези месеци за кога момче, кога момиче - да не е от един руски сайт с една таблица дето изчислява автоматично. щото по нея, сега при нас е период пак за момиче и аз реших да изчакам.

Да знаеш, че момичетата напоследък са големи хали - доста по-палави са от момчетата .

А за кърменето - никакъв проблем, живот и здраве до откат

Хайде стискаме палци!



Тема Re: Ейй, стискаме палци за момиче!нови [re: sneji_73]  
Автор дeлфинчe (майка на Боби)
Публикувано04.05.07 16:13



Малко офф, но нали и без друго повдигаме темата, а и е интересно поне за четиво. Следвам китайската таблица, в която се определят годините на жената според китайския лунен календар. Така ако си на 25 години трябва да се добавят още 25 изгубени месеца, т.е. 2 години и 1 месец или с думи прости стават 27 лунни години. И понеже съм си малко несигурна в сметките, хем не се само мои, та съпоставям месеците за даден пол и за 25 години и за 27 години и излизат само три месеца в годината, в които може да се прави планиране пола на бебето. Ето и сайта с таблиците:


Е, стискайте палци и успех на всеки, който ще се пробва! И нали си знаете, не се навивайте много, то си е Божа работа, но няма лошо докато се правдят опитите да се мисли в желаната посока! Все пак няма нищо по-силно от мисълта!



Тема Re: Ред на въвеждане на храни - таблицанови [re: дeлфинчe]  
Автор Teди (обещала)
Публикувано04.05.07 17:41



Делфинче, месото не го отлагам, напротив, дърпам го напред към по-първите храни



Синята слива някой лекар ми беше казал, че е тежка храна, затова аз я побутвам назад.

Силно стискам палци за розов щъркел този път За алергии хич не мисли - както е казала и Снежи, вторите не са алергични



Тема Re: Ред на въвеждане на храни - таблицанови [re: Teди]  
Автор di_dona (непознат )
Публикувано04.05.07 21:04



Здравейте мами ! Аз съм нова тук. и искам да кажа.че мойта дъщеря е със атопична алергия.пак си е алергия към БКМ.но в мн.силна форма.Та искам да ви кажа .ако може .която мама ще ражда да си носи в родилното хипоалергенно мляко.Милупа има преварена вода.Аз мисля. че захранването с АМ в родилното отключва алергия.



Тема Re: Въвеждане на храните по месеци - НОВОнови [re: дeлфинчe]  
Автор дeлфинчe (майка на Боби)
Публикувано05.05.07 09:00



Скъпи, мами, на които предстои захранване на бебето, тук ще се опитаме да ви дадем полезни съвети за последователността на въвеждане на храните, за интервалите между всяка нова храна и въобще все неща, които е добре да се знаят! Надяваме се да ви бъдем полезни!
През първите 6 месеца, кърмето бебето си – колкото и банално да прозвучи няма по-добра храна за вашето съкровище от майчиното мляко!
След 6 месец, започнете една твърда храна с големината на грахово зърно и много постепенно увеличавайте количеството. Най-добре е една храна да се дава поне десет дена, още по-добре две седмици, преди да се започне нова. Така, ако има алергична реакция – обрив, диария, запек, дихателни проблеми като често кихане, кашлица, задух – дано не се случва, ще имате ясна представа от какво е предизвикана реакцията. Забавен тип алергична реакция се появява на девети до четиринадесети ден от приема на храна. Бързият тип реакция варира от няколко минути след приема й до 4-5 дни. В случай на алергична реакция, спрете приема на храна и изчакайте поне десетина дена да се възстанови организма и опитайте отново. Ако алергията е по-силна, изчакайте две-три седмици.

6-7 месец: картоф, морков, тиква, ориз, ябълка.
8-9 месец:
плодове - круша – действа разхлабващо, диня, пъпеш, череша, вишна;
зеленчуци - тиквичка, спанак;
Каша от ориз, царевица, елда – запичащи са. Грис от царевица, грис от ориз, бисквити от пресован ориз или царевица – има на Хам-лет и на Рацио, много подходящи за чесалки на никнещите зъбки.
месо: пуешко, заешко, пилешко, крехко свинско месо – готово пюре или от домашен произход ;
10-11 месец:
зеленчуци: броколи, лук, чесън, карфиол, брюкселско зеле, червено цвекло;
препечен хляб или безмлечна каша, съдържаща глутен, фини овесени ядки;
плодове: бяло и червено грозде.
12 месец: вече можете да пробвате с царевични, ръжени, пшенични макарони, кус-кус – те се водят към глутена и не е нужно да чакате много време за да ги пробвате, само няколко дни за да свикне организма на бебето с тях.
зеленчуци: зеле, грах, ако досега не сте дали магданоз, копър, подправки – внимавайте с чубрицата – понякога прави бели, за солта си знаете – по малко.
След годинка:
зеленчуци: зелен фасул, маслини, царевица на зърна, коприва – и с нея внимателно, краставица, маруля, домат / 5 на 100 от децата дават реакция към домат, за това някои предпочитат да го въведат по-рано, други по-късно, въпрос на личен избор/.
плодове: сини сливи, нектарини/голите праскови, които са без мъх/ , след време праскова и кайсия – първо с готов сок или пюре, чак тогава сурови, ако няма проблеми.
След навършена годинка може да опитате да въведете и млечни продукти. Тук има доста спорове кое да се въведе първо, но от опита на майките в клуб Алергии, горе-долу редът е следният:
1. Козе или овче сирене: започва се с лещено зърно, през ден грахово зърно и т.н. до достигане за две – три седмици до кибритена кутийка на ден.
2. Краве сирене – пак бавно и славно.
3. Кашкавал – или от овче мляко, може смес овче и краве, ако сте от смелите – направо от краве мляко.
4. Краве масло.
5. Жълтък от твърдо сварено яйце – 15-20 минути варено.
6. Кисело мляко.
7. Телешко месо.
8. Хипоалергенно мляко 1.
9. Хипоалергенно мляко 2.
10. Адаптирано мляко 1.
11. Адаптирано мляко 2.
12. Адаптирано мляко 3.
13. Белтък – след две годинки.
14. Прясно краве мляко – след две годинки.

Някои майки предпочитат да пропуснат АМ и да дочакат прясното мляко, само на Фризопеп.
До тук като минете през всичко, дай Боже без проблеми, не захранвате по седмица преди и след ваксина, по време на боледуване – не че ви го пожелавам, но все едни сополи ще изкарате за година и половина, дано се отървете само с тях – и ето – бебо вече си е направо детенце около година и половина, най-вероятно две, може и повече.
Остава ви да въведете цитрусите: банан, портокал, мандарина, ананас, лимон, накрая киви – то прави бели и при големи деца, за това по-накрая.
Вече може да дадете леща, зрял боб, каквото ви е останало от зеленчуците.
На финала ще останат белтъка на яйцето и прясното мляко. След тях ягода, малина. Ако всичко върви добре може да почерпите вече порастналото дете и с така мечтания от всяко дете сладолед!
Може да се поздравите – справихте се страхотно!
Не е препоръчително преди две години и половина, най-добре три, ако устискате да давате шоколад. Същото важи и за ядките – тях още по-натам, особено фъстъци. Преди две годинки може да дадете белен слънчоглед. За друго не се сещам. Мед и фъстъци не давайте, моля ви поне до 4-5 годинки.

Това е за сега от мен! Другите майки ще добавят и коментират!
Поздрави и бъдете щастливи родители на здрави и прекрасни щастливи деца!
Джули – Делфинче.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.