Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:44 19.06.24 
Здравна
   >> Алергии
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Re: Ред на въвеждане на храни - таблицанови [re: Teди]  
Автор MillenaМодератор (в почивка)
Публикувано18.04.07 10:23



Един от проблемите да се напраи таблица е, че нещата са много индивидуални.
Иначе още като писах едни неща за БГ-Мамма (има линкове някъде в Библиотеката) писах нещо като таблица. Но как да препоръчаш морков за захранване като толкова деца реагират на него...
Ако кажете как да ги структурираме, можем да направим пореден опит за подреждане на това инфо, което сме го писали вече много пъти под различни форми...
Но после някой (няма да казвам имена) ще ни оплюе, че даваме готови списъци, което наистина не е съвсем коректно...



Тема Re: Ред на въвеждане на храни - таблицанови [re: Teди]  
Автор дeлфинчe (майка на Боби)
Публикувано18.04.07 10:25



Готова съм, но ще копирам инфото като се прибера, че сега сме по доктори в София и няколко дена ще останем тук. Слава Богу не за детето този път. Е, правиха му проба за Манту, но това не се брои за лошо.


Сигурно до неделя ще съм си вкъщи и ще пусна това, което написах.
До скоро!



Тема Re: Ред на въвеждане на храни - таблицанови [re: Millena]  
Автор дeлфинчe (майка на Боби)
Публикувано18.04.07 11:23



Идеята е да се направи нещо ориентировъчно, просто да е събрано на едно.
Естествено, че всичко е индивидуално, но в повечето случаи редът е един и същ, само може дадена храна да не понесе на някой.

Ние сме от малкото, които приехме млечни, но още се борим с домат. Всеки има подобни проблеми, но майките се интересуват кое след кое е по принцип, а в горната таблица има доста абсурди. Нека направим списъка с уговорката че не винаги всичко минава гладко и може да има случаи някои неща да се въведат преди или след други в зависимост от самото детенце. Аз съм направила вече списъка, но ще го пусна тия дни като си отида на моя компютър. после всеки може да добави коментар.



Тема Re: Ред на въвеждане на храни - таблицанови [re: дeлфинчe]  
Автор MillenaМодератор (в почивка)
Публикувано18.04.07 15:46



делфинче, разбирам много добре. Но аз самата съм писала няколко пъти такива неща, едно от първите беше преди 3 години някъде мисля, има го в Библиотеката.
Ето

и беше в началото.
Не казвам, че идеята е лоша, а само това, че Библиотеката ни е пълна със статии и списъци като този. Но всепак теми за захранване и АД се появяват поне веднъж на 10-15 дни... И че този нов списък също ще отиде там, в Библиотеката и ще потъне в забвение както всичко останало, което сме опитвали да систематизираме там...

П.П. Оказа се, че началото е от далечната 2002-ра година...

Редактирано от Millena на 18.04.07 15:50.



Тема Re: Ред на въвеждане на храни - таблицанови [re: дeлфинчe]  
АвторAddi (Нерегистриран)
Публикувано25.04.07 23:39



Майчета,на мен за поредн пат ми се налага да захраня със зеленчук.До сега имахме неуспех с картоф,морков,попара(от домашен сухар) и фризопеп,каша от елда.Вече 2 месеца и половина не мога да захраня с нищо.Реагира ми с обриви и разтроиство.Сега смятам да започна с купено пюре от тиква-вие как мислите ???
Моля ви за съвет,всички сте минали през това и знаете колко е стрсиращо всичко свързано с алергичните реакции!
Целувки !
Благодаря предварително !



Тема Re: Ред на въвеждане на храни - таблицанови [re: Addi]  
Автор sneji_73 (Сладкишанеста)
Публикувано26.04.07 20:48



Здравей,

няма да се безпокоиш.

1. На картоф реагират повечето бебета, особено ако е домашно приготвен - трудно смилаем им идва - повечето биват довеждани до зелени акита и разстройство.

2. Морков - пак доста бебета му реагират. С какъв морков започнахте, имаше ли в пюрето и мляко? Ранни моркови на Хип пробвали ли сте?

3. Попара - домашният сухар е направен от хляб, той е пшеничен, следователно има глутен. Първите зърнени храни са обикновено безглутенови. После се въвеждат неалергени зеленчуци като пюрета, неалергени плодове като пюрета и чак тогава внимателно се въвеждат глутеновите култури.

4. Елда - елдата е безглутенова култура, но доста бебета не я харесват и имат стомашни проблеми. Каква елда ядохте - на каша, коя? или домашно приготвена?

Купено пюре от тиква изглежда добре. На коя марка? Само тиква има вътре, нали? Няма следи от млечен протеин?

Започва се винаги с една лъжичка, на другия ден 2, на другия 3 и така се увеличава с по лъжичка, докато се достигне до порция за възрастта. За детенце с проблеми порция твърда храна не бива да надвишава повече от 60-100 мл, ако трябва после да допие мляко малко или да се докърми. Следи се охотата, с която детенце поема храната. И се следи за реакции.

Вие колко сте големи? Момченце или момиченце? Колко кг сте? Кърмите ли се или сте на АМ? Скоро поставяна ли ви е ваксина или предстои ли ви - имам предвид до 5-7 дни?

Надявам се да помогна ефективно

Успех!

PS: А защо не започнеш с безмлечна оризова каша - това се препоръчва като първа твърда храна навсякъде. Оризът е хипоалергенен и безглутенов. И понеже запича, смятам, че ще ви понесе доста добре. Безмлечна оризова каша има на Хип, Милупа, Нестле (ориз и рожкови). За Хип гарантирам, понеже я ползваме, много хвалят тази на Нестле, нямам отзиви за Милупа. Кашите са по-икономически изгодни от пюретата откъм захранване, защото можеш да си приготвиш каша за 1-2 лъжички и с по-толкова да я увеличаваш - отвореният пакет има срок 3-4 седмици от отварянето, докато пюрето е най-добре да държиш макс 24 часа в хладилник веднъж отворено - някъде дават и 48 часа, ама аз не съм посмявала да давам такова пюре.

Пиши какво си решила.

Редактирано от sneji_73 на 26.04.07 21:36.



Тема Re: Ред на въвеждане на храни - таблицанови [re: Millena]  
Автор дeлфинчe (майка на Боби)
Публикувано27.04.07 21:33



Скъпи, мами, на които предстои захранване на бебето, тук ще се опитаме да ви дадем полезни съвети за последователността на въвеждане на храните, за интервалите между всяка нова храна и въобще все неща, които е добре да се знаят! Надяваме се да ви бъдем полезни!
През първите 6 месеца, кърмето бебето си – колкото и банално да прозвучи няма по-добра храна за вашето съкровище от майчиното мляко!
След 6 месец, започнете една твърда храна с големината на грахово зърно и много постепенно увеличавайте количеството. Най-добре е една храна да се дава поне десет дена, още по-добре две седмици, преди да се започне нова. Така, ако има алергична реакция – обрив, диария, запек, дихателни проблеми като често кихане, кашлица, задух – дано не се случва, ще имате ясна представа от какво е предизвикана реакцията. Забавен тип алергична реакция се появява на девети до четиринадесети ден от приема на храна. Бързият тип реакция варира от няколко минути след приема й до 4-5 дни. В случай на алергична реакция, спрете приема на храна и изчакайте поне десетина дена да се възстанови организма и опитайте отново. Ако алергията е по-силна, изчакайте две-три седмици.

6-7 месец: картоф, морков, тиква, ориз, ябълка.
8-9 месец:
плодове - круша, синя слива – действат разхлабващо, диня, пъпеш, череша, вишна;
зеленчуци - тиквичка, спанак;
Каша от ориз, царевица, елда – запичащи са. Грис от царевица, грис от ориз, бисквити от пресован ориз или царевица – има на Хам-лет и на Рацио, много подходящи за чесалки на никнещите зъбки.
10-11 месец:
месо: пуешко, заешко, пилешко, крехко свинско месо – готово пюре или от домашен произход ;
зеленчуци: броколи, лук, чесън, карфиол, брюкселско зеле, червено цвекло;
препечен хляб или безмлечна каша, съдържаща глутен, фини овесени ядки;
плодове: бяло и червено грозде.
12 месец: вече можете да пробвате с царевични, ръжени, пшенични макарони, кус-кус – те се водят към глутена и не е нужно да чакате много време за да ги пробвате, само няколко дни за да свикне организма на бебето с тях.
зеленчуци: зеле, грах, ако досега не сте дали магданоз, копър, подправки – внимавайте с чубрицата – понякога прави бели, за солта си знаете – по малко.
След годинка:
зеленчуци: зелен фасул, маслини, царевица на зърна, коприва – и с нея внимателно, краставица, маруля, домат / 5 на 100 от децата дават реакция към домат, за това някои предпочитат да го въведат по-рано, други по-късно, въпрос на личен избор/.
плодове: нектарини/голите праскови, които са без мъх/ , след време праскова и кайсия – първо с готов сок или пюре, чак тогава сурови, ако няма проблеми.
След навършена годинка може да опитате да въведете и млечни продукти. Тук има доста спорове кое да се въведе първо, но от опита на майките в клуб Алергии, горе-долу редът е следният:
1. Козе или овче сирене: започва се с лещено зърно, през ден грахово зърно и т.н. до достигане за две – три седмици до кибритена кутийка на ден.
2. Краве сирене – пак бавно и славно.
3. Кашкавал – или от овче мляко, може смес овче и краве, ако сте от смелите – направо от краве мляко.
4. Краве масло.
5. Жълтък от твърдо сварено яйце – 15-20 минути варено.
6. Кисело мляко.
7. Телешко месо.
8. Хипоалергенно мляко 1.
9. Хипоалергенно мляко 2.
10. Адаптирано мляко 1.
11. Адаптирано мляко 2.
12. Адаптирано мляко 3.
13. Белтък – след две годинки.
14. Прясно краве мляко – след две годинки.

Някои майки предпочитат да пропуснат АМ и да дочакат прясното мляко, само на Фризопеп.
До тук като минете през всичко, дай Боже без проблеми, не захранвате по седмица преди и след ваксина, по време на боледуване – не че ви го пожелавам, но все едни сополи ще изкарате за година и половина, дано се отървете само с тях – и ето – бебо вече си е направо детенце около година и половина, най-вероятно две, може и повече.
Остава ви да въведете цитрусите: банан, портокал, мандарина, ананас, лимон, накрая киви – то прави бели и при големи деца, за това по-накрая.
Вече може да дадете леща, зрял боб, каквото ви е останало от зеленчуците.
На финала ще останат белтъка на яйцето и прясното мляко. След тях ягода, малина. Ако всичко върви добре може да почерпите вече порастналото дете и с така мечтания от всяко дете сладолед!
Може да се поздравите – справихте се страхотно!
Не е препоръчително преди две години и половина, най-добре три, ако устискате да давате шоколад. Същото важи и за ядките – тях още по-натам, особено фъстъци. Преди две годинки може да дадете белен слънчоглед. За друго не се сещам. Мед и фъстъци не давайте, моля ви поне до 4-5 годинки.

Това е за сега от мен! Другите майки ще добавят и коментират!
Поздрави и бъдете щастливи родители на здрави и прекрасни щастливи деца!
Джули – Делфинче.





Тема Re: Ред на въвеждане на храни - таблицанови [re: Millena]  
Автор дeлфинчe (майка на Боби)
Публикувано27.04.07 21:39



Миленче, разбирам те, но идеята беше да се дадат кое след кое приблизително се въвежда, а не толкова търговски марки и т.н. - тях ги има доста добре изброени в библиотеката и едва ли някой с проблеми с алергиите не ги е попрегледал темите там. Аз поне съдя по себе си - все пак колкото повече инфо толкова по-добре.
Така и така съм го написала, а и все още смятам че ще е полезно - пускам материала. Той не е мое творение - аз само го систематизирах, всичко е извод от четене, общуване с майките в клуба и съвети помежду ни.
Не се сърди, Миленче, моля те, просто съм сигурна, че ще е полезна тема и мисля, че ще се чете поне за сега.





Тема Re: Ред на въвеждане на храни - таблицанови [re: дeлфинчe]  
Автор jam (уверено сладко)
Публикувано29.04.07 10:45



делфинче, много благодаря за систематизираната информация. ще ми се да я бях прочела преди 4-5 месеца - щях да си спестя доста труд и ровчене из Интернет, но пак не е късно.

имам няколко питания по твоя постинг:

1. какво ти е мнението за въвеждането на ХА мляко като първи опит за захранване с млечни - преди маслото, сиренето и т.н.

2. каква е разликата между, примерно, пшеничен грис и пшенични макарони, че едното е написано да се дава по-рано от другото? като състав са еднакви, нали?

3. за свинското има ли проблем, защото съм чела на доста места да твърдят, че било сериозен алерген?

4. не си го споменала за хляба и сухарите - какъв конкретно хляб препоръчваш за правене на сухарчета или за гризкане на коричка? ние сме точно в тоя етап и аз много се страхувам да дам, но мисля, че си трябва...

благодаря предварително!



Тема Re: Ред на въвеждане на храни - таблицанови [re: jam]  
Авторsneji_73 (Нерегистриран)
Публикувано29.04.07 18:15



Джам, извинявам ти се, че давам отговор, при условие, че въпросът е зададен към Делфинче, със сигурност и тя ще ти отговори.

1. какво ти е мнението за въвеждането на ХА мляко като първи опит за захранване с млечни - преди маслото, сиренето и т.н.

Неведнъж съм писала, че тук в клуба има две насоки за захранване (всичко се започва от много малки количества):

а/. От Фризопеп или кърма - ХА1 мляко, ХА2 мляко, АМ1 (стандартна формула), АМ2, АМ3, обезбелтъчено масло, сирене, кашкавал, кисело мляко, проба за малко нормално масло, прясно мляко в нещо;

б/. От Фризпеп или кърма - козе сирене (трошички), (овчи кашкавал), краве сирене, крави кашкавал, обезбелтъчено масло (може и най-напред), кисело мляко, ХА формули, АМ формули, прясно мляко в нещо.

Йоана не стана по първата схема. Стана по втората, даже не сме пили никакво АМ - нещо тия сухи мляка са й противопоказни, ха де.

2. каква е разликата между, примерно, пшеничен грис и пшенични макарони, че едното е написано да се дава по-рано от другото? като състав са еднакви, нали?
4. не си го споменала за хляба и сухарите - какъв конкретно хляб препоръчваш за правене на сухарчета или за гризкане на коричка?

Предполагам това си го задала заради глутена. Глутен съдържат, знаеш: пшеница, овес, ръж, ечемик.

Не съдържат: ориз, царевица, просо, елда.

най-добре е да се въведе глутен с безмлечна глутенова каша. Знам, че има такава на Беби Колинска - мисля, че е пшенична без мляко.

Друг вариант е да си купиш сухари /На Елите, мисля са моите, гръцки/ и да чупнеш парченце и да пасираш в някоя каша, която ядете.

Домашен сухар си правиш като препечеш ЗАВОДСКИ хляб на тостера - да не стане много черен, обаче. Оставиш го да изстине и после можеш да предложиш на малчето коричка да си я ближе и гризка - ЗАДЪЛЖИТЕЛНО НАБЛЮДАВАШ - да не се задави.

Пшеничният грис е по-мек и по-лесно смилаем от макароните, но тези неща са след известен опит в яденето на глутен и задължително се започва пак с мног малко.

Ако искаш малчето нещо да гризе, което можеш да предлагаш по-често - в здравните магазини има едни пръчици Трохо - едните са само от царевица, другите са само оризови. Прочети съдържанието им. Специално пише, че са без глутен. Йони навремето с удоволствие си гризкаше от тях.

3. за свинското има ли проблем, защото съм чела на доста места да твърдят, че било сериозен алерген?
- и аз съм чела, че на места го пишат така, много странно.

Хипалергенните меса са: заешко, пуешко, нетлъсто свинско, пилешко, немазно крехко патешко (евентуално)

Свински протеини има в специализираното мляко Прегомин - хидролиза на соя+свински протеини. Това мляко се използва при деца с обменни нарушения, алергии и малабсорбционни синдроми. Ако свинското беше алерген, дали щяха да го използват.

Друг е въпросът, че при масово гледаните животни с много антибиотици и други глупости бързо да растат, месото не е много читаво. затова дават и пилешкото от бройлери като алерген. Йоана еднократно ми е правила екзема от купешко пилешко, но само веднъж. От свинско никога не сме имали проблеми.

Почти доскоро ядеше любимото си пюре на Ганчев - свинско със зеленчуци - без глутен и мляко. Свинско, картофо, моркови, лук, целина. Препоръча ни го навремето Маринова, като любимо на внук й, който също бил с АБКМ. Е, стана любимо и на Йони.

Надявам се ти помогнах!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.