Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:40 26.06.24 
Здравна
   >> Алергии
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Млечното захранване  
Автор TeдиМодератор (с Огънче)
Публикувано10.05.04 08:56



За всички нас рано или малко по-късно идва моментът за захранване с млечни произведения. Отварям тази тема, за да обменим опит.
Изрично искам да кажа, че млякото и млечните са "опасни" за децата ни храни, затова захранването с тях задължително се консултира с лекар.
Хайде, пишете и питайте



Тема Рецепта за домашно кисело мляко [re: Teди]  
Автор TeдиМодератор (с Огънче)
Публикувано10.05.04 09:39



е рецепта за приготвяне на домашно кисело мляко.
На мен лично много ми допадна идеята за плодовото и задължително ще пробвам. Ако имате откъде да вземете и домашно прясно мляко, за да го заквасите - още по-добре

Захранването с домашно заквасено мляко става след захранване с купешко кисело мляко. Това инфо ми е от Millena... дано да съм разбрала правилно



Тема Re: Млечното захранване [re: Teди]  
Автор MillenaМодератор (s interes)
Публикувано10.05.04 11:10



Започвам под ред, но съм сигурна, че много неща ще пропусна, така че ще допълвам като се сетя, а и по въпросите идват много мисли в главата.

И аз да кажа, че това захранване е доста по-опасно от останалите, така че много внимавайте и го започвайте САМО след консултация и удобрение от лекуващият ви лекар!

Започва се твърдо след навършване на 1 годинка. Най-подходящо по това, което аз съм чела е козето сирене. Първият ден колкото лещено зърно. След 24-36 часа - колкото грахово. Постепенно през интервали от поне 24 часа се увеличава количеството. Лекаря ще каже след колко време може да опитате крави млечни неща, според мен минимума е месец след козе или овче. Реда по поносимост е извара, кашкавал, сирене. След като детето достатъчно дълго е поемало кашкавал и сирене и е стигнало до 40-50 г на ден през ден може да се опита купешко кисело мляко (аз давам Данон и Здравец, но всичко е въпрос на вкус). Започва се с облизване на върха на лъжичката потопена в кисело мляко. След 24-36 часа може да се даде колкото грахово зърно, после - 1 кафена лъжика, след това чаена. Същото количество се повтаря през ден за около 2 седмици. После, ако всичко е наред постепенно се увеличава с по половин до 1 чана лъжичка на прием, който е през ден. В зависимост от детето и ситуацията, но поне за около месец се достига до 50-80 мл през ден и това е пределното количество. Когато се види, че детето добре го понася постепенно вместо кисело започва да се дава домашно квасено, то е по-силно алергичиращо и трябва да се въвежда също много внимателно. Когато се достигне 100 мл през ден можете да се поздравите! Това е дозата нормална и достатъчна за дете на 2 и повече години, така че можете да сте спокойни и да не се притеснявате относно приема му на белтъчини!
Не знам точно колко след това се въвеждат прясното мляко и яйцата, ние още не сме стигнали до там.

Предполагам, че е излишно, но нека напомня, че въвеждането на нова храна и увеличаването на количеството става само когато детето е напълно здраво, няма обриви или те са съвсем завехнали и спокойни.

Успех на всички!



Тема Re: Млечното захранване [re: Millena]  
Автор Чeтa (маминка)
Публикувано10.05.04 11:52



А сега де! Аз защо си мислех, че проблем с козето сирене няма и може да се въведе и преди годинката...



Тема Re: Млечното захранване [re: Чeтa]  
Автор MillenaМодератор (s interes)
Публикувано10.05.04 12:46



Както казах нещата са много индивидуални и е важно какво ще каже лакарят. Аз съм написала нашата схема, която се прилага и за Катето, която няма (засега!) алергия, просто е обременена фамилно, а и покрай Вики. Освен това тази схема е максимално щадяща, което значи, че най-вероятно на повечето ще им понесе. Което не значи, че на всички. Или че ако почнете по-рано, то ще има проблем.
А за козето нали се казаха напоследък разни неприятни неща във форума. Освен това си е чуждовидов белтък, така че си е опасно за алергични така или иначе.



Тема Ако откажат да ядат... [re: Millena]  
Автор TeдиМодератор (с Огънче)
Публикувано10.05.04 13:08



Оги отказва да яде кисело мляко.
Минахме кашкавала и сиренето, а когато дойде ред на киселото мляко, стана като с овчето - опита го веднъж и отказа. Досега е ял краве кисело мляко 3 пъти (вече седмица, откакто му давам), но все по съвсем малко. Не мога да го "скрия" нито в каша, нито в плодово пюре - отказва си любимите храни, само защото в тях има нищожно количество кисело мляко



Тема Re: Ако откажат да ядат... [re: Teди]  
Автор MillenaМодератор (s interes)
Публикувано10.05.04 17:10



Ще свикне, аз ти казвах и преди. Ще му дойде момента. И Вики беше така, и Катето е, но вече започва да хапва по малко повече от грахово зърно козе сирене. Даже троха кашкавал хапна тези дни. Като си спомня Вики как им се мръщеше!! Изхвърляла съм неведнъж любими манджи, даже в кус-кус-а усещаше буквално троха сирене и го отказваш!
Ще свикне и ще го приеме след време. Спокойно.



Тема Re: Млечното захранване [re: Millena]  
Автор Чeтa (маминка)
Публикувано10.05.04 17:22



Аз чат пат давам козе сирене и до сега не сме имали проблеми. Онзи ден взех на мандра "Маджаров" по ваша препоръка.
Чето някъде - май в книгата на проф. Трифинова, че децата след 10 месечна възраст трябва да приемат ежедневно около 1/2л. мляко и 30г. сирене, кашкавал или извара. Ако не давам сирене, как може да наваксваме с калция?




Тема Re: Млечното захранване [re: Чeтa]  
Автор MillenaМодератор (s interes)
Публикувано10.05.04 21:02



Както и с желязото - с Фризопеп-а



Тема Съдържание на мляко в разни храни [re: Teди]  
Автор TeдиМодератор (с Огънче)
Публикувано11.05.04 08:55



Предполагам, че млякото в сладкиш например, ще се приеме по-добре отколкото чисто мляко.
Защо захранване не се прави по този начин (като се дава храна, съдържаща минало през огъня мляко)?
Кое е по-безопасно?
Не е по темата, но питането ми се отнася и за яйцата...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.