Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:17 18.05.24 
Здравна
   >> ХИВ и СПИН
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Сонда  
Автор about blank (добричък)
Публикувано01.08.08 23:30



Ако сте ХИВ позитивни или техни близки,запознати със статуса им, и съпреживявате тяхната съдба, бихте ли имали нужда от някаква психосоциална помощ? И под каква форма бихте искали да бъде тя? Например:
- бихте ли използвали услугите на консултант, които да се предлагат от държавата?/подобно на безплатното АРВ лечение/
- бихте ли участвали в група за взаимопомощ?
- ако имате финансова възможност, бихте ли си платили за такава услуга, ако тя не влиза в пакета безплатно лечение?/на някой може въпроса да му прозвучи глупаво, но българина като цяло едва прохожда в тази сфера според мен/
- понастоящем съществува ли такава форма на подкрепа и от кого я получавате?
- други идеи?
- смятате ли, че изобщо психосоциалната подкрепа е от съществено значение за ХИВ позитивните и техните близки, или има други приоритети?
Ето един пример, на който попаднах на прима виста:


Много въпроси станаха, ама тъкмо да си размърдате сивите веществица,не само да мислите за море,пясък и други работи...
P.S. Извинявам се, ако има такава тема от близкото минало, не съм попадал.



Тема Re: Сонданови [re: about blank]  
Автор FireeeМодератор (същата)
Публикувано02.08.08 22:36



Според мен има нужда от такъв вид помощ. Аз разделям нещата на две:
1.Помощ за хора, които скоро са установили своя ХИВ статус и им е трудно да го приемат. Тук включвам и близките им, които също ще имат нужда от помощ. Не само роднини, но и партньори. Да включа и ХИВ- партньорите, щото някои хора мислят, че те са си добре, ама не е баш така. Може да им бъде изяснено как могат да водят нормален начин на живот, възможностите за терапия, странични ефекти и т.н., които по принцип би трябвало лекарите да им ги казват, но те пък явно нямат желание и време.
2.Помощ за хора, които си живеят с диагнозата и вече са преживяли първоначалния шок. Те пък имат нужда от подкрепа вече по друга линия. Както се казва-всеки с проблемите си. Всеки човек е различен и има различни нужди (говоря за развитие, интереси, създаване на приятелства, контакти и т.н.)

Аз не знам дали трябва да отговарям на въпроса: "ако имате финансова възможност, бихте ли си платили за такава услуга, ако тя не влиза в пакета безплатно лечение?", защото не съм +, но ще отговоря-да, бих си плащала.
Само да вметна, че и аз в началото съм имала нужда от някакъв вид подкрепа, но просто не съм я получила. Чела съм в интернет и съм си помогнала сама, предимно чуждоезични сайтове и форуми, както и съвети на специалисти.

В заключение ще кажа, че не трябва да се забравя следното: хората са различни и с всеки трябва да се подхожда по различен начин.

No Fear
Destination Darkness


Тема Re: Сонданови [re: about blank]  
Автор no one (мнителен ;))
Публикувано02.08.08 22:42



За съжаление това, което очаквай да пиочетеш тук е само мнението на единици от целевата ти група и то активните и без това във форумите.
Като цяло пасивността съчетана с необоснован страх да участват дори като анонимни форумисти не са преодолени въпреки очевидните ползи да участват в обмена на опит, знания и информация за добри практики свързани с собствено им качество на живот, с физическо и психическо оцеляване.

Според мен назначен от държавата консултант трудно, но не и невъзможно би си вършил качествено работата. За него първо ще бъде много трудно да влезе в ролята на посредник между две понякога коренно противоречащи си позиции и интереси на лекари и позитивни пациенти. Това е парадокса от който ако намери изход ще бъде успял в задачата си да го допуснат до реална работа в полза на позитивните. С една дума да му е яко ду__eто на осмелилия се да наруши сегашното статукво.



Тема Както правят тези хора ли?нови [re: about blank]  
АвторПoзитивнaтa (Нерегистриран)
Публикувано04.08.08 20:00




Не знам!



Тема Re: Както правят тези хора ли?нови [re: Пoзитивнaтa]  
Автор no one (мнителен ;))
Публикувано05.08.08 08:35



АА многу ма огръмути кат изсричах тез джурналистичиски напъни.
Родих направу.

И все пак защо бе пуснато това в тази тема. Не намерих връзката.



Тема Re: Както правят тези хора ли?нови [re: no one]  
Авторпoзитивнaтa (Нерегистриран)
Публикувано05.08.08 09:36



ами там пише очаквайте утре

което е за тези проблеми



Тема Re: Както правят тези хора ли?нови [re: пoзитивнaтa]  
Автор no one (мнителен ;))
Публикувано05.08.08 10:20



Може би намекваш, че има готово решение на дилемата на пусналия поста ли?



Тема Re: Както правят тези хора ли?нови [re: no one]  
АвторПoзитивнaтa (Нерегистриран)
Публикувано05.08.08 10:39



то няма дилема, а има въпроси и един пример. Аз обаче дадох друг пример, в който е показана друга група за взаимопомощ, създадена когато Председателя на Каспар Хаузер искал да помогне на инфектирано с ХИВ момиче (както си и пише). От тогава тази група съществува, и изпълнява тези функции. Много хора днес ги ползват. Аз самата ги ползвам! Никой не вижда неищо лошо в това. Има и една друга организация в София, и една във Варна, които се занимават и те с проблемите на момичетата и момчетата които са инфектирани с ХИВ. Тяхната дейност е свързана обаче с подкрепа относно лечение, правилно взимане на лекарствата и придърбане към терапия, защото като щатни сътрудници или основатели са лекари и нфекционисти, дермато-венеролози или вирусолози Така всеки който има нужда от съвет отива или при Каспар Хаузер - за психосоциална подкрепа или в Надежда срещу СПИН за лекарска помощ. Ако е от Региона на Варна пък отива да потърси и двете в месната "и". Но и моето стана дълго. Иксах да кажа, че за някои от зададените въпроси има вече изградена система. Трите организации работят заедно, и резулт тат от това е наскоро проведен семинар в който са участвали повече от 60 човека и са полуили надеждна медицинска, социална или психо-социална подкрепа.



Тема Re: Както правят тези хора ли?нови [re: Пoзитивнaтa]  
Автор no one (мнителен ;))
Публикувано05.08.08 12:27



А ясно.
Схемата на съществуващите опции се изясни, но останаха и доста други нерешени въпроси зададени от автора на темата.
Сигурно си наясно, че не всички позитивни отиват да търсят помощ при цитираните организации, най-малкото ведната след откриване на статуса им.
От тук логичиски се е питал и автора, автора, за възможностите извън описаната от теб схема. Т.е. напаво при попадане в отделението да има специалист през който да се получава съдействие и психологическа подкрепа.
И този въпросният да е щатен назначен с доста повече от тези на НПО правомощия поне формално де.



Тема само искам да пометнанови [re: no one]  
Автордa пoмeтнa (Нерегистриран)
Публикувано05.08.08 13:17



че според лекарка в едно от отделението, пациентите, нямат нужда от такова нещо, за да не се натъжавали и да вземели преждевременно да умрат като чуят колко са болни. За това подхода на шефовете и които са напълно съгласни с нея, е да няма такива хора точно на местата за лечение - за да може да им се улесни живота - на лекарите, де!
Иначе всеки който се е сблъсквал дори още в началото с поведението на медицинския персонал и особенно този в Пловдив - където се изписва неправилно лечение и с занижени дози, винаги воден от инстинкта му за съранение, се е обръщал към:
Каспар, Надежда или И.
Дори и онези хора дето ги даваха по телевизията, например - скоро поискаха скаричка за отделението за лечение в София, защото то е новоремонтирано и благодарение на усилията на директорката е получило акридитация. Но някои от удобствата на пациентите които са болни от спин и пролежават в него вече ги няма - например много пожароопасно е да се излагат електрически уреди за притопляне на храна, и диетичното хранене трябва да се извършва извън това отделение, в офисите на организациите за подкрепа на лекуващи се от СПИН. Там дори има пералня и сушилня, мисля че беше в Надежда, а и двете имат интернет. на едната даже е и с лаптопи!



Тема Re: само искам да пометнанови [re: дa пoмeтнa]  
Автор FireeeМодератор (същата)
Публикувано05.08.08 13:32



И защо мислиш, че всеки се обръща към НПОтата? Има хора, които доста време не го правят и възлагат надежда на лекарите. Затова е редно да има и един човек психолог, който не е към НПО и който да препраща тези ХИВ+ хора дори към организациите, в зависимост от нуждите им.
Никой не може да замени лекарите, за съжаление. Никой не си изписва сам терапията, много по-лесно е ако просто лекарят е компетентен. За такова нещо трябва да се борите. Направи разлика между "психосоциална подкрепа" и "спонсор". Скаричката се дава от спонсор, другото от специалист

Нали така?

No Fear
Destination Darkness


Тема Re: ох,да!нови [re: Fireee]  
Автор about blank (добричък)
Публикувано05.08.08 22:52



За съжаление, Но уан пак е прав, до тука има само мнения на стари кучета! Лично аз бих одобрил наличието на едно такова звено,чиято работа да се финансира от Нац.програма. Както отбеляза някой от пишещите, може да не искаш да се обърнеш към НПО,може и от тях да се страхуваш при научаването на резултата си! Още по-полезно според мен би било,ако такава "психо-социална подкрепа" бъде оказана от специалист-психотерапевт,който е ХИВ-негативен и като такъв може да помогне на позитивния да не остава завинаги само от едната страна на бариерата - ? За съжаление, този човек ще се сблъска неминуемо в конфликт с лекуващите лекари, а от гледна точка на НПО ще дублира дейността им - ? Но ако пък всички действат и разсъждават "позитивно", по-скоро биха се допълвали и това би помогнало много според мен!



Тема Re: ох,да!нови [re: about blank]  
Автор no one (мнителен ;))
Публикувано06.08.08 08:44



Пожелавам ти на тебе и оня предполагаем мазохист позитивност в мисленето поне 2 години след като начинаниета е стартирало.



Тема Re: Сонданови [re: about blank]  
Автор Лилит (вещица)
Публикувано06.08.08 13:27



В качеството ми на "близка и съпреживяваща" отговарям с "да" на всички въпроси. Понастоящем такава подкрепа си обменяме единствено с някои от пишещите тук, които имам щастието да познавам лично.

И за което благодаря.

И да - смятам, че психосоциалната подкрепа е от огромно значение, тъй като ХИВ е много повече социален и емоционален проблем, отколкото медицински. Но пък нелекуваните социални и емоционални проблеми могат да създадат медицински проблеми или да влошат драстично съществуващите такива.



Тема Re: ох,да!нови [re: no one]  
Автор about blank (добричък)
Публикувано07.08.08 19:59



Знам, че някои от нещата, които казвам, са като в класическа холивудска романтична драмокомедия. Но нали не бива да мислим, че никога,ама никога няма да се променят нещата? Освен това не е речено, че въпросния психотерапевт трябва да се помещава в отделението/ОПИН/! Може да се намира някъде другаде, да е на повикване, на хонорар - нещо от сорта. Тогава няма да се блъскат цици в цици и очила в очила и въобще подобни колизии могат да бъдат избегнати според мен?!



Тема допълнениенови [re: about blank]  
Автор Лилит (вещица)
Публикувано26.10.08 22:07



Съжалявам, че вдигам по-стара тема, но искам да споделя някои текущи разсъждения по въпроса - донякъде провокирани от обучението за работа с ХИВ-позитивни, в което имах честта да участвам тези дни.

Доколкото съм запозната, психосоциалният подход (към хората изобщо, не само към ХИВ-позитивните) е едно цялостно направление в медицинската практика, с което се родее съвременността. Първоначално този модел възниква в контекста на психичното здраве - в резултат на редица събития, с които сега няма да ви занимавам. Основната му идея обаче е била да се конфронтира с чисто медицинския подход, който третира човека просто като "болнично легло" и диагноза, която трябва да бъде атакувана с медикаменти. Един доста суров и нехуманен модел, който действа по простата логика: болен си, отиваш в болница и ти дават хапчета, ако ти мине, те пускат, ако не ти мине, те държат там, за да не пречиш на останалите - "какво тук значи някаква си личност"... За това, че зад "легло №26" стои живо човешко същество, което има личност, достойнство, емоции, страхове, потребности и т.н. на никого не му е хрумвало докъм 20 век.

Едва през 50-те години постепенно почва да се заражда психосоциалната идея (успоредно с холистичния подход в медицината) - така започват да се появяват първите извънболнични центрове, а правото на хората (независимо от диагнозата си) да имат нормално качество на живот и да получават цялостна "грижа за душата" (и то в собствената си общност), се признава и легитимира дори от законодателството.

В България за психосоциални грижи се говори доста отскоро, а идеята си пробива път особено трудно, поради липсата на чисто материални ресурси - и то нямам предвид само липсата на пари за нужните бази и персонал, но и начинът, по който материалната мизерия върви в комплект с емоционална мизерия (въпреки че не съм съвсем сигурна кое поражда другото). В контекста на тази мизерия се действа на принципа "Радвай се, че си жив и не ме занимавай с глупости" - ква душа, кви пет лева!

Тук не е трудно да се сетим за Маслоу и прословутата му пирамида - трябва първо да сме здрави и сити, тоест физически да оцелеем, пък чак тогава идват "глезотии" като души, чувства и прочие. И въпреки напъните психосоциалното мислене да пробие и да се наложи (хеле вече сме и европейци, не може така, трябва да докажем, че не сме толкова примитивни) - все пак средностатистическият доктор (и което е по-лошо - средностатистическият човек) разсъждава по "медицинския" начин - и нито на едната страна й хрумва да предложи по-хуманно отношение, нито на другата - да си го поиска. Шизофрения, хепатит, рак, ХИВ - няма значение диагнозата - жив ли си - жив си. Ако има хапове - взимай и заминавай. Ако няма - оправяй се. Толкоз. Ква душа, кви пет лева!?



Такива ми ти работи...

Но след като бях на това обучение, леко се обнадеждих. Съвсем леко, в почти хомеопатично количество ми е надеждата - и то не за друго, ами защото самата държава още не е излязла от стария модел, нищо че симулира друго. Но видях много хора от различни организации, за които психосоциалният модел изобщо не е някаква абстракция, а нещо много конкретно, което разбират, в което вярват и което практикуват.

Та лека-полека може и да се получи, кой знае...
А дотогава ще се подкрепяме сами.



Тема Re: допълнениенови [re: Лилит]  
АвторSimona 1973 (Нерегистриран)
Публикувано26.10.08 23:33



ох Темата май е актуална и по друг повод! Тончето взела че разделила К8 на 2 дейности: 1дната ще е до сега - Подкрепа от към НПО а другата... от щатни консултанти: Медицинси сестри 2 и Психолог към всяко отделение!
4 Proposal Strategy
OBJECTIVE 8: To improve the quality of life of people living with HIV/AIDS (PLHIV) by guaranteeing universal access to treatment, care and support
--------------
SDA 8.4: Care and support: Care and support for chronically ill Activity
8.4.1: Develop professional case management services to provide care and support to PLHIV
At present, psychologists and social workers are not part of the staff of HIV/AIDS treatment departments. The current RCC proposal will contribute to recruit at least one psychologist in each HIV/AIDS treatment sector. In addition, at least 1 social worker should be recruited to provide social support, referral, and accompanying to health care facilitiesfor provision of medical care to PLHIV. To ensure the provision of additional home care for PLHIV in need of the service, professional groups will be established including at least 1 medical nurse and 1 social worker.
------
Иначе за обучението чудесно е ако има повече подобни обучения, на които да присъстват колкото се може повече хора, които искат да "навлязат в проблема"!
за капак потвърдителния код в момента е shyz ахахаха



Тема Re: допълнениенови [re: Simona 1973]  
Автор about blank (добричък)
Публикувано26.10.08 23:43



Ми то на Тончето й съвпада с първа точка от моята сонда! Баси как еднакво мислим с нея!

То не е е моя идея това де, да си призная, беше обобщение на един дружески разговор с приятни и мили хора!



Тема значи и Тончето чете тук!нови [re: about blank]  
Автор Simona 1973 (бизнес дама)
Публикувано26.10.08 23:51



хихи... писал си на 1ви август, а тя кога е подала предложението си??? ПОЗНАЙ!
всъшност не тончето влиза тук, а нейна служителка!



Тема ми права е Лекарката!нови [re: about blank]  
Автор Simona 1973 (бизнес дама)
Публикувано26.10.08 23:54



КОДЕКС НА ПРОФЕСИОНАЛНА ЕТИКА (НА ЛЕКАРИТЕ)
ИЗДАДЕН ОТ МИНИСТЕРСТВО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
обн., ДВ, бр. 79 от 29 септември 2000 г.

Чл. 12. Лекарят може да откаже лечението и консултацията, когато е убеден, че между него и пациента липсва необходимото доверие или липсват условия за изпълнението на неговите професионални права и задължения. Това не се отнася до задълженията му да окаже медицинска помощ при спешни случаи.
---



Тема Re: допълнениенови [re: Simona 1973]  
Автор Лилит (вещица)
Публикувано26.10.08 23:54



Това за потвърдителния код не го разбрах - какъв е този код?
И какво е К8?



Тема Re: допълнениенови [re: Лилит]  
Автор Simona 1973 (бизнес дама)
Публикувано27.10.08 00:03



ами к8 е преведено на български Objective 8 Компонент 8 или съкратено К8. А кода се появи тука за нерегистрирани и трябваше да го въвеждам за да мога да изпратя мнението, но пък взех че минах на регистрирана - и вече не ми трябва код поне за сега. Но не обичам да пиша регистрирана!



Тема Re: допълнениенови [re: Лилит]  
Автор about blank (добричък)
Публикувано27.10.08 07:45



И аз не схванах в началото, но може би shyz е началото на шизофрения? Тогава наистина е смешно

И гледам тази сутрин една бизнес дама се появила чак от 2003 година!
А за К8 и другите К-та можеш да прочетеш тук




Тема ей ама не си разбрал сега да обясня!нови [re: about blank]  
Автор Simona 1973 (бизнес дама)
Публикувано27.10.08 08:00



Проекта с Глобалния фонд е на 2 части:


и

и
Това което е написано в българския вариант на сайта на програмата е от стария до края на годината проект, и е "актуална" информация до днес! Но продъжението е това което ти написах. Там Компонентите вече са 9!!!

Иначе за какви бизнес дами за какво става въпрос тоя път аз не схванах!!!? нерегнатите потребители трябваше да пишат код тук защото от няколко месеца дир-а сложи защитен код против ботове, и аз всеки пут трябваше да го пиша, и точно в онзи пост кода беше "SHYZ". Именно че ми писна на всякакво мнение което искам да изказвам трябваше изпозлвам кодове, реших да пиша регистрирана - а в профила има графа "титла" тогава не се изсисква потвърдителен код за да публикуваш мнението!

Редактирано от Simona 1973 на 27.10.08 08:08.



Тема Re: ей ама не си разбрал сега да обясня!нови [re: Simona 1973]  
Автор about blank (добричък)
Публикувано27.10.08 08:38



Да, знам за Програмата и Компонентите, просто пуснах линк на Лилит да ги погледне,макар и да им изтича срока на годност.
А как тъй да не си разбрала за бизнес-дамата? Ми това се мъдри в полето ти "вид потребител" и ме впечатли. Нали до сега там пишеше "нерегистриран"





Тема Re: ей ама не си разбрал сега да обясня!нови [re: about blank]  
Автор Simona 1973 (бизнес дама)
Публикувано27.10.08 08:53



Их разводняваме темата с глупости. Вече пише Тутла и кво толкова???



Тема Re: ей ама не си разбрал сега да обясня!нови [re: Simona 1973]  
Автор about blank (добричък)
Публикувано27.10.08 19:15



Ееее, ти каза че не си разбрала и аз поясних! Що се нервиш сега? Разводняването на темите не знам дали някога ще го избегнем, аз поне не го правя целенасочено,надявам се и другите да са така





Тема Re: ей ама не си разбрал сега да обясня!нови [re: about blank]  
Автор Simona 1973 (бизнес дама)
Публикувано29.10.08 08:33



не се сърдя, бях нервна на факта че не намерихме една сестра да бие 2 инжекции



Тема Re: ей ама не си разбрал сега да обясня!нови [re: Simona 1973]  
Автор about blank (недотамдобричък)
Публикувано29.10.08 21:53



Намира се. Срещу 3 лв. във всяко ДеКаЦе...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.