Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:55 16.04.24 
Здравна
   >> ХИВ и СПИН
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Как се предава ХИВ? Чети преди да питаш!нови  
Автор FireeeМодератор (същата)
Публикувано22.11.07 23:36



Как се предава ХИВ?


ХИВ се съдържа в кръвта (вкл. менструалната), семенната течност, вагиналните секрети и кърмата. Концентрацията на вируса в други телесни течности (напр. слюнка, пот) е толкова ниска, че не е възможно да се осъществи инфектиране.

ХИВ се предава:

-при незащитен (без презерватив) анален, вагинален и орален секс;
-при директен контакт на кръв с кръв: това най-често се случва, когато инжекционно употребяващи наркотици използват общи игли и спринцовки;
-при кръвопреливане, въпреки, че при съвременните мерки за обезопасяване на кръвните продукти този риск би следвало да е елиминиран;
-при татуиране - ако инструментите не са дезинфекцирани;
-при използване на някои общи тоалетни принадлежности (самобръсначка, четка за зъби);
-възможно е инфектиране и при попадане на кръв в очите;
-от майка на бебе, както по време на бременността и раждането, така и по време на кърменето.

ХИВ не се предава:

-при приятелска целувка, ръкостискане, галене, прегръдка;
-при битови контакти: ползване на общи прибори, общо носене и пране на дрехи, и т.н.;
-при разговор с човек, инфектиран с ХИВ;
-при кихане и кашляне;
-при посещение на обществени тоалетни, бани, басейни;
-при ухапване от насекомо (комар, кърлеж);
-от домашни животни;

Ето и малко по-подробна информация относно степента на риск, който носят отделните сексуални практики. Ако имаш ХИВ-серопозитивен партньор или партньор, чиито ХИВ-статус ти е неизвестен, то:

Действия без риск са:

-Самозадоволяване;
-Докосване и/или масажиране на части от тялото, но без половите органи;
-Ползване на секс играчки (вибратор, дилдо), но без да се разменят с партньора;
-Самостоятелно направена клизма, но не и преди анален или вагинален секс;
-Прилагане на садистски и мазохистски техники, като появата на кръв увеличава риска от инфектиране;
-Целуване, но не по половите органи;
-Еротични съвместни вани.

Действия с много нисък риск са:

-Съвместна или групова мастурбация;
-Допиране на пениса или вагината до тялото на партньора;
-Уриниране върху тялото на партньора.

Действия с нисък риск са:

-Съвместна употреба на секс играчки;
-Проникване с пръст във вагината или ануса на партньора;
-Кунилингус - сексуална практика, при която мъж или жена стимулира вагината на партньорката с език;
-Анилингус (риминг) - сексуална практика, при която единият партньор стимулира с език ануса на другия. При тази сексуална практика е възможно инфектиране и с друга болест, например гонорея;
-Фистинг - техника, при която единият от партньорите въвежда ръката или юмрука си във вагината или ануса на другия партньор.

Действия с висок риск:

-Незащитен (без презерватив) анален и вагинален секс. Прекъснатото сношение - извеждането на члена преди еякулация, не предпазва от заразяване с ХИВ;
-Незащитен орален секс;
-Всяка сексуална практика, която води до кървене от гениталната област или до обилно кървене;
-Фистинг (вж. по-горе) преди или след полов акт;
-Докинг - сексуална гей практика, при която единият от партньорите покрива с кожата, покриваща главата на члена му, главата на члена на партньора.


Източник:



Редактирано от Fireee на 22.11.07 23:37.



Тема Re: Как се предава ХИВ? Чети преди да питаш!нови [re: Fireee]  
Авторgt;gt; (Нерегистриран)
Публикувано12.06.08 17:45



Самобръсначка? Имаш предвид двама да използват една и съща самобръсначка последователно в рамките на две минути?
Все пак обществените тоалетни и бани вероятно могат да предадат част от другите полово предавани болести.
При ваните ако тя потече това не може ли да стигне по водата до него? А ако се натискат? Понеже съм чувал израза "забременяване от басейн", каквото и да значи.
В категорията "действия с нисък риск" защо е нисък рискът и какво означава това?
И каква е разликата между cunnilingus и орален секс?



Тема Re: Как се предава ХИВ? Чети преди да питаш! [re: gt;gt;]  
Автор no one (мнителен ;))
Публикувано13.06.08 07:57




Чногознайко ми се чиниш, но те е домързяло да бръкнеш в чичко ГУУУГльо та прочетеш и бързаш да питаш.

Фелациото е с нисък риск, но ако не попада сперма в устата.
Кунилингусът е с по-висок.
Естествено става дума само за риск за правещия го и в двата случая, т.н. както понякога се наричат приемащата (рецептивната ) страна (да го прави).
Забрави за басейните поне в този форум.
Самобръсначки, бръсначи, игли за татуиране и подобни начушаващи кожата до кръв не общо в никакъв случай.



Тема Re: Как се предава ХИВ? Чети преди да питаш!нови [re: Fireee]  
Автор no_fuckin_name (непознат )
Публикувано30.08.08 23:58



molq vi ot s1rce, kajete mi dali moga da se zarazq ot SPIN kato se celuvam s ezik...6toto neska se zapoznax s edno mom4e i tr1gnaxme i se celuvaxme s ezik...toi e na 15 ili 16 godini, az s1m na 14..samo se celuvaxme i ni6to pove4e..ne mi se vqrva da e bolen ot spin, ama mnogo me e strax

PLS KAJETe dali 4rez celuvka s ezik moga da se zarazq ot spin pi6ete mi li4no saob6tenie ili kvoto e tam, 4e sq se regnax v saita i ne moga da se opravqm..MOLQ VI OTGOVORETE MI ;(((((



Тема Re: Как се предава ХИВ? Чети преди да питаш!нови [re: no_fuckin_name]  
Автор about blank (добричък)
Публикувано31.08.08 00:18



Не,не можеш да се заразиш от СПИН чрез целувка, бъди спокоен/спокойна! На младите хора им се искат много неща, правете ги, ама си слагайте презервативчета като се чукате, така няма да се заразите с разни работи! А сега като се успокоиш, разгледай сайта, почети и ще си изясниш много неща!
Айде със здраве от батко/чичо/дядо ти ъбаутбланк! Ако толкова много те тресе притеснението, пиши лична бележка, ще ти отговоря!



Тема Re: Как се предава ХИВ? Чети преди да питаш!нови [re: no_fuckin_name]  
Автор FireeeМодератор (същата)
Публикувано31.08.08 10:17



Аз пък те моля да пишеш на кирилица.

No Fear
Destination Darkness


Тема Re: Как се предава ХИВ? Чети преди да питаш!нови [re: Fireee]  
Автор theteacher_ (непознат)
Публикувано18.02.09 20:14



Широко разпространеното мнение, особено в България и по разни " научни " и " професионални " сайтове, че ХИВ се предава чрез орален секс е погрешно според най-последните изследвания и според едни от най-големите международни специалисти в областта. До ден днешен няма нито едно ДОКАЗАНО предаване на ХИВ САМО чрез орален секс. Оралният секс предава почти всички възможни венерически болеси, но не и ХИВ. По-консервативната линия е че възможността за инфектиране при орален секс с ХИВ позитивен човек има много минимален риск, който е от порядъка на 1 на 20 000(0,00005%), но пак няма нито едно доказателство за това. В това се включва както орален секс от жена на мъж, така и обратното, както и риминг.

Редактирано от theteacher_ на 18.02.09 20:26.



Тема Re: Как се предава ХИВ? Чети преди да питаш!нови [re: Fireee]  
Автор coooba (непознат )
Публикувано04.03.09 11:00



когато партньорката ми пипа челна ми с ръка, за да го възбуди или изпразни, каква е опасноста от зараза, ако има такава. При плюнчене на члена от нейна страна има ли опасност? от толкоз рискови ситуаций ,вече не ми се е*е или ме е страх баси.
това че се предава чрез орален секс, значи ли че когато една жена ми прави фелацио ,има опасност за мен или само за нея, и обратно когато аз я стимулирам с език...

Редактирано от coooba на 04.03.09 11:05.



Тема Re: Как се предава ХИВ? Чети преди да питаш! [re: coooba]  
Автор finish (достатъчно)
Публикувано04.03.09 19:22



Бе ти прочете ли заглавието на темата.
Я пак пробвай.



Тема Re: Как се предава ХИВ? Чети преди да питаш! [re: finish]  
Автор coooba (непознат )
Публикувано05.03.09 16:18



не майкати ми закрива екрана с бедра






Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.