Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:59 19.04.24 
Здравна
   >> ХИВ и СПИН
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Вече не пускат тестове за СПИН на бременните?!нови  
Автор fascinating oceanid (:)))))))
Публикувано28.07.07 23:08



Здравейте,
При първата ми бременност, 2000г още при първия преглед, средата на втори месец, когато се установи бременността, ми пуснаха пакет изследвания: спин васерман, австралийски антиген, ПКК и урина, и тогава по спомени от други майки- това пускаха на всички и за СПИН.

Сега му пуснаха всичко друго без СПИН, а мисля че Здравната каса го покрива?!?
И на другите бременни, с които се срещаме и си говорим не са пускали, явно не съм изолиран случай!?!

Не ви ли се струва малко странно?

Когато още може да се разбере на време за единственото наистина неизлечимо заболяване, да не е задължително да се тества?!?
да им имам превенцията на Здравната каса ....
А доколкото знам наличието на СПИН при майката не е медицинско основание за прекъсване на бременността, след 13г.с.....

Е кажете ми това не е ли идиотщина?!?

Да кажем теоретично че някоя жена се е заразила и не знае и забременява и кога ще разбере - при пакета изследване преди самото раждане?

Ами че тя ако знае че не е здрава, може и да реши да не поема риска и отговорността да създава детенце което да се мъчи заради нея? И за което нямам сигурност че ще може дори само по здравословни причини да се грижи пълноценно докато порасне?!?да не говорим че дискриминация си съществува и как ще си намери работа така че да има средства и да го издържа и за лекарства и за двамата, просто не мога да си представя.... А дори и да реши да поеме риска, не трябва ли да знам навреме... за да имам право на избор и това да е едно съзнателно решение, а не плод на случайноста и още едно дете хвърлено в дом например, защото и това може да се случи?!?

Смятате ли, че нещо може да се направи, и задължително ли е всъщност към днешна дата да се пуска изследване за СПИН при установяване на бременността (когато още може да се направи аборт по желание)?

Усмихни се на живота, по-малкия поздравява пръв!

Редактирано от fascinating oceanid на 28.07.07 23:23.



Тема Re: Вече не пускат тестове за СПИН на бременните?!нови [re: fascinating oceanid]  
Автор bat_out_of_hell (член)
Публикувано28.07.07 23:17



Теста за ХИВ се прави по желание на пациента.Не могат да ти пуснат тест без твоето съгласие или желание.Даже ако направят тест без да те информират можеш да съдиш б-цата.

--------------------
Живей СЕГА,защото ВЧЕРА вече е минало,а УТРЕ може и да не дойде.

Редактирано от bat_out_of_hell на 28.07.07 23:21.



Тема Re: Вече не пускат тестове за СПИН на бременните?!нови [re: bat_out_of_hell]  
Автор fascinating oceanid (:)))))))
Публикувано28.07.07 23:24



А за васиерман и австр антиген може да ми напише направиление без да ме пита- да си чета какви бележки ми е дала....
Айде де- имам предвид че лекарката ти назначава изследвания, дава ти бележки за лабораторията - и не включва в тях и СПИН- аз не съм сляпа, да видя и ако имам против да не отида в лабораторията...или да откажа точно това изследване.
Въпросът е че не се предлага...освен това тази защита е обоснована когато касае само тебе, но при бременност има вебе още един субект, който се счита съществуващ юридически, доколкото това касае неговите интереси. А в негов интерес е и на обществото също, майката да знае дали е заразена и да вземе информирано решение да роди дете с неизлечима болест....
Много интересно е също че за да сключиш брак ти искат такова изследване защото бъдещия съпруг има право зда знае ако имаш такава болест- тогава е задължитело, като нищо не му пречи на съпруга да ползва презерватив, а това дете как би могло да се предпази, кой да защити неговите интереси?!?
Значи една ХИВ позитивна жена, дори да иска дете закона й забранява инвитро, но не я задължава дори да разбере че е ХИВ-позитивна, ако забременее по естествен път, това е някакъв абсурд.

това има и често психологически момент-едно е да ти дадат напавелнието за изсмледнавето, друго еда ти се налага сам да си го поискаш- при гинеколога не си анонимен както в КАБКИС, и излиза че доста жени присто ще ги е срам да си поискат сакън дотктора да не си помисли нещо....

Мисля че трябва да е задължително лекаря да ти предложи такова изследване и да ти даде направление и ти ако решиш изрично да откажеш, а не обратното.... но да се подпишеш че отказваш и после ако родиш заразено дете да и го оставиш докато си жив да му дължиш издръжка, при всички обстоятелства, дори да си го изоставил в дом майка и дете.


Усмихни се на живота, по-малкия поздравява пръв!

Редактирано от fascinating oceanid на 28.07.07 23:54.



Тема тест за СПИН??? СПИН ЗАРАЗА?нови [re: fascinating oceanid]  
АвторCera чeти внимaтeлнo (Нерегистриран)
Публикувано29.07.07 10:10



сега ВАЖНО Е да се оточни какво значи ТЕСТ за СПИН и тест за ХИВ!
Защото и през 2000 г. не са пускали тест за СПИН а тест за ХИВ и са ви "лъгали"
Повече подробности за правилното говорене и писане за ХИВ и СПИН:
на едно от двете места:

или
[url=http://www.hivbg.info/bg/index.php?module=pagemaster&PAGE_user_op=view_page&PAGE_id=17&MMN_position=18:18]КОРЕКТНО ГОВОРЕНЕ И ПИСАНЕ ЗА ХИВ И СПИН в [b}hivbg.info[/url]
защото е важно да се знае че двете неща са различни. И ако при СПИН бременоста е много противопоказна, то при ХИВ може и да протече нормално.
Иначе, опитвам се да намеря подобна тема - дискусия, във спец. форумите на:
BG-Mamma , ~Mamita~ Мама и Бебе
но тъй като съм мъж не съм ги посещавал редовно, иначе съм чувал от много колежки че това /особенно първия/ са доста добри форуми за взаимопомощ, и са "разбили" не малко митове и легенди относно бремеността и ражданто.
По принцип ако замени думата СПИН с ДИМАТА ХИВ в постинга ти тук, това наистина е проблем който казваш, но вееоятните прични за това / да не се прави зад. тест за ХИВ при бременност / са две:
1. теста за ХИВ е абсолютно препоръчителен и не може да бъде направн насила, това е така поради проблемите които възмникнаха в следствие на насилственото тестуване преди години.
2. Липса на достатъчно опит от страна на генеколозите, и най вече достатъчно внимание от тяхна страна да обясняват защо все пак един тест за ХИВ в началото и 3 месеца след началото на бремеността е абсолютно препоръчителен! Самия факт, че пишеш за тест за СПИН и предаване на СПИН а не на ХИВ инфекция, говори че твоя генеколог не е обърнал достатъчно внимание на проблема.
Има и други неясноти в които сте попаднали:
1. Теста за ХИВ и особенно за СПИН НЕ СЕ ПОЕМА ОТ ЗДРАВНАТА КАСА а ДИРЕКТНО ОТ МЗ за сега по програма на Глобалния Фонд.
2. Това СПИН не е неизлечимо заболяване! ХИВ инфекцията е неизлечима но има медикаментозна профилактика за предпазване на плода!
И накрая ПИТАЛА СИ
В отговор на:

Смятате ли, че нещо може да се направи, и задължително ли е всъщност към днешна дата да се пуска изследване за СПИН при установяване на бременността (когато още може да се направи аборт по желание)?




Смятаме че нещо може да се нпарави, например разпространяването на това защо е необходимо да се прави ПО СЪВЕСТ а не по държавно задължение ТЕСТ ЗА ХИВ!
В случея трябва да се разбрат нещата както са:ю
1. да не се бъркат понятията
2. да се знае защо как и кога може да се установи точно ХИВ инфекция, защото например ако съвпадат по време ХИВ инфекция и забременяване на веднъж то тест за ХИВ може и да не излезе положителен В МОЕМНТА НА УСТАНОВЯВАНЕ НА БРЕМЕННОСТТА! - необходимо е време за образуване на антитела или достатъчен брой вирусни частици в кръвта за да бъде установен и самия вирус.
3. Няма как да е задължителен -защото е ДИСКРИМИНАЦИОНЕН! Тва все едно слага България в Арабския свят където по задължение го праеят на летищшата и КПП-тата. Трябва да стане обаче ПРЕПОРЪЧИТЕЛЕН!



Следователно... за да може да се реши пробрлема просто в посеочените форуми, трябва да се отдели отделен такъв точно за ХИВ и СПИН и да се дискутира там.


И сега малко по-на страна! но пак по темата:
СПИН не е задължително заболяване при ХИВ инфекция ако се прилага лечението ВИСОКО АКТИВНА АНТИРЕТРО ВИРУСНА ТЕРАПИЯ, която в България е Безплатна! Ето защо всяко лице което е отговорно за себе си, за секс партньорите си и за бедещото си Поколение, трябва да се тества на всеки 6 месеца за да знае своя ХИВ СТАТУС. Ако той излезе положителен, ще му се предложи наблюдение а после и лечение.
Теста за ХИВ точно в момента на установяване на бременноста не винаги е мана небесна т.е. не значи че ако е отрицателен няма ХИВ инфекция!
И накрая, ако все пак бременна установи че е и инфектирана с ХИВ в началото на бременността, то ще има доста проблеми с аборта - никой няма да иска и го направи поради факта, че на ХИВ позитивните в България често се отказва оперативно лечение защото лекарите ги е страх да не се инфектират (може би поради това че не знат как да се пазят дори и медикаментозно)!



Тема Re: Вече не пускат тестове за СПИН на бременните?!нови [re: fascinating oceanid]  
Авторчakaй мaлko! (Нерегистриран)
Публикувано29.07.07 10:26



запри се! Права си ето това е начина в БОЛД който и написа:

В отговор на:

Мисля че трябва да е задължително лекаря да ти предложи такова изследване и да ти даде направление и ти ако решиш изрично да откажеш, а не обратното.... но да се подпишеш че отказваш и после ако родиш заразено дете да и го оставиш докато си жив да му дължиш издръжка, при всички обстоятелства, дори да си го изоставил в дом майка и дете.



A колкото до това в ИТАЛИК е сега, след като писа че заболяването е неизлечимо, колко време ще може една инфектиеана с ХИВ майка го издържа и гледш това дете???:-)))
Така че не прибървай! ето както ти предлагам!
Значи, юе помоял Пена, да отвори нов топик в Х-говорилята, точно за ХИВ и бременност, и ще ви помоля да влезете в усиленда дискусия там за да може да си оточните много неща. Едва ли ще има разбиране от страна на другите сайтове за препратка към този топик но се надявам че там ще може да намерите правилното решение и да искате правилната промяна на нормативната уредба.
Остава OPEN въпроса а защо генеколога в момента не го препоръчва киато абсолютно необходим????



Тема Re: Вече не пускат тестове за СПИН на бременните?!нови [re: чakaй мaлko!]  
Автор Penka_Penkova (site.ad)
Публикувано29.07.07 10:51



OK който иска може да се


и аз на последно време останах бесна от факта, че ме оставиха бездетна. Така, че дори и темата за дацата да не е мой проблем спроед наредбите в РБългария съм склонна да предоставя малко внимание на тези които искат да действат!
Чао! Не ме търсете повече!
Сложих няколко от вас като мои най добри приятелки за модераторки защото аз не ставам за такава - имам си много други проблеми. Кат реша пак да раждам ще се включа и аз!

Редактирано от Penka_Penkova на 29.07.07 12:12.



Тема Re: тест за СПИН??? СПИН ЗАРАЗА?нови [re: Cera чeти внимaтeлнo]  
Авторвcъщнocт eтo и kвo (Нерегистриран)
Публикувано29.07.07 11:14



изкопах от форумите при търсена на кл. думи СПИН, HIV
~ Mamita ~
Търсенето даде 2 резултата за HIV
Думата СПИН се споменава само веднъж по темата, повечето се говори за сестрите в Либия

Търсенето даде 11 резултата

В
Мама и Бебе Форуми
Няма теми или мнения, които да отговарят на вашите критерии: ХИВ NOT *ХИВ*
Няма теми или мнения, които да отговарят на вашите критерии: HIV NOT *HIV*
Търсенето даде 14 резултата за СПИН

Няма теми или мнения, които да отговарят на вашите критерии AIDS

Явно темата е табу малко.
Колкото за форума на форумите http://forum.bg-mamma.com/
не дава на "обикновенни" хора да търсят тука така опит от тях:

Внимание!
Нямате право да търсите в този форум.
Моля, въведете данните си за вход или се регистрирайте Форумите към BG-Mamma.



Тема Re: Вече не пускат тестове за СПИН на бременните?!нови [re: fascinating oceanid]  
Автор julkata_Модератор (bla bla)
Публикувано29.07.07 15:18



Тестът за ХИВ никога не е бил задължителен за бременни жени. Ако са ти правили, би било редно да са те уведомили преди това и да си се съгласила, иначе не е редно да го правят.
Все пак е добре да се прави и лично аз съм на мнение, че трябва да станат задължителни за бременни жени. Редно е да подчертая, че при прилагане на терапия при бременни жени, които са ХИВ+, рискът детето да се инфектира намалява драстично. Именно заради това смятам за редно да се прави тест-за да се предпазят децата. Затова този тест трябва да се прави веднага след установяване на бременност, а не на по-късен етап, както чух, че процедират някои лекари и клиники-въпросните правят тест към края на бременността, за да са сигурни, че персоналът им е в безопасност при контакт с кръв от въпросната жена. Все пак се надявам, че това са били единични случаи и лекарите ще се замислят за здравето на жените и децата преди всичко.
Понеже има ХИВ+ жени, които не знаят статуса си, наистина при една бременност е добре да се установяват тези неща. Може да си е голям шок за жената, но какво да се прави... Така е редно, според мен, за да бъде бебето здраво. Още се чудя какво е станало с една ХИВ+ жена, която беше бременна миналата година по това време. Тя не беше уведомила лекаря си и близките си, дано бебето да е живо и здраво, защото се покри и никаква не се обажда...

______________________________

Редактирано от julkata_ на 29.07.07 17:37.



Тема Re: Вече не пускат тестове за СПИН на бременните?!нови [re: julkata_]  
Автор fascinating oceanid (:)))))))
Публикувано30.07.07 00:56



Ами случая е следния:

При първата ми бременност, като отидох първия път ми дадоха в ръцете един куп направления за изследвания и сред тях ИМАШЕ изследване за ХИВ/СПИН. Не знам дали е било задължително тогава или е било политика на болницата но е факт...
(имам идея каква е разликата межде ХИВ и СПИН, ползвах разговорната форма, надявах се така и тези които не я знаят и тези които я знаят да ме разберат най-добре)

При втората ми бременност сега, също като отидох първия път, ми дадоха в ръцете един куп направления за изследвания, но сред тях НЯМАШЕ и такова за ХИВ/СПИН.

Да приемем, че съм една средно статистическа бременна жена, какви са вариантите:
1. Изобщо да не ми хрумне, че е въпрос на отговорност към детето, което нося и към мен самата да си направя такова изследване, просто защото всичко се случва, и това не се предава само по полов път, ако щете.
2. Да ми хрумне, но да ме е срам да си го поискам от докторката, защото де да знам какво ще си помисли за мене, а от нея ще чакам да я е грижа,а не тя да започне да се пита защо имам такива съмнения, и дали не съм кой знае каква, защото според общественото мнение това на "почтените жени" не може да се случи... !?!Да не говорим че ако съм сеи заразила съвсем скоро това ще се разбере след поне 3-6 месеца и тя сигерно поне това знае и може просто да започне да се страхува да ме преглежда или по-лошо - просто да ми покаже вратата.
МОЛЯ, не го приемайте лично, но дискриминацията е факт, а бременните са уязвими и имат нужда от лекарско наблюдение, и ще се страхуват от дискриминация още повече, когато са в това положение.

3.Да реша че искам да си го направя сама, това изследване, но да ме хване страх, и да се откажа, защото, там където ги правят всъщност риска да ме заразят е най-голям за мене - бременна съм вече, вече да кажем не правя секс, или го правя само с таткото и това е единственото място, където бих имала рисков контакт.Ако все пак съм здрава както се презюмира обикновено.
4. Искам да си направя такова изследване, но в едно семейство обикновено всеки знае къде е другия и хората не се лъжат един друг, е как ще обясня на също средностатистическия татко, защо ми е хрумнало че имам нужда от такъв тест?!?

, - какво изневерявала ли съм му аз или какво, мисля че той ми е изневерявал...
не е като докторите да са ти го дали това изследване заедно с другите, и да ти вземат кръв за всичко наведнъж, и без обяснения с никого, нали...

5. Да съм от тези 2-3 % интилигентни ,образовани и отговорни жени, които не зависят от мъжа си за капак, и все пак постъпя правилно...

Колкото до въпроса за дискриминацията - не е дискриминация, когато се ограничава някои мое право и то минимално, с цел да се защити право от по-висока степен на някой друг, особено когато този друг е дете(макар и неродено, то е жизнеспособно в корема ми до доказване на противното) и не може да се защити само, и не може да действа само, първо защото още не е родено и второ, дори да беше - защото всички въпроси за детето се решават от майката, т.е. има конфликт на интереси. Така или иначе резултатите отиват при моя лекар, не ги четат по радио хоризонт?!?

И както вече казах, не на последно място в българското право има такъв прецедент - за да сключиш граждански брак един от документите които е задължително да представиш, с цел да се защитят правата на съпруга ти, да е информиран и да може да откаже да сключи брак поради заболяването ти- т.е. той не е длъжен да носи кръста ти е именно изследване за ХИВ/СПИН.

Усмихни се на живота, по-малкия поздравява пръв!

Редактирано от fascinating oceanid на 30.07.07 01:16.



Тема Re: Вече не пускат тестове за СПИН на бременните?!нови [re: fascinating oceanid]  
Автор julkata_Модератор (bla bla)
Публикувано30.07.07 11:35



Определено е било политика на болницата. Този тест никога не е бил задължителен, но е добре да го препоръчват поне и да обясняват, че при положителен резултат жената може да се подложи на антиретровирусна терапия и положителният резултат не означава смърт нито за нея, нито за бебето.
Определено е неприятно жената да получи новината за положителен статус по време на бременност, шокът би бил голям, но колкото по-рано, толкова по-добре и за нея, и за бебето.
Любопитно ми е дали при препоръка за такъв тест жените биха го направили. Не искам да казвам нищо лошо за половинките им, но доверието не е всичко, особено като знам, че има доста случаи на инфектирани семейни двойки, при които първо единият си го е лепнал по време на брака. Е, има и случаи, при които другият е имал късмет и е останал негативен, но лекарите все пак не могат да бъдат сигурни в съпруга и би било добре да препоръчват този тест.
По т.3-няма начин там да те заразят, спокойно, ама наистина е трудно човек понякога да вземе това решение и да си направи тест.

______________________________




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.