Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:32 29.09.24 
Здравна
   >> ХИВ и СПИН
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Вярно ли е че...????  
Авторoбъpkaнa (Нерегистриран)
Публикувано28.11.05 13:59



че.. ХИВ вируса никога не е бил изолиран самостоятелно?
че.. Хив тестовете се основават на антитела които могат да присъстват без в действителност човека да е заразен с хив?
че..ако се тествам в африка и съм хив-серопозитивна, в америка няма да съм..защото критериите за положителен тест са различни
..как да си обясня факта че при тестовете (Elisa примерно) принципа на определяне е на базата на количеството оцветяване. Къде е границата?? след като няма ясен показател (да или не)???



Тема Re: Вярно ли е че...????нови [re: oбъpkaнa]  
АвторTomov (Нерегистриран)
Публикувано28.11.05 17:05



Уместни въпроси. Съблюдавай за изчерпателни отговори от страна на активистите!



Тема Re: Вярно ли е че...????нови [re: oбъpkaнa]  
Автор julkata_Модератор (bla bla)
Публикувано28.11.05 18:22



Относно ХИВ тестовете:
Да, те откриват антитела, които са се образували след навлизане на вируса в организма. Ако са се образували значи има вирус, те не могат да се образуват без причина. Затова и се препоръчва тестът да се направи 3 месеца след евентуалния рисков контакт, за да може евентуалните антитела да са се образували и резултатът от теста да е верен.
Тестът ELISA се прави като първа стъпка. Представлява цветна реакция , която се извършва в специално подготвена пластмасова плака. Протеините на ХИВ са “залепени ”на дъното на плаката от фирмата-производител. Прибавя се малко количество кръвен серум и ако има антитела към протеините на ХИВ, те се “закачват” за протеините залепени на дъното на плаката. След това се прибавят реактиви, при което може да настъпи промяна в цвета. Ако цветът не се промени (безцветен резултат), тогава тестът е отрицателен (което означава, че серумът не е притежавал антитела към ХИВ). Ако цветът се промени ,тогава тестът е положителен (което означава, че серумът е имал антитела към ХИВ). Интензивността на цвета се измерва със спектрофотометър. ELISA определя всички антитела към вируса.
Ако този тест е положителен, се прави Western Blot, който се води за потвърдителен.Това е техника за изследване наличието на отделни специфични протеини – в дадения случай към ХИВ.Чрез техника, наречена PAGE (полиакриламидна гел електрофореза), протеините се разделят според молекулното си тегло и след това се прехвърлят върху лента от специална нитроцелулозна хартия. На този етап хартията е напълно безцветна, въпреки че по нея вече има протеини. До този етап всичко е извършено от фирмата-производител.В лабораторни условия лентата се потапя в серума (показал положителен резултат по ELISA) и ако има наличие на антитела, те ще се “закачат” за антигените му, в случая ХИВ протеините. Добавят се други реактиви и лентата остава или бяла ( няма антитела към ХИВ) или добива кафяво-черен цвят - проявили са се антитела срещу ХИВ. Има строго определени комбинации от антитела, определящи положителния резултат при Уестърн блот. В някои случаи се наблюдават нехарактерни комбинации от антитела – резултатът се квалифицира като “неопределен”. Той означава, че след около три месеца трябва да се предприеме второ изследване (отново ELISA и ако е необходимо Уестърн блот ) за да се изясни окончателно ХИВ-статуса на изследваното лице.
Ето и картинка


Това е принципът на тестовете, специалистите знаят кога е ДА и кога НЕ.
Мисля, че това за Африка и Америка (какъвто пример даваш) не е възможно да е вярно. Тестът или е положителен, или е отрицателен, независимо къде си. А може би имаш предвид HIV-1 и HIV-2? Защото HIV-2 е различен и е разпространен предимно в Африка доколкото знам, та тестът трябва да бъде и за двата вида.

Тате каза, че ще ми купи колело, ама друг път...

Тема Re: Вярно ли е че...????нови [re: julkata_]  
Авторoбъpkaнa (Нерегистриран)
Публикувано28.11.05 19:19



Това за африка, usa, австралия, азия...
Става дума за този Western Blot...
За да се сметне за положителен теста в африка са ти необходими само 2 ленти (предполагам отговарят на даден протеин), докато на други места са необходими, 3, 4....
Тва на базата на какво се определя?

Относно антителата...
става6е дума, 4е тези антитела които се търсят за да се определи нали4ието на хив, можело да се образуват и по друг на4ин, освен 4рез заразяване със хив.
Например - два разли4ни антигена имат един и същ детерминант и съответно едино и съ6то антитяло..за двата. Как тогава се знае със сигурност тези антитела в следствие на кой антиген са се образували?

И най ве4е..наистина ли в действителност хив вируса никога не е бил изолиран самостоятелно?

И една сме6ка: в у4ебника по биология (не знам от кой клас бе6е) има6е цяла рисунка с разрез на вируса на СПИН!! Вируса на спин...:)))

А..и как след като е толкова мутира6т хив вируса, как пък не му мутираха и протеините да го вземат мътните, все по едни и съ6ти антитела ли с емъ4ат да го познаят???



Тема Re: Вярно ли е че...????нови [re: oбъpkaнa]  
Автор julkata_Модератор (bla bla)
Публикувано28.11.05 23:37



Би ли ми дала източника си на информация? Според мен ако човек, който е ХИВ-позитивен, си направи тест в няколко различни държави, резултатът няма да е различен. За Африка не знам, но по принцип критериите изискват 3 ленти /както ти каза, отговарят на даден протеин/, като първите две са p24 и gp120. Предполагам, че в Африка разчитат само на тях и може би са достатъчни, за да дадат положителен резултат... Пък и като се има предвид, че WB се прави след положителен ELISA, това е потвърдителен тест.

Тате каза, че ще ми купи колело, ама друг път...


Тема Re: Вярно ли е че...????нови [re: julkata_]  
АвторTomov (Нерегистриран)
Публикувано29.11.05 01:41



Явно все повече българи започват да четат такива сайтове:





Все пак благодаря на Юлката, че беше особено демократична да включи "портали" към тях!



Тема Re: Вярно ли е че...????нови [re: oбъpkaнa]  
Авторxмм (Нерегистриран)
Публикувано30.11.05 10:54



Да,вярно е.Някой,дал положителна проба в Африка може би ще даде отрицателна във Франция и Австралия,не е ли майтап....



Тема Re: Вярно ли е че...????нови [re: xмм]  
Авторoбъpkaнa (Нерегистриран)
Публикувано30.11.05 13:06



знае ли човек?:)

HC: What about the actual variation in the Western blot?

VFT: Another mystery. What is considered positive depends on where and by whom the test is done. Around the world different combinations of two or three or four of the ten possible bands are deemed proof of infection.31-36 In Africa you need two bands but in France, the United Kingdom and Australia that wouldn't count. In Australia you need four and under the US FDA and Red Cross rules you need three.





Тема Re: Вярно ли е че...????нови [re: oбъpkaнa]  
Авторxмм (Нерегистриран)
Публикувано30.11.05 15:14



То е ясно вече за много хора какво е "СПИН"



Тема Re: Вярно ли е че...????нови [re: xмм]  
АвторTomov (Нерегистриран)
Публикувано30.11.05 17:50



Ако имаш регистрация, пиши ми лично съобщение!




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.