Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:38 26.05.24 
Автомобили
   >> Автомобилни газови уредби
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Re: до nqkoi1 ® (плямпало ®)нови [re: nqkoi1 ®]  
Автор nqkoi1 ® (плямпало ®)
Публикувано01.07.09 01:55



ЕТО ВИ ЕДНО МНЕНИЕ НА КЛИЕНТ С ГАЗОВА УРЕДБА СЛОЖЕНА В БГ НА КОЛА С НЕМСКА РЕГИСТРАЦИЯ :

И спестяват част от необходимата електроника без да уведомят клиента (поне човек не си я плаща, но някои неща като ламбда контрол тук са почти необходимост, докато в БГ на тях им се гледа като на лукс.)
Тук с минах TUV, не съвсем безпроблемно, но сега всичко е изрядно. За TUV са важни следните неща:
Всички компоненти на газовата уредба трябва да отговарят на EU-Richtlinie 67R01. (Изпаритер, мултивентил, Steuergerat, газова бутилка. С газовите бутилки в БГ трябва да се внимава, понеже по принцип се монтират български газови бутилки, които не отговарят на горе споменатия стандарт. Производителят и сертифициран от TUV Rheinland и паспорта на бутилката има едно такова голямо лого, обаче тук не се признават, понеже не са по 67R01. пак малко бюрокрацийка...)

Газовата бутилка трябва да е добре закрепена. Ако е цилиндрична, то тогава трябва да е монтирана с рамка (Schutzrahmen), понеже при катастрофа трябва да издържа на ускорение 20g. В БГ слагат само едни импровизирани тенекийки, които ги захващат с 6 мм болтове директно за пода на колата. Ако се слага бутилка на мястото на резервната гума то тя трябва да е захваната с дистанционни втулки. Независимо каква е бутилката трябва да има добра вентилационна система навън, т.е. ако изтече газ от мултивентила или някоя от тръбите, то тя трябва да не попада в купето а чрез вентилационната система (маркуч, който води извън колата, газта е по-тежка от въздуха) да излиза навън.

Медните тръби трябва да са закрепени със скоби (на мин. всеки 50 см) за рамата на колата. Разстоянието от ауспуха до тръбата трябва да е мин. 10 см. Тръбите не трябва да се опират в движещи се части или по време на движение да се опират някъде. Захващането с Kabelbinder (как беше това чудо на БГ?) не е позволено!



На мен накрайника за зареждането ми го сложиха от десния край на задната броня. TÜV не прави никакви проблеми по въпроса. Тръбата от накрайника до газовата бутилка трябва да е хваната за рамата, въпреки че при мен тръбата е около 70 см! А това, че при катастрофа това можело да доведе до взрив. Това са пълни глупости! По тази тръба тече газ само по време на зареждане. Плюс това при катастрофа ще се огъне тръбата и толкова. А и затова има мултивентил, да не изпуска газ от клапана за зареждане.

За TUV-Abnahmeto тук изискват по принцип един документ наречен Abgasgutachten, който доказва, че колата в газов режим не изхвърля повече вредни газове отколкото на бензин (според мен пълна глупост, понеже е доказано, че газта е много по-екологична от бензина). Този документ се издава само в ДЕ и струва 200-300 евро, доколкото четох по разни форуми. При коли до ЕВРО1 (какъвто е моят случай) този документ не е задължителен, но от ЕВРО2 и нагоре е задулжителен.

В момента в който човек си сложи газова уредба и си губи ABE-to (allgemeine Betriebserlaubnis). Първото нещо като се дойде тук е TUV-Abnahme и вписване в талона. TUV-Abnahme-to на мен ми струваше 120 евро (NDS), а вписването в талона 16 евро.

Поне испекторите и техните подизпълнители се поучат от коегите си .

Не питаи старо,а патило.
Който не може да си купи FERRARI,си купува ALFA ROMEO

Редактирано от nqkoi1 ® на 01.07.09 01:59.



Тема Re: до nqkoi1 ® (плямпало ®)нови [re: nqkoi1 ®]  
Авторинcпekтop (Нерегистриран)
Публикувано01.07.09 18:30



Мили ми nqkoi1 ® (плямпало ®) няма никаква нужда да пълниш форума с извадки от наредбата просто е по-добре преди да почнеш да поучаваш хората да прочетеш какво са написали ето това написах на 30.06.09 18:03 "Регулаторният режим изискващ издаване на разрешение за монтаж и производство на всички СПО беше премахнат с изменение на Закона за техническите изисквания към продуктите, а не от служители на ГД"ИДТН". " Как от този текст стигна до заключението, че твърдя че има регулаторен режим ти си знаеш, ами няма.Твърдението ми е че такъв режим не осигурява изведнъж с магическа пръчка някакво подобрение на качеството на работата на лицата монтиращи АГУ и че няма никакъв смисъл да се въвежда. Просто всички участници в процеса трябва да си вършат задачките включително и ние. Лицата монтиращи АГУ да спазват наредбата и изискванията за устройство на уредбите, лицензираните лица, който извършват прегледите да регистрират само АГУ, които отговарят на наредбата , ГД"ИДТН" да си контролира лицата монтиращи АГУ, лицензираните лица, както и ползвателите на автомобили с АГУ и които не си изпълнява задълженията да бъде санкционирам. Не съм много убеден, че това ще се случи но се надявам на нашите лицензирани лица да не им трябват 150 години за да постигнат компетентност на инспекторите от TUV, които за тези над 150 години работа в областта на техническия надзор са достигнали достатъчно висока компетентност.
Не мисля, че форума трябва да се превръща в дебат между двама участника та просто спирам да ти отговарям уважаеми nqkoi1 ® (плямпало ®) иначе ще трябва и в моя прякор да добавя втората част от твоя прякор.
А и не мисля, че имам нужда да чета извадки от наредбата във форумите.
Ако това те прави щастлив заливай с помия всичко и всички независимо от това познаваш ли ги знаеш ли нещо за тях или просто трябва да постигнеш някаква изява в анонимността която ди дава нета.



Тема Re: до nqkoi1 ® (плямпало ®)нови [re: инcпekтop]  
АвторЛюбo (Нерегистриран)
Публикувано01.07.09 21:46



И все пак след толкова цитати не видях отговор на въпроса,как страхотно квалифициран инженер на щат 400-500 лв. живее и се труди в София без да прави компромиси със служебното си положение, при условие,че уж аргатин на автомивка вземал по 800 лв.,пееки си весело с маркуча и гъбката.



Тема Re: до инспекторнови [re: инcпekтop]  
Автордpyr (Нерегистриран)
Публикувано01.07.09 22:03



Уважаеми господин инспектор, съжалявам ако анонимността на този форум Ви образува дискомфорт но Ви уверявам че тук всички си се познаваме много добре и отдавна, тук четат и пишат предимно сервизи и монтажници на АГУ, обменяме опит и си помагаме помежду си, лица извършващи технически надзор почти не се срещат или само четат без да пишат.
За колегата "някой1 " моля не му се сърдете и не разваляйте хубавата дискусия, за него важи.......чукча писател, чукча не читател..... !
Разбирам че признавате донякъде водещата си роля в създалата се ситуация предимно с бездействие и слаб контрол по спазването на наредбата, надяваме се занапред да контролирате редовно и да въдворявате ред и законност за да не се стига никога повече до сегашните абсурди. Уверявам ви че монтажниците нямат сериозни интереси в надзора на АГУ, за нас е най-добре друг да се занимава с узаконяването и надзора на АГУ както и да носи съответната отговорност, пак повтарям че аномалиите и лепенето на стикери което се беше развихрило напоследък вървят ръка за ръка със слабия контрол от ваша страна.

Крайно време е твърдо да разделим двете дейности една от друга, затова искам да помоля ако не Ви затруднява да ни напишете с две думи просто и ясно как да стане това като документация или какви документи сме длъжни да дадем след правилно извършения от нас монтаж.
След всички промени и допълнения на наредбата, напишете към днешна дата какво сме длъжни ние монтажници на АГУ да даваме когато изпращаме колите във пункт за технически надзор и първоначална регистрация на АГУ, моля ви нека изясним тази каша от документи и всеки да си знае задълженията.



Тема айде по съществонови [re: nqkoi1 ®]  
Авторcтиra дe (Нерегистриран)
Публикувано01.07.09 23:08



Краси ти можеш да унищожиш със учудваща лекота всяка полезна дискусия, моля те не прогонвай първия в историята ни инспектор от техн.надзор който съвсем доброволно е решил да ни отвори очите и да ни спаси от тъмнината която ни е налегнала в момента, ако не ти се гледа телевизия моля те пиши в "дъра бъра" нали затова си я създаде оная тема....вместо телевизор ?



Тема Re: до nqkoi1 ® (плямпало ®)нови [re: nqkoi1 ®]  
Авторчитaтeл (Нерегистриран)
Публикувано02.07.09 00:07



Че кой е твърдял, че се санкционират "неоторизирани" монтажници - казаха ти сто пъти - няма "ОТОРИЗИРАНЕ". Монтажниците имат задължения в наредбата - ония първите членчета, дето си ги копирал в поста си (ама не си ги прочел), както и да спазват изискванията на наредбата за устройството на АГУ (намери си сам). А за всяко неизпълнение на задължение може да се наложи наказание - логично, нали? За какво ти е туй пусто "оторизиране"?



Тема Re: до инспекторнови [re: дpyr]  
Авторчитaтeл (Нерегистриран)
Публикувано02.07.09 00:21



А ето къде бил ключа от бараката - туй било форум на монтажниците - затова ли е този масов рев за режими, регистри и оторизиране на сервизите - да елиминараме конкуренцията с "режимче" - не е ли странно "бизнеса" да реве за регулаторни режими, поне доскоро ревеше против тях - а не ви ли е страх, че за да получите тапийката ще трябва да се бръкнете нещо за почерпка на оплютите от вас инспектори ха ха ха боли, сърби, драго ми е ха ха ха



Тема Re: до инспекторнови [re: читaтeл]  
Авторp.p (Нерегистриран)
Публикувано02.07.09 01:10



Искат се ясно изразени правила защоти има фирми инвестирали милиони и такива работещи нелегално.



Тема До инспектора и до всички останалинови [re: инcпekтop]  
Автор stefsto (непознат )
Публикувано02.07.09 14:14



Карам с газова уредба от 1970-те години. Заявявам, че всички норми, закони правилници и наредби относно газовите уредби на МПС са напълно кухи и имат за цел не безопасността на експлоатация на тези уреди, а да създадат облаги за фирми и фирмички, както и за проверяващите, инспектори и тем подобни. Аз си поддържам сам уредбата. Сам съм си я монтирал и сам си я ремонтирам. Е верно инженер съм. НЯМАМ доверие на никой, който би се докоснал до уредбата ми, дори и на такива, при които ходя (насила) за да ми издадат стикер. Г-н инспекторе сигурен съм, че вътрешно вие виждате безмислието на вашите усилия да постигнете нещо за да се отговаря на измислените норми. Не само вие - всичките 100 човека, които вие споменахте в един от постовете си. Просто си работете и си изкарвайте хляба без да се натягате много защото усилията ви са БЕЗМИСЛЕНИ. Карам на газ, от когато цената беше 1.30 за бутилка. Преливал съм къде ли не: на морето, срещу блока ми, с топла вода или само на слънцето- без никакво произшествие. Твърдя, че при взимането на елементарни мерки ползването на пропан-бутана като гориво е безпроблемно. Мога още хиляда неща да кажа и повярвайте ми няма да са в полза на инспектиращите. Проверката на газовата инсталация и издаването на стикерите си е чист печалбарски бизнес и нищо не е в състояние да го промени. А няма и нужда. Както казахте (до инсп.) само едни лица се обогатяват повече от някои други. Да са живи и здрави - и те семейства хранят.



Тема Re: До инспектора и до всички останалинови [re: stefsto]  
Авторp.p (Нерегистриран)
Публикувано02.07.09 15:08



то ако и колата е от тогава :) едва ли сте ви се промени мисленето




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.