Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:58 28.06.24 
Автомобили
   >> Автомобилни газови уредби
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Връзване на ТЕРМО ДАТЧИК към КОМУТАТОР ГАЗ-БЕНЗИНнови  
Автор brock (Mondeo 1.6 16V)
Публикувано29.09.06 11:54



Интересува ме дали е възможно и КАК да се включи термодатчик къв всеки ключ ГАЗ-БЕНЗИН с автоматично преминаване на газ?
Става въпрос за подобно нещо:



Служи заподаване на информация за подходяща температура на двигателя и изпарителя за работа на ГАЗ, предназначено е за монтаж с комутаторите за ГАЗ-БЕНЗИН.

Монтира се на корпуса на изпарителя, и се свързва към комутаторите ГАЗ-БЕНЗИН. При работа в автоматичен режим на превключване на комутаторите ГАЗ-БЕНЗИН датчика подава информация за благоприятен температурен режим /+40C толеранс ±3C/ на изпарителя за преминаване на ГАЗ.

Редактирано от brock на 29.09.06 12:44.



Тема Re: Връзване на ТЕРМО ДАТЧИК към КОМУТАТОР ГАЗ-БЕН [re: brock]  
Автор imitevМодератор (питомен OpelFan)
Публикувано29.09.06 13:31



И за какво ти е да усложняваш системата ?

Много по-просто е да си превключваш на ръка.




Тема Re: Връзване на ТЕРМО ДАТЧИК към КОМУТАТОР ГАЗ-БЕНнови [re: imitev]  
Автор brock (Mondeo 1.6 16V)
Публикувано29.09.06 13:48



Ами просто удобство.

Често ми се случва /зимата/ да карам през цялото време на бензин, защото съм се отнесъл и съм забравил да включа на газ. А когато съм на автоматичен режим, почти винаги преминава на газ още на излизане от паркинга.
Аз затова си сложих и един трицветен диод на таблото, който ми свети зелено като съм на газ и червено за бензин /ключът ми е ниско долу и не го виждам/.

Пък и когато колата не е загряла и мина на газ, просто не върви като хората - поема до към 3000об и не иска повече.

Та затова се интересувам дали някой го е правил и знае как става - та да не си блъскам главата. Но ако никой не отговори, ще взема да си отворя ключа и да го разгледам подробно, за да реша как да го "излъжа"





Тема Re: Връзване на ТЕРМО ДАТЧИК към КОМУТАТОР ГАЗ-БЕНЗИНнови [re: brock]  
АвторVS GAS (Нерегистриран)
Публикувано01.10.06 13:13



Този датчик откъде може да се купи?

Ако датчика е това, за което си мисля

(термоконтакт, а не терморезистор), моята уредба с ел. изпарител за двигател с моновпръскване, с още две релета може да се доработи. И с едно реле ще стане, но две групи контакти. Контактите превключващи инжектора, трябва да са "по-якички" .
След доработката ще действа по сл. начин:

1. Превключвателят стои винаги в положение "газ":
....ако двигателят е студен, запалва на бензин и при достигане на температура около 40град, термодатчика превключва на газ
....ако температурата е,..... или над 40град., запалването и работата на двигателя е на газ

2. В положение "бензин" на преключвателя, колата работи само на бензин

Предимства: превключването на газ става автоматично при достигане на температура 40град. т.е. водача няма грижата да "цъка" ключа

Недостатъци:
..... при кратки преходи (от няколко километра) и студено време, колата ще работи основно на бензин.
.....при ГТП на АГУ, действието на релето за време на газовия клапан и изпарителя, трябва да се покава само при загрял двигател....това разбира се в случай, че проверяващият реши да направи такава проверка.

При подобна доработка най-добре ще е, превклювателя да бъде с три положения...
......"бензин"....."газ".....и ..."автомат"...при такъв превклювател и недостатъците ще се избегнат.....но....


май ще ме домързи да доработвам




Тема Re: Връзване на ТЕРМО ДАТЧИК към КОМУТАТОР ГАЗ-БЕНЗИНнови [re: VS GAS]  
Автор brock (Mondeo 1.6 16V)
Публикувано02.10.06 13:35



Ами най-точното име на компонента е TEMPERATURE SWITCH - може да се купи например от http://www.ceti-si.com/links/microtherm.html но съм сигурен, че има и по много други магазини за електрически/електронни компоненти - цената е около 4-5лв.



Тема Re: Връзване на ТЕРМО ДАТЧИК към КОМУТАТОР ГАЗ-БЕНЗИНнови [re: brock]  
Автор 4oko (непознат )
Публикувано02.10.06 22:06



колега най-просто е да прекъснеш с самия Тдатчик сигнала на ключа http://www.remixbg.com/Documentation/BRC/Other/ELEGANT_FI011150_ML.PDF там кабелчето е показано вързано на минуса на бобината http://www.remixbg.com/Documentation/BRC/Other/BRISTOL_FI011140_ML.PDF тука също http://www.remixbg.com/Documentation/BRC/Other/Samba_Asia_Brio_TA01Z005_EN.pdf
тука също а на всички ключове БРЦ това кабелче е сиво



Тема Re: Връзване на ТЕРМО ДАТЧИК към КОМУТАТОР ГАЗ-БЕНЗИНнови [re: 4oko]  
АвторVS GAS (Нерегистриран)
Публикувано03.10.06 01:58



..май не е толкова просто



Това кабелче е "вход" , по който превключвателя "разпознава" дали двигателя се върти или не..., но само в положение на "газ", т.е. веригата на инжекторите е прекъсната, няма бензин за двигателя, прекъснат е сигнала от бобината (от термоключа - студен двигател), т.е. за превключвателя двигателя е "загасен" и затваря електромагнитния клапан за газта, прекратява се и притока на газ ... двигателят остава без гориво, естествено ще..загасне.
По всеизвестни причини загасването на двигателя няма да е веднага след превключването, а след няколко секунди ..

..и така ..какъв ефект би следвало да се очаква в резултат на такава доработка...

Превключването от бензин на газ няма да стане автоматично, а пак от водача, но как?

..ако превключвателят е в положение "газ" запалването на студен двигател е невъзможно, поради липсата на всякакво гориво...веригата на инжекторите е прекъсната, значи няма бензин, ел.клапана е затворен, защото превключвателя няма как да "разбере", че двигателя се върти (веригата прекъсната от контакта на термодатчика), значи запалването на студен двигател е възможно само в положение "бензин"
....запалваме..потегляме, решили сме, че е време да превключим на газ, превклюваме и какво става?
Колата продължава да върви известно време и ...буквало забива нос....връщаме отново на "бензин" - колата рязко придърпва напред и така...превклюването на газ ще е невъзможно, докато двигателят не достигне температура от 40град...

Какъв извод може да се направи....
При тази доработка превключването няма да става автоматично, а пак от водача на автомобила, но ...работа на газ ще е разрешена само при сработване на термодатчика, т.е. при достигане на темература от или над 40град...



Тема Re: Връзване на ТЕРМО ДАТЧИК към КОМУТАТОР ГАЗ-БЕНнови [re: brock]  
Автор PRR (Гневен)
Публикувано03.10.06 08:16



Колега,

Да не стане като хората с автоматичен смукач? В смисъл да не караш само на бензин зимата. Щото аз си карах с ръчния ключ и щом от парното задухаше хладко и хоп на газ. А с тоя термодатчик ще има да караш 10km докато превключи. Да не говорим за удоволствието да превключи на светофар докато не натискаш газта или по време на изпреварване когато най-малко очакваш! Помислил ли си за тези неща?

Поздрави

PS: Има един основен принцип - колкото по-просто толкова по-надеждно....


So What?

Тема Re: Връзване на ТЕРМО ДАТЧИК към КОМУТАТОР ГАЗ-БЕНЗИНнови [re: 4oko]  
Автор brock (Mondeo 1.6 16V)
Публикувано03.10.06 11:07



Мерси за идеята - точно от това имах нужда.

Ако правилно съм те разбрал, t-прекъсвача /или както там се казва/ трябва да се сложи тук



Ключът ми е с три позиции - бензин, газ и автоматично. От това нали няма да произтекът някакви проблеми, като например спиране на притока и на двете горива.

А наистина, как ключът ще разбира, че двигателя не е загаснал?! Аз мисля, че така или иначе, ако ДВГ-то е загаснало, ключът автоматично си преминава на бензин и не би имало никакви отрицателни последици, освен тези по-долу.
Това което си мисля, че може да се случи е че няма да мога да превключа принудително на газ, ако изпарителя не е достигнал нужната температура - или греша?!






Тема Re: Връзване на ТЕРМО ДАТЧИК към КОМУТАТОР ГАЗ-БЕНЗИНнови [re: 4oko]  
Автор brock (Mondeo 1.6 16V)
Публикувано03.10.06 11:11



4око - при вас може ли да се купи такъв датчик и колко струва?! На колко градуса е най-добре да разрешава преминаването на ГАЗ?

И как, аджеба, се казва този датчик/превключвател/термостат на родния ни език?!!






Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.