Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:47 28.06.24 
Автомобили
   >> Автомобилни газови уредби
*Кратък преглед

Тема проблем с изпарител lovatoнови  
Авторaнr (Нерегистриран)
Публикувано23.08.06 23:22



колата е пунто 1.1 моно.изпарител ловато ел.появява се следния проблем: при преход от празен ход към по високи обороти има положение на педала на газта при което двигателят гасне.това се получава когато педалът е натиснат много леко,и е задъжан в това положение.ако се подмине тази критична точка двигателя ускорява нормално.моля за информация някои сблъсквал ли се е с такъв проблем.



Тема Re: проблем с изпарител lovatoнови [re: aнr]  
Автор VladoR (любител)
Публикувано24.08.06 08:21



Да, това е познат проблем. Много е вероятно да не е от газовата уредба (конвенционална, предполагам). Най-добре пробвай да сложиш първо по-добра газ. Ако не се оправи имаш 2 варианта:

1. Лесен: да увеличиш малко подаването на газ, с което ще ликвидираш или намалиш проблема, но генерално ще си вдигнеш разхода
2. Да си отрегулираш шалтера за разпознаване на празния ход

Опит за кратко обяснение по т.2: Вероятно знаеш, че на празен ход компютърът ти управлява оборотите. В момента, в който натиснеш педала на газта, компютърът "излиза от играта" и оборотите стават функция само на положението на педала за газта. Този момент компютърът го разбира естествено по електрически път, т.е. чрез микрошалтер. Така че ако успееш да накараш компютъра по-късно (т.е. при по-натиснат педал на газта) да "излиза от играта" си решаваш проблема.

Имай предвид че повечето газаджии не разбират в детайли бензиновата част на мотора и "оправят" всичко само с "регулировка" на изпарителя, после има вопли от типа "ама тя пред гореше с 2 литра по-малко".

Пак повтарям, защото може да не му обърнеш достатъчно внимание: ПЪРВО СЛОЖИ ДРУГА ГАЗ от място, за което имаш добри отзиви от "пресен" източник". Същият симптом го получих това лято на морето след като сипах газ от някаква малка газстанция поради липса на по-реномирана верига. След като на връщане сипах в Бургас на ОМВ, проблемът изчезна.

И последно: предполага се, че кабеляци, капачка палец са изправни, а въздушният филтър не е на повече от 10.000 км (аз моя го сменям на 6-7.000).



Тема Re: проблем с изпарител lovato [re: VladoR]  
Авторaнr (Нерегистриран)
Публикувано24.08.06 11:34



не филтърт е нов свещите също.не е от газтта.защото проблема го има винаги.що се касае до положението на дроселовата клапа компютъра го разпознава с помощта на потенциометър на изхода на които напрежението варира от 0 до 5 болта в зависимост от ъгълът на отваряне на клапата.не вярвам да е от компютъра защото на бензин не го прави.по скоро мисля че е от изпарителя.ел изпарители явно имат проблем с плавното минаване от празен ход към по високи обороти(срив в характеристиката).подобен проблем не съм имал с вакуумен изпарител.може би нмаправих грешка че не взех такъв.но въпреки всичко ако е в изпарителя проблема мисля да правя рекламация.за жалост имам само факурата не са ми дали гараннционна карта както и пдробно описание на продукта на български език.



Тема Re: проблем с изпарител lovatoнови [re: aнr]  
Автор VladoR (любител)
Публикувано24.08.06 13:24



Не исках да навлизам в подробности, но явно се налага:

1. Не бъркай микрошалтер за разпознаване режима на празния ход и потенциометър за положението на дроселовата клапа. Това са две различни неща. И проблемът не ти е в потенциометъра, а в микрошалтера (или по-скоро в неговата настройка, защото тя вече се явява неподходяща за режима на газ).

Потенциометърът "играе" при натиснат педал на газта. В това положение по показанието на микрошалтера компютърът разбира, че трбва да да подава гориво според положението на дроселовата клапа (съотв. съпротивлението на потенциометъра) без да пипа клапата. При отпуснат педал на газта пак по положението на микрошатера компютърът разбира, че трбва не сдамо да подава гориво, но и да отвори (колко - според температура, натоварване и т.н) дроселовата клапа.

И тук е разковничето. На празен ход (нулево натискане на педала) компютърът отваря дроселовата клапа на примерно 15 градуса. В момента, в който чукнеш газта микрошалтерът отчита, че положението на дроселовата клапа вече се определя от задкормилното устройство, а не от компютъра, вследствие което ПРИМЕРНО дроселовата клапа се оказва отворена само на 5 градуса (защото отпадат 15-те градуса, зададени от компютъра). При по-нататъшно натискане на газта ъгълът нараства от 5 към 10, 15 и т.н. градуса. Затова и си забелязал, че ако бързо минеш критичната точка моторът не изгасва, а ако задържиш - гасне. Ако накараш микрошалтера да сработва не веднага, а малко по-късно, тогава ще избегнеш тази "дупка".

2. На бензин не го прави - от това никак не следва, че проблемът е в изпарителя! На бензин оборотите се регулират от компютъра чрез дроселовата клапа И ЧРЕЗ ВРЕМЕТО ЗА ОТВАРЯНЕ НА ДЮЗАТА, а на газ - САМО ЧРЕЗ дроселовата клапа. Той компютърът пак си мисли, че управлява нещо и с дюзата, ама на практика нали се сещаш как дюзата няма никакво влияние в режим газ. Демек преходният режим е малко въздух със "свръхпропорционално" гориво, а ти на газ уви не можеш да осигуриш "свръхпропорционалното" горово, а само малкото въздух и конфликтът вече е заформен.


Не се заяждам, но точно това е болката и на повечето газаджии - изказват много логични (само на пръв поглед) предположения, които обаче нямат нищо общо с действителността.

Сега без да се нервираш прочети пак И предишния ми постинг. Видно е, че се опитваш да си обясниш нещата по логически път. Ако се постараеш, може и да успееш.



---------------------------------------------------

Ако продължаваш да не вярваш, то тогава може да си увеличиш подаването на газ през изпарителя. Така и при малкия вакуум от примера с 5-те градуса от по-горе моторът ще смогва да си засмуче достаъчно газ и няма да гасне. Но и няма да си запазиш разхода. Ако си искаш стария разход - вече знаеш какво трбва да направиш.

Редактирано от VladoR на 24.08.06 13:35.



Тема Хубава теория, ама...нови [re: VladoR]  
Автор Яceн (дърво)
Публикувано24.08.06 22:20



като го прави същия номер и на лада с карбуратор, какво правим?

there is no spoo^H^H^H^Hfork()


Тема Re: Хубава теория, ама...нови [re: Яceн]  
Автор imitevМодератор (питомен OpelFan)
Публикувано24.08.06 23:31



Ако ловатото е на 30 000 + км - сменяме мембрани... Ако не е - реглаж...




Тема Re: Хубава теория, ама...нови [re: imitev]  
Авторang (Нерегистриран)
Публикувано25.08.06 01:03



тези обяснения звучат логично,но колата няма миккрошалтер.компа се ориентира само по напрежението от потенциометъра.така че с механични вмешателства няма да стане.може да се опита да лъжем компа, като му подаваме корекция в напрежението.а иначе газаджиите решават проблема с пълно затваряне на винта за празен ход.и настроика на винта за работа под товар.в този случай дефекта се притъпява или изчезва но разхода наистина скача много.и все пак мисля че има недомислица в изпарителя ловато.от пдобна критична точка се оплакват и други колеги.



Тема Re: Хубава теория, ама...нови [re: ang]  
Автор VladoR (любител)
Публикувано25.08.06 08:46



Ами и колеги с БРЦ се оплакват от подобна "дупка" при прехода от празен ход към натоварен режим. Та според мен не е от изпарителя. При конвенционалната газова уредба имаш все едно "газов карбуратор"
1. без смукач (тази липса се компенсира в голяма степен от съществуващия смукач или моторче за празен ход при електронните инжекциони),
2. без система за преходни режими (тази липса не се компенсира) и
3. без ускорителна помпа (тази липса също не се компенсира - колкото и рязо да си риташ педала на газта, горивото се увеличава чак след увеличаване на вакуума, а не моментално при сритването на педала).
И всичко това независимо какъв е изпарителят. И ефектът става все по силен с износване на свещи, кабели, капачка, палец и т.н. Все пак от любопитство - каква марка ти е моноинжекцията, т.е. от кой производител?

------------------------------------------------------------------

За карбуратора: там може и да няма компютърно управление, но пък карбураторът си има системи за кави ли не режими, в това число система за преходен режим, която при конвенционалната газова я няма, и както каза модераторът, там става само чрез настройка на сместа. С цената на по-високия разход, както вече се разбрахме в предните постинги.



Тема Re: проблем с изпарител lovatoнови [re: aнr]  
Автор Mr_Bean (непознат)
Публикувано27.08.06 03:51



приятел, аз сам с изпарител Марини и имам същия проблем, Колата ми е карбураторна 1.3 , проблема ми изглейда 4е е с регулировка на изпарителя защтото ходих на сервиз и ми оправиха тая ступка която се получава ама като се прибрах и като помирисах ауспуха при работещ двигател и като усетих миризмата на сурова газ се заех да си вартя болтечетата сам :), сега сам стигнал до доволно движение, без глъхнене при лекото натискане на педала(няма я тая пауза) обаче като ускоря много бързо и пусна педала и освободя от скорост, оботите са почти 400-500 даже и по малко :) , нестабилни са, Аз мисля да се пмача и ако стане добре , а ако нестане щте сменям мембраните ама не ми се ходи на сервиз :) щтото нищто неправят



Тема Re: Хубава теория, ама...нови [re: ang]  
Авторventzi (Нерегистриран)
Публикувано28.08.06 11:52



Имах подобен проблем на Астра.Намалих малко въздуха който влиза във филтъра и се оправи.Направих го с пластмасова чаша за кафе като постепенно разширявах отвора на дъното с цигара догато започна да работи нормално.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.