Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:08 26.04.24 
Автомобили
   >> Автомобилни газови уредби
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Температура и максимален обем на зареждане  
Автор Blake (извънземен)
Публикувано18.01.06 10:39



Здравейте,

Искам да попитам има ли значение температурата с обема газ, която мога да заредя в бутилката? Конкретно - пълнил съм няколко пъти бутилката си до горе, само че в по-топло време - предпоследния път събра точно 32,68 литра газ (бутилката е 40-литрова). Снощи обаче реших да заредя догоре, и съответно казах на пича "колкото събере"... еми казахна пича да спре на 35 лева (малко над 35 литра). Та въпроса ми е дали това може да се дължи на по-ниските температури (снощи сигурно беше -5 ако не и по-малко), или просто е време да сменя газостанцията???

Just a genius



Тема Re: Температура и максимален обем на зарежданенови [re: Blake]  
Автор JohnFound (asm32 developer)
Публикувано18.01.06 11:04



Ами 40л са си 40л и в студено и в топло. Съвсем друг е въпроса колко килограма газ са тези 40л - при ниска температура плътността на газта се увеличава. Но тъй като все още газта я продават на литър, а не на килограм аз виждам две възможности:
1. Развален ти е клапана който трябва да спре пълненето на 80%
2. Бутилката ти се е завъртяла малко и поплавъка отчита грешно, а клапана се управлява по него.
3. Зареждали са ти силно подгрята газ, която се е свила в студената бутилка. В този случай измервателното устройство мери топла газ примерно 10л а след това в бутилката тя се свива и става 9л - пиша съвсем наизуст, наистина не знам колко точно се разширява газта при нагряване.



Тема Re: Температура и максимален обем на зарежданенови [re: JohnFound]  
АвторJeep (Нерегистриран)
Публикувано18.01.06 12:23



В температурния интервал от -20`С до +40`С пропанът повишава обема си от 1,8 л/кг. до 2,123 л/кг,т.е. 18,44%.Нарастването на обема на бутана е 11.97 - 13,33%.



Тема Re: Температура и максимален обем на зарежданенови [re: Blake]  
Автор PRR (Stranen)
Публикувано18.01.06 12:25



Ами при тия температури дето са напоследък има вероятност да ти е замръзнал клапана дето спира зареждането. Изхарчи тая газ и си засечи разхода на следващото зареждане. Ако е ок - клапана е блокирал и трябва да си следиш дали се е оправил или е за смяна. Ако разхода е много висок - пиши в темата "Черен списък" и не зареждай там известно време.
Поздрави



Тема Re: Температура и максимален обем на зарежданенови [re: JohnFound]  
Автор Blake (извънземен)
Публикувано18.01.06 12:31



ами малко отговори на въпросите:

1. бутилката е на 4 месеца, възможно ли е да се развали клапана толкова бързо?
2. Няма начин да се е завъртяла - тип "резервна гума" е, изключително неподвижно закрепена
3. Най-вероятно е това, освен това бутилката е извън купето, т.е. съвсем на студа...

Just a genius



Тема Re: Температура и максимален обем на зарежданенови [re: JohnFound]  
АвторEnen (Нерегистриран)
Публикувано18.01.06 12:37



Аз смятам, че е вероятна още една възможност – газстанцията лъже. Имах такъв случай – бутилката ми е 45 л; 80% са 36 л; наляха ми 44 л. И ако не бях ги спрял, кой знае колко още щяха да ме минат. После след кратък спор с шефа на газстанцията, той се съгласи да платя само 38 л (нямах повече пари), с което фактически призна кражбата.
И мои познати са се оплаквали, че като заредят на някоя газстанция, разходът им изведнъж скача с няколко литра.
Сам си направи извода.



Тема Re: Температура и максимален обем на зарежданенови [re: Enen]  
Автор Blake (извънземен)
Публикувано18.01.06 13:49



еми сега ще проверя точно колко разход ще ми даде, след което ще отида да заредя другаде да видим кво ще е положението... иначе все се каня да засека колко съм минал, ма сега ще ми се удаде, просто щото "малкия" километраж беше по случайност 4 осмици, та мисля да го запомня този път

Just a genius



Тема Re: Температурата няма значение !нови [re: Blake]  
АвторPancer (Нерегистриран)
Публикувано21.01.06 10:19



Температурата на практика няма значение. Зареждал съм при минус 18-20 градуса 60 литрова бутилка с блокиран (нарочно) поплавък. Колонката отчете 59.9 л. Моя съвет е да отидеш на ДРУГА газостанция с празна бутилка и да пълниш докато спре.



Тема Re: Температурата няма значение !нови [re: Pancer]  
Автор 3aдoвoлявaщ (подбиращ)
Публикувано29.01.06 12:21



И аз имам такива наблюдения - и при минус 10 и при плюс 30 градуса, моята 40 литрова бутилка все събира 41 литра!

Сега като чета тук, излиза че нещо клапана ми не е в ред. Но така я карам от нова, вече близо 5 години. Веднъж съм я отварял да проверя защо не ми показва нивомера (Ловато вакуум), но всичко си беше наред! Затворих и я пак не работеше!

Много отговори са



Тема Re: Температурата няма значение !нови [re: 3aдoвoлявaщ]  
Авторkoko (Нерегистриран)
Публикувано30.01.06 15:18



Не я пълни до дупка, че няма накъде да се разширява газта ако вземе че стане по-топло и я напече слънце колата. Има случаи на експлозии. Или поне зареждай само когато тръгваш на път и ще изгориш 5-10 литра веднага. А най-добре оправи клапана - на теория трябва да не дава да пълниш повече от 80% от обема.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.