Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:25 28.09.24 
Автомобили
   >> Автомобилни газови уредби
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Предстартово подгряване на конвенционален изпаритенови  
Автор VladoR (любител)
Публикувано16.08.05 16:54



Колеги, върти ми се из главата една идея, та я пускам тук за отзиви, препоръки, критики и т.н.

Значи става дума за предстартово подгряване на конвенционален изпарител. Как? Радиатор за мощни електронни компоненти се разпробива перпендикулярно на ребрата така че в получената поредица от кръгли отвори да може да се навие плътно/стегнато една подгревна свещ от дизелов мотор. Основата на радиатора се закрепва (още не съм го измислил как точно, но няма да е сериозен проблем) към широка равна повърхност на изпарителя.

Преди запалване на мотора към свещта се подава напрежение за няколко секунди (колко точно подлежи на експериментална оценка и ще се командва от електроника, подобна на подгревната електроника на дизелите).

За допълнителна сигурност може
1. да се застопори времето за подгряване да не е по-дълго от определн брой секунди и
2. да е възможно само при неработещ двигател.

За цялата тази джунджурия може да се измисли някакъв защитен капак.

---------------------------------------------------

Ще се радвам да чуя всякакви мнения по въпроса, защото хич не е невъзможно да съм проспал нещо наистина важно.

Редактирано от VladoR на 16.08.05 16:57.



Тема Re: Предстартово подгряване на конвенционален изпаритенови [re: VladoR]  
Авторez (Нерегистриран)
Публикувано16.08.05 17:42



Това нещо едни момчета от Надежда до вероната го разработваха още миналата година , ама дали са го подкарали незнам.
Ходи ги питай , намират се срещу пицария верона в надежда2 в двора на СБА -то .



Тема Re: Предстартово подгряване на конвенционален изпаритенови [re: ez]  
Автор12O3 (Нерегистриран)
Публикувано16.08.05 20:29



И какъв е смисъла? Да пали по-лесно на -15 ли? Ако да - то така няма ли да падне акомулатора? И доколко едно подгряване на акомулатора би било оправдано, щото като е студен нали губи до 30%

От моя опит досега проблемът е бил с тока, а не с изпарителя. За последната зима го заливах с топла вода само няколко пъти



Тема Re: Предстартово подгряване на конвенционален изпаритенови [re: 12O3]  
Автор Peter_CLX (pojken)
Публикувано16.08.05 21:53



Тая подгряваща свещ и то само за минута, да кажем, преди пускането на двигателя, ми се струва никак недостатъчно - нали изпарителя ти се отоплява основно от охлаждащата течност. Така че след пускането на двигателя също ще е необходимо подгряване за известно време, като започне циркулация на студен антифриз в изпарителя. С това цялото имам впредвид, че целта е не само по-лесното пускане на студен двигател на газ, а и предпазването на мембраните на изпарителя, да не се съкращава живота им... може пък и да не съм прав, знам ли.



Тема Re: Предстартово подгряване на конвенционален изпанови [re: VladoR]  
Автор javor_k (новак)
Публикувано16.08.05 23:08



Трябва да се направи така че при топъл двигател тази подгряваща свещ да не се включва. Когато изпарителя е студен разходът е по-голям. Идеята е много добра. Аз имах и идея за директно подгряване на антифриза но още не сам измислил как ще стане.



Тема Re: Предстартово подгряване на конвенционален изпаритенови [re: Peter_CLX]  
Автор VladoR (любител)
Публикувано17.08.05 08:35



Тази подгравяща свещ след 1 минута работа със сигурност няма да искаш да я държиш с гола ръка. Проблемът според мен ще е по-скоро стравнително равномерното отдаване на температура (т.е. да не е само в една точка, а в максимално голяма повърхност) и в неизвестното за мен термично разширение на подгревната свещ.

------------------------------------------------------

Целта наистина е не само палене при ниски температури, но и опазване на мембраните от преждевремено вдървяване. 2-3 минути (или там някъде) след запалването на мотора охлаждащата течност вече не е "мъртвостудена". В тази връзка има 2 неизвестни:

1. Да приемем, че сме успели да загреем изпарителя до към 80-на градуса. Ще му спадне ли за няколко минути температурата толкова драстчино? Май и това ще е въпрос на експерименти.

2. Да приемем, че експериментите по т. 1 са неуспешни. Дизелите на Рено от 90-те години оставят подгревните свещи да работят на интервали по двойки и известно време след запалването на мотора. В тази връзка идеалният вариант за електроника би бил този, в който грабваме подгревно реле от такъв мотор и работните му времена ни устройват. По законите на Мърфи обаче ... това няма да стане.

НО като добавка: някакси не ми се иска към подгревната свещ да се подава напрежение и след запалването на мотора на газ, просто моерки за безопасност. На този фон съм по-скоро склонен да прежаля мембраните.



Тема Re: Предстартово подгряване на конвенционален изпаритенови [re: 12O3]  
Автор VladoR (любител)
Публикувано17.08.05 08:41



Да, целта е да пали и при -15 на газ, без обаче да се налага да поливаш изпарителя с гореща вода.

За акумулаторите: на дизелите да не би да им падат акумулаторите? Верно, малко по-големи са, но пък са с (поне) 4, а не само с една свещ и което е по-важно - компресията им е горе-долу двойна спрямо бензиновата. А аз и без друго карам с 62 Ah-ов акумулатор вместо с 44.



Тема Re: Предстартово подгряване на конвенционален изпанови [re: javor_k]  
Автор VladoR (любител)
Публикувано17.08.05 08:53



"Трябва да се направи така че при топъл двигател тази подгряваща свещ да не се включва." - това е едно от рамковите условия в първия ми постинг.

Може да се постигне или с електроника или малко по-дървено - с нормалнозатворено реле, което да се управлява от напрежението на газовия клапан. Има ли напрежение на газовия клапан, да се прекъсва веригата за подгряване. Така подгряването ще е възможно само в режим на бензин или на неутрален режим (ако има такъв). А ако има неутрален режим с 2-ро реле може да забраниш подгряването и в режим на бензин. Така подгряването остава "заключено" само в неутралния режим.

-------------------------------------

Идеята с директното подгряване на антифриза според мен е по-сложна по 2 причини:
1. Ще трбва да измислиш надежден топлообменник
2. Ще имаш да загряваш доста голяма като обем топлопреносна среда, на която в същото време моторът действа като един огромен охладител (поне при първоначално палене)



Тема DAEWOO - такси само на газнови [re: VladoR]  
Автор ШkoдaМодератор (Speedster)
Публикувано17.08.05 09:42



Вместо да се открива отново топлата вода е най-добре да се види как точно е направена тази система при корейските таксита, които работят само на газ!



Тема Re: DAEWOO - такси само на газнови [re: Шkoдa]  
Автор VladoR (любител)
Публикувано17.08.05 09:56



Мерси за инфото! Все пак в най-общи линии там какво е решението?




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.