Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:53 16.06.24 
Автомобили
   >> Автомобилни газови уредби
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема тука нещо не ми е яснонови  
Авторp4p (Нерегистриран)
Публикувано10.06.05 15:20



Четох в списание Авто-газ в интернет че газста била с октаново число 103(приблизително).
Като е по-калорична от бензина би следвало колата да харчи еднакво газ колкото и на бензин че даже и по-малко, но на практика както виждам е обратното.
Не ми е ясен този момент , а скоро ще слагам газова и ми е интересно



Тема Re: тука нещо не ми е яснонови [re: p4p]  
Автор PRlNCE ZANDOR (vodoun)
Публикувано10.06.05 17:04



Калоричност и октаново число са различни неща.
Октаново число също така означава температура на самовъзпламеняване и време за изгаряне.

АЗО


Тема Re: тука нещо не ми е яснонови [re: PRlNCE ZANDOR]  
Автор VOLVO 44O GLT (Master)
Публикувано10.06.05 18:35



Октановото число означава устойчивост на детонационно горене преди всичко!
Калоричността означава количеството топлина, отделена при изгарянето - да пропан-бутана е по-калоричен от бензина и отделя повече топлина при горенето.
Скоростта на горене е друг важен параметър и иманно там пропан-бутана отстъпва на бензина. Оттам и по-слабото газово разширение при изгаряне и по-малката мощност на двигателя.

VOLVO FOR LIFE


Тема Re: тука нещо не ми е яснонови [re: p4p]  
Автор Moxy_78O (Попай моряка)
Публикувано12.06.05 10:35



Попринцип при газта не може да се говори за октаново число, защото просто в това гориво не се съдържа октан (С8Н18). В течната газ се съдържат пропан (С3Н8) и бутан (С4Н10), чието съотношение теоретично трябва да се променя зимата и лятото, поради високата температъра на замръзване на бутана, а в метана си се съдържа само метан (СН4). При газообразните горива склонността към самовъзпламеняване се определя от метановото число, което при метана е 100, при пропана май беше 35, а при бутана - около 10. Метановото число е процентът метан (СН4) в една смес от водород (Н2) и метан (СН4)

Попринцип има някакви приравнителни стандарти, по които излиза едвали не, че газта има по-високо октаново число от бензина, без в нея да се съдържа октан. То октановото число се определя по два стандарта MOZ (Motoroktanzahl) и ROZ (Researchoktanzahl) и ако не се лъжа, по MOZ числата са реални, а по ROZ са експериментални, затова и по ROZ понякога се получават октанови числа над 100% и май точно по този стандарт се изчислява и някакво еквивалентно октаново число за газта.



Тема Re: тука нещо не ми е яснонови [re: VOLVO 44O GLT]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано12.06.05 12:25



1. Пропан-Бутана НЕ Е ПО КАЛОРИЧЕН ОТ БЕНЗИНА
2.Антидетонационната устойчивост на горивата не се определя
от съдържанието на октан в горивото



Тема Малко ограмотяване е нужно!нови [re: aз]  
Автор VOLVO 44O GLT (Master)
Публикувано12.06.05 16:53



"Едно от най-важните свойства на горивата, като цяло, е тяхната топлотворност, или с по-прости думи казано калоричност. С други думи величината показва какво количество енергия се отделя при изгарянето на една единица обем от даденото гориво (а това нас ни интересува доста пряко). За бензина е около 44 000 KJ/kg (1кг бензин тежи средно 750гр.), като това го прави по-калоричен от всички алкохоли. Гаста обаче се явява повече от два пъти по-калорична. Не мога да кажа каква е калоричността на пропан-бутанът като цяло, но по отделно пропан - 92 000 KJ/kg и бутан - 117 000 KJ/kg."
"Устойчивостта на бензина срещу детонация или октаново число. Антидетонационните свойства на бензина са също мнго важно качество което е изобразено с цифри дори и на колонките. Но какво точно означава това число и как се определя.
За еталон при сравняването на бензините служи нормалния хептан и изооктана, като се приема за устойчивост на хептана 0, а за изооктана 100. Чрез проби в специален едноцилиндров двигател с променлива степен на сгъстяване, се установява каква смес от изооктан и хептан има същата устойчивост както изследвания бензин. Например бензин с октаново число 92 отговаря на смес от 92% изооктан и 8% хептан.
Тази устойчивост се повишава чрез прибавянето на антидетонатори като оловен тетраетил, железен карбонил, етилов алкохол, бензол и др.
(При нафтата показател е цитановото число, което е точно братното на октановото число или при колкото по-ниско налягане се самовъзпламени нафтата, толкова по-високо цитаново число има тя)."


Цитатати от



VOLVO FOR LIFE

Тема Re: ...и малко доуточнение е нужно. [re: p4p]  
АвторJeep (Нерегистриран)
Публикувано13.06.05 11:40



Когато се сравняват различните горива,трябва да се използват коректни мерни единици.Не може определението за калоричност да бъде за единица обем,а по-долу,да се говори за килограм.Ние купуваме и изразходваме литри и ни интересува калоричноста на литър.В един кг. газ има приблизително два литра,докато един кг.бензин,съдържа около 1.3 литра.
1 литър газ има около 25 500 KJ и съответно в 1 кг. 51 000 KJ
1 литър бензин 35 100 KJ и - - - в 1кг. 45 600 KJ.

В англо-американските стандарти,тези числа изглеждат така:
1 л. газ = 24 124 BTU =7.13 KW/ h
1 л. бензин = 33 285 BTU =9.77 KW/ h
заб. 1 BTU = 251.9 калорий = 1055 дж.

На базата на тези данни ,може да се направи заключение,че 1л.бензин е равен по енергоносимост на 1.3 л. газ.Това се потвъргдава и от практиката.



Тема Хехехенови [re: VOLVO 44O GLT]  
АвторLPG (Нерегистриран)
Публикувано13.06.05 13:25



На мен лично това ограмотяване в много ми дойде, още умувам над следното: "(1кг бензин тежи средно 750гр.)"



Тема Re: Малко ограмотяване е нужно!нови [re: VOLVO 44O GLT]  
Автор JohnFound (asm32 developer)
Публикувано13.06.05 14:37



Калоричността на бензина е 44000 кдж/кг а плътността му 0.75кг/л
Калоричността на пропана е ~= 92000 кдж/кг а плътността му ~= 0.5кг/л

Приведено в кдж/л (както сме свикнали при автомобилите) ->

Бензин = 33000 кдж/л
Пропан-бутан = 46000 кдж/л

Виждаме, че пропан-бутана е все пак по-калоричен от бензина, макар и не колкото изглежда на пръв поглед.

Между другото, теоретично разхода при газ би трябвало да е по-малък (в литри на 100км) отколкото при бензина. Причините да не е така според мене са поради факта, че двигателите не са оптимизирани за работа на газ. Съвременните АГУ обаче плътно се доближават до равенство с бензина, а ако настройките на двигателя се направят както трябва, разхода може да падне и под стойностите които са били на бензин, при запазена мощност. Лошото е че някои настройки не могат да се пипат изобщо - като фазите на клапаните, от които също много зависи.



Тема Re: ...и малко доуточнение е нужно.нови [re: Jeep]  
Автор VOLVO 44O GLT (Master)
Публикувано13.06.05 14:42



За каква газ иде реч? Щото там ми се струва, че става въпрос за природен газ, а това си е метан, а не пропан-бутан.

VOLVO FOR LIFE



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.