Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:18 30.06.24 
Автомобили
   >> Автомобилни газови уредби
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Метан станции продължение  
АвторMoндeo (Нерегистриран)
Публикувано14.06.04 13:41



Здравейте колеги, в момента ми слагат метанова уредба и се интересувам къде има метан станции в страната. Прегледах повечето постинги. В тях има ограничена информация за това. Нека използваме тази тема само за упътване за метан станции. По възможност включвайте карта. При липсата на такава и упътване върши работа. Аз започвам първи. Метан станция във Варна.






Тема Re: Метан станции продължениенови [re: Moндeo]  
Автор3aek (Нерегистриран)
Публикувано14.06.04 15:36



http://www.avtometan.com/bg/index_bg.html
Тук ги има разположенията на всички метанстанции в БГ. Скоро (до края на месеца) се отваря и станция в Севлиево, на изхода за Габрово.



Тема Re: Метан станции продължение [re: 3aek]  
АвторMoндeo (Нерегистриран)
Публикувано14.06.04 18:44



Заек, на сайта който си дал има 4 града. При това картата за Варна е доста кофти, макар че може да помогне. Не знам за другите как са. Опитвам се да събера и информацията която намерих и в този форум.
krasidd: Plovdiv-2te koito sa na karlovsko 6ose




nik55: Ето ти и малко инфо: тел. 0675 3 37 10- бензино-газстанция и сервиз на Шопов, намира се на изхода за Габрово.

Zaek: Значи засега дейставщи станции има в София, Русе, Варна и Пловдив. За в близко бъдеще ще може да се разчита на още няколко. В София се изграждат още две, в Севлиево е почти готова (обещават до месец), в Силистра също се строи. В БУргас за сезона ще има метанстанция.

Zaek: Дружба, кръстовището на Цветан Лазаров и Димитър Пешев. СТигаш до това кръстовище, и тръгваш по Ц.Лазаров, ама не посока Дружба, а в обратната.След 50 м си на газостанцията.



Още съм чувал слухове, че имало такава в Търговище, но в момента не работела. Ако някой може да потвърди или отрече, моля.



Тема Re: Метан станции продължениенови [re: Moндeo]  
Авторзaek (Нерегистриран)
Публикувано14.06.04 22:07



Абе засега има само в тези четири града - няма други. Та да ти кажа как разбрах че Севлиево скоро ще я пуснат. Да се посмееш малко. Вчера на метанстанцията във Варна (точно стещу техномаркета, картата е сгрешена) се заговорих с един бакшиш, и му се вайкам, че замалко не ми стига метана до София, а той ми казва - що не се отбиеш в Севлиево, аз от там идвам, работи вече, днес я пуснаха, даже награди раздават. И подкарвам аз, като стигам Севлиево - улево - право на метанстанцията. То си е обикновена газстанция,само една колонка за метан. Само дет колонката още я няма. И питам аз пича, дет работи там - има ли метан, казаха ми, че работи вече. А той ми казва - един варненски бакшиш го излъгали, и той да си го върне, разправя на всеки метанаджия че вече има метан в Севлиево. Ти, казва, си петия за днес дет идва да пита за метан :))
Иначе след това пича ми показа че нещата почти са приключили, фундамент има за колонката, и разни кабели и маркучи стърчат от бетона - явно само колонката остава да се сложи. Каза че до края на месеца ще я пуснат. Научих и още нещо в Севлиево - момчето ми каза, че в техния метан сервиз уредбите с две бутилки се слагат за 750 лв. То си е разбираемо - в тоя район са най-големите дзифтари :))



Тема Re: Метан станции продължение [re: зaek]  
АвторИвaйлo (Нерегистриран)
Публикувано15.06.04 00:50



И аз знам, че трябва да са много по-евтини, тука в София си мислят че ги копаеме парите. Някъде четох, че реалната цена е 10% над пропановата уредба без бутилките, които са трябва да са около 150лв. едната. И реалната цена с две бутилки трябва да дойде под около 800лв.



Тема Re: Метан станции продължениенови [re: Ивaйлo]  
Авторзaek (Нерегистриран)
Публикувано15.06.04 13:43



Аз след като се оръсих здравата за тази уредба, се заех да проучвам колко струват компонентите, и то не по доставни цени, ами като цени при вносителите (предполагам че и те си качват доста). Та се получва следното - самата уредба - пряко сили 300 лв. Бутилки - средно 200 лв/ бр. С две бут.станаха 700 лв. Към това се прибавят още 100 лв за таймингпроцесора - станаха 800 лв. разни плочки, тройници и маркучи - не повече от 50 лв. Ако колата е пълен инжекцион - още 100 кинта за емулаторите. И кво става - каквато и да е колата, консумативите са под 1000 лв. Всичко останало до 1500 си го слагат в джоба газаджиите. За няколко часа работа, при това в повечето случаи свършена през пръсти.



Тема Re: Метан станция Севлиево [re: зaek]  
АвторMoндeo (Нерегистриран)
Публикувано16.06.04 10:50



Заек, можеш ли да постнеш упътване за бъдещата газстанция в Севлиево? Как се стига до нея от пътя за Варна?



Тема Re: Метан станция Севлиево [re: Moндeo]  
Авторзaek (Нерегистриран)
Публикувано16.06.04 12:25



Като идваш от Варна пропускаш първата отбивка за Севлиево - от там трудно се оправяш. На втората отбивка - има табела "Габрово" - завиваш надясно,минаваш под пътя и тръгваш към града. Караш по същата улица само направо и следваш табелите "Габрово". Така минаваш целия град - около 3-4 км. На излизане от града посока Габрово, от лявата страна на пътя има две Шгазстанции - първата е Щел, втората е на Шопов - баровеца си написал името с еднометрови букви, вижда се от далеч. Та точно там се очаква след месец да има метан



Тема Re: Метан станция Севлиевонови [re: зaek]  
АвторMoндeo (Нерегистриран)
Публикувано22.06.04 12:50



Мерси Заек, намерих я. За съжаление не беше още пусната и не можах да заредя, но според хората които работят там, ще я пуснат тази седмица (21-28 юни 2004). Имам и повече информация за станцията в Търговище. За съжаление не е достроена и не се знае дали ще я завършат. Сключен е бил договор според който е трябвало автобусите в града да минат на метан и да бъде построена метан-станция. Появява се технически дефект в автобусите и явно договора е бил развален. Така и станцията остава недостроена. Иначе е трябвало да бъде близо до гробищата в Търговище. Дано някой който има интерес (и пари) да я довърши.

А сега да споделя и моя опит с метана макар че е много малък. Ето и някои факти:

Форд Мондео 1.8 16V пълна инжекция.
Разход Бензин ~8/100 извън града, ~11/100 градско (София)
Изпарител BRC - втора употреба от Италия
Бутилка 50L в багажника (7-8кг метан)
Поставена е в сервиза на ТУ - Варна. Цена ~800лв, с предпазен клапан заради пластмасовите тръби (нямам идея как точно работи, производство е на ТУ-Варна). Без аванс коректор и ламбда контрол, но могат да ги монтират при желание. (Аз мисля да си сложа JetSpark).
Първо зареждане 7.5кг ~6лв
Пробег 170км. (4.41кг/100 = 3.57лв) извън градско
След това при "празна" бутилка влизат малко над 7кг газ.
При зареждане догоре, каране 15км и дозареждане поема още 1лв газ и минавам 190км извън града с 5 човека и багаж. Магистрала 100-140км/час след това 80-130км/час.
Усещане: Колата е малко по-слаба от на бензин. Това се усеща повече на по-висока предавка и на високи обороти. (Набира учудващо добре при ниски обороти). Сравнимо е със загубата на мощност при пропан-бутана и пак с уточнението без аванс коректор и без ламбда контрол.
Забележка: При каране по бутилката се образува конденз (става мокра) тъй като температурата й пада.
За икономистите: при всяка изгорена бутилка се спестяват по 1.7км/100*8л/100*1.40лв/л - 1.7*~4.5*0.81 = 19.04 - 6.20 = 12.84лв.
При тези данни и без да се вземат под внимание експлоатационни разходи и липсата на газ станции се получава, че уредбата се избива за:
800лв/ 12.84 = 62.3 пълнения на бутилката * 170 = 10 591 км на Метан при запазване на текущите цени на горивата.
Остават уговорките:
1. Газ станции не достигат и се налага да карам на бензин.
2. Тези цифри са за извън градски пробег (В града се спестява още повече, но засега ми липсват данни.
3. Вчера чаках 10 мин на газстанцията в София (нищо в сравнение с голямото чакане за пропан бутан преди около 8 години, но все пак обезпокояващо)

С това приключвам прегледа си, че потроших доста време докато го напиша. Надявам се да помогне на хората които се колебаят да вземат решение.



Тема Re: Метан станция Севлиевонови [re: Moндeo]  
АвторИвaйлo (Нерегистриран)
Публикувано22.06.04 13:25



Много полезна информация си дал.
Сложи си Джетспарка и ще тръгне колата и ще харчи още по-малко.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.