Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:09 09.06.24 
Автомобили
   >> Автомобилни газови уредби
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Методика за настройка на газова уредба  
АвторBalkana (Нерегистриран)
Публикувано02.06.04 14:48



Здравейте. Сигурно всички дето карат коли на газ са ходили не един и два пъти на накой газаджия за настройка на уредбата. Всички са виждали, че процедурата трае около 30 секунди, за което ти вземат (последния път) 7 лева . При тази процедура т.нар. майстор прави следното:
1. С голяма отверка в едната ръка и форсиране на двигателя с другата настройва 2-та винта на тройника.
2. С газоанализатор (само понякога) настройва винта на изпарителя за оборотите на празен ход.

И после те пуска да си ходиш ... след като ти вземе парите, разбира се . Докато разбереш доволен ли си или не, минава доста време, и колата понякога изяжда доволно повече гориво от нормалното.
И после следва следващия "майстор" .... и така нататък.

Процедурата изглежда доволно проста... особено за по-критичната част - настройката на тройника. Но - те се крият и не казват как става .

Настройката на винта (или винтовете на изпарителя) може достатъчно точно да се направи и без газоанализатор (мисля).

Въпреки многократните ми опити, досега само случайно съм настройвал задоволително цялата система.

Ако има някой който знае и няма нищо против да сподели, моля да го направи ... ето - сега ми предстои да си сменя мембраните на изпарителя .... не искам пак да ходя да давам пари за (една съмнителна) настройка ....

Предполагам че ще е интересно за много хора

Когато работиш за себе си, работиш най-добре ....



Тема Re: Методика за настройка на газова уредба [re: Balkana]  
Авторзaek (Нерегистриран)
Публикувано02.06.04 15:20



Та виж кво сега- и при мен Балкан стене :))
Имам една кола за работа - Рено рапид. Аз нищо не разбирах от газ, и въпреки това преди две години сам си монтирах уредба, при това втора употреба. Струваше ми се лесно - слагаш бутилката, пускаш тръбата, закрепваш изпарителя някакси, малко маркучи, и после палиш. Да ама не. Отначало прекъсваше, харчеше като за световно, по едно време ми пускаше едновременно газ и бензин, и няма да ти казвам как се давеше. Ходих при едни газаджии, но имаше голяма опашка и реших сам да си регулирам уредбата. Първо разглобих изпарителя, за да видя какво има вътре :)) за да зная какво правя. И както беше разглобен, му смених мембраните. После - има две настройки - тройника и винта на изпарителя. Тройника го завъртам до край, после го отвивам два оборота и карам. Ако няма разлика в динамиката между бензин и газ - отвивам още един оборот. Ако се наложи още - докато колата стане леко по-спъната от на бензин. Това се обуславя от факта, че газта е по-ниско калорична - ползвайки за сравнение бензиновата уредба, разчитаме че тя е изправна. В последствие си следя разхода, и ако е висок - навивам половин оборот. Така след няколко зареждания постигам компромис между динамика и разход. След това идва време на винта на празния ход. Въртя го от единия край до другия, и оборотите се менят в двата края са малки, а в средата са по-високи. Ясно че трябва да оставим винта в единия край, но в кой. Значи в единия край - този с богатата смес - колата пали без проблем на газ, дори не се налага обгатител. В другия край - не ще да пали на газ даже да е току що угасена. Трябва да правим регулировката в този край, за да има някаква икономия на гориво. Така си правя регулировките в движение, без да губя време за сервизи.
Понеже спомена че ще сменяш мембрани - имай впредвид, че мембраните и клапанчетата улягат за около 500 км. Преди да ги изминеш, всички регулировки са напразни.
Успех



Тема Re: Методика за настройка на газова уредба [re: зaek]  
АвторJOJO (Нерегистриран)
Публикувано04.06.04 11:05



Az pa si ostavqm prazniq hod na malko po bogata smes. Diganeto na razhoda e prenebrejimo malko i to samo na prazen hod, no pala bez problem i raboti perfeko i na studen dvigatel.
Struva si:)



Тема Re: Методика за настройка на газова уредба [re: JOJO]  
АвторГoшo (Нерегистриран)
Публикувано04.06.04 22:05



Ъъъъъ, защо пък да е в някой от краищата? Аз слагам врътката в горе-долу средно положение, при което оборотите са над 1000 и колата върви сама на първа, че и на втора. Ще кажете че ще гори много, ама не - дава си съвсем приличен разход, да не говорим за вървене, и то карам почти само градско.
За мене си това е "правилно".



Тема Re: Методика за настройка на газова уредба [re: Гoшo]  
АвторJs (Нерегистриран)
Публикувано05.06.04 11:23



От врътката на тръбата на BRC move li da se namali razhoda na gaz?
Predwaritelno blagodarq.



Тема Re: Методика за настройка на газова уредба [re: зaek]  
Автор ШkoдaМодератор (Speedster)
Публикувано05.06.04 11:41



"....Тройника го завъртам до край, после го отвивам два оборота и карам. Ако няма разлика в динамиката между бензин и газ - отвивам още един оборот. Ако се наложи още - докато колата стане леко по-спъната от на бензин. Това се обуславя от факта, че газта е по-ниско калорична ...."
Дай да уточним някои неща!
1. При завиване на тройника се намалява количеството подавана газ. Ако развиеш след като усетиш,че не е спъната.......просто увеличаваш още газта и ще се мъчиш да я спънеш с подаване на много газ - нешо което не е приятно нито за джоба, нито за двигателя, нито за вървенето!
2. Газта не е по-ниско калорична, а гори по-бавно! От там идва и нуждата от по-голям ъгъл на предварение, от там идва и по-голямото термично натоварване на клапани, легла на клапани, колектори и тръби....
"....Въртя го от единия край до другия, и оборотите се менят в двата края са малки, а в средата са по-високи. Ясно че трябва да оставим винта в единия край, но в кой. Значи в единия край - този с богатата смес - колата пали без проблем на газ, дори не се налага обгатител. В другия край - не ще да пали на газ даже да е току що угасена. Трябва да правим регулировката в този край, за да има някаква икономия на гориво....."
Е,точно от тук ако направиш икономия.....здраве му кажи! Все пак е по-добре винта да се намира съвсем малко под "върха" на оборотите в посока завиване -така няма проблем с паленето и оборотите са стабилни при рязко спиране!

Редактирано от Шkoдa на 05.06.04 11:44.



Тема Re: Методика за настройка на газова уредба [re: Шkoдa]  
АвторBalkana (Нерегистриран)
Публикувано05.06.04 16:20



Значи, при мен как е. Регулатора на изпарителя ми е само един (старгаз). Той се държи точно както колегите Гошо и Заек разказват. По мое мнение, най-добре е да като се намери максимума на оборотите от него, да бъде леко попритворен. Точно както се регулира винта за качеството на горивната смес на карбуратора, когато колата работи на бензин. А при врътките на тройника хич не мога да разбера каква е работата (поне в моя случай). Значи, ако врътките и двете не са почти в най-отворено положение (развити), то колата е като че са и измрели 2/3 от конете . Да не говорим и за ефекта като подаваш плавно газ, как изведнъж подскача, все едно някой прекъсва за кратко подаването на гориво изобщо. Последният ефект е много ярко изразен, когато е позатворена повече от необходимото врътката на 1-вата камера на карбуратора. При това положение, ако ще на 2-рата да е отворена до край, няма никакъв ефект, дори когато натискаш педала докрай.
Когато 1-вата е по-отворена от 2-рата, като че е по-добре. По-плавно работи всичко. Обаче отварянето/затварянето на винта на 2-рата камера влияе до безобразие на оборотите на празен ход - стига се до там на студена кола почти да не можеш да запалиш. Момента на взаимното влияние хич не ми е ясен. Двата маркуча след тройника влизат със щуцери в карбуратора, т.е. - директно над дриселовите клапи на двете камери. Излиза, че когато на 2-рата камера клапата е затворена, газ не се дърпа изобщо от маркуча. Защо е тогаз това влияние?
Другата много интересна зависимост е, че както и да регулирам и трите винта, разхода си остава почти постоянен - около 10/100, при това без значение дали се кара градско или извънградско. Еинствената промяна се вижда в това как върви колата. Това ми се струва доста нередно . Дали не означава че мембраните в изпарителя са за смяна? или че клапанчето в изпарителя дето пуска газта да влиза не е в ред?
Преди, имаше разлика около 2 литра при градско/извънградско. Градският разход беше 8-9, навън падаше и под 7.
Другият траничен ефект, който се появи откакто не мога да се отрегулирам ( аи майсторите май не могат ) е че като изгоря бутилка газ (30-на литра) и карбуратора се зацапва доста неприятно, което се отразява на вървенето на бензин. Чистенето на карбуратор е доста неприятна работа . Пак - може ли причината да е в мембраните ? или просто от година насам по газостанциите ни наливат боклуци ?
В момента карам с почти на 100% отвити врътки на тройника. Винта на изпарителя е малко затворен след максимума на оборотите, което довежда до правилни и стабилни обороти на напълно загрелия мотор. Малко на по-студено обаче гасне веднага. И това лази по нервите ....

Някакви идеи?



Тема Re: Методика за настройка на газова уредба [re: Balkana]  
Автор ШkoдaМодератор (Speedster)
Публикувано05.06.04 19:45



Така, значи за винта за празния ход - всичко при теб е както трябва! Не е в ред обаче другото......
1. Не си писал какъв ти е изпарителя и какъв автомобил караш, но едва ли е над 2 000 кубика и над 130 коня. Ако е над тези цифри, бих се съгласил донякъде, но ако не е - явно изпарителя не ти подава необходимия дебит. Той винаги трябва да е доста над нужния за двигателя и за това се слагат и тройниците.
2. Това че при затваряне на винта за втора клапа нямаш празен ход означава, че втората клапа стои доста по-отворена отколкото трябва. Това може да е последица от някогашно неправилно регулиране, а може и да е получено с времето....
3. Замърсяването на карбуратора от работа с газ е възможно ако не си пускал утайника да се източат боклуците от изпарителя и той е напълнен доста сериозно. Нормално е с газта да вървят малко тежки примеси - та нали тя е дериват на нефта.....
Дай малко повече инфо по т.1, но си мисля че мембраните и клапанчетата за ниско и високо налягане са вече мнооого твърди и не си вършат работата!



Тема Re: Методика за настройка на газова уредба [re: Шkoдa]  
АвторBalkana (Нерегистриран)
Публикувано06.06.04 14:13



Мерси за помощта.
по т.1: колата е Лада Самара 1300, изпарителя е STARGAZ вече на около 3 години ...
по т.2: ефекта е наобратно - колкото повече отварям винта на 2-рата клапа, толкоз повече падат оборотите на празен ход.
по т.3: редовно източвам отдолу изпарителя ... преди, когато всичко беше наред, там наистина се събираше повечко гъста мазна течност. Откакто не върви добре, като го отворя, и я капнат няколко капки, я не ... това ме навенв на мисълта, че боклука вместо да се събира там просто отива в карбуратора, но нямам представа какво има в изпарителя по случая и дали трябва да е така ...

А ето и още една косвена информация, за която сега се досещам. Сервото на спирачките взема вакуум от смукателните колектори. Когато натискам и отпускам спирачката, това видимо се отразява на оборотите - в зависимост от регулировката, или го намалява, или ги увеличава ... също ефекта е различен при по-пълна и по-празна бутилка. Сервот е съвсем здраво, в това съм сигурен, защото преди време го бях набедил и го смених с ново, но ефекта остана ... маркуча между сервото и смукателния колектор също смених (за всеки случай), и пак няма ефект. Този ефект при работа на бензин отсъства напълно (или е почти незабележим).

Другото с което си играя е махам и слагам накрайника с клапана на входа на въздушния филтър, с което увеличавам притока на въздух и игнорирам ефекта на различното количество въздух, което се подава при студен и топъл двигател. Няма кой-знае какво отражение ...



Тема темата малко се поразми ... [re: Шkoдa]  
АвторBalkana (Нерегистриран)
Публикувано06.06.04 14:16



Темата малко отиде към решаване на проблема ми (благодаря за което)
въпроса беше по-скоро за методика за определяне на правилното положение на двата винта в тройника . Май е ясно, че скоро ще трябва да разкостя изпарителя .




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.