Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:43 27.05.24 
Автомобили
   >> Автомобилни газови уредби
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема ЗАЩО ВИ ХАРЧАТ ПОВЕЧЕ КОЛИТЕ ???нови  
АвторГA3CEPBИ3 (Нерегистриран)
Публикувано11.02.04 08:20



Простичък отговор - калпава газ !
В момента това което се продава по газостанциите не отговаря на никакви норми ,
зимата съотношението между двата газа трябва да е 60 части пропан към 40 части бутан ,
всички които продават и внасят газ гордо заявяват че по документи вносната идва с 90 %до 95% БУТАН и 5-10% ПРОПАН
самите вносители обясняват че нормалната зимна газ е по скъпа с около 200лв. за тон и е невъзможно да я продават при тези крайни цени ?
Чудели се как изобщо се движат колите без грам налягане , защото пропана създава налягане през зимата , ако отворите бутилката си ще разберете че там почти няма налягане ,
и как се справяме с центровките и разхода , защото колите неизбежно харчат доста повече !
Защо комитета по стандартизация и метрология не вземе да контролира тези важни параметри а се занимава единствено с количествените измервания ???




Тема Re: ЗАЩО ВИ ХАРЧАТ ПОВЕЧЕ КОЛИТЕ ???нови [re: ГA3CEPBИ3]  
Автор VladoR (любител)
Публикувано11.02.04 09:48



На мен сега през зимните месеци ми харчи в София по ДО ПОЛОВИН литър повече на 100 км, така че генерализацията на изводите ти (за мен поне) е малко изстрел на посоки в тъмното. Или пък аз съм най-големия будала, дето сипва само от скъпата газ на SHELL и OMV. Но нали българинът все си е тарикат да налее евтиничко ... а топлата вода, че евтиното обикновено излиза по-скъпо отдавна е открита.



Тема Това са факти а не обобщения ?нови [re: ГA3CEPBИ3]  
АвторГA3CEPBИ3 (Нерегистриран)
Публикувано11.02.04 11:12



Това са факти а не обобщения , изводите си прави всеки за себе си , ако твоята не харчи ,то повечето харчат с по няколко литра отгоре .
След като няма никакъв контрол ще ни наливат каквото си искат .



Тема Re: ЗАЩО ВИ ХАРЧАТ ПОВЕЧЕ КОЛИТЕ ???нови [re: ГA3CEPBИ3]  
Авторacj (Нерегистриран)
Публикувано11.02.04 11:15



Абсолютно същото ми каза човек от газостанция - често получавал газ съдържаща по документи 92% бутан и 8% пропан при необходимо 60/40 за зимата и 40/60 за лятото.

Каза че често клиенти ходели по сервизи за пренастройка при положение че не се знае какво имат всъщност в бутилките при последното зареждане, на следващото зареждане пак:-(((((((



Тема Re: Това са факти а не обобщения ?нови [re: ГA3CEPBИ3]  
Автор kEFi (...)
Публикувано11.02.04 11:26



май си прав. По принцип зареждам на една и съща станция и колонка. Досега ми гореше 18-19л на 200км градско. Скоро заредих на друго място и останах крайно учуден, че за 180км извънградско (90-100км/ч ср.скорост, уж най-икономична) ми изгори 22литра??? Сега отново заредих на "моята" станция и...ми е интересно какво ще стане.

П.П. В смисъл, че различните газ станции продават различни компоти

Редактирано от kEFi на 11.02.04 11:40.



Тема Re: ЗАЩО ВИ ХАРЧАТ ПОВЕЧЕ КОЛИТЕ ???нови [re: acj]  
Автор Ascona83 (бедствие !!!)
Публикувано11.02.04 11:33



Бих желал да нанеса малко корекция и яснота за незнаещите!!!
Всъщност в горивото пропан-бутан има две съставки:
1. Пропан - безцветен и безвкусен газ, който няма специфична миризма!!!
2. Бутан - безцветен и безвкусен газ с остра чеснова миризма!!!

Доколкото си спомням допустимите норми за съдържание на бутан в пропан-бутана за граждански нужди е между 7 и 13 процента. Нуждата да има бутан е породена от точка 1, щото ако настъпи теч на пропан ще разберете че е имало теч едва когато се видите от високо, та тъй хората решили да мирише гадно като има изпускане на тоя газ за граждански нужди та да не мрат като мухи ората дет го ползват!!!
Ако не ви е станало ясно все още, същинската работа се извършва от пропана, а бутана е само сигнално вещество!!!

Наведи главата защото прелитам ниско с асконата !!!


Тема Re: ЗАЩО ВИ ХАРЧАТ ПОВЕЧЕ КОЛИТЕ ???нови [re: Ascona83]  
Автор ШkoдaМодератор (Speedster)
Публикувано11.02.04 11:51



Страшно неподготвен се изказа, да прощаваш!
Съдържанието на пропан в горивото за ДВГ през лятото трябва да е минимум 28%, а зимета минимум 42%.
Съдържанието на бутан е съответно минимум 55-65% през лятото и минимум 50% през зимата.
Останалите проценти играят не толкова съществена роля и се заемат от пентан-до 2%, етен-до 5.5%, инетртни въглероди-до 0.5%.....
И тъй като всички газове са без мирис, се прилагат т.нар. одоранти - т.е. добавя се най-често етилмеркаптан - на 100л - 2.5 грама......Товяа осигурява при концентрация на изтекъл газ едва 0.4-0.5% да се усети от човека!



Тема Re: ЗАЩО ВИ ХАРЧАТ ПОВЕЧЕ КОЛИТЕ ???нови [re: Шkoдa]  
Автор Ascona83 (бедствие !!!)
Публикувано11.02.04 11:58



Де го чете туй?
Нема лошо и да бъркам ама тъй съм чел в учебника по химия!
Я си дай източника да се информирам и аз да не шляпам глупости

Наведи главата защото прелитам ниско с асконата !!!


Тема Re: ЗАЩО ВИ ХАРЧАТ ПОВЕЧЕ КОЛИТЕ ???нови [re: Ascona83]  
Автор чичoвoтo (любознателен)
Публикувано11.02.04 14:17



Ще ме извиняваш Аскона, ама това не може да си го чел в учебника по химия (не че аз съм го писал, ама съм изчел много такива учебници през живота си).
Шкода е прав, че и пропан и бутан са газове без цвят и миризма. Не знаех точно какво сероводород-производно слагат в пропан-бутановата смес, за да мирише, но няма лошо - човек се учи, докато е жив.

Veni, vidi, vici!


Тема Re: ЗАЩО ВИ ХАРЧАТ ПОВЕЧЕ КОЛИТЕ ???нови [re: Шkoдa]  
Авторinjection (Нерегистриран)
Публикувано11.02.04 18:51



Шкода кажи на хората моля ........ неможе да няма някакъв химико / физичен начин да се вдигне налягането в бутилките макар да няма изпаряване от ПРОПАНА




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.