Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:48 27.09.24 
Автомобили
   >> Автомобилни газови уредби
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема ЗАЩО ВИ ХАРЧАТ ПОВЕЧЕ КОЛИТЕ ???  
АвторГA3CEPBИ3 (Нерегистриран)
Публикувано11.02.04 08:20



Простичък отговор - калпава газ !
В момента това което се продава по газостанциите не отговаря на никакви норми ,
зимата съотношението между двата газа трябва да е 60 части пропан към 40 части бутан ,
всички които продават и внасят газ гордо заявяват че по документи вносната идва с 90 %до 95% БУТАН и 5-10% ПРОПАН
самите вносители обясняват че нормалната зимна газ е по скъпа с около 200лв. за тон и е невъзможно да я продават при тези крайни цени ?
Чудели се как изобщо се движат колите без грам налягане , защото пропана създава налягане през зимата , ако отворите бутилката си ще разберете че там почти няма налягане ,
и как се справяме с центровките и разхода , защото колите неизбежно харчат доста повече !
Защо комитета по стандартизация и метрология не вземе да контролира тези важни параметри а се занимава единствено с количествените измервания ???




Тема Re: ЗАЩО ВИ ХАРЧАТ ПОВЕЧЕ КОЛИТЕ ???нови [re: ГA3CEPBИ3]  
Автор VladoR (любител)
Публикувано11.02.04 09:48



На мен сега през зимните месеци ми харчи в София по ДО ПОЛОВИН литър повече на 100 км, така че генерализацията на изводите ти (за мен поне) е малко изстрел на посоки в тъмното. Или пък аз съм най-големия будала, дето сипва само от скъпата газ на SHELL и OMV. Но нали българинът все си е тарикат да налее евтиничко ... а топлата вода, че евтиното обикновено излиза по-скъпо отдавна е открита.



Тема Това са факти а не обобщения ?нови [re: ГA3CEPBИ3]  
АвторГA3CEPBИ3 (Нерегистриран)
Публикувано11.02.04 11:12



Това са факти а не обобщения , изводите си прави всеки за себе си , ако твоята не харчи ,то повечето харчат с по няколко литра отгоре .
След като няма никакъв контрол ще ни наливат каквото си искат .



Тема Re: ЗАЩО ВИ ХАРЧАТ ПОВЕЧЕ КОЛИТЕ ???нови [re: ГA3CEPBИ3]  
Авторacj (Нерегистриран)
Публикувано11.02.04 11:15



Абсолютно същото ми каза човек от газостанция - често получавал газ съдържаща по документи 92% бутан и 8% пропан при необходимо 60/40 за зимата и 40/60 за лятото.

Каза че често клиенти ходели по сервизи за пренастройка при положение че не се знае какво имат всъщност в бутилките при последното зареждане, на следващото зареждане пак:-(((((((



Тема Re: Това са факти а не обобщения ?нови [re: ГA3CEPBИ3]  
Автор kEFi (...)
Публикувано11.02.04 11:26



май си прав. По принцип зареждам на една и съща станция и колонка. Досега ми гореше 18-19л на 200км градско. Скоро заредих на друго място и останах крайно учуден, че за 180км извънградско (90-100км/ч ср.скорост, уж най-икономична) ми изгори 22литра??? Сега отново заредих на "моята" станция и...ми е интересно какво ще стане.

П.П. В смисъл, че различните газ станции продават различни компоти

Редактирано от kEFi на 11.02.04 11:40.



Тема Re: ЗАЩО ВИ ХАРЧАТ ПОВЕЧЕ КОЛИТЕ ???нови [re: acj]  
Автор Ascona83 (бедствие !!!)
Публикувано11.02.04 11:33



Бих желал да нанеса малко корекция и яснота за незнаещите!!!
Всъщност в горивото пропан-бутан има две съставки:
1. Пропан - безцветен и безвкусен газ, който няма специфична миризма!!!
2. Бутан - безцветен и безвкусен газ с остра чеснова миризма!!!

Доколкото си спомням допустимите норми за съдържание на бутан в пропан-бутана за граждански нужди е между 7 и 13 процента. Нуждата да има бутан е породена от точка 1, щото ако настъпи теч на пропан ще разберете че е имало теч едва когато се видите от високо, та тъй хората решили да мирише гадно като има изпускане на тоя газ за граждански нужди та да не мрат като мухи ората дет го ползват!!!
Ако не ви е станало ясно все още, същинската работа се извършва от пропана, а бутана е само сигнално вещество!!!

Наведи главата защото прелитам ниско с асконата !!!


Тема Re: ЗАЩО ВИ ХАРЧАТ ПОВЕЧЕ КОЛИТЕ ???нови [re: Ascona83]  
Автор ШkoдaМодератор (Speedster)
Публикувано11.02.04 11:51



Страшно неподготвен се изказа, да прощаваш!
Съдържанието на пропан в горивото за ДВГ през лятото трябва да е минимум 28%, а зимета минимум 42%.
Съдържанието на бутан е съответно минимум 55-65% през лятото и минимум 50% през зимата.
Останалите проценти играят не толкова съществена роля и се заемат от пентан-до 2%, етен-до 5.5%, инетртни въглероди-до 0.5%.....
И тъй като всички газове са без мирис, се прилагат т.нар. одоранти - т.е. добавя се най-често етилмеркаптан - на 100л - 2.5 грама......Товяа осигурява при концентрация на изтекъл газ едва 0.4-0.5% да се усети от човека!



Тема Re: ЗАЩО ВИ ХАРЧАТ ПОВЕЧЕ КОЛИТЕ ???нови [re: Шkoдa]  
Автор Ascona83 (бедствие !!!)
Публикувано11.02.04 11:58



Де го чете туй?
Нема лошо и да бъркам ама тъй съм чел в учебника по химия!
Я си дай източника да се информирам и аз да не шляпам глупости

Наведи главата защото прелитам ниско с асконата !!!


Тема Re: ЗАЩО ВИ ХАРЧАТ ПОВЕЧЕ КОЛИТЕ ???нови [re: Ascona83]  
Автор чичoвoтo (любознателен)
Публикувано11.02.04 14:17



Ще ме извиняваш Аскона, ама това не може да си го чел в учебника по химия (не че аз съм го писал, ама съм изчел много такива учебници през живота си).
Шкода е прав, че и пропан и бутан са газове без цвят и миризма. Не знаех точно какво сероводород-производно слагат в пропан-бутановата смес, за да мирише, но няма лошо - човек се учи, докато е жив.

Veni, vidi, vici!


Тема Re: ЗАЩО ВИ ХАРЧАТ ПОВЕЧЕ КОЛИТЕ ???нови [re: Шkoдa]  
Авторinjection (Нерегистриран)
Публикувано11.02.04 18:51



Шкода кажи на хората моля ........ неможе да няма някакъв химико / физичен начин да се вдигне налягането в бутилките макар да няма изпаряване от ПРОПАНА



Тема Re: ЗАЩО ВИ ХАРЧАТ ПОВЕЧЕ КОЛИТЕ ???нови [re: Ascona83]  
Автор ШkoдaМодератор (Speedster)
Публикувано11.02.04 19:05



Не е тайна, момчето! Има една много хубава книжка, казва се "Автомобилни газови уредби". В нея има много неща - като се почне от състава на газта та се стигне до всички възможни изпарители, бутилки, клапани и всякаква арматура.
Аз също от там научих много неща, защото химията например ми беше много омразен предмет....
Колкото до предния постинг - надявам се, че не си се докачил много, но когато пишеш нещо с категоричен тон, трябва да си на ясно на 100% с него! Иначе заблуждаваш другите, а мнозина се УЧИМ от тук!.
Ако си обърнал внимание не взимам участие при обсъждането на електрониките - емулатори и др. подобни, защото не съм на ясно и предпочитам да говорят други! Пък аз се уча от тях!



Тема Re: ЗАЩО ВИ ХАРЧАТ ПОВЕЧЕ КОЛИТЕ ???нови [re: injection]  
Автор ШkoдaМодератор (Speedster)
Публикувано11.02.04 19:09



Извинявай, малко не разбрах точно въпроса! Би ли се конкретизирал? За какво покачване на налягането става въпрос? И кога?



Тема Re: ЗАЩО ВИ ХАРЧАТ ПОВЕЧЕ КОЛИТЕ ???нови [re: Шkoдa]  
Авторinjection (Нерегистриран)
Публикувано12.02.04 06:24



Доколкото знам налягането в бутилките се формира при изпаряването на пропана ....... а от там е и моята молба !!!
Как може да се повиши налягането в бутилките на автомобилите !!!!! Макар да няма нормални изпарения от пропана (защото го няма в сместа която ни продават в момента)!!!!
Не може да няма някакъв химико / физичен начин да се вдигне налягането в бутилките на автомобилите !!!
Например :
Какво ще стане ако заредя и малко азот от гумаджииниците ?????



Тема Re: ЗАЩО ВИ ХАРЧАТ ПОВЕЧЕ КОЛИТЕ ???нови [re: injection]  
Автор чичoвoтo (любознателен)
Публикувано12.02.04 09:02



Не може да се мисли за химични способи - това означава да има превръщане на едно вещество в друго, а ние все пак си искаме и пропана и бутана
Най-лесно ще качиш налягането ако нагрееш бутилката (ама кротко!).
Само не мога да разбера какво ще постигнеш с това?

Veni, vidi, vici!


Тема Най-после бика за рогата!нови [re: ГA3CEPBИ3]  
АвторMentor (Нерегистриран)
Публикувано12.02.04 18:56



Еййййй, най-после някой да повдигне абсолютно важна тема - какво сипват в бутилките. Щото ако ви продадат сирене за 3.30 лв и в къщи се окаже, че е по-калпаво и от извара ще надигнете вой до бога! (е, може би не всеки, но все ще се намери някой да повдигне въпроса). За това си има органи за държавен контрол и организации за защита на потребителя. Ми те какво правят? Ми журналистите какво се маят - това си е скандална тема отвсякъде. Като се знае, че в търговията с горива се въртят огромни пари удара по джоба на потребителя е жесток.
Хайде който знае как да алармира някой орган. Онези от Комитета за защита на потребителите ореваха орталъка за парното, няма да е зле да се заемат и с горивата. Лично аз (а и много други хора) давам годишно 3-4 пъти повече пари за гориво отколкото за парно. Така че много повече ме вълнува да не ме удрят в качеството на газта отколкото от парно...



Тема МНОГО СИ ПРАВ !!!нови [re: Mentor]  
АвторГA3CEPBИ3 (Нерегистриран)
Публикувано12.02.04 19:39



Точно така е горивата ни удрят най-здраво през джоба , а не ги контролират .
Нещата обаче са много дебели и само голям скандал може да раздвижи тая корупционна маса .
Преди година контролния орган по въпроса - Комитета по метрология и стандартизация се беше активизирал по въпроса и имаха идея да пуснат проверки по газ станциите за количество и качество .
Има си действащо БДС и всичко необходимо , измерването става по относително тегло при определена температура и не е нещо сложно ....
В момента имат едни колички с монтирана измервателна апаратура и я връзват между колонката и колата за дублирано измерване на количеството .
Качеството не се измерва , и как да се измери като този дето узаконява газ станциите и им взима рушветите / отначало взимаха по 20.000 лв. / се нарича Държавна инспекция по технически надзор и е звено на Метрология и стандартизация , въпросните шепа хорица са купени .
Напоследък положението излиза от контрол , станциите си отмъщават на хората затова че Милен Велчев им е набил акциза и се чудят как да избият някаква печалба , за тях е въпрос на оцеляване .
.................................................................
Какво сме виновни ние , освен че караме най-скъпата газ в света трябва да се примиряваме и с каквото ни налеят ........



Тема Re: МНОГО СИ ПРАВ !!!нови [re: ГA3CEPBИ3]  
Автор ШkoдaМодератор (Speedster)
Публикувано13.02.04 10:52



Абсолютно си прав!
С една корекция - не най-скъпата, а най-скапаната за тези пари....
Лошото е, че държава няма, ние искаме да има държавност....



Тема Re: edna slu4kaнови [re: Шkoдa]  
Авторastra1.8nz (Нерегистриран)
Публикувано14.02.04 15:12



do sega zasrejdah ot SHELL OMV i ot drebnite gas-stancii i razhoda beshe 13-14 pri spokoino karane oba4e onia den pak ot shell-a zaredih do gore 36l. i minah 285km. ot koito 20km izvyngradsko skorost 80km/h i ot tia 285km 35% na reza4ki sym karal cedil sym skorostite gas spira4ki i tyi razhoda mi doide 12.6l za motor c18nz neznam kakva gas sa mi sipali na shell-a kakvo e bilo neznam moje predi as do otida cisternata da ima e napylnila gas i da sa mi sipali te4na a ne gazoobrazna neznam nesym kompetenten no samo edno znam predi 13-14 spokoino karane a sega 30% sprintove i 70% spokoino s 12.6l sreden razhod neznam kvo stana sega katam spokoino i se nadiavam da padne na 11.5l. neznam tes na shell-a kvo sa mi sipali v butilkata.



Тема Re: edna slu4kaнови [re: astra1.8nz]  
Автор Лyдия Makc (Ас)
Публикувано14.02.04 21:37



Аз зареждам газта почти винаги в Шел, интересното в моя случай е, че до към средата на Януари колата (Лада 2107) най-често ми харчеше 13-14 градско. Тогава и направих центровка и я водих на газ-анализ, където ми казаха че всичко ми е на 6 и леко ми затегнаха тройника - щял малко да ми намалее разхода. 1-2 зареждания след тези операции колата пак си харчеше толкова, но след това настана някакъв ужас ... разходите се качиха до небето: първо засякох 16,2, после 15, после 18,5, пак около 16, а в последните няколко дена направих кръгло 20/100 !!!!!
Това ПРОСТО не можах да го повярвам !!! Не знам какво са ми сипвали, колата си върви НОРМАЛНО, аз я настъпвам колкото и по-рано, но разходът е .......
При тези засичания съм сипвал основно на Шел-Люлин и 2 пъти - за да пробвам - на Шем-Газ (на бул. К.Величков) - тогава и разходите бяха най-високи (20,0 и 16,0).
Вече не знам какво да мисля, така колата ми харчи (като пари) колкото и на бензин, чудя се има ли смисъл да карам на газ при това положение. То и без това при тези студове трябва на бензин да я паля.

Лада 2107
и 601 S класа


Тема Re: edna slu4kaнови [re: Лyдия Makc]  
Автор axial (radial)
Публикувано14.02.04 22:53



Ето затова от половин година си карам само на бензин и съм си свалил газовото. Преди на газ ми гореше 13/100, но когато започна да гори 15/100 просто минах на бензин-разход 11.5/100. А освен това съм и от Варна където е всеизвестно че газта е най-скъпа, но и най-големия боклук който се продава в милата ни Родина.



Тема Какви са тия разходи бе!нови [re: axial]  
Автор imitevМодератор (питомен OpelFan)
Публикувано16.02.04 10:15



15 /100 какво - градско ??? с каква кола ???

11,5 х 1,35 = 15.25 лв/100 км

15 х 0,85 = 12,75 лв/100 км

Хайде сега си карай смело на бензин нищо че излиза с около 2,50 разлика на 100 км... Надявам се да спиш спокойно довечера




Тема Re: Какви са тия разходи бе!нови [re: imitev]  
Автор kmladenov (R5GTS,S120L)
Публикувано16.02.04 10:25



"А освен това съм и от Варна където е всеизвестно че газта е най-скъпа, но и най-големия боклук който се продава в милата ни Родина."

Ne sym syvsem syglasen... a i nqma kak da sym sled kato razhoda mi e 9,5-10max gradsko zimata pri minusovi gradusi-pri polojenie 4e se pali i kara samo na gaz, lqtoto gradsko 8max, a izvyngradskoto 6,5-7 ! Sipval sym i ot drugi gradove i razhoda si ostava sy6tiq...




Тема Re: Какви са тия разходи бе!нови [re: imitev]  
Автор axial (radial)
Публикувано16.02.04 10:56



Хайде направи сметката отново, само че с цена на бензина 1,30-1,31 и цена на газта 0,87-0,89 и добави още 20-25 лв. за бензин на 1000 км ( за първоначално палене)

И благодаря за пожеланията, винаги съм се радвал на добър сън!




Тема Това за цените е вярно!нови [re: kmladenov]  
Автор zlatacho (ударник)
Публикувано16.02.04 13:23



Ами цената на газта във Варна е 87-89 стотинки/литъра, докато в Русе например масово е по 77-81 (говорим за националните вериги OMV, LUKOIL, както и бензиностанции с добра репутация)
Питал съм защо от ОМВ Варна зареждам по 89, а в ОМВ Русе с 10 ст по-малко, отговарят ми "Пазарна конюктура", разбирайте, те във Варна имат повече, значи могат да дадат повече



Тема Re: ЗАЩО ВИ ХАРЧАТ ПОВЕЧЕ КОЛИТЕ ???нови [re: VladoR]  
Авторtooia (Нерегистриран)
Публикувано16.02.04 22:02



zaredih si gazoviq kotlon na edna gazostanciq i nemoga da povqrvam kak tazi gaz vaob6te ne gori.a kak varvi kolata mi na gaz tova naistina neznam az.



Тема Какво оцеляване???нови [re: ГA3CEPBИ3]  
Автор kEFi (...)
Публикувано17.02.04 09:51



Става въпрос да си задържат нивата на печалбите, които пък от своя страна не са малки! Въпроса с оцеляването не е свързан толкова с крайната цена, колкото с това печалбата да отива в правилния джоб. А кой е той си е обществена тайна - групировките.



Тема Газ станциите са в колапс и фалират !!!нови [re: kEFi]  
АвторГA3CEPBИ3 (Нерегистриран)
Публикувано18.02.04 21:31



Войната между газаджиите и бензинджиите е загубена на най- високо ниво ,от тук нататък следващите поне две години до края на мандата на царете газостанциите ще фалират една по една , а бензинджиите ще лапат още повече .
Като влеземе в ЕС , нещата ще си дойдат на място ,но всички малки обекти ще бъдат затворени и само големите вериги ще останат на пазара .





Тема Re: колеги от швейцарска фирма ...нови [re: ГA3CEPBИ3]  
Автор lvo lll (Ag008)
Публикувано18.02.04 23:26



... дойдоха при нас ...
и се учудиха че караме дизелови коли
в Швейцария дизела бил по скъп от бензина ...
а за да карат на газ трябвало да минават над 30 000км на година
щото ги дерели със страшни акцизи ...

отново мафиотска история ... хем в бяла държава
какво да говорим за бананова република като нашата ...

МУЛЕн Велчев е клекнал ...
щото трябва да събере парички за бюджета ...
а тия дето крадат яко ... не може да им вземе данаците ..
и от дето може от там събира ...

а и той не кара на ГАЗ .. кво му дреме за нас
нито е живял в БГ .. все в бели държави е живял
от де да знае как живее народа и страда ..
та той до скоро не можеше да мисли на БГ

него го интересуват наградите и отличията на международните институции ...
верно е постига успехи ... но каква е цената за успехите му
в случая трябваше да избира дизела или газта

а по добре да беше затегнал нещата по контрабандата и данаците ...
но явно ме може в тази мафиотска държава

ако на бедния човечец му отрежеш едно от малкото останали му удоволствия
- да закара децата на излет или да ги повози на 20 годишното МПС ...
то му отнемаш свободата

но ние си го заслужваме ... седим и псуваме пред монитори или по кръчмите ...
нещо да организирахме протест ... надявахме се на такситата ...
ама и на тях им намериха слабо място и си подвиха опашките ...

не сме народ, а стадо ...
затова ще си пасем това дето сме отавили да ни поднесат





Тема Re: колеги от швейцарска фирма ...нови [re: lvo lll]  
АвторCro (Нерегистриран)
Публикувано21.02.04 12:08



Da mama vi deba negramotna.... taka e - zashtoto sami sme si go turili....
ima edna prikazka - " ako iskash da pomognesh na gladniq - ne mu davai riba, a go nauchi kak sam da si ya nalovi"....
abe ebi mu mamata ......sami sme si vinovni




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.