Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:38 22.06.24 
Автомобили
   >> Автомобилни газови уредби
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Плочка vs. щуцери?нови  
АвторSamara (Нерегистриран)
Публикувано04.09.03 13:37



Моля, който има впечатления или знания по въпроса да сподели - кое е по-хубаво при карбураторен двигател (напр. Самара) - т. нар. смесителна плочка или щуцери в корпуса на карбуратора (в дифузорите)? Интересува ме най-вече горивната икономичност (какво друго ) и "вървежа".
Още нещо... Съществуват т.нар. "горни плочки", които са разположени на самия вход на карбуратора. Любопитен съм какво става със смукача като "обогатител на сместа" - това разположение го игнорира изцяло... Как тогава ще си обогатим сместа при студено?
Comments pls.



Тема Re: Плочка vs. щуцери?нови [re: Samara]  
АвторKOKO (Нерегистриран)
Публикувано04.09.03 14:03



От практична гледна точка мисля че плочката е по-добро решение - лесен монтаж, липса на риск от повреда на карбуратора и т.н. Предполагам че със щуцери може да се получи и добър резултат, но всичко много зависи от уменията и знанията на пробиващия карбуратора.
Аз имам 2 коли - Пасат B3 с плочка и москвич 2140 с щуцери. За москвича ползвах щуцери щото по онова време плочките бяха дефицитни и скъпи.
И двете работят добре и нямам оплаквания, но нямам впечатления от горна плочка с карбуратор. Принципно плочката може и да се сложи и под карбуратора.
Интересното при москвича с щуцерите е че смукача е нужен *само* при празен ход и студен двигател. При нормално движение смукач НЕ трябва (даже пречи) дори ако двигателя е студен!



Тема Re: Плочка vs. щуцери?нови [re: Samara]  
Авторattrix (Нерегистриран)
Публикувано04.09.03 14:04



ето го моя опит:
първо бях със щуцери в корпуса на карбуратора - голям разход, лошо вървене, а ако се скопи уредбата за да харчи по-малко като натисна педала за газта повечко и колата започва да придърпва и да се дави.
сега съм с плочка-смесител точно между карбуратора и въздушния филтър - малък разход, добра мощност, като цяло доста по-равномерно и гладко работи двигателя. смукача си ми работи и сутрин го дърпам за да държи обороти на студено.
чувал съм че със щуцери, които минават през въздушния филтър и висят над гърлото на карбуратора е най-добре, ама не ми се буши кутията на въздушния филтър...



Тема Re: Плочка vs. щуцери?нови [re: attrix]  
АвторSamara (Нерегистриран)
Публикувано04.09.03 14:48



А каква ти е колата? Щом плочката ти е между филтъра и карбуратора, как става "обогатяването" на сместа?
За бензин притварянето на възд. клапа (смукача) води до по-силен вакуум в преддроселното пространство и оттам по-силно засмукване на бензин. Ако плочката е преди (по пътя на въздуха) възд. клапа, то там вакуума не се променя от клапата, следователно сместа ще си е все толкова богата...
Нещо не разбирам...



Тема Re: Плочка vs. щуцери?нови [re: Samara]  
Авторattrix (Нерегистриран)
Публикувано04.09.03 15:34



aaa, towa az ne znam
no kato drypna smukacha i se wdigat oborotite!!!
a che sum s plochka mezdu karburatora i vuzdushnija filtyr (demek gorna plochka) sym 100% siguren
moze bi efekta se poluchava taka - kato drypna smukasha i plastinkata se zaprechva v njakakva stepen v gurloto na karburatora i ogranichava dostypa na wyzduh, koeto kakto razbiram ot foruma za AGU v njakoi sluchai e polezno za podobrjavane rabotata na dvigatelja... samo che az sys smukacha moga da wdigna do 2000!!! oborota na prazen hod
kolata e Audi 80 1.8s (karburator)



Тема Re: Плочка vs. щуцери?нови [re: Samara]  
Авторwart 1.3 (Нерегистриран)
Публикувано04.09.03 16:07



Имах Марини с щуцер на 1,3 Вартбург -тия дето са с двиг на голф88
Не палеше защото пре студен двиг. горната клапа е затворена и се дави т.е не влиза въздух без значение лято/зима. В общи линии развалих бенз. настройкаи за да върви на газ. Но видях друг такъв Варт. със същото у-во и беше доволен но палеше зад. на бензин и беше сложен по различен начин-най вече разликата беше във вакум регулатора на ст. въздух-изключен и вакум рег. на изпарителя беше не на кол. тръби а над карб. имат една клапа.
Сега съм с горна плочка/смесител/ и ел. Ланди. Разход същия.
Но ми се струва че това е по добре за смесването-поне на теория. чакам зимата да видя. Ако пали на газ значи е шест.
Съвета ми е -задължително ел. изпартиел и плочка другото е вмешателство в колата и не съм виждал на запад да го слагат вече така гозовите у-ва.



Тема Re: Плочка vs. щуцери? [re: Samara]  
Автор kmladenov (R5GTS,S120L)
Публикувано04.09.03 16:26



pali sys smuka4 za6toto smuka4a osven 4e pritvarq klapata opyva malko i dolnata klapa koeto vodi do zasmukvane na pove4e gaz i nqma problemi s paleneto
Az imam Reno 5 i sym s trybi4ka prez vyzdu6niq filter direktno bez plo4ka! Nqma zima nqma lqto-pali kogato i kakto si iska.



Тема Re: Плочка vs. щуцери?нови [re: Samara]  
Автор Taratorko (Пътник нанякъде)
Публикувано04.09.03 16:54



Има една книжка "Автомобилни газови уредби" в която гледах сравняване на различните видове смесители, та там щуцерите са на почит, ама с основната забележка, че е много важно точно къде се разпробива и колко стърчат и др. под.
От оскъдния си опит бих ти препоръчал монтаж на плочка - по-лесно е, не съсипваш карбуратора и винаги можеш да си върнеш системата в изходна позиция.
Шо се отнася до горна или долна - тук е "ключа от бараката"
Плочката се монтира винаги над дроселовите клапи!!
Доколкото си спомням карба на Самарата се "цепеше" точно над дроселовите клапи (те са на отделна плоча) и има възможност да се монтира тънка смесителна плочка непосредствено над тях (от двете страни с гарнитурките). Според мен това е идеалното решение за този случай. Ако не можеш да намериш такава - тогава компромиса е горната плочка - между филтъра и карба.
Все пак виж и другите мнения - повече глави............
Решението с горно подаване със щуцери дава най-голям разход и намаляване на мощността (според книжката), а за някои автомобили е направо неприложим (личен опит с Opel C16NZ)
Надявам се да намериш бързо решението и да споделиш

Когато Господ намрази някого - изпълнява всичките му желания!


Тема Re: Плочка vs. щуцери?нови [re: Taratorko]  
Автор kmladenov (R5GTS,S120L)
Публикувано04.09.03 18:14



razhoda mi e 6,5l/100km. izvyngradsko i 8,5-9l/100km. gradsko(Varna)
Reno 5 1,1



Тема Re: Плочка vs. щуцери?нови [re: Taratorko]  
Автор ШkoдaМодератор (Speedster)
Публикувано04.09.03 18:26



Тц! Карбуратора на Самара не може да се "цепи", като на останалите ВАЗ - той е Солекс, а другите са Вебер! При самарата се ползва "горна" плочка или щуцери, но тук много точтно беше казано преди мен - място, височина, ъгъл на монтаж....въобще мъка и шанс да се изпорти работата на бензин.
Слагаш си плочка и караш!




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.