Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:01 31.05.24 
Автомобили
   >> Автомобилни газови уредби
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Екология и газнови  
Автор DanailP (добро ренде)
Публикувано20.07.03 21:53



С ожесточаващите се екологични щуротиии възниква въпроса според мен - когато колата е на бензин и газ при проверката на кое гориво трябва да бъде или и на двете трябва да се провер - има май логика. А ако старата кола е само на газ и си покрива еко-нормите - какво става - как ще я спрат че не е екологична?

... По добре Богат и здрав отколкото ...


Тема Re: Екология и газнови [re: DanailP]  
АвторKOKO (Нерегистриран)
Публикувано21.07.03 19:08



Май не е много уточнен този проблем. Чисто теоретично би трябвало да се проверят и двете горива, и да се изисква и на двете колата да е в нормите. Щом за дадена марка, год. производство, модел има някаква норма, то законът би трябвало просто да изисква тази норма да се спазва каквото ще да е горивото. Поне така е най-логично. Гледам че на преглед обикновено искат да минеш на бензин, щото там е по-трудно да се вместиш в нормите, съответо вероятността да се стигне до "Абе дай 10 лева да не те връщаме, па ти ша си я опрайш после", е по-голяма :-)



Тема Re: Екология и газнови [re: DanailP]  
Автор PRR (stranen)
Публикувано22.07.03 10:49



Towa koeto chuh po waprosa e che kolite s dwe goriwa (t.e. benzin/gaz) shte minawat dwa pati na pregled za gazowe - wednav na benzin i wednav na gaz. Normite bili razlichni
Kakto i da e. Valko che shte ni derat po dwa pati ama i te sa hora i triabwa da papat



Тема Че кой кара колата си на газ ????нови [re: PRR]  
Автор imitevМодератор (питомен OpelFan)
Публикувано22.07.03 12:08








Тема А де?нови [re: imitev]  
АвторГoшo (Нерегистриран)
Публикувано22.07.03 14:48



Хи-хи-хи и ти си стелт файтър а? Бе добре ни е така ама дано да не стане 'и я че изокам някой ден'...
Карай, нали поне засега не се дават кинти за глупости



Тема Re: Екология и газнови [re: DanailP]  
АвторБaлkaнa (Нерегистриран)
Публикувано05.08.03 15:39



От няколко години се чудя ....
За пътния данък и екологията иде реч.
Имам Самара 1.3, 96-та година.. като ходих да плащам пътен данък, се разбра че са ми я писали 1500 ... малко викане и се оправи работата ... ама въпреки това - 70 лева ми се видят много ... ръждата е напъпила, въпреки че возилото не е старо. Адски обидно ми стана, че старите кочинки с катализатор, който за нищо не става, почти не плащат данък. Ами газта е по-екологично гориво и от най-хубавия катализатор. За катализатора discount има, за газта - напротив, обратно - по-големи такси ....
Най-накрая, ще ида и ще си монтирам самичък един катализатор, и то на тротоара пред данъчното ....



Тема Re: Екология и газ [re: Бaлkaнa]  
Автор чичoвoтo (любознателен)
Публикувано05.08.03 17:08



То номера не е да си монтираш катализатор, ами да заявиш при регистрирането на колата в данъчното, че тя си има.
Като си изпуснал момента, що не ходиш да питаш - "...така и така, сложих си катализатор на Самарата, какво да направя да си го декларирам?"
Да не би чиновничката да се завре отдолу да гледа я?

Veni, vidi, vici!


Тема Re: Екология и газнови [re: чичoвoтo]  
АвторKOKO (Нерегистриран)
Публикувано05.08.03 17:45



То се ходи с документ, издаден от оторизиран сервиз, че има катализатор и че той работи. Но мисля че само една малка част от данъка се намалява, така че май няма много смисъл.
Иначе човека с Самарата е много прав - хората с газови уредби би следвало също да ползват отстъпка, поне същата като тази за катализаторите.
Това не се прави по две причини според мен:
1. Колите с АГУ са много, а данъчните не им пука за екология, те искат пари.
2. Тази отстъпка е приета в изгода само и единствено на вносителите на нови автомобили, като отново целта е някой да печели, а не да дишаме по-чист въздух.



Тема Re: Екология и газнови [re: KOKO]  
Автор чичoвoтo (любознателен)
Публикувано06.08.03 09:33



Може и да са сменили наредбите, като регистрирах моята преди 2 години беше само по декларация.
Ама и от тия "оторизирани" сервизи срещу скромна сума може да се вземе заветния документ (според мен)
Спестява се половината от данък МПС, пътния се плаща целия. Икономията е около 20-30 лева в зависимост от мотора и годината на производство. За Самарата ще е около 30лв, че е 96 година. Заслужава си бутване на 20лв на сервиза

Veni, vidi, vici!


Тема Re: Екология и газнови [re: чичoвoтo]  
Автор млaдeжa* (член)
Публикувано09.08.03 21:26



С 20 лв. ме съмнява да рискуват защото доста са скъпи катализаторите а и данъчните не пасат трева.Все някой ще се сети че няма как да си сложиш по скъпо нещо от самата кола ей така просто за да икономисваш 20 тина лв. на година.
В страните на запад от нас имат една практика - поне така пише в пресата- начи кола конвертирана на пропан-бутан резервоара бензиновия се сваля и се поставя 5 литров такъв и тогава се приема че автомобила е само на газ и може да претендира за привилегии пред данъчните.
Преди да ме нападнете искам да кажа че и аз съм на газ и моята кола няма катализатор.
Твърде пресилено е да се смята че газта е екологично гориво в пълния смисъл на тази дума в смисъл че конвертиран автомобил на газ не отделя вредни емисии.Това не е верно единственото което е по малко и то в пъти са азотните окиси иначе всичко останало - СО,СО2,въглеводороди и не знам още какво си е както при бензиново каране.С други думи наличието на катализатор и то действащ /за съжаление при каране на газ процента на действие на катализатора е силно снижен/ при бензин вади по чисти емисии като не ми се спира в химията на процесите на например трипътен катализатор пречистващ три от продуктите на горенето които се смятат за вредни и то изначало на добре регулирана горина смес от компютъра инжекциона и ламбда сондата.
Лично мен на два прегледа в различни инстанции ми мериха отпадъчните газове на горивото с което се довлякох тоест на пропан -бутан.А иначе и на мен ми се иска да плащам по малко.Но като преминем на метан той както съм чувал е доста по екологично гориво от пропан-бутана и вредните му емисии са сравними даже и по ниски от оборудван с катализатор съвременен бензинов мотор кога ли ще стане това?И дали ще има преференциален данък за примерните граждани?




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.