Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:03 11.05.24 
Автомобили
   >> Автомобилни газови уредби
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема За и против регулирането достъпа на въздухнови  
Автор StaniK (eksperimentaor)
Публикувано02.06.03 14:49



Прочетох доста теми където се разисква този проблем, в архива също има доста неща по този въпрос.
Бих искал да споделиме тук и да ни е полезно като инфо това дали и как да регулираме достъпа на въздуха.
Значи от къде започвам. Установил съм, че при работещ на празен ход автомобил ако се постави длан близо до въздухозаборника, но без да се затиска, оборотите се повишават. Ако при това положение се пререгулира празния ход на автомобила до нормални обороти около 800 и си отдръпнете дланта двигателят започва да се тресе, явно сместа е много обеднена, и двигателят или загасва или работи много неравномерно.

Това което съм направил аз, с което дълбоко не съм съгласен, но съм по-съгласен отколкото с високия разход, е че на въздухозаборника съм сложил двоен чорапогащник (не зная колко дена ) по препоръка на един стар газаджия.
В следствие на това съм пререгулирал оборотите си така, че колата хем работи стабилно на ПХ хем регулатора на изпарителя е доста по-завит от варианта без чорапче на въздухозаборника.
Статистиката е такава, поне при мен, че има икономия и то чувствителна в границите на изравняване на разхода с този на бензин. Разбира се мощността е в някаква степен намалена но не дразнещо. Аз карам със скорости до около 120 км по магистрала, 100 км извънграда и 60 км градско. Карам щадящо.

Ще съм доволен ако мога да постигна същите параматри, но без заветния чорап на цефта на филтъра ми.

Изпарителя ми е Ловато, с плочка, колата е Опел Вектра 1.8 моно.

Редактирано от StaniK на 02.06.03 14:54.



Тема Re: За и против регулирането достъпа на въздухнови [re: StaniK]  
Автор VladoR (любител)
Публикувано02.06.03 15:49



Малко факти (според мен?) за дискусия:
1. Поставянето на постоянно съпротивление пред филтъра увеличава вакуума при смесителя във всички режими, а не предимно/само на празен ход
2. Възпрепятстването на пълненето оказва неминуемо отрицателно въздействие върху мощността/динамиката на автомобила
3. От СОБСТВЕН ПРАКТИЧЕСКИ ОПИТ знам, че поставянето на марля пред филтъра увеличава разхода на бензин във всички режими, като ефектът е особено болезнено изразен при високи скорости (някой от колегите основателно беше отбелязал - ефектът на мръсния въздушен филтър)
И малко "провокация":
1. Целта на управлението на постъпващия въздух е намаляване на дебита (увеличаване на вакуума) при ниски обороти и максимална ненамеса при високи обороти.
2. След като икономията "от чорапа" е свързана с намаляване на мощността, дали не би се получил сходен резултат и без чорап, но с "по-нежна" работа с педала на газта?
3. След като от една страна газта на база литър не е по-калорично гориво от бензина, а от друга на бензин се реализира икономия от принудителен празен ход, а на газ не - как тогава може да се получи идентичен разход в литри за двата режима? (впрочем газовия инжекцион вероятно има система за ППХ?)



Тема Re: За и против регулирането достъпа на въздухнови [re: StaniK]  
Автор imitevМодератор (питомен OpelFan)
Публикувано02.06.03 21:39



По доброто решение е променливо съпротивление на входа - например чаша от безалкохолно (или друга с подходящ диаметър) със срязано като торта дъно. Тя се отваря при високите обороти и така се осигурява по-нисък разход от този със постоянни въздушни съпротивления - чорапи, бикини, сутиени




Тема Re: За и против регулирането достъпа на въздух [re: StaniK]  
Авторkorc (Нерегистриран)
Публикувано03.06.03 21:27



За да се вдигне мощността конструкторите слагат турбо - така че да напълнят цилиндъра с по-високо налягане на въздуха. Слагайки чорап или чашка намаляваш литровия обем на двигателя - по - добре звучи ако имаш две дроселови клапи- преди и след смесителя.



Тема Re: За и против регулирането достъпа на въздухнови [re: korc]  
АвторVarvarina (Нерегистриран)
Публикувано04.06.03 10:34



моята прави понякога същите работи като си сложа дланта на входа и се стабилизира и се вдигат оборотите,но това го прави от време на време и мисля че е от този вакумния регулатор на входа на филтъра но незнам ако се махне какво ще стане? иначе за сега варви добре е по слаба е от колкото на бензин но за тази цена на газта просто не мога да си позволя да карам на бензин.



Тема Re: За и против регулирането достъпа на въздухнови [re: StaniK]  
АвторБББ (Нерегистриран)
Публикувано04.06.03 16:44



Чета редовно дискусията, но досега не съм срещнал случай като моя. Колата е Лада 1500. Въздушния филтър е отворен и от двата края (отвора за топлия въздух) Дава разход около 10л. на 100 км.



Тема Re: За и против регулирането достъпа на въздухнови [re: БББ]  
Автор млaдeжa ()
Публикувано04.06.03 19:16



Ако се вместваш в по спокойните шофьори толкова е разхода на газ.Но ако си по нервен няма да стигне това гориво.
Аз съм против поставянето на препятсвия на пътя на въздуха каквито и да са те.Може би защото е така устроено захранването с горивна смес но карам това и не искам спирачки на въздуха.Пробвах не ми хареса.Разхода остана същия а вървенето стана на подскоци когато се отваря втора дроселова клапа.
Някой беше писал най добрата икономия идва от стила на каране както и по големия разход.Подкрепа пълна за това мнение.Както караш така и плащаш.



Тема Re: За и против регулирането достъпа на въздухнови [re: млaдeжa]  
Автор shkogi ( шкодаджия)
Публикувано05.06.03 00:11



Аааа! Ето защо постигам феноменални резултати с разхода -
6.5-7/100 градско?!



Тема Re: За и против регулирането достъпа на въздухнови [re: StaniK]  
Авторlvvo (Нерегистриран)
Публикувано06.06.03 18:34



Карам Рено 11 1,4 карбуратор. Винаги съм имал проблеми с оборотите на празен ход. Проблема си го реших като поставих клапа на входа на въздушния филтър, направена от подръчни материали - шише от 0,5 л Пепси. Клапата се състои от поставена под голям наклон мембрана от плоска пластмаса (кутия от маргарин). Когато дадеш газ влизащият въздух засмуква мембраната и отваря отвора за въздух. Може да се регулира еластичността на мембраната и големината на отвора за въздух на празен ход.
Това го прочетох в този форум и върши работа - остабилизираха се оборотите на пр. ход и до известна степен се вдигна мощността. Но всички газаджии ще кажат, че това е глупост, но на мен ми върши работа.



Тема Както бях писал преди...нови [re: lvvo]  
Автор imitevМодератор (питомен OpelFan)
Публикувано06.06.03 20:13



а сега ще се поЕНтя - намаляването на дебита на въздуха се практикува само в случай че нищо друго не помага АГУ да влезе в работен режим.

Ако на същата кола се сложи изпарител от друга марка или друг смесител - каквото там е необходимо, като се регулира системата без препятствията преди в. филтър и се докара да работи - ще падне още разхода...

Аз имам Ренцо Ланди електрически изпарител - има 2 винта - за регулиране на Празния ход и за регилиране на качеството на сместа при високи и средни обороти. Нямам никакви чашки и т.н. - разхода е постоянен 8- 9 извънградско (нормално на колата и дават 7,5 бензин при 120 км/ч) след реглаж даже и с нов филтър. Не съм се занимавал да пробвам, но мисля че даже и без филтър мога да настроя системата...

Като чета тук и от мои наблюдения - повечето хора които карат с Ловато имат проблеми с настройката и слагат чашки, чинийки, чорапи, сутиени и друга посуда и облекло на пътя на въздуха

Ако има някой с друг изпарител при който се налага да се намалява въздуха - моля да пише за информация...





Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.