Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:15 23.05.24 
Автомобили
   >> Автомобилни газови уредби
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Икономайзер за ППХ на газ и бензин  
Автор DAMON (клубаджия)
Публикувано16.10.02 01:15



Наскоро се бише писало нещо за това. Понеже моята кола няма такова нещо, нито на бензин естествено и на газ реших да направя. Поразрових тук там и се установи че много лесно би паснала системата на ИППХ на Лада. Там се следят оборотите с едно електронно блокче и при достигане на 1500 об./мин се изключва един вакуумен клапан, който изключва празния ход на карбуратора, отделно с едно ключе паралелно се подава напрежение на тоя клапан ако газта е натисната. При падане на оборотите до 1100 се включва клапана за да осигури тихите обороти. Ако оборотите са над 1500 и не са падали под 1100 и газта е отнета подаването на гориво е изключено. Същата тази система отлично се пригажда към вакуумен изпарител - тоя вакуумен клапан се използва за комутиране на вакуума. При изключване той осигурява връзка с атмосферата и почти моментално изключване на подаването на газ. При електрически изпарители е още по лесно, защото няма нужда от този клапан. Същата система работи и при бензин защото с нея лесно се изключва ел. жигльор на празния ход на карбуратора каквито повечето коли имат. Сега съм направил схемите и ще си го монтирам. Би трябвало да работи без проблеми - цената на електрониката е 5,40 лв., а на вакуумния клапан - 8 лв. Отделно ще трябват още три релета за да стане като хората. Абе повече от 20 лв. няма де е! Като го ноправя ще пиша за резултата...



Тема Re: Икономайзер за ППХ на газ и бензиннови [re: DAMON]  
АвторVlado (Нерегистриран)
Публикувано22.10.02 15:44



Това и аз го обмислям от известно време, само дето при мен е малко по сложно, защото аз искам да прихвана индуктивен сигнал от централния кабел, за да не се намесвам грубо в електрониката на колата (Рено 21 многоточков инжекцион). Освен това аз не разбирам от слаби токове и мисля да взема наготово ел. блок за ППХ от Самара. Но ще съм ти благодарен, ако изпратиш схема и споделиш опит и резултат след монтажа.



Тема Re: Икономайзер за ППХ на газ и бензиннови [re: Vlado]  
Автор ESPACE (MPV)
Публикувано22.10.02 18:34



Обясни ми каква е целта на цялото упражнение, дето си мераклия да го направиш, че нещо не схващам.

Редактирано от ESPACE на 22.10.02 18:36.



Тема Re: Икономайзер за ППХ на газ и бензиннови [re: ESPACE]  
Автор mladeja ()
Публикувано22.10.02 20:46



Аз го правих за да си подобря спирането на колата щото след монтажа при експлоатацията и в последствие усещах едно подхващане при отпуснат педал на газта и запазване на скороста на движение недопустимо дълго време.Пък и защо да не се направи и икономия от гориво особенно когато спускаш баири.И не на последно място да си начеша крастата и да видя какво ще стане накрая и дали ще е успешно.Труда си го слагам без пари доставя ми удоволствие а частите са евтини.Седнах иси го направих.Малко по различно щото командвам газовия клапан.Основния дето подава газ към изпарителя.



Тема Re: Икономайзер за ППХ на газ и бензиннови [re: mladeja]  
Автор ESPACE (MPV)
Публикувано23.10.02 12:10



А, за теб е ясно.Не ми е ясно колегата с мултипойнта защо ще го прави при положение, че той си го има на бензин.Отделно не съм много сигурен дали ще стане по начина , който го мисли-сигнал от високоволтовия кабел.Компютъра при спускане спира впръскването , ама мисля че запалителната система си работи.



Тема Re: Икономайзер за ППХ на газ и бензиннови [re: ESPACE]  
АвторVlado (Нерегистриран)
Публикувано23.10.02 17:29



Малко теория за ППХ:
Изключване подаване на горивото при движение
- с обороти на двигателя с някакъв аванс над оборотите на празен ход
- без подаване на газ
- при загрял мотор (това последното не е абсолютно задължително).

Ето ти един пример:
Караш с 4.000 оборота и изведнъж трябва да спреш. Какво правиш: отпускаш газта и натискаш спирачка. Оборотите падат. Докато не паднат обаче под оборотите за празния ход те могат да си падат без проблем и без да подаваш гориво. Опасно става, ако не си подал гориво при достигане на обороти около празния ход, з-то тогава двигателят ще изгасне.

Значи, за да функционира системата за прекъсване на гориво на ППХ ти трябва един прекъсвач, който да разпознава, че не е отворена дроселовата клапа и малко електроника, която в този случай според оборотите да прекъсне или да подаде гориво (било то бензин или газ). И така, на кола с конвенционално запалване можеш да вземеш безболезнено сигнал за оборотите от бобината. На автомобил с мултипойнт също можеш да опиташ, но безболезненото не е гарантирано. Затова е по-добре сигнала за оборотите да се вземе индуктивно от централния кабел. Така евентуален токов удар в системата-изтърсак (ел. блок за ППХ) няма да ти повреди фабричния компютър на автомобила.



Тема Пак не загрях:(нови [re: Vlado]  
АвторOpelist (Нерегистриран)
Публикувано23.10.02 18:21



Добре, и защо трябва да вкарваш двигателя принудително в празен ход.
Като изключиш от скорост той така или иначе отива точно на празен ход.
Или така мисля щот съм с карбуратор???. Т.е като затвориш дроселовата... как ще засмуче бензин. И тия с инжекционите.. ами то ако това не могат що са ги конструирали изобщо???? ГОре долу не загрявам за какво ще да е това нещо.. ????
Ако идеята е да изключи подаването на гориво като спускаш на скорост примерно, може и да има смисъл, но не мислиш ли че е вредно за двигателя..



Тема Re: Икономайзер за ППХ на газ и бензиннови [re: Vlado]  
Автор ESPACE (MPV)
Публикувано23.10.02 18:48



Ама ти си го имаш тоя прекъсвач бе човек.Като вдигнеш капака и дадеш ръчно газ (при изгасен двигател) много ясно се чува едно ЦЪК като почне да се отваря дроселовата клапа.И пак не ми е ясно защо ще си усложняваш живота заради някаква хипотетична икономия от 100мл. газ на 100 км.



Тема Re: Пак не загрях:(нови [re: Opelist]  
АвторM (Нерегистриран)
Публикувано23.10.02 19:16



imenno.. spuskaneto na skorost e interesnoto v slu4eia..
..prosto kogato ne si natisnal pedala na gazta, oborotite sa ti > 1500 (primerno)
togava da otreje podavaneto na gorivo, taka dvigatelia shte zasmukva samo vazduh i shte e po-efektivna motornata spira4ka.. a dvigatelia niama da se oplashi ot taia rabota ;)

kolegata s Renault-a, ami ne e zadaljitelno vsi4ki multipoint da imat takava sistema :)
i az sam s palen injekcion, ama e K-Jetronic i se 4uva cak, kato otvorish klapata na raka, ama kabelite ot prekasva4a ne sa varzani nikade :)
tai de.. nemeca nea pravi razli4ni klapi za razli4nite modeli



Тема Re: Пак не загрях:(нови [re: M]  
Автор ESPACE (MPV)
Публикувано23.10.02 19:49



Така де , ама в случая говорим за Рено със RENIX инжекцион, а не за Джетроници и там това ключе си върши работата за което е поставено.Въпроса обаче беше за рентабилността и хабенето на време, за да се постави подобно нещо и при работа на газ.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.