Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:29 18.06.24 
Автомобили
   >> Автомобилни газови уредби
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Икономайзер за ППХ на газ и бензин  
Автор DAMON (клубаджия)
Публикувано16.10.02 01:15



Наскоро се бише писало нещо за това. Понеже моята кола няма такова нещо, нито на бензин естествено и на газ реших да направя. Поразрових тук там и се установи че много лесно би паснала системата на ИППХ на Лада. Там се следят оборотите с едно електронно блокче и при достигане на 1500 об./мин се изключва един вакуумен клапан, който изключва празния ход на карбуратора, отделно с едно ключе паралелно се подава напрежение на тоя клапан ако газта е натисната. При падане на оборотите до 1100 се включва клапана за да осигури тихите обороти. Ако оборотите са над 1500 и не са падали под 1100 и газта е отнета подаването на гориво е изключено. Същата тази система отлично се пригажда към вакуумен изпарител - тоя вакуумен клапан се използва за комутиране на вакуума. При изключване той осигурява връзка с атмосферата и почти моментално изключване на подаването на газ. При електрически изпарители е още по лесно, защото няма нужда от този клапан. Същата система работи и при бензин защото с нея лесно се изключва ел. жигльор на празния ход на карбуратора каквито повечето коли имат. Сега съм направил схемите и ще си го монтирам. Би трябвало да работи без проблеми - цената на електрониката е 5,40 лв., а на вакуумния клапан - 8 лв. Отделно ще трябват още три релета за да стане като хората. Абе повече от 20 лв. няма де е! Като го ноправя ще пиша за резултата...



Тема Re: Икономайзер за ППХ на газ и бензиннови [re: DAMON]  
АвторVlado (Нерегистриран)
Публикувано22.10.02 15:44



Това и аз го обмислям от известно време, само дето при мен е малко по сложно, защото аз искам да прихвана индуктивен сигнал от централния кабел, за да не се намесвам грубо в електрониката на колата (Рено 21 многоточков инжекцион). Освен това аз не разбирам от слаби токове и мисля да взема наготово ел. блок за ППХ от Самара. Но ще съм ти благодарен, ако изпратиш схема и споделиш опит и резултат след монтажа.



Тема Re: Икономайзер за ППХ на газ и бензиннови [re: Vlado]  
Автор ESPACE (MPV)
Публикувано22.10.02 18:34



Обясни ми каква е целта на цялото упражнение, дето си мераклия да го направиш, че нещо не схващам.

Редактирано от ESPACE на 22.10.02 18:36.



Тема Re: Икономайзер за ППХ на газ и бензиннови [re: ESPACE]  
Автор mladeja ()
Публикувано22.10.02 20:46



Аз го правих за да си подобря спирането на колата щото след монтажа при експлоатацията и в последствие усещах едно подхващане при отпуснат педал на газта и запазване на скороста на движение недопустимо дълго време.Пък и защо да не се направи и икономия от гориво особенно когато спускаш баири.И не на последно място да си начеша крастата и да видя какво ще стане накрая и дали ще е успешно.Труда си го слагам без пари доставя ми удоволствие а частите са евтини.Седнах иси го направих.Малко по различно щото командвам газовия клапан.Основния дето подава газ към изпарителя.



Тема Re: Икономайзер за ППХ на газ и бензиннови [re: mladeja]  
Автор ESPACE (MPV)
Публикувано23.10.02 12:10



А, за теб е ясно.Не ми е ясно колегата с мултипойнта защо ще го прави при положение, че той си го има на бензин.Отделно не съм много сигурен дали ще стане по начина , който го мисли-сигнал от високоволтовия кабел.Компютъра при спускане спира впръскването , ама мисля че запалителната система си работи.



Тема Re: Икономайзер за ППХ на газ и бензиннови [re: ESPACE]  
АвторVlado (Нерегистриран)
Публикувано23.10.02 17:29



Малко теория за ППХ:
Изключване подаване на горивото при движение
- с обороти на двигателя с някакъв аванс над оборотите на празен ход
- без подаване на газ
- при загрял мотор (това последното не е абсолютно задължително).

Ето ти един пример:
Караш с 4.000 оборота и изведнъж трябва да спреш. Какво правиш: отпускаш газта и натискаш спирачка. Оборотите падат. Докато не паднат обаче под оборотите за празния ход те могат да си падат без проблем и без да подаваш гориво. Опасно става, ако не си подал гориво при достигане на обороти около празния ход, з-то тогава двигателят ще изгасне.

Значи, за да функционира системата за прекъсване на гориво на ППХ ти трябва един прекъсвач, който да разпознава, че не е отворена дроселовата клапа и малко електроника, която в този случай според оборотите да прекъсне или да подаде гориво (било то бензин или газ). И така, на кола с конвенционално запалване можеш да вземеш безболезнено сигнал за оборотите от бобината. На автомобил с мултипойнт също можеш да опиташ, но безболезненото не е гарантирано. Затова е по-добре сигнала за оборотите да се вземе индуктивно от централния кабел. Така евентуален токов удар в системата-изтърсак (ел. блок за ППХ) няма да ти повреди фабричния компютър на автомобила.



Тема Пак не загрях:(нови [re: Vlado]  
АвторOpelist (Нерегистриран)
Публикувано23.10.02 18:21



Добре, и защо трябва да вкарваш двигателя принудително в празен ход.
Като изключиш от скорост той така или иначе отива точно на празен ход.
Или така мисля щот съм с карбуратор???. Т.е като затвориш дроселовата... как ще засмуче бензин. И тия с инжекционите.. ами то ако това не могат що са ги конструирали изобщо???? ГОре долу не загрявам за какво ще да е това нещо.. ????
Ако идеята е да изключи подаването на гориво като спускаш на скорост примерно, може и да има смисъл, но не мислиш ли че е вредно за двигателя..



Тема Re: Икономайзер за ППХ на газ и бензиннови [re: Vlado]  
Автор ESPACE (MPV)
Публикувано23.10.02 18:48



Ама ти си го имаш тоя прекъсвач бе човек.Като вдигнеш капака и дадеш ръчно газ (при изгасен двигател) много ясно се чува едно ЦЪК като почне да се отваря дроселовата клапа.И пак не ми е ясно защо ще си усложняваш живота заради някаква хипотетична икономия от 100мл. газ на 100 км.



Тема Re: Пак не загрях:(нови [re: Opelist]  
АвторM (Нерегистриран)
Публикувано23.10.02 19:16



imenno.. spuskaneto na skorost e interesnoto v slu4eia..
..prosto kogato ne si natisnal pedala na gazta, oborotite sa ti > 1500 (primerno)
togava da otreje podavaneto na gorivo, taka dvigatelia shte zasmukva samo vazduh i shte e po-efektivna motornata spira4ka.. a dvigatelia niama da se oplashi ot taia rabota ;)

kolegata s Renault-a, ami ne e zadaljitelno vsi4ki multipoint da imat takava sistema :)
i az sam s palen injekcion, ama e K-Jetronic i se 4uva cak, kato otvorish klapata na raka, ama kabelite ot prekasva4a ne sa varzani nikade :)
tai de.. nemeca nea pravi razli4ni klapi za razli4nite modeli



Тема Re: Пак не загрях:(нови [re: M]  
Автор ESPACE (MPV)
Публикувано23.10.02 19:49



Така де , ама в случая говорим за Рено със RENIX инжекцион, а не за Джетроници и там това ключе си върши работата за което е поставено.Въпроса обаче беше за рентабилността и хабенето на време, за да се постави подобно нещо и при работа на газ.



Тема Re: Пак не загрях:(нови [re: Opelist]  
Автор DAMON (клубаджия)
Публикувано23.10.02 19:53



Точно тази е идеята - спира се горивото при спускане и при четиритактовите двигатели съвсем не е вредно като при двутактовите.



Тема Тука бъркаш!нови [re: mladeja]  
Автор DAMON (клубаджия)
Публикувано23.10.02 19:57



По начина по който си га напровил едва ли ти дава някаква икономия, защото в тръбата между газовия клапан и изпарителя има достатъчно налягане на газта да работи двигателя още известно време и по този начин ефекта е минимален. Най-добре го направи да въздейства на вакуума!



Тема Re: Икономайзер за ППХ на газ и бензиннови [re: Vlado]  
Автор DAMON (клубаджия)
Публикувано23.10.02 20:11



При повечето инжекционни мотори компютъра изключва подаването на бензин при ППХ. Не виждам защо да спира запалването, но и това е възможно. При инжекциите информация за педала може да се вземе от датчика за положението на дроселовата клапа, което представлява променлив резистор и с малко електроника да се направи, но не е за всеки работа. Иначе при включването на добълнителна електроника към първичната намотка на запалителната бобина няма риск само при най-обикновеното запалване - контактното. При безконтактното като моето ще изгори комутатора, при някои инжекциони може да изгори компютъра, при изцяло електронно запалване може да изгори управляващата електроника и т.н. За да се намали риска може да се сложи един предпазител в тази верига с възможно най-ниска стойност. Лададжийските електроники за ППХ не стават да се вземат импулси индуктивно от средния кабел на бобината - пробвах го. Но пък риска не е чак толкова голям да се вземат импулси от първичната верига.



Тема Re: Тука бъркаш!нови [re: DAMON]  
Автор mladeja ()
Публикувано23.10.02 22:57



Е тогава бях новобранец в газовите уредби и ми се видя добра идея беше преди около година.Но не е чак толкоз много газта.Можеш да пробваш изкл. подаването на газ както си на място и виж колко време ще работи.Като сложиш под внимание че при по високи обороти има по голям вакум от колекторите ше я издуха за нула време тая газ в тръбичката.Пробвал съм и при различни настроики на двуцевката и на винта на изпарителя дава резултат на движение от 10 до 20 метра с остатъчната газ.После се усеща как колата започва по интензивно да спира и при 1200-1300 не са много презизни Ладовите ЕППХ но достатъчно за да вършат работа се чува едно щрак и изпарителя е пак пълен и двигателя пак започва да ускорява леко.Има известен период на сработване на шофьор със новата система щото ми се е случвало преди изщракването да натисна съединителя и колата да угазне.Но ако си още в инерция на скорост и палиш.С тия неща се свиква.Но винаги можеш да махнеш системата щом не ти харесва.Силата и е при продължителни спускания.Ще опитам и с вакума.Благодаря.



Тема Re: Икономайзер за ППХ на газ и бензиннови [re: ESPACE]  
АвторVlado (Нерегистриран)
Публикувано24.10.02 08:15



Заради "крастата" да видиш какво ще стане.



Тема Re: Икономайзер за ППХ на газ и бензиннови [re: DAMON]  
АвторVlado (Нерегистриран)
Публикувано24.10.02 08:19



А би ли показал твоето решение?



Тема Re: Икономайзер за ППХ на газ и бензиннови [re: Vlado]  
Автор ESPACE (MPV)
Публикувано24.10.02 09:06



Ааа, заради идеята моооже.И аз като си наумя да направя нещо трудно може някой да ме разубеди.Обичам сам да си чупя главата.



Тема Re: Тука бъркаш!нови [re: mladeja]  
Авторagu (Нерегистриран)
Публикувано24.10.02 09:42



S vakuuma ne stawa priqtel, za6toto toi e neobhodim samo za prazniq hod na dwigatelq.A kogato kolata se dwiji i e s 3000 oboroto, kato go izklju4i6 nq da ima nikakuw efekt.Ne ti li e izwestno 4e wakuuma ot cilindrite zasmukwa gazta,a



Тема Ne mislq:)))нови [re: agu]  
АвторOpleist (Нерегистриран)
Публикувано24.10.02 11:02



При мен вакуума регулира изцяло подаването на газ, т че за да направя нещо такова (ППХ) най добре ще да е да направя два клапана съответно единия да запушва тръбата за вакуума към двигателя, другия да отваря частта на вакуума (маркуча) към газовото посока атмосферно налягане. Причини - ако е един клапан който само затваря вакуума мисля че подналягането може да си остане същото, а ако отвориш дупката от смукателния колектор да смуче въздух от атмосферата, мисля че можеш да се лишиш от спирачки примерно ( не съм сигурен че ефекта ще е огромен но все пак губиш налягане), или да си набуташ мизерии и прах от въздуха в двигателя. Това със спирането на газта не мисля че е добре заради изпарителя, като му сменяш толкова често режимите. А ако прекъснеш маркуча който подава газта към двигателя може да ... "бум" след това :)))



Тема Re: Ne mislq:)))нови [re: Opleist]  
Автор mladeja ()
Публикувано24.10.02 20:51



Зависи какъв клапан ще ползваш.Мисля има такива дето ще освободят това подналягане при задействането си.Да не е само отворено затворено състояние.Ще трябва да проверя.



Тема Re: Ne mislq:)))нови [re: mladeja]  
Автор DAMON (клубаджия)
Публикувано24.10.02 23:14



E момчета аз съм го измислил! Не е нужно да откиваме топлата вода.
Към АГУ: когато спреш вакуума към вакуумната мембрана тя се връща в изходоно положение за около 1 сек. и притока на газ се спира. Същото може да става от ел. клапана при ел. изпарители дори по-добре. А тия клапани които ви говоря за вакуума които се използват при лада са направени така че при включено положение има връзка между двигателя и изпарителя а при изключено изпарителя има връзка към атмосферата, а двигателя е запушен. то просто си е направено за това! не ти трябват два клапана!



Тема Re: Икономайзер за ППХ на газ и бензиннови [re: Vlado]  
Автор DAMON (клубаджия)
Публикувано24.10.02 23:27



Бях надраскал скоро една схема, но ще я бутна още малко и ще я кача. При мен съм решил да използвам лададжийски ел. блок и обикновено ключе или индуктивен датчик за положението на педала на газта. Отделно от това има едни вериги които да осигуряват и работа на икономайзера при работа на бензин като спират подаването му от ел магнитния жигльор. Използвам три релета. Цялата тънкост при тази система е да се осигури лек луфт в педала на газта т.е. при първоначално натискане на педала да се затвори ключа и след това да започен същинското отваряне на дроселовата клапа и увеличаване на оборотите. Иначе ще се получи придърпване при подаване на газта. Но това може да се направи без проблем.
Иначе скоро видях един клапан за ИППХ за газ при вакуумен изпарител. Навремето са ги продавали - сега не знам дали ги има. Монтира се за 2 мин и няма никакви токове. Просто така е направено че при най голям вакуум т.е. принудителен празен ход да спира вакуума към изпарителя. При натискане на газта вакуума в смук. колектор пада и веднага се пуска пак. Много хитро беше и ако някъде си намеря такова нещо ще си сложа. Далеч по-лесно е от електрическата система. Нама да имам ИППХ на бензин но така или иначе на бензин не карам!



Тема Е това си е решение!!!нови [re: DAMON]  
АвторOпeлиcт (Нерегистриран)
Публикувано25.10.02 10:38



За топлата вода си абселютно прав:)) Ама като не зная къде е кранчето си разсъждавам. А като някой вече знае... нали за това сме тук, благодаря ти !!!
Остава само да разбера от къде се намира такъв клапан, колко струва??
А това за клапана на газовата, имаш ли инфо какво точно изолира той, щото мисля че е високото налягане ??? Ако действа за 1 сек ( то верно си е толкова щото и от ключа на газовата колата ми гасне за 1 сек) значи спокойно може да се направи и от там.. проблема е само че този клапан е към комплектацията на газовото, и ако го цъкам много може да се повреди. За това идеята ми беше как става с неща произведени отделно, и от съвем други производители:))). По принцип като правя доработки в колата си гледам да ги правя така че за по малко от 5 мин да мога да върна колата в оригиналното и състояние ако нещо се прецака. И в тоя ред на мисли нещата се усложняват много. Ако доработката ми излезе некачествена искам да мога да продължа без проблеми. Ако можеш пиши от къде да взема такъв клапан.



Тема Има готово решение!нови [re: Oпeлиcт]  
АвторVixon (Нерегистриран)
Публикувано25.10.02 17:54



Аз мислих за икономайзер за ППХ половин година и подготвях схема. И хоп Ловато го били направили още преди години. Казва се CutOff и струва 44 лева със стъпковия двигател!!! Всички фирми го имат като решение, BRC и другите...



Тема Ами данови [re: Oпeлиcт]  
Автор mladeja ()
Публикувано25.10.02 23:49



Кой да чете книжките докрай.Тоя клапан е точно за тази цел.Щях да тръгна да търся нещо по магазини с пневмо оборудване.Колкото до това колко струва утре ще знам щото ще проверя.Къде се продава в магазини за резервни части за Лада.
А как би се оправил за 5 мин. ако ти се прецака нещо.Към тоя клапан вървят две жици и две маркучлета.Едното маркучле е това дето изпарителя взема вакуум от смукателни колектори то се слага на едната страна на клапана а на другата второто маркучле което ще отиде на мястото на предишното.Малко сложно стана но ако се скапе единствената ти работа е да махнеш маркучлето за вакума на изпарителя от този клапан и да си го върнеш на старото му място на смукателни колектори.



Тема Re: Ами данови [re: mladeja]  
Автор DAMON (клубаджия)
Публикувано26.10.02 01:09



Точно така! Само закачваш маркучето от клапанчето на изпарителя и си продължаваш. А пък клапанчето се продава в магазините за лада и струва около 8 лв. електронния блок руски е 10 лв., български - 5 лв. като съм чувал че българските са по-добри.



Тема Re: Има готово решение!нови [re: Vixon]  
Автор DAMON (клубаджия)
Публикувано26.10.02 01:11



Какво представлява обаче? Някакви подробности?



Тема Re: Ами данови [re: DAMON]  
Автор mladeja ()
Публикувано26.10.02 22:58



Интересно ми е по какво се различават външно Руски и Бг. блокове за ППХ.Аз мисля съм с Руски.
Днеска го монтирах клапана/6.5лв. и маркуч общо 8лв./.Или не работи или работи но толкова плавно че не усещам кога изключва и включва на ход.Има и трета вероятност да съм объркал нещо в бързането.Но ми се наложи да отварям преден капак със скъсано жило.Та в последните светли минути на деня премерих че идва напрежение и клапана щрака.Утре ще видя дали пуска и спира там където трябва.



Тема Re: Ами данови [re: mladeja]  
Автор DAMON (клубаджия)
Публикувано27.10.02 00:10



Външно само по надписите трябва да се различават! Можеш да го пробваш като елиминираш ключа който следи положението на дриселовата клапа и подаваш газ и я държиш така - като стигне 1500 об./мин клапана включви и ако си го вързал като хората двигателя изгасва, като падне до 1100 об./мин пак включва двигателя запалва и пак така до 1500 об. Двигателя работи при "автоколебателен режим" - така по принцип се проверява изправността на тия икономайзери по книгите.



Тема Re: Ами данови [re: DAMON]  
Автор mladeja ()
Публикувано27.10.02 18:32



Това ще го правя утре щото днеска не съм излизал.А иначе го мерих с пробна лампа включва и изключва точно или почити точно на тия обороти.Проверих дали е изправен клапана.Дърпах от двата маркуча с уста при включено и изключено положение подавам 12 волта принудително- дърпа си от там където трябва и запушва по същия начин.Ще видим кво ще излезне.



Тема Re: Ами данови [re: mladeja]  
Автор DAMON (клубаджия)
Публикувано27.10.02 22:06



Ще стане! Няма къде да ходи. Тънката част е само микропревключвателя на педала на газта. Аз само за това още се мотая и нищо не съм направил... Голям съм мързел.



Тема Re: Ами данови [re: DAMON]  
Автор mladeja ()
Публикувано28.10.02 19:41



Днеска нямах време да тествам по подробно.Аз по лесно монтирах тая джаджа на дроселовата клапа но все пак е подготвено фабрично горе долу.Не ме домързява ама и други ремонти се отвориха междувременно.Между които не можах да си отворя предния капак та се наложи да се пробвам като авто апаш.Оказа се дребна работа ама врътня.



Тема Re: Ами данови [re: mladeja]  
Автор mladeja ()
Публикувано29.10.02 19:26



Ясно оказа се че пак съм гледал грешната схема.Двата маркуча за вакума са обратно на схемата.Утре ще карам и ще пиша как е.



Тема Re: Ами данови [re: mladeja]  
Автор DAMON (клубаджия)
Публикувано30.10.02 15:32



Правия е към мотора, а наклонения към изпарителя май!
А междувременно при мен нещата се усложниха - не мога да сложа копчето с лек луфт защото днес сменях жилото на газта и педала се стегна яко - сега само да го бутна и подава газ. При всички случаи ще придърпва ако не го направя по-радикално, а не ми се ще...



Тема Re: Ами данови [re: DAMON]  
Автор mladeja ()
Публикувано30.10.02 19:54



Да точно така.Придърпването при мен е по голямо при спирането и е на два пъти.Дръпва веднъж и после още един път и край на газчицата.Верно е че по рано от предишния вариант.Спира сякаш натискаш спирачка на два пъти.То верно зависи и от настройките дали си на макс. или на мин. вървене.При включване не дърпа ако натискам плавно газта.Пък и по рязко.



Тема Re: Ами данови [re: mladeja]  
Автор DAMON (клубаджия)
Публикувано01.11.02 00:28



Мен ме притеснява придърпването при подаване на газ. Другото не ме притеснява!



Тема Re: Ами данови [re: DAMON]  
Автор mladeja ()
Публикувано01.11.02 20:15



А би трябвало.Доста дърпа назад.



Тема Re: Икономайзер за ППХ на газ и бензиннови [re: DAMON]  
АвторNiMar (Нерегистриран)
Публикувано04.11.02 14:11



Нека и аз да попитам нещо. В момента карам Жигула на 29 г. е горката, но се държи добре за годините си. Двигателят е на 213 хил км., но компресията му на 4-те цилиндъра е 11. Пиша това за да не коментираме после по износване. Сложих му AГУ, като изпарителя само е стар-Сопотски - за по евтино /на такъв автомобил му прилича/. Разхода на газ е 8.6 и мисля че е нормален каквото и да прави човек на Жигула надали ще намали чувствително това. Когато сменя въздушния филтър с нов веднага се оказва, че горивната смес /за газ става въпрос/ се обеднява и колата не върви, затова по най елементарната логика намалих входия отвор на въздушния филтър като го запуших с един гофриран маркуч от рейка на предната ми кола Регата, е увеличих малко този отвор на маркуча и сега колата се държи нормално. Въпросът е обаче защо този изпарител неможа да ми захрани колата, а тя не е кой знае колко мошна само 62 кончета? И тези клапи и др. за които става въпрос в темата за какъв дявол са ми изобщо в този случай, нали както пишеше някой по горе имам дроселова клапа и плочката мие под нея?



Тема Re: Икономайзер за ППХ на газ и бензиннови [re: DAMON]  
Автор dannie_78 ()
Публикувано04.11.02 15:24



Би ли обяснил по-подробно твоята схема, сложи линк или ми я прати на dannie_78@yahoo.com
Вчера ходих в един магазин за авточасти и там намерих този блок за Самара, (с 4 крачета) но не знам кое краче за какво е.

Както казва един приятел, единственото лошо нещо на газта е, че не може да се налива в туби!


Тема Re: Икономайзер за ППХ на газ и бензиннови [re: dannie_78]  
Автор mladeja ()
Публикувано04.11.02 20:20



За пръв път чувам плочката за газта да е под дроселовата клапа.Но щом при тебе е така.Въпреки че не знам как си постигнал тия добри даже много добри резултати за разход.И друго колкото въздух си дал да има мотора толкова пропорционално гориво.Щом си си запушил въздуха и ти са добре нещата начи преди това газчицата е била малко за икономия.Въобще горенето е такъв процес че без две съставки гориво и въздух/кислород/ да го окисли не става.И като се знае предварително първия елемент колко изисква от втория за да се окисли напълно без остатък да отдаде енергията си всичко е точно.
Не знам Самарата да има такъв ППХ блок но този за 2105 и 2107 се води БуЕМ-2.Е-то е е оборотное от руския.Можеш да видиш дали е така и на твоя ако си го купил.Пиша за този блок.Изводите са следните.
Извод 3 - маса
Извод4- взема сигнал от индукционната бобина за да може да мери оборотите.Там обикновенно е вързано чукчето и оборотомера.Имам в предвид че бобината при Лада е с три извода единия е захранване 12 волта.Другия е високо волтовия към дистибуторната капачка и третия е за чукчето,оборотомера и този блок за ППХ.
Извод 2- на него се подава 12 волта захранване за платката на блока за ППХ.
Извод 1- от него излизат два кабела или един но разклонен и се свързват към първо към този пневматичен клапан дето го обсъждахме/той е с два електрически и два пневматични извода втория електрически извод е към маса/Пневматичните единия е към смукателен колектор от където изпарителя взема вакум и втория е за изпарителя при нашата схема на използване .Пак се връщам към втория извод на краче 1 от блока за ППХ той също отива и към прекъсвач който дава положението на дроселовата клапа две /сътояния-включено и изключено на прекъсвача/На втория край на този прекъсвач се свързва 12 волта.С това схемата е приключена.Значи освен този блок за ППХ трябва да си вземеш и пневматичен клапан 6.4 лв. го взех аз.И някак си да монтираш този прекъсвач който ще показва дали си натиснал педала или си го пуснал.Той е с нормално затворен контакт защото при отпуснат педал трябва веригата да е прекъсната.При леко натискане на педала трябва да затвори и така ще подаде напрежение към пневматичния клапан въпреки че честотата на въртене на коляновия вал е висока по висока от тази дето е праг за електронния блок за ППХ.Тази честота праг я дават за 1200 об.Тоест под 1200 оборота електронния блок подава напрежение над 1200 го спира към пневматичния клапан.Второто разрешение е от прекъсвача на дроселовата клапа - натиснат педал има захранване захранване към клапана отпуснат няма.Така положениято е следното за да има спиране на горивото при принудителен празен ход трябва да е отпуснат педала на газта и оборотите да са над 1200.Промяна има ако се натисне педала или оборотите паднат под 1200.Тогава въпреки че още не си подал газ електронния блок подава напрежение към пневматичния клапан който възстановява вакума към изпарителя и горивото тръгва.Дано съм обяснил ясно но който не си пази материялите пише повече.Бях драснал една схемичка навремето но съм я затрил явно щом не мога да я намеря.Тогава управлявах магнет вентила за газта.Но последния вариант с пневматичния клапан е по добър.Просто спира горивото веднага.Ако междувременно намеря схемата ще ти я пратя.



Тема Re: Икономайзер за ППХ на газ и бензиннови [re: mladeja]  
АвторNiMar (Нерегистриран)
Публикувано05.11.02 08:17



Извинявам се ако наистина съм се заблудил за местоложението на плочката. А бе тя е на мастото на гетинаксовата. Но все пак фактите са такива. Разхода е за извънградско. Колкото до одушаването неможах да наглася изпарителя както иа да го въртях без запушване на филтъра.



Тема Схема на ИППХнови [re: mladeja]  
Автор dannie_78 ()
Публикувано05.11.02 22:06



Благодаря на mladeja за изчерпателното обяснения. Всички с вакумни изпарители могат
да ползват неговия постинг. След неговите обяснения това е преработената схема.

Значи, при мен изпарителя е т.нар. "електрически", т.е. липсва сигнал от
вакума на смук. колектори на автомобила. Схемата е следната (важи само за
такива изпарители!), където:
Електронния блок е от Лада


А - контактната клема на газовия клапан на изпарителя
Б - +12V захранване - взимам го от контакната клема на основния газов
клапан (така схемата ще работи само когато съм на газ) /на бензин и без това не карам :)
В - сигнал от бобината (чукчето)

Обръщам внимание на следното:
1. Ключето се управлява от положението на дроселната клапа
(педала на газта), като при отпуснат педал, ключето е изключено-т.е. не дава контакт.
При определено положение на клапата/педала (определя се опитно), то се включва.
2. Първоначално двата газови клапана (на изпарителя и основния) са свързани заедно към
+12V от ключа газ-бензин. След като се инсталира системата, те вече НЕ ТРЯБВА
ДА СА СВЪРЗАНИ ЗАЕДНО. Основния газов клапан спира или пуска газта, когато сме на газ,
а клапана на изпарителя спира газта, когато сме в режим на ППХ.

Това е! Успех на всички!

Както казва един приятел, единственото лошо нещо на газта е, че не може да се налива в туби!

Тема Бравонови [re: dannie_78]  
Автор mladeja ()
Публикувано05.11.02 22:21



за схемата.



Тема Re: Бравонови [re: mladeja]  
Автор DAMON (клубаджия)
Публикувано05.11.02 23:21



Само трябва да се има предвид, че транзистора в ел. блокчето осигурява ток до 500 мА. Не знам каква е консумацията на клапаните, но в моята схема за всеки случай го бях прекарал през реле.



Тема Re: Бравонови [re: DAMON]  
Автор dannie_78 ()
Публикувано06.11.02 14:23



DAMON, благодаря за съвета. Днес ще измеря колко е консумацията на клапана и ще пиша. Но предполагам, че ще може и без реле. Нали оригинално е управлявал пак клапан ?

Както казва един приятел, единственото лошо нещо на газта е, че не може да се налива в туби!


Тема Re: Бравонови [re: dannie_78]  
Автор DAMON (клубаджия)
Публикувано06.11.02 18:30



Най-вероятно не е проблем понеже клапана на изпарителя едва ли има консумация по-голяма от оригиналния руски.



Тема Re: Бравонови [re: DAMON]  
Автор mladeja ()
Публикувано06.11.02 19:14



Аз си прекарах сигнала през реле но все пак първоначално командвах бобината на централния магнетвентил за газ.А там бобината е по големичка и магнитопровода също.И следкато бях изгорял един електронен блок за ППх поради погрешно дадени изводи в книжката не ми се връщаше назад с още един.Ток не съм мерил.



Тема Re: Икономайзер за ППХ на газ и бензиннови [re: DAMON]  
Авторlliyan (Нерегистриран)
Публикувано07.11.02 18:43



Не знам дали сте чели,но преди десетина години тази тема беше много модерна - да се печели от разхода при т.н.принудителен празен ход. Има обаче нещо важно- по време на ППХ освен,че не се пуска бензин, но не трябва да се пуска и въздух (външен) в цилиндрите, защото той изчиства тънкия слой гориво от смукателните тръби и след ППХ като дадеш газ колата силно придърпва няколко секунди , а е възможно и да се получат гърмежи в ауспуха докато се останови процеса. Така, че това е важно - в Лада 2105,07 и Самара това е взето в предвид!
Успех



Тема Re: Икономайзер за ППХ на газ и бензиннови [re: lliyan]  
Автор mladeja ()
Публикувано07.11.02 19:56



А как ще се смуче въздух като е затворена дроселовата клапа в случая и двете.Е остава една миниатюрна дупчица на въздушния жигльор за празен ход който е при мен 0.5мм в диаметър.
Е пропрочели сме някоя и друга книжка та тази работа с спиране подаването на горивото при принудителен празен ход/ ППХ/ е повече направена да удволетвори екологичните изисквания за изходящите газове.Икономията идва от после.Модерна е била преди години защото май само Лада остана на карбураторно захранване с горивовъздушна смес.На инжекциона не му е необходимо когато работи на бензин още повече при него се спазва строго качеството на горивната смес и с обратна връзка като се мерят изходящите газове.Виж при газ стоят малко по различно нещата ако системата не е инжекторна - газовата уредба.



Тема Малък проблем с клапана!нови [re: DAMON]  
Автор dannie_78 ()
Публикувано10.11.02 22:21



DAMON, оказа се прав. Тока от ел. блок не стига да ми сработи клапана. Днес намерих време и направих схемата, но като я тествах се оказа, че не отваря клапана. Е, измерих тока през него - 0.95А. Наистина е голям. Досега не съм се занимавал подробно с релета за автомобил, така че ще бъда благодарен ако кажеш от каква кола и какво реле да ползвам.
Благодаря предварително!

Както казва един приятел, единственото лошо нещо на газта е, че не може да се налива в туби!


Тема Re: Малък проблем с клапана!нови [re: dannie_78]  
Автор mladeja ()
Публикувано10.11.02 22:46



Става почити всякакво от което е за 12 волта.Бобината да се задейства от това напрежение.Аз ползвах и ползвам едно от хобикитовете дето ги продават по магазините за радиочасти.



Тема Reнови [re: mladeja]  
Автор Maistora (куркудилчик)
Публикувано11.11.02 01:14



отворете блока и сменете крайния транзистор с подходящ... примерно BD139 (BD138 aко е pnp)

Проект ДЖУГИ-СПОРТ


Тема Re: Малък проблем с клапана!нови [re: dannie_78]  
Автор dannie_78 ()
Публикувано12.11.02 16:33



Взех реле от магазин за части на руски коли. 12V - нормално отворено.
Снощи вързах всичко и работи. Само дето като натисна газта след като съм карал в режим на ППХ (т.е. било е изключено подаването на газ) ми дърпа рязко - според мен сигурно е защото пуска газ от клапана след като вече се е отворила дроселната клапа. Ще го регулирам някак си да пуска газ преди да започне да се отваря клапата на карбуратора. Сигурно ще отхлабя малко жилото на газта. Ще видя и тогава ще пиша. Някой ако се е сблъсквал с това - да пише.

Както казва един приятел, единственото лошо нещо на газта е, че не може да се налива в туби!


Тема Re: Малък проблем с клапана!нови [re: dannie_78]  
Автор DAMON (клубаджия)
Публикувано12.11.02 22:24



Дай му малък луфт - така е направено и при ладите. Трябва копчето да включи малко преди да подадеш наистина газ. Т.е. ти натискаш педала за газта, копчето включва и чак тогава наистина се отваря клапата. Не знам как си го направил, но както казах и по-горе това е най финната част на цялата система и точно заради това се възспирам да я внедря при мен - просто нямам никакви луфтове. Може да ги направя ама трабва да опилявам държача на жилото... Но никога няма да можеш за избягаш от придърпванията при рязкото подаване на газ след ППХ. Стях обаче се свиква лесно пък и инжекционните коли и изобщо всички коли с икономазери за ППХ ги имат.



Тема Решение и ощенови [re: DAMON]  
Автор dannie_78 ()
Публикувано13.11.02 16:22



Така и ще направя, само дето ще е през събота или неделя, щото през седмицата съм до късно на работа и като се прибера вече е тъмно, и трябва да изкарвам на баща ми жигулата от гаража и да вкарвам моята кола. До тогава ще мисля как точно да стане това. При мен съм сложил едно ключе (от т.нар. Shaltbau) направо на педала на газта. Ключето съм го свързал с нормално затворен контакт и когато педала е най-отпуснат се натиска и прекъсва веригата. Мисля да поотхлабя жилото на газта (по този начин си осигурявам необходимия луфт), а на самия педал да сложа една слаба пружина, която да го държи в ненатиснато положение, като по този начин ми е натиснато ключето и нямам контакт. Ще пробвам и ще видя.

Мислил съм дали не може на карбураторен двигател да се направи нещо електронно като при инжекционите - да ти мери отработилите газове и с някакъв регулируем дросел на маркуча за подаване на газ в карбуратора да се регулира?

p.s. Впрочем вчера ходих при един от т. нар. "майстор-газаджии" да си направя анализ на отработилите газове, щото ме чоплеше отвътре да видя какво ще покаже уреда. (показанията бяха ОК) Иначе съм много доволен от работата и от разхода на газ.
Оня ме подпитваше какво е "онова", свързаното към клапана на изпарителя. Обясних му накратко какъв е принципа, ама май не беше и чувал за такова нещо. Както и да е. Иначе ме убеждаваше, че трябва да си разпробия карбуратора и да си сложа щуцер за подаване на газ и щяло да ми се подобри работата на двигателя. Попитах го какво ще ми се подобри - лично аз не вярвам за 1,3л. двигател на 20 год. да ми падне под 7л./100 както е сега, а и да работи така добре. Идеята ми беше че и ония са майстори колкото и аз, само дето аз поне имам висше техническо образование.

Както казва един приятел, единственото лошо нещо на газта е, че не може да се налива в туби!


Тема Re: Решение и ощенови [re: dannie_78]  
Автор DAMON (клубаджия)
Публикувано13.11.02 17:08



Даже си по-голям майстор! Т.нар. майстори в повечето случаи нямат елементарна теоретична подготовка и много от нещата изобщо не са им ясни.



Тема Re: Решение и ощенови [re: DAMON]  
Автор mladeja ()
Публикувано14.11.02 20:57



Точно така е относно пишман майсторите.Може да ти инсталират газовата уредба горе долу но центровката е никаква.Поне при мен бе така.Като отидох на газов анализ ме питаха защо са така настрени нещата и кой ги е правил.
Относно крайния транзистор Братушките са взели и то не лоши мерки по защита на блока от проникване на чужди тела и влага и са го заляли с епоксидна смола.При опита ми да отворя един се натроши корпуса и стана неизползваем.Варианта с релето е достатъчно добър.Относно придърпването е има го но при мен е сравнително слабо.Даже сега си мисля защо ли си играя с вакума на изпарителя а не си сменя жигльора за празен ход както е при седмиците.Ще стане вероятно и така няма да кандилкам мембраната и газта ще спира веднага и то по близо до дифузора /под дроселовата клапа / и също така веднага ще тръгва което е по желателно и би трябвало да намалят неприятните последствия.Апропо след като си намалих подаването на гориво в решим на празен ход ми намаля чувствително придърпването.



Тема Re: Решение и ощенови [re: mladeja]  
Автор DAMON (клубаджия)
Публикувано14.11.02 23:49



Е жигльора да си смениш - добре, но той не играе роля когато е на газ колата...



Тема Re: Решение и ощенови [re: DAMON]  
Автор mladeja ()
Публикувано15.11.02 19:59



Играе и още как.При карб. Озон е направена обходна система за празния ход.Обходна в смисъл че заобикаля дроселовата клапа и излиза зад нея.Така че при затворена клапа горивовъздущната смес си минава и двиг. си работи на празен ход.При 2107 и 2105 тоя жигльор е направен подвижен и го движи тоя вакум дето сега ми спира газта.Може би жигльор те е подвел но винтата за количеството горивовъздушна смес е по точно.Като го развъртам при газ повишва оборотите без да пипам нищо по изпарителя и тройника и обратно.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.