Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:57 27.09.24 
Автомобили
   >> Автомобилни газови уредби
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Как се регулира вакуумен изпарител...  
Автор userche (непознат )
Публикувано01.10.02 16:19



Има ли прост алгоритъм за регулиране на вакуумен изпарител и дозиращо у-во с т. нар. "тройник"? Питам конкретно за изпарител STAR GAZ и кола ЛАДА.
Добрият стар карбуратор се регулира много просто:
1. Въртейки винта за "качество" търсим максимални обороти;
2. Ако така получените обороти са 15-20% над нормалните за празен ход (обикновено около 800) то обедняваме сместа (затягайки винта за качество) докато получим нормалните обороти за ПХ и край на процедурата.
3. Ако оборотите от т. 1 са различни от 900-1000 - докарваме ги до толкова с винта за количество и се връщаме на т. 1

Това, разбира се при условие, че аванса е регулиран точно; карбуратора е почистен; въздушния филтър е чист и пр.

Е, ПИТАМ АЗ, ИМА ЛИ ТАКАВА ЯСНА И ПРОСТА ПРОЦЕДУРА ЗА РЕГУЛИРАНЕ НА ВАКУУМЕН ИЗПАРИТЕЛ?



Тема Re: Как се регулира вакуумен изпарител...нови [re: userche]  
Автор ШkoдaМодератор (Speedster)
Публикувано01.10.02 23:50



Както всеки модел карбуратор е малко различен, така и тук има малка разлика, но принципно нещата стоят така:
Ако някой е ровичкал из изпарителя се прави най-напред проверка на това кога започва изпарителят да пуска газ. За целта се откача дебелия маркуч на изхода за газта, дава се контакт и се слуша дали няма да съска газ от изпарителя. Ако съска зе завива винта докато спре. После се откача маркучето за вакуума и с уста леко се смуква. Тогава трябва да започне пропускане на газ и след като се спре да се смуче газта да спре. Това е първоначалната регулировка, която много хора въобще не правят!
После се монтира маркуча за газта, на тройника се завиват двата винта до край и този за първа клапа се развива на 3 оборота, а този на втора клапа на 1.5 оборота! След това се пали автомобила и след достигане на нормална работна температура може да се започне дооправяне на нещата. Вървенето се определя от развиването и завиването на винта за първа клапа, а максималните обороти и ускоряването зависят от винта на втора клапа!

Ако можеш - помогни, ако не - не пречи!


Тема Re: Как се регулира вакуумен изпарител...нови [re: Шkoдa]  
АвторM (Нерегистриран)
Публикувано02.10.02 09:26



Shkoda.. a v slu4eia s elektri4eski izparitel?

ima i oshte neshti4ko.. pri mene ima samo edin vint na troinika i toi e predi razklonenieto.. plo4kata mi ima samo edna kragla dupka, a ina4e ima 2 mesta za podavane na gaz i 2 mesta za vakuum.. kato gledam na ednoto sa mi hvanali baipasa na drosela, a na drugoto izparitelia.
drugoto koeto me pritesniava.. taia dupka na plo4kata mi se vidi dosta malka (sravnena s dvete dupki na drosela de).



Тема Дай още малко инфо...нови [re: Шkoдa]  
Автор userche (непознат )
Публикувано02.10.02 13:00



ОК, звучи добре и сравнително просто, но не твърде "научно". Усещам, че поназнайваш доста, затова те моля за още малко инфо. Забелязал съм, че мога да постигна различни реглажи при различни положения на винтовете на тройника и винта на изпарителя. При сравнително еднаква возия, струва ми се че положението с много развит винт на изпарителя дава по-нисък разход. Доколкото схващам хлабавия винт на изпарителя води до по-ниско налягане в изхода на втория редуктор. Разбира се не чак-толкова хлабав, че газта да тече и при спрян мотор (т.е. без вакуум). Добре, но как се отразява положението на този винт на качеството на сместа при работните режими на двигателя?
И друго, някъде срещнах твърдение, че при дадено положение на тройника се търси максимум на оборотите на ПХ с винта на изпарителя (демек оптимална смес). Да, но това ще е само за ПХ, ами на другите режими?



Тема Re: Как се регулира вакуумен изпарител...нови [re: M]  
АвторHipo (Нерегистриран)
Публикувано02.10.02 16:31



Моята плочка е такава, даже само с един вход за газта... И не мога и не мога да си наглася нещата... Ако имам стабилен празен ход, като натискам педала на газта от един момент на татък въобще не дърпа, ако го оправя това празния ход става много нестабилен и гасне. Максимумът, който постигнах беше, че има (ама много относително казано) някаква мощност и празен ход, но за сметка на това като натисна рязко газта почва едно хълцане (сигурно се дави горката).
Има ли някаква възможност с тази плочка въобще да постигна успех с настройките като се има в предвид, че карбуратора ми е 2 камери с различни размери на жигльорите (или както там се казва) - Keihin 2.



Тема Всичко е до "качеството" на сместа!нови [re: Hipo]  
Автор userche (непознат )
Публикувано02.10.02 17:31



Е, точно там е проблема, че не е ясно системата от вакуумен изпарител, дозиращо устройство и смесител (в твоя случай плочка) дали и как осигурява подходящо "качество" на горивовъздушната смес при различно отваряне на дроселовата клапа. Щото обикновения карбуратор е сравнително сложен именно затова - да осигури необходимата смес на различни режими. А вакуумния изпарител в съчетание с тройника и смесителя прави това.
В твоя случай мисля, че трябва да оправиш мощностния режим (да дърпа добре при подаване на газ), а ако ниските обороти са зле - да ги вдигнеш малко от дроселовата клапа (винта за ПХ на карбуратора).



Тема Re: Дай още малко инфо...нови [re: userche]  
Автор ШkoдaМодератор (Speedster)
Публикувано02.10.02 21:46



"Научно" може би ще ти прозвучи ако се зачетеш из книгите/например препоръчвам книгата "АГУ" на Ангел Димитров и Здравко Иванов от Издателство "Техника"/.
Винта на изпарителя натяга една пружинка, която действа на лостчето на клапана за ниско налягане. Колкото по-развито е то, толкова силата на пружината е по-малка и по-лесно ще се отваря клапанчето и ще излиза повече газ от там!Не е логично да имаш по-малък разход точно тогава, а напротив. Обикновено се търси момента, когато започваш да не можеш да палиш, и се развива назад мъничко.
Тройника се усеща много добре каква я върши, като завиеш винта за втората клапа и започнеш да караш така. Счита се/според някои "Газаджийски" теории/, че автомобилът трябва да може да достигне нормално 4000 оборота по този начи. Само че аз обикновено казвам така - както ние хората сдме различни, така и машините са различни!
Един и същ вид изпарител, монтиран по един и същ начин на едно и също място на два еднакви автомобила работи по различен начин. За това и настройките винаги са индивидуални за всеки автомобил. Започва се от принципното положение и се кара нататък до постигане на най-добри резултати.
Хубаво е да не се забравя никога, че многото газ подавана в двигателя не прави автомобила "бегачка" , а тъкмо обратното. Сместа трябва да бъде оптимална! Когато е бедна се усеща как двигателятслед добро ускорение започва да ръмжи, иска да се ускори, но не успява! Обикновено след развиване на 1/2 оборот на винта на тройника се усеща веднага разликата!
По-трудно/без газанализатор/ се усеща много богатата смес. Тогава от към ауспуха намирисва сериозно на неизгоряла газ, ауспуха става черен, двигателят върви, но е като "удушен", а и разхода е сериозен!
Най-важното е когато започнеш да правиш нещо, да не пипаш едновременно няколко неща и да не знаеш от къде какво си направил! Почнеш ли да въртиш винта на изпарителя, се върти само той и то на по 1/8 от оборота и се пробва поне няколко пъти. Нагласянето на тройника става най-добре по време на пътуване, не изисква много цапане/освен ако двигателя не ти е с "маслена баня"

Ако можеш - помогни, ако не - не пречи!


Тема Re: Дай още малко инфо...нови [re: Шkoдa]  
АвторM (Нерегистриран)
Публикувано03.10.02 08:46



Shkoda.. plssss pogledni po-gore kakvo biah pisal i kaji neshti4ko..
..az kato se oplakvah 4e kolata mi nevarvi gazadjiite mi navriaha edna 4ashka vav vazduhoprovoda kam vazdushnia filtar, sled tova mi zavriaha edna plastinka i pred plo4kata, a minalata week razbrah 4e winta na troinika mi e bil razvit, po4ti do padane.. prosto go pipnah, vratnah savsem malko.. i toi mi ostana v racete.. e tova mai obiasniava fakta kak kola 900kg (s palen rezervoar) i 1.8 dvigatel moje da gori na benzin 6/100 izvangradsko, a na gaz 10/100 :|
ne 4e razbiram mnogo, ama tova ne e 110%, a malko pove4e ot 150%
v momenta sam go zavil dosta dobre, ama pak otkazva da varvi.. a razhoda mi e m/u 7.5 - 8/100 izvangradsko... e tova ve4e mi se struva priemlivo.. ama de i da varveshe de :|
tuka edin fen deto go gleda kaza 4e izparitelia mi bil za kola s turbo, ama ne bi triabvalo da ima zna4enie shtoto dupkata za turboto bila zapushena.. ta i az neznam kfo da pravia ve4e :|



Тема Re: Дай още малко инфо...нови [re: M]  
Автор ШkoдaМодератор (Speedster)
Публикувано03.10.02 22:22



Ако наистина изпарителя ти е за турбо, първо доста трудно ще успееш да постигнеш вървене с малко горене! Аз също карам с Ланди за турбо, и върви като самолет, но пълен-празен, градско или "до дупка" все е около 10/100. Просто това е възможния минимум на това чудовище, което е направено да храни 150к.с и нагоре.
Ако е за турбо, отвора за байпаса не трябва да е затворен, защото иначе се нарушава работата на изпарителя - мембраната трябва да има свободна възможност за придвижване в атмосферно-свързана среда! Всеки изпарител има отвор с определен диаметър, който да позволява на мембраната свободно придвижване.
Иначе този номер с кофичката е ясен - мъчили са се да ти намалят притока на въздух, като в същото време са се опитали да отворят максимално лесно да влиза газ и за това винта са го оставили на такова положение!
Понякога нещата не са толкова лесни колкото изглеждат и искат доста търсене и налучкване, а понякога стават направо от само-себе си и чак те е яд, че по-рано не си се сетил да направиш това!

Ако можеш - помогни, ако не - не пречи!


Тема Re: Дай още малко инфо...нови [re: Шkoдa]  
Автор DAMON (клубаджия)
Публикувано04.10.02 01:25



Както казва моя майстор и не теб да ти наврат сламка в устата и да те карат да дишаш през нея и на всичкото отгоре да бягаш няма да се чувстваш добре... та това за чашките и другите глупости. Не че знам, но май не са най-доброто решение. Винаги има едно оптимално.



Тема А нещо за аванса на запалването да кажеш?нови [re: Шkoдa]  
Автор userche (непознат )
Публикувано04.10.02 11:53



Не си много прав за разхода при различно натягане на пружинката на клапана на редуктора за ниско налягане. Виж сега, вярно е че като е по-хлабаво натегната пружината клапана ще се отваря по-лесно и съответно ще подава повече пропан-бутан към дозатора. Има обаче и друго нещо: при по-хлабаво натегнат клапан на редуктора за ниско налягане нормални обороти на ПХ се получават при по-затворени винтове на тройника. Всъщност с отварянето/затварянето на винтовете на тройника се променя сечението на отвора, през който се засмуква гориво. Съответно ако сечението е по-малко (т.е. тройника е по-затегнат) карбуратора ще всмуква по-малко гориво, а количеството всмукан въздух ще е все същото. От друга страна има да се преодолява по-слаба пружина... Абе шибана работа! Няма ли някъде по-подробни характеристики на такива изпарители? Напр. графики, показващи съотношението гориво/въздух за различни положения на винтовете и при различно положение на дросела.
Друг ефект, който наблюдавам: ако настроя изпарителя с по-затегнат клапан (винт на изпарителя) колата много лесно се дави на смукач. Не мога да си го обясня...
Казваш газоанализатор... Аз се ориентирам по миризмата. Пък и бил съм на майстори с газоанализатор. Регулират, правят, струват - всичко е на ПХ и без товар. Това не са реални режими на двигателя. Истината е в реглаж на стенд с барабани. Това обаче не знам къде го има, а и сигурно ще искат да ти съдерат кожата.
Последно: кажи нещо за аванса на запалването. Всички казват, че трябва да се вдигне с 3-5 градуса. Аз обаче имам по-нисък разход при аванс 9-10 градуса над "фабричния". Е, понякога чука но харчи по-малко. В момента напр. имам градско 9.7-10/100 и извънградско 8.5-8.9/100 (Лада Самара, 1300, стремеж към "импулсно" каране - стабилно ускоряване до около 4000 об/мин след това - инерция).
А тази книга, която споменаваш на Ангел Димитров и Здравко Иванов къде може да се намери?
Със здраве!



Тема Re: Дай още малко инфо...нови [re: Шkoдa]  
АвторM (Нерегистриран)
Публикувано07.10.02 10:47



10x Shkoda! :)

zna4i I-va stapka - otpushvam otvora.. samo 4e se 4udia kolko da go otpusha.. mislia da lepna izolerband ili neshto varhu nego i da pozapushvam pomani4ko.. smiatash li 4e e dobra ideia?
mislia 4e bi triabvalo da polu4a po-dobro saotnoshenie varvene/razhod, a?
v momenta mi gori malko, ama Samara 1300 mi vzema starta.. a kato obarna na benin nemoa ia vidia v ogledalata
drugoto za koeto se 4udia.. ako vzema da smenia troinika s takav s dva vinta.. dali shte moga po-precizno da ia reguliram, pri polojenie 4e plo4kata mi e s edin centralen otvor i dva vhoda za gaz (otgore i otdolu).. dali moga da nameria plo4ka s dva otvora za moia dvigatel (sashtia kato Golf GTI, samo deto droselovata klapa e malko po-razli4na).



Тема Re: Дай още малко инфо...нови [re: M]  
Автор ШkoдaМодератор (Speedster)
Публикувано07.10.02 23:31



Запушването на отвора за въздуха става най-добре с хартиено тиксо, за бояджийски цели!
Плочката - ако входа към двигателя е само един /няма първа и втора клапа/- няма значение дали винта е един или са два!

Ако можеш - помогни, ако не - не пречи!


Тема От много четене ще ви боли главата:))нови [re: userche]  
АвторOpelist (Нерегистриран)
Публикувано08.10.02 17:18



И умната .. да не станете газаджии:)))
http://www.fortunecity.com/silverstone/pontiac/937/regulation.htm



Тема Re: А нещо за аванса на запалването да кажеш?нови [re: userche]  
Автор mladeja ()
Публикувано08.10.02 19:52



Каква е тая Лада с една степен на карбуратора?



Тема Не е с еднокамерен карбуратор.нови [re: mladeja]  
Автор userche (непознат)
Публикувано09.10.02 10:08



Най-стандартен двукамерен ДААЗ-... и т. н. Друг един постинг те е подвел. Както и да е. Кажи нещо по въпроса с реглажите. Май при изпарител като STAR GAZ (който няма специална система за ПХ а само винт на камерата за ниско налягане) точно винта за ниско налягане все едно замества винта за "качество" на карбуратора. Така изглежда като чета руското инфо.
Е, има ли прост алгоритъм за реглаж (който не изисква газоанализатор; най-много един стробоскоп да речем)?



Тема Re: От много четене ще ви боли главата:))нови [re: Opelist]  
Автор DanailP (добродушен)
Публикувано09.10.02 16:23



Къде е началото на този сайт. Има и други странци с още инфо.

... По добре Богат и здрав отколкото ...


Тема На Opel linksнови [re: DanailP]  
АвторOпeлиcт (Нерегистриран)
Публикувано09.10.02 17:52



В друга тема на постинга съм постнал главната страница.. в нея има раздели.
Информацията е за около един месец четене:)))))
Айде нека ви боли.



Тема Sorry..неточно се изказах:)нови [re: Oпeлиcт]  
АвторOпeлиcт (Нерегистриран)
Публикувано09.10.02 17:52



В клуба на ОПЕЛ, там има тема Opel Links, и там вече е това което търсиш.



Тема Re: Не е с еднокамерен карбуратор.нови [re: userche]  
Автор mladeja ()
Публикувано09.10.02 21:48



Ами да кажа аз как се оправям и с какво съм.Ловато вакумен изпарител и карбуратор 2105 с кодово име "Озон1"Плочка долна имам в предвид че се монтира между двете долни части на карбуратора от три като цяло.Пставиха ми я в сервиз и настроиха уредбата по тяхен тертип.Повече от 90 не можах да вдигна което показа до колко са запознати с карбуратора.Бях с почити развит винт на тройника за първа камера и с почити завит винт на втора.Значи двете степени са с различен диаметър което обуславя точно обратната настройка.А и би било правилно така да е изработена и плочката/смесителя/ което не е така и съответно ми падна максим. скорост щото двете дупки също бяха с един и същи диаметър и не стига това ами бяха изместени в страни от основния поток което се вижда като погледнеш отгоре и отвориш принудително и двете клапи.Проведох наскоро една екзекуция на смесителя за която писах.Винта на Ловато изпарителя който регулира количеството газ също е един и като се развие или навие иска съответните корекции във винтовете на тройника.Правих миналата година газов анализ и там регулираха не само празния ход а ме накараха да вдигна 3000 об. което показа че са сериозни газаджии и не си вършат работата ей така да ти вземат парите.От тогава доста съм въртял по това дето го писа Шкода по нагоре.Това че винта за първа степен от тройника трябва да е повече завит отколкото този за втората.Пробвал съм доста варианти но всичко правя на ход.Малко съм врътнал аванса към плюс за газта.Като направя центровката подавам пръст ама не среден към тръбата за въздух на въздушния филтър и гледам какво става.Ако оборотите се запазват горе долу значи всичко е добре ако започнат да се повишават или намаляват и то чувствително връткам винта на изпарителя и съответно коригирам с другия на тройника.После натискам рязко педала за газта и то много рязко оборотите трябва да се повишат също така рязко и да няма разтрисане,пропадания или да се чуди дали да ускори.След това тествам на ход горните позиции.Ако ми хареса оставям така и след ден два пробвам какво ще стане ако обедня още мъничко сместа с винта на тройника за първа степен.Ако се развали пак обратно на същото положение.Дали сместа е добра след извънградско каране при добри обороти на мотора отварям да видя една свещ как изглежда ако има леко кафяв цвят електрода значи е добре.Ако е сива значи беднича е сместа малко развивам първа степен и леко втора зависи все пак с какви обороти съм карал щото втора клапа не винаги отваря има вакумен привод.
Динамиката от това да си с бензин не е същата просто няма тия неща като ускорителна помпа и разни преходни системи та за това празния ход съм го направил на 1000 оборота че да тръгва по добре.Пък и четох в един сайт - ще се опитам да цитирам и превеждам - "динамиката при гориво газ е една и съща както е при бензин само че при по височки обороти.Тъй като газовото гориво не измива масления филм по цилиндрите както това става при бензин тези по високи обороти не са страшни за мотора ".Край на цитата.
Разхода ми не е за цитиране ама аз си знам защо е така.
В общи линии е това не съм гледал никога даже и при бензин да си правя икономии с по бедна смес свеща срябва да има кафеникав цвят а не сив.
А стробоскопа защо ти е?Само не ми казвай че с него ще си настроиш ъгъла на предварение на запалването точно толкова колкото е писано тук там.Ако не ме лъже паметта когато Шкода при една среща по Великденските празници ми премери ъгъла със стробоскоп беше +15 градуса,премери и други неща за което съм му благодарен.
Разбира се че най прецизна центровка се постига с газов анализ стига с апаратурата да работи кадърен човек дето не го мързи да ти регулира горивната смес.



Тема Re: Не е с еднокамерен карбуратор.нови [re: mladeja]  
АвторM (Нерегистриран)
Публикувано09.10.02 22:54



mladeja.. predpolagam 4e ot moia posting si se obarkal..
..ama az sam oshte po-obarkan ot tova deto vidiah
ta zna4i i az si imam 2 klapi.. i to ako znaete samo kva mi e goliama II-ta.. az se plasha napravo kakva dupka otvaria kato e nadlajno na struiata vazduh.. sega trudno mi e da se setia to4no po kolko mm sa otvorite, ama malkia mi mai beshe okolo 20-30, a II-ta e 48 ili 52 mai.. abe ima si seriozna razlika m/u dvete
ta zna4i v momenta pred tezi dve klapi si imam smesitel (plo4ka), koiato oba4e ima samo edin centralen kragal otvor , a v sashtoto vreme gaz kam smesitelia se podava ot 2 mesta (otdolu i otgore), a vakuum se vzema ot ednata mu strana (tova kam izparitelia), ot drugata strana sa varzali tunela prez bypass-a (tova deto trea se griji kam dvigatelia da postapva pove4e vazduh, kogato temp. na ohlajdashtata te4nost e po-malko ot 35C), demek da postapva pove4e gorivna smes, nezavisimo kolko e otvorena klapata (kazano prosti4ko - avtomati4en smuka4), ta zna4i moia dvigatel niama uskoritelna pompa (shtoto e mehani4en injekcion), niama dori "Fuel enrichment system" (edno 4udo deto podava dopalnitelno gorivo prez 5-tata duza, kogato dvigatelia e studen i natisnesh gazta, ta uj da ti podobri uskorenieto). i v takav slu4ai nevijdam opravdanieto 4e dinamikata mi na gaz ne e sashtata kato na benzin... be kakto i da e.. zamislil sam go da poiz4akam oshte malko (da posabera malko "vreme") i da mina prez nekvi drugi gazadjii da kajat taia plo4ka takava li trea da e.. toia izparitel takav li triabva da e..



Тема Re: Как се регулира вакуумен изпарител...нови [re: userche]  
АвторPatil (Нерегистриран)
Публикувано09.10.02 23:36



Ako iskash da si iziasnish vaprosa, triabva da prochetesh povecheto ot temite nazad v tozi klub.Shkoda e otgovarial mnogokratno na vaprosa.Drugite sa dobaviali po neshto i taka se poluchava tsialostna kartina.



Тема Re: Не е с еднокамерен карбуратор.нови [re: M]  
Автор mladeja ()
Публикувано10.10.02 22:54



Да наистина по твоя постинг съм се подвел.
Нещо бая големи са ти дифузорите.Е и нали не си с карбуратор а с инжекцион па бил той и механичен.Не съм запознат в детайли за да мога да коментирам на ниво.При карбураторите толкова голями дифузори като чи ли не съм виждал.Хайде нека са такива но не е все едно да си с карб. или с инжекцион.При натискане на газта инжекторите би трябвало да впръскат първоначално повече гориво и така да обогатят горивната смес за да може двигателя да тръгне и ускори а не да угасне поради отварянето на тоя дифузор.Като се достигне определена честота на въртене на коляновия вал горивото впръскано от инжектора да спадне и така да се мине на икономичен режим с по бедна смес.Иначе няма начин да стане.При положение че горивото е константа то двигателя неминуемо ще угасне при натискане на педала за отваряне на дифузора по рязко.Или ако е поначало много то ще гори повече щото в постоянен режим ще гори твърде богата смес.Понеже при карбуратора няма инжектори а жигльори се разчита на вакума да подсигури засмукване на гориво и да се размеси в емулсионните тръбички и т.н. да стигне до цилиндъра.При рязко натискане на педала ако няма ускорителна помпа поради инертноста на процеса засмукване размесване и т.н. двигателя гасне.Ето за това е тази помпа.При инжекциона не е така.Системите са по малко от тези на карбуратора.Защото има някакъв вид разум който да командва колко гориво да се подаде в определен момент от работата на двигателя.При карбуратора няма такова нещо дето да мисли и да управлява и за това има първо пускова система за да може да обогати горивната смес за работа на студен двигател.Второ преходна система която за първа степен е система за празен ход.После идва главна дозираща система.Ако карбуратора е с две камери има още една преходна ситема/обогатителна,икономайзер/ и още една главна дозираща.Плос тия неща ускорителна помпа за рязко ускоряване.Тъй като при изпарителя се разчита вакума да управлява подаването на определено количество гориво и както казах по горе тоя процес е бавен но не чак толкоз колкото при бензин двигателя ускорява малко по бавно.Усеща се в първия момент по нататък е трудно различима разликата.



Тема Re: Не е с еднокамерен карбуратор.нови [re: mladeja]  
АвторM (Нерегистриран)
Публикувано11.10.02 10:22



ami tam e tia 4e i injekciona mi se upravliava samo s vakuum :))
elementarna sistema! niama gram elektronika, vsi4ko se bazira na prosta fizika..
..az zatova tolkoz si go haresvam :)
K-Jetronick na BOSCH e modela na injekciona ina4e.
otnosno klapite.. mi tova im e hubavoto.. 4e sa golemi! vse pak toia dvigatel si e 1800cc, a i se vodi malko po-forsiran ot ostanalite 1.8 na VW (112 Vs 90PS).
a tapoto e 4e toia gazov difuior (plo4ka), v momenta mi ebava svobodnoto navlizane na vazduh v dvigatelia.



Тема Re: Не е с еднокамерен карбуратор.нови [re: M]  
Автор mladeja ()
Публикувано11.10.02 23:37



В общи линии при карбуратора големите клапи означават подобряване на пълненето при високи обороти и влошаване при ниски и обратно по тесен дифузор по добро пълнене при ниски и по лошо при високи.В следствие автомобила става по отскоклив с карбуратор с по тесен дифузор но в рамките на разумното и обратно с по широк.За това първа степен обикновенно да не кажа винаги е с по тесен отвор от втора когато карбуратора е двукамерен.Има разбира се и други видове карбуратори.В които дозирането на горивовъздушната смес става по по различен начин.
Попрочетох за твоя инжекцион и ако наистина е к-жетроник щото има доста с първоначална буква "к" има много важни нещица дето при карб. ги няма.И едно от тях което ми направи впечатление е дебитомер на засмукания въздух.То е една лостова система с мембрана която пряко командва подаването на гориво.Докато при карб. се разчита струята въздух да увлече определено количество гориво от отвора на съответния жигльор.Всеки горивен жигльор си има свой събрат - въздушен жигльор.През въздушния минава въздуха който увлича горивото през горивния.Колко ще увлече зависи от отворите на горивния и въздушния жигльори.И до колко е отворена клапата на съответната камера.Такива двойки в зависимост от типа карбуратор има доста.В моя са май четири.Само ускорителната помпа няма съответния въздушен жигльор.
При теб едни и същи дюзи са за различните режими на двигателя.Само че през тях в зависимост от засмукания въздух измерен от дебитомера се подава необходимото количество гориво.Има в книжката и някаква електроника вързана към един електромагнитен клапан който е вързан към дозатор разпределителя.Е има и други неща но това е основната разлика между двете хранителни системи.
Относно плочката- смесител за газ.Предполагам при конвертирането на хранителната система предимствата на инжекциона и съпътстващите регулиращи системи се елиминират и остават дифузорите и смесителя както става при карбуратора.Има смесител и два дифузора със съответните им клапи ако е двукамерен карбуратора.Горивото се регулира с вакума който се образува при всмукването - маркуча за вакум на изпарителя.Логично е да се предположи че сечението на отворите в плочката трябва да съвпада с тези на дифузорите за да не се развали работата на двигателя при бензин.Ако не е така то количеството въздух което се подава към цилиндрите ще е по малко поради стеснението от смесителя.Разбира се при инжекцион по този начин дебитомера за въздух би трябвало да измери това количество и да подаде нужното количество гориво за да се образува подходяща смес.При мен аз взех по внимание горните разсъждения и доведох диаметрите на отворите на смесителя за двете камери до този който е и на дифузорите.Така нямам допълнително стесняване и намаляване на количеството въздух и съответно намаляване на мощноста на двигателя при работа с бензин.



Тема Re: Как се регулира вакуумен изпарител...нови [re: userche]  
АвторPatil (Нерегистриран)
Публикувано11.10.02 23:38



Vseki karburator e sazdaden za tochno tozi avtomobil, na koito e postaven.V zavoda sa napravili sigurno hiliadi opiti( i to s izpolzvaneto na tochna izmeritelna aparatura), dokato prigodiat karburatora kam saotvetnia dvigatel. Osven tova v edin karburator ima 5-6 sistemi, koito otgovariat za podavaneto na gorivo pri razlichnite rejimi na rabota.A v izparitelia ima samo edna membrana, koiato podava gaz i za prazen hod, i za uskorenie, i za niski, i za visoki tovarvania.Gospod da beshe tazi membrana, niamashe da se spravi idealno s vsichkite tezi zadachi ednakvo dobre.Osven tova, edin izparitel se sazdava za vsichki dvigateli s dadena kubatura, nezavisimo ot markata.Ako vzemem vpredvid i tova, che vseki dvigatel si e neshto individualno, i che kolite sa chisto novi ili pak ostareli tarataiki kato moiata, togava neshtata s regulirovkata stavat savsem slojni.Az shte si pozvolia samo da povtoria na edno miasto tova, koeto Shkoda i drugite sa kazvali po vaprosa.
1. Triabva da sme sigurni che delkoto, kabelite kam sveshtite,lulite, sveshtite, momentat na zapalvane,PRAZNITE OBOROTI na benzin-izobshto vsichko,svarzano s rabotata na dvigatelia e idealno.Primer: Predi 2 dena smenih zapalitelnata bobina i bez da sam pipal drugite regulirovki skorostta na kolata skochi s 6-7 km/chas.
2.Sled tova povtariash tochno algoritama, davan ot Shkoda v niakolko ot temite.
3.I tuk zapochva nai-trudnoto.Zapochvash da prigajdash nastroikata kam tvoia sobstven avtomobil.Tova na men lichno mi otne mnogo vreme i oshte mi otnema. I tova se varshi poniakoga sled vseki remont na dvigatelia ili niakoia negova sistema.Tochka 3 moje izobshto da otpadne-zavisi ot avtomobila, t.e. ot kasmeta ili ot portfeia, kakto iskash go smiatai. Dano pri tebe patia da e nai-kratak.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.