Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:35 27.04.24 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
*Кратък преглед

Тема счетоводен казус след одитен доклад на Сметната панови  
Автор won (cool)
Публикувано07.10.15 14:02



Здравейте!
Първо да ви кажа не съм счетоводител.
Второ да ви кажа - казусът се отнася за "Топлофикация София "ЕАД, на които съм битов абонат (както много други софиянци).
Тук го поставям като счетоводна задача, ама то си е мнооого сериозен въпрос с последствия за потребителите.

Така че очаквам да отговорят най-смелите и компетентните от вас тук.

Пълният текст на одитният доклад може да намерите на сайта на Сметната палата.



Заглавието е :
Икономика и енергетика - / - Одит на изпълнение -
Одитен доклад за извършен одит на дейността на „Топлофикация София” ЕАД за периода от 01.01.2007 г. до 30.04.2013 г.

Сега ще ви копирам текста, върху който ви моля да поразсъждавате! Благодаря!
Одитен доклад за извършен одит на дейността на „Топлофикация София” ЕАД за периода от 01.01.2007 г. до 30.04.2013 г.
Част трета КОНСТАТАЦИИ
IV. Взаимоотношения на „Топлофикация София” ЕАД с потребители на топлинна енергия (стр.75)
1. Отчитане, разпределение, остойностяване и фактуриране на доставената топлинна енергия и софтуерно отразяване на задълженията и плащанията по тях от клиентите на дружеството – преди и след изравнителните сметки (месечно и годишно отчитане) (стр.77-95) ..............
1.4. Плащане на задължения към дружеството.........
1.4.2. Софтуерно отразяване в единната база данни на извършените плащания по задълженията на клиентите на дружеството..........
1.4.2.3. Плащания на задължение/я с наличие на задължение/я от предишни месеци
....
Ако врезултат на изравнителна сметка трябва да се доплати сума от клиента, специализираният софтуер я отразява на отделен ред към най-старото задължение, като не корегира начислените месечни главница е лихва. Софтуерът не начислява лихва върху сумата за доплащане. тази сума може да бъде платена изцяло или частично.
При извършване на частично пащане - първо се приспада начислената лихва и главницата (изчислена по прогнозен дял) на най-старото месечно задължение. Ако вноската покрие лихвата и главницата и има остатък от внесената сума, с нея се намалява сумата за доплащане (след изравнение). Остатъкът от сумата за доплащане (след изравнение) се отразява на отделен ред към следващото най старо месечно задължение, като не се начислява лихва за този остатък, а лихвата се изчислява само върху главницата на начисленото месечно задължение. 5 (В бележките под линия : 5- Одитно доказателство № 39.5)


Въпросите са ми следните:
1) Този начн на софтуерно записване на изравнителните сметки и поредност за плащане едновременно с най старата сметка по партидата на клиента, отговаря ли на Закона за счетоводството, например на на чл. 2 и начл. 9 ((1) 1:
Чл. 2. Предприятията осъществяват счетоводното записване на стопанските операции в хронологичен ред, съответстващ на извършването им.
.....
Чл. 9. (1) При изграждането и поддържането на счетоводната система предприятията осигуряват:
1. всеобхватно хронологично регистриране на счетоводните операции;

За да усложня казуса (но повярвайте ми не е хипотетичен и касае много битови потребители!) - представете си, че плащанията са забавени не с месеци, а с три години - така три изравнителни сметки се появяват и стават приоритетни (първи) за плащане, а задължения за месеци, по които текат лихви изостават...
2) Към битовите абонати ДО отоплителен сезон 2012-2013 година от Топлофикация София ЕАД за изравнителните сметки първични счетоводни документи не са издавани (и вторични не издавани).Единствено съобщенията (информацията) на фирмите за дялово разпределение (ФДР) са информацията към битовите абонати
Въпросът ми е следният:
Как клиент да докаже, че направил плащание по изравнителна сметка/и, дори и да има касови бонове за направени плащания? Няма номер на фактура, дата на издаване и т.н.

3) Смятате ли, че са нарушени икономически интереси на потребители с този начин на водене на счетоводен запис и алгоритъма, по който са изисквани плащанията

П.П.За информация към момента този счетоводен алгоритъм е премахнат (от септември 2013 година) в момента не се начислява лихва на прогнозни месечни сметки, а за изравнителната сметка се издава фактура и към битовите абонати
Но последствията от този начин за водене на счетоводство ги има за абонати, които са забавили плащания. Топлофикация София води дела (Заповедно производство и граждански и изравнителните сметки ги включва в иска си - като неплатени за даден процесен период, за който са забавени плащанията.)

Благодаря за отделеното внимание!

Успешна работа!

No esperes que te olvide, ni olvides que te espero.

Тема Re: счетоводен казус след одитен доклад на Сметната панови [re: won]  
Автор parvaty (усмихната)
Публикувано25.10.15 11:29



по принцип цитираните от теб членове на ЗС не са релевантни към твоят казус. Счетоводството се осъществява и по така разписаните членове, но за частни задължения важи чл.76 от ЗЗД, където платецът може ДА УКАЖЕ каква част от задължението плаща - обикновено като го разпише в платежното. Междуфирмените вземания също могат да бъдат оформяни на основание на този член. Често се случва в платежното платецът да е записал кои фактури плаща, и тогава логично се отписват именно тези, дори да има по-стари задължения. Дано съм ти била полезна.



И самият текст от ЗЗД:
Чл. 76. Този, който има към едно и също лице няколко еднородни задължения, ако изпълнението не е достатъчно да погаси всичките, може да заяви кое от тях погасява. Ако не е заявил това, погасява се най-обременителното за него задължение. При няколко еднакво обременителни задължения, погасява се най-старото, а ако всички са възникнали едновременно, те се погасяват съразмерно.
Когато изпълнението не е достатъчно да покрие лихвите, разноските и главницата, погасяват се най-напред разноските, след това лихвите и най-после главницата.


виж, това с неиздаване на фактури за изравнителните сметки е по-големият проблем, и то от гледна точка на бюджета, защото - няма фактура, няма начислено ДДС :))) освен ако ДДС не е издавано в едно със изравнителният запис от софтуера, но така пък би било неправомерно начислено, защото то си има разписан ред, по който се начислява този данък.. честно казано, не съм се вглеждала, мисля, че винаги са ми изпращали фактури, но може пък и сметки да са били..



Тема Re: счетоводен казус след одитен доклад на Сметната панови [re: won]  
Автор hubavka69-110043 (тиква, бе)
Публикувано26.10.15 16:56



Вероятно са спазили Закона за счетоводството като са отразили операцията за изравняването с днешна дата, но са го прибавили към най-старата аналитична партида. Обаче определено не спазват споменатия от Парвати чл.76 от ЗЗД, т.е. ако не е указано кое задължение се погасява, да се погасява най-обременителното, а в случая по-обременително е това, върху което тече лихва, отколкото това, върху което не тече лихва. Т.е. и аз като теб смятам, че за да се спази ЗЗД, трябва първо да се погасяват текущите задължения, а после тези от изравняването, за които не тече лихва.
Що се отнася до фактурирането на изравнителните вноски, не са длъжни да го правят, съгласно чл.113, ал.3 от ЗДДС. Вероятно си отчитат ДДС-то по тези вноски с отчет за продажбите. Възможно е, разбира се и да не го правят, защото у нас всичко е възможно.
А ако този казус лично те засяга, просто плащай по банка и посочвай номер на фактура, по която плащаш. Ако те отново не спазят чл.76 и закриват не това, което ти си казала, че плащаш, просто ги съдиш.
На касите те рекетират, защото там няма начин да кажеш какво искаш да пратиш, но с платежно нареждане имаш тази възможност.
Та, аз бих ги съдила като потребител.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: счетоводен казус след одитен доклад на Сметната панови [re: parvaty]  
Автор won (cool)
Публикувано29.10.15 15:27



Благодаря за отговора, но ако може още един въпрос към този част на отговора ти:

виж, това с неиздаване на фактури за изравнителните сметки е по-големият проблем, и то от гледна точка на бюджета, защото - няма фактура, няма начислено ДДС :

Не знам за ДДС-то, но мен ме интересува като няма фактура, битовият абонат как да си докаже плащането на изравнителна сметка?
ИЛИ как да заяви, че иска да плаща нея?
Битовите абонатите, които плащат редовно или въобюе не плащат - нямат проблем с хронологията на натрупване на задължения (едните плащат, другите не плащат).

Проблемът е, когато плащаш на каса изравнителна сметка с наличие на стари задължения: там отиваш например с едни 200 лева плащаш лихвата и главницата по най-старото задължение (например 100 лв. - 80лв. главница и 20лв. лихва ) и с останалите 100лв. плащаш някаква част от изравнителна сметка (първата, най-старата, ако са се натрупали повече от една).
Във фискалният бон, издаван на фирмена каса на "Топлофикация" това плащане на ИЗРАВНИТЕЛНА СМЕТКА (факт, мога да ти го покажа) се описва по два начина:
- или с термина Корекции - 100лв (без да се посочва по какъв документ, за какъв период)
- или просто в ред ГЛАВНИЦА ! -180лв. (завишава се главницата на фактурата, по която плащаш - най-старото задължение!)
Това счетоводно нарушение ли е?

Въпросът ми е и към другите в клуба. Ще съм благодарна на всеки отговор!



П.П. Абе с тия изравнителни сметки към битовите абонати и неиздаването на фактури до сезон 2012-2013 година, работата ми прилича на хазартната игра "тука има -тука нема"...ама някак си не върви да я играе общинска фирма.

No esperes que te olvide, ni olvides que te espero.

Редактирано от won на 29.10.15 15:36.



Тема Re: счетоводен казус след одитен доклад на Сметната панови [re: won]  
Автор parvaty (усмихната)
Публикувано30.10.15 20:56



честно да ти кажа, нямам представа как ги фактурират, защото аз си плащам месечно всички фактури и ... просто не съм обърнала внимание какво пише на бележките, отделно дето плащам на Изипей.. а там ти дават само бележка, на която пише номер на фактура.. и тази година дори ми върнаха пари, защото бях надплатила суми за отопление... та, май не мога да съм ти от голяма полза...

по принцип повечето счетоводни софтуери са настроени така, че отчисляват най-старото заведено плащане. Вземането от клиенти се завежда автоматично със издаване на платежен документ - именно тук е разковничето. Те са завели вземане от клиент по изравнителна сметка, което е в падеж в някакъв момент.. просто,идва му поредността на плащането .. та, не знам, може да си потърсиш правата по съдебен път, ако смяташ, че са ти нарушени, обаче това означава разход за адвокат и минимум 2 години разправии... като имам представа как работи съдебната система в България... не, че казвам нещо лошо, просто е тромава като срокове и т.н..



Тема Re: счетоводен казус след одитен доклад на Сметната панови [re: hubavka69-110043]  
Автор won (cool)
Публикувано02.02.16 12:15



А ако този казус лично те засяга, просто плащай по банка и посочвай номер на фактура, по която плащаш. Ако те отново не спазят чл.76 и закриват не това, което ти си казала, че плащаш, просто ги съдиш.
На касите те рекетират, защото там няма начин да кажеш какво искаш да пратиш, но с платежно нареждане имаш тази възможност.


За изравнителните сметки към битовите абонати не са издавани фактури до отплителен сезон 2012-2013 година.

Макар, че в "Общи условия за продажба на топлинна енергия от ""Топлофикация София" АД на потребители в град София", утвърдени с решение ОУ001/07.01.2008г. на ДКЕВР, пише следното:

Чл. 32.(2) След отчитане на средствата за дялово разпределение и изготвяне на изравнителните сметки от Търговеца, Продавачът издава за отчетния период дебитни и кредитни известия за разликите между прогнозното и действително потребено количество топлинна енергия.


Само да поясня за тези, на които не им се чете целият текст на Общите условия, че "Търговецът" в случая е фирмата, отчитаща уредите и изготвяща информация та за дяловото разпределение (т.е. Фирми за дялово разпределение (ФДР), например:"Техем", "Бруната"" и т.н). А "Продавачът" на услугата е "Топлофикация София" АД (тогава), сега ЕАД.

Следва глупавият ми въпрос:
Как изглежда дебитно или кредитнно известие към физическо лице?
Какви счетоводни атрибути има?
Има ли някакъв индивидуален номер, който да може да бъде посочван при плащане по банков път?

Съобщенията на Фирмите за дялово разпределение (ФДР) е ясно, че не са счетоводният документ, а само съобщение, информация до клиентите.
Следователно "Продавачът" не изпълнява задължение по договор (Общите условия за продажба)? Или?

Моля за разяснение по зададения въпрос за Дебитно и Кредитно известие към физическо лице!

No esperes que te olvide, ni olvides que te espero.[

Редактирано от won на 02.02.16 12:35.



Тема Re: счетоводен казус след одитен доклад на Сметната па [re: won]  
Автор won (cool)
Публикувано17.02.16 17:03



М-да. Открих аз какво значи ДДИ и ДКИ, обаче към битови абонати такива не са издавани до 2012 година. (Който го интересува мога и да му го докажа, с документи).

Интересно, че в доклада на Сметната палата за периода 2007-2012 година такава констатация няма - те установяват, че действа алгоритъма "изравнителната сметка става първа изискуема, заедно с най-старата сметка по партидта".

Обаче този алгоритъм, си мисля аз (благодарение и на вашите жокери

), е защитил финансовите интереси на топлофикационното дружество - да си прибере парите по изравнителните сметки при първа (финансова ) възможност на клиентите. Демек, закъсалите с плащанията клиенти, ще платят първо "нашто= изравнителните сметки", по което не текат лихви, а по задълженията, дето текат лихви (прогнозните сметки, с издавни фактура) - "Майната им - да се оправят!"

Освен това схемата не продължава само с това!

В съдебни дела "Топлофикация" иска плащане на ВСИЧКИ изравнителни сметки за процесният период, а фактически някои от тях са платени едновременно с предишни задължения по партидата! (" Алгоритъмът", констатиран от Сметната палата, си е действал! И това мога да ви го докажа - за интересуващите се от казуса). Затова се чува из медиите, че еди-кой си имал сметка 1500 лева, пък "Топлофикация София" му искала 5000 лв.!
Еми ще ги иска - щото може! И битовият абонат много трудно може да докаже плащаниятя си за изравнителни сметки! Жална му майка!

И разни комисии, федерации и "нам-кво си" за защита на потребителите мълчат! Също!

П.П. Благодаря, че ме изтърпяхте, да си мисля на глас тука.
За всеки, който се интересува от документите, които притежавам по казуса за моята си партида - да ми пише на "лични".
Благодаря!

No esperes que te olvide, ni olvides que te espero.

Редактирано от won на 17.02.16 17:10.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.