Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:41 23.04.24 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
*Кратък преглед

Тема Каква печалба би останла?  
Автор neznaiko22 (член)
Публикувано20.05.15 20:34



Здравейте,
Интересува ме следната постановка.
Ако съм фирма (ЕООД), регистрирана по ДДС и дойде човек с проблем с компа.
Примерно му е изгорял харда.
Купувам нов хард за 100лв (120лв с ДДС).
На човека му фактурирам 140лв с ДДС за харда и труд.
Това за годината ще са няколко хиляди лева, но пиша с малка сума, за
да си изясня как се случват нещата.
Колко ще са парите, които чисто мога да си взема за мен след
всички данъци? Не отчитаме наем, ток и други.
Въпроса е при една такава сделка колко остава за мен?
В случая са 20лв, но какво трябва да върна като ДДС и после от
остатъка колко данък ще се наложи, за да ми остане чиста печалба?



Тема Re: Каква печалба би останла?нови [re: neznaiko22]  
Автор BatiGogo ()
Публикувано21.05.15 08:14



Трудът включен ли ти е в тези 140 лв. или е отделно - над тях?



Тема Re: Каква печалба би останла?нови [re: BatiGogo]  
Автор neznaiko22 (член)
Публикувано21.05.15 08:49



Включен е. Толкова бих взел на клиента и да му издам фактура.
Ако е важно за сметките може примерно да се приеме, че
си слагам 10лв за надценка и 10лв са за труд.



Тема Re: Каква печалба би останла?нови [re: neznaiko22]  
Автор BatiGogo ()
Публикувано21.05.15 11:54



Има различни данъци: ДДС, ДОД, Данък печалба.
1.ДДС
Това е данък при който начисляваш (плащаш) всичкото ДДС на продажби и теглиш всичкото ДДС на покупките. На практика плащаш разликата между ДДС-то на продажбите и покупките.
Продажбите се начисляват в месеца в който са извършени. Покупките можеш да ги "влачиш" 12 месеца.
В твоя случай: ако покупката и продажбата са в един месец и искаш да ги сложиш в дневниците в същия месец имаш:
ПОКУПКА:
стока: 100 лв.
ДДС 20 лв.
общо 120 лв.
ПРОДАЖБА:
стока 116.67
ДДС 23.33
общо 140 лв.
разлика между ДДС продажби и покупки - положителна: 3.33 лв. (за плащане)

надценка:
116.67 - 100 =16.67 лв
от тази надценка трябва да извадиш всички възможни преки и непреки данъчно признати разходи. И каквото остане - 10% от него - данък печалба за плащане.

ДОД - там зависи от осигуровките и базата на която ще се осигуряваш. А те зависят от един куп други неща. От там Данък Общ Доход може да се получи доста различно число. За него не е зле да прочетеш ЗДФЛ.

Ако произвеждаш акцизни стоки - значи трябва да плащаш и акциз някакъв.

Ако внасяш или изнасяш стоки от Тамбукту например - трябва да помислиш и за митата.

Ако имаш кредит - Данък Банка (лихви и такси по кредита)

Ако трябва някакви по специални регистрации - лицензии, концесии и т.н.


Вариантите са много, а информацията която даваш е малко. Най-добре се консултирай със счетоводителя , когото смяташ да наемеш, за да ти води счетоводството.



Тема Re: Каква печалба би останла?нови [re: BatiGogo]  
Автор neznaiko22 (ентусиаст)
Публикувано21.05.15 12:50



Благодаря.
По принцип ще си избирам счетоводител, но като за начало искам
само да придобия някаква обща представа как се случват нещата.
Т.е в моят случай с покупка за 120 и продажба за 140лв след
приспадане на ддс (3,3лв) и данък печалба (1,7лв) би следвало
без да отчитаме заплата и осигуровки за мен, наем за помещение
и други подобни да ми останат чисти пари 15лв.
Но да допуснем, че това са в хиляди лева за 1 година.
Като за тази година ще съм имал за себе си заплата+всички осигуровки
около 600лв разход (ако се водя на 420лв)+200лв наем и консумативи.
Т.е за годината са 800*12+9600лв.
Или евентуално оборот 140 000лв, от които 120 000лв са били за закупуване на стока.
Разлика 20 000лв, от които:
- Внасям около 3 300лв ДДС
- 9 600лв разходи
- Следователно 990лв данък печалба (на останалите 9 900)

В такъв случай всеки месец съм си получавал за мене си заплата
примерно 350-400лв и са ми вървели осигуровки и в края на
годината фирмата е с ~6 000лв печалба (20 000 - 3 300 - 9 600 - 990)
Които ако не се лъжа още веднъж май се минават с 10 или 15% данък и мога да си ги взема за мен лично?



Тема Re: Каква печалба би останла?нови [re: neznaiko22]  
Автор BatiGogo ()
Публикувано21.05.15 13:20



Пак ти казвам, че не е така както ти го мислиш.
1. Смяташ си заплата и осигуровки за разход. Грешката ти е,че не винаги 100% от осигуровките са разход. Една част - тези дето са от фирмата са разход за фирмата. Тази част дето е за сметка на работника - намаля ДОД. А това е данък дето също трябва да се плати от нейде, нали?
2.Данък ДДС - може да платиш на държавата, а може и да вземеш от държавата. представи си ,че купиш 100 диска а сложиш на клиент само един напр....
3.Колко ще си вземеш лично накрая също зависи от чистата счетоводна печалба , а тя може да е различна от данъчната печалба. И не можеш просто да си ги сложиш в джоба. Трябва да им платиш данък дивидент преди това.
4.Мерна ми се нейде 15% данък - така се облагат ЕТ. А то писа че си ЕООД.
5.На каква заплата ще се водиш също е от значение...Осигуровките се смятат като процент от нея. Но за всяка дейност има минимален осигурителен доход. А той може да е при тебе и 1к напр. Освен ако не си самоосигуряващ се. Тогава сметките са съвсем други. Може да се наложи накрая на годината да изравняваш осигуровки и в зависимост от това ДОД става баш ли мааму кво..
Аз съм самоосигуряващ се и плащам около 120 лв на месец осигуровки+20 лвл - на банката такси само. Колко мислиш че ще ти вземе счетоводител за водене? Само че си регистриран по ДДС и над 150 лв на месец. Ако му искаш фактура ще ти каже - двойно!
6.Данък рушвет предвиди ли?
7.1000 диска да продадеш за година....И то с 20 лв отгоре всеки...



Изобщо - колкото и да си мислиш какво ще платиш - накрая излиза двойно. И след 2-3 години блъскане (и без богат чичо зад тебе) си казваш: За тея пари щях да мета улиците с циганите и да си знам - стане 5 часа и си чукам нещо допълнително....И не ми са в главата постоянно фирмата и клиентите...



Тема Re: Каква печалба би останла?нови [re: BatiGogo]  
Автор neznaiko22 (ентусиаст)
Публикувано21.05.15 13:49



От около 10г работя за този или онзи, но все недоволни и не им се дават пари на частниците.
Затова реших да започна за себе си. Още не съм започнал, но вече
проучвам нещата.
В момента пак казвам се опитвам да си изясня като цяло принципа на счетоводните сметки долу-горе за конкретен като за мен случай....
Логично е, че като дойде човек за преинсталация на компа и не иска фактура - това са си пари за мен.
Също така идеята ми е да нямам цяла стена отрупана с хардове, дъна, видеокарти и тем подобни. Няколко захранвания и няколко лан карти, че те много горят при мълния.
Това е друга тема на друг разговор.
Има и друга част - ще се извършват услуги, при които нямам покупка а само фактурирам дадена сума (преинсталация на Windows или друго).



Тема Re: Каква печалба би останла?нови [re: neznaiko22]  
Автор BatiGogo ()
Публикувано21.05.15 16:44



Фирмата има ли я направена вече?
ЕООД?
Или смяташ да я правиш сега?
Сам ли ще работиш в нея?
Като управител или като самоосигуряващ се?
Счетоводството ще ти го прави счетоводна къща или ще назначиш счетоводител във фирмата?
Наем ще плащаш май? От фирма ли е наетото помещение или от физическо лице? Документ за наема ще ти дават ли или от "черната каса" ще плащаш?
Пари в брой ще вземаш ли или само по банков път ще ти са разплащанията с клиентите?

Пиши на лични съобщения, че да не пълним форума с въпроси и отговори.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.