Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:35 01.05.24 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
*Кратък преглед

Тема Неработни дни - отчитане  
Автор Alpina (непознат )
Публикувано02.03.14 19:04



Здравейте! Искам да попитам нещо и ще бъда много благодарна, ако някой ми отговори, защото със счетоводител се срещам само по повод годишното приключване. Аз съм ЕТ, земеделско производство. Назначих си 2 общи работници на срочен трудов договор. От Инспекция по труда недолюбват гражданските договори. Обаче, днес вали, цяла седмица ще вали, работата е полска. Т.е. аз не ги викам на работа. Как да отчитам тези неработни дни и да не плащам за тях ДОО и здравни и пр.? Обясниха ми, че има възможност чрез неплатен отпуск, но пък за него има ограничения. А може да се случи половината месец дъждовен или студен и съответно работниците ми реално да не работят.
Миналата година ми идваха на проверка, настояват да правя предварителни графици, но когато това е свързано с климатичното време, аз съм безсилна - нито мога да го предвидя, нито да му влияя. Имам и още един въпрос. Ако работниците ми преминат на 1/2 работен ден, налага ли се това допълнително споразумение да се обявява в НОИ?



Тема срочен трудов договорнови [re: Alpina]  
Автор parvaty (усмихната)
Публикувано27.03.14 15:38



Чл. 68. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишен текст на чл. 68, доп. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Срочен трудов договор се сключва:
1. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) за определен срок, който не може да бъде по-дълъг от 3 години, доколкото в закон или в акт на Министерския съвет не е предвидено друго;
...
3) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., предишна ал. 2 - ДВ, бр. 48 от 2006 г., в сила от 01.07.2006 г.) Срочен трудов договор по ал. 1, т. 1 се сключва за изпълнение на временни, сезонни или краткотрайни работи и дейности, както и с новопостъпващи работници и служители в обявени в несъстоятелност или в ликвидация предприятия.



Тема НАРЕДБА № 5 ОТ 29 ДЕКЕМВРИ 2002 Г.нови [re: Alpina]  
Автор parvaty (усмихната)
Публикувано27.03.14 15:53



за съдържанието и реда на изпращане на уведомление по чл.62 , ал.5 от КТ до НАП:

Чл. 1. (1) Работодателят уведомява компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите (ТД на НАП) за сключване, изменение или прекратяване на трудовите договори, като изпраща уведомление (приложение № 1) ...

Чл. 3. (1) Уведомлението съгласно приложение № 1 се изпраща:
1. в тридневен срок от:
а) сключване на трудовия договор;
б) изменение на трудовия договор, с което се променя длъжността и/или срокът на договора;
в) издаване на постановлението по реда на чл. 405а от Кодекса на труда;
2. в седемдневен срок от прекратяване на трудовия договор;

--------------------



Тема Re: Неработни дни - отчитаненови [re: Alpina]  
Автор hubavka69-110043 (тиква, бе)
Публикувано01.04.14 11:27



Е, предложението ми не е много законосъобразно, но е практическо... Правиш договорите на сумарно отчитане на работното време, правиш един график на Ексел, който да ти стои в офиса в случай на проверка. Графикът, разбира се е формален. Всеки ден, когато видиш ще се работи ли, няма ли, правиш сутринта съответна корекция в графика. Така до деня на евентуалната проверка графикът си е реален, а за следващите дни е пожелателен. Накрая на месеца целият график ще е реален. Всичко това, обаче, трябва да бъде съобразено със задължителните почивки и работно време по КТ. И не знам как без счетоводител си правиш ежемесечните декларации 1 и 6, но със сумарното отчитане силно ме съмнява да се справиш сам/а.

Най обичам да чета, ама не мога.



*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.