Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:57 21.06.24 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема наемане на чужденец в чужбина  
Автор krasi2571 (новак)
Публикувано24.02.14 11:55



наехме чужденец да промотира стоката ни в чужбина(ЕС). всеки месец му плащаме според това дали е свършил нещо и т.н. казах му, че трябва да си декларира този доход в чужбина, защото бил самонаето лица там и ние ще декларираме изплащането на този доход. Прави ли сме да не му начисляваме данъци и осигуровки - та той никога не е бил в Б-я и няма даже ЛНЧ?

Редактирано от krasi2571 на 24.02.14 17:31.



Тема Re: наемане на чужденец в чужбинанови [re: krasi2571]  
Автор krasi2571 (новак)
Публикувано26.02.14 15:55



никой ли?



Тема Re: наемане на чужденец в чужбинанови [re: krasi2571]  
Автор iasen_vd-126729 (като мъгла)
Публикувано27.02.14 11:12



Много зависи от местното законодателство, така че... ако сам не може да се оправи, платете му тамошен счетоводител, да му каже какво да прави.

Пък и на вас да каже.

Във всеки случай данъци ще дължи, но дали тук или там пак зависи от тяхното законодателство - кое повече му изнася. Важно е и дали имаме спогодба за избягване на двойното данъчно облагане със съответната страна.


Хомо Сапиенс - това означава възможност, но не винаги способност за мислене

Редактирано от iasen_vd-126729 на 27.02.14 11:12.



Тема Re: наемане на чужденец в чужбинанови [re: iasen_vd-126729]  
Автор krasi2571 (новак)
Публикувано27.02.14 14:27



Съжалявам, но не те разбрах. изобщо не ме интересува тамошното законодателство, а нашето.
Прав ли съм да не му начислявам данък и осигуровки, понеже е невъзможно да наема лице без необходимите регистрационни данни - ЛНЧ, т.е регистрация в НАП и др. Той да си се оправя в чужбина.
Молбата ми е за пояснение какво да правя тук - имам договор с него, преведен на български и му плащам всеки месец различни суми според това което е свършил за нас. Трябва ли да обявя, че съм му платил доходи по извънтрудови правоотношения или той може да ми издаде фактура за услуги, оказани в чужбина от място там - неговия офис. Но дори и да няма фактура, пак резултатът е същия - има банково извлечение на база договорни взаимоотношения.
ох, обърках се.
Моля помогнете с повече светлина по въпроса.





Тема Re: наемане на чужденец в чужбинанови [re: krasi2571]  
Автор БатиГого ()
Публикувано27.02.14 18:03



Нещо хич не ми се връзва...
Хем си наел едикойси...
Хем "понеже не мога да наема без ...."
Ако не ти се казва тука всичко, най - добре си плати на някой , да дойде на място за консултация...Ще му покажеш всички хартийки - договори, плащания, отчети за извършена работа и т.н.
те така.



Тема Re: наемане на чужденец в чужбинанови [re: krasi2571]  
Автор virgo (кобра)
Публикувано27.02.14 22:50



прочетете много внимателно ЗДДФЛ и вижте дали вашия човек не следва да се обложи в България. Според мен трябва да се обложи или тук, или в държавата, в която е местно лице. За да се избегне двойното облагане и тук и в чужбина, следва да изпълните предписанията по СИДДО.
Аз лично бих му обложила доходите с 10% в България, а той да си се оправя в държавата (възможно е да трябва да доплаща данък, особено ако е англичанин)



Тема Re: наемане на чужденец в чужбинанови [re: virgo]  
Автор krasi2571 (новак)
Публикувано28.02.14 09:47



само ми кажи по кой член да го обложа и за чия сметка ще е данъка. иначе съм близо до твоето разбиране. Благодаря.



Тема Re: наемане на чужденец в чужбинанови [re: БатиГого]  
Автор krasi2571 (новак)
Публикувано28.02.14 10:02



може да не съм пунктуално ясен, защото материята е много хлъзгава.
Молбата ми е да ми осветлите казуса - нает или сключен договор с чужд гражданин е все тая. Не се хващай за думата.
Имаме договор с чужденец за оказване на услуга - промотиране на компанията и търсене на клиенти срещу възнаграждение.
Всеки месец плащаме различни суми според това какво е свършил за нас - твърда сума плюс разходи, които е извършил плюс комисионна.
Не мога да кажа, че това е граждански договор, понеже той е чужд гражданин без ЛНЧ и е невъзможно да е нает в България. За целта трябва да е регистриран в НАП. Ако твърдим, че това е договор с агент(все едно си си наел адвокат в Страсбург) и той ни издаде документ(например фактура за оказани услуги от офиса му), какво трябва да направя аз - как да го обложа и изобщо трябва ли или са ми само разход пък той да си се оправя в чужбина? По ЗКПО, ЗДДС или ЗДФФЛ, а със СИДДО дали не трябва да се съобразим.
ха сега де? Помогнете ми, МОЛЯ.



Тема Re: наемане на чужденец в чужбинанови [re: krasi2571]  
Автор БатиГого ()
Публикувано28.02.14 22:52



1.Щом човекот не е влизал в БГ – няма ЕГН и ЛНЧ – значи осигуровни не трябва да се внасят. Нали тези осигуровки се дават в НОИ по ЕГН или ЛНЧ?
2.За чл.73 – според мен – трябва да му се дадат данните.
3.Щом въобще не е идвал в БГ – чети в СИДДО. На сайта на НАП има всичко необходимо: Първо извади за държавата инфото. След това няколко декларации, дето трябва да се попълнят.

Един съвет: във форума всеки може да „ръси мозък”... Ама като те настъпят някой ден бюрократите – обясненията „в един форум ми казаха така” – не вървят... А бюрократа може да се захване и за някоя запетайка в договора например...



Тема Re: наемане на чужденец в чужбинанови [re: krasi2571]  
Автор virgo (кобра)
Публикувано01.03.14 20:19



на прима виста чл. 29




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.