Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:20 19.05.24 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Данаци, осугуровки, застраховки, такси на служител  
Автор sonic86 (минаващ)
Публикувано29.03.13 20:46



Здравейте

Искам да питам какви са всичките разходи (които се плащат на държавата) които ще имам за служител, чиято чиста заплата на месец е 1000лв и друг служител с 3000лв? Говоря за регистрирана фирма, която си плаща нещата както трябва.

Освен това, какъв е данъка печалба?

охаа, ще ме коментираш нали

?

Тема Re: Данаци, осугуровки, застраховки, такси на служителнови [re: sonic86]  
Автор БaтиГoгo (Хейтър)
Публикувано30.03.13 16:57



1.Всички разходи си ги плаща фирмата на съответните контрагенти /доставчици обикновенно. А приходите ги плащат на фирмата съответните контрагенти /клиенти обикновенно/. Има два вида разходи:
1.1. Разходи които са признати от началството на фирмата
1.2. Разходи които признават бирниците /данъчно признати разходи/
Може би знаеш, че е възможно да има разлика в датата на осъществявания разход и на ПЛАЩАНЕТО на разхода... Даже може и хич да не се плати /в някои случаи/
Така,че разходи, които се плащат на държавата - това за мен е непонятно какво е. Да не би да имаш впредвид ДАНЪЦИ, ТАКСИ и т.н. които се плащат на държавата? Питам защото някои данъци са разход на фирмата, а други НЕ!

2.Въпросът ти продължава със цифри за работна заплата на различни служители. Това ме води до мисълта,че:
Под "разход" разбираш плащания във връзка на ТРЗ?
Има 2 вида плащания:
2.1. За сметка на фирмата = минават за разход на фирмата и в по-вечето случаи са необлагаеми с данък печалба
2.2.За сметка на лицето - не минават за разход на фирмата

3.Какъв е данък печалба?
Данък печалба се смята по следния начин - разлика между счетоводните приходи и разходи. Получената сума се коригира, като се махат/слагат някои цифри (данъчно признати и непризнати). Най накрая в някои случаи можеш да приспаднеш загуба от последните 5 години (трябва да я имаш де). Още 2-3 нещица и удряш процента.
За ЕТ и земеьделски производител по ЕГН подал декларация да се облага като ЕТ е 15%
За останалите - 10%

Един съвет: Ако искаш да получиш по-точна и бърза информация - задавай си въпросите точно и на счетоводителски език (попитай някой счети за някои термини ако не знаеш). Давай и максимално инфо за какво ти е помоща. Така ще си спестиш дискусия от 10-15 отговора от типа на АМА АЗ СИ МИСЛЕХ.... АМА НЕ Е ТАКА... и т.н. в продължение на 10-15 дена

Интуицията ме кара да си мисля ,че си начинаещ бизнесмен (ка) /с малък начален капитал/ и искаш да минеш без счетоводител /или не им вярваш/. Така ли е?
Потвърди че да знам на какво ниво ми са телепатичните способности...



Тема Re: Данаци, осугуровки, застраховки, такси на служителнови [re: БaтиГoгo]  
Автор sonic86 (минаващ)
Публикувано31.03.13 11:23



Аз все още гледам от перспективата на служител, тъй като имам опит само от тази страна.

Въпроса е, един служител получава нетна заплата от 1000(3000) лв и брутна която включва пенсионни и здравни осигуровки, застраховка, може би и някакви други такси. Знам че брунтата заплата е на служителя и че той си плаща част от осигуровките, но напрактика той си взема чистата заплата и фирмата ги плаща.

Интересува ме на базата на чистата(нетна) заплата как приблизително може да сметна колко още пари ще трябва, за да мога да си пресметна бюджета.
И както споменах, освен осогуровките какви други такси има?

охаа, ще ме коментираш нали

?

Тема Re: Данаци, осугуровки, застраховки, такси на служителнови [re: sonic86]  
Автор БaтиГoгo (Хейтър)
Публикувано31.03.13 14:21



Значи щом ще си служител/работник те интересува колко ще ти е заплатата на която ще си назначен, така че да получаваш Х лева чисто?
1.Таксите за превод по банков път на осигуровките са за сметка на работодателяи зависят от банката. Колко ще са за твоите осигуровки - това е мноого разтегливо понятие. Ако сте 100 работника а таксата на едно платежно е 1 лев (напр.) , значи на тебе ти се падат 1 стотинка.
2.Осигуровките са няколко вида:ДОО, ЗО, ДЗПО-УФ, ДЗПО - ПФ, ГВРС
2.1. Работници и служители 3-та категория труд, родени преди 01.01.1960 г.: Работодател 12.6% работник 9.7% общо: 22.3%
2.2. Работници и служители 3-та категория труд, родени след 31.12.1959 г.:Работодател 9.8% работник 7.5% общо: 17.3%
2.3.Работници и служители 1-ва и 2-ра категория труд, родени преди01.01.1960 г.:Работодател 15.6% работник 9.7% общо: 25.3%
2.4.Работници и служители 1-ва и 2-ра категория труд, родени след 31.12.1959 г.:Работодател 12.8% работник 7.5% общо: 20.3%
3.Здравна осигуровка: Работодател 4.8% Работник 3.2% общо 8%
4.ДЗПО универсален фонт За работещи по трудов договор 1-ва, 2-ра и 3-та категория труд родени след 31.12.1959 г.: Работодател 2.2% Работник 2.8% общо 5%
5.ДЗПО профисионален фонд:
5.1.За работещи по трудов договор 1-ва категория труд - работодател 12%
5.2.За работещи по трудов договор 2-ра категория труд -работодател 7%
6. Данък 10%

Ако:
- сумата на заплата ти е ЗП
-Чиста заплата - ЧЗ
-Процент Осигуровки от работодателя - ОФ
-Процент Лични осигуровки (от работника - ЛО
-Процент Данък - ДАН, то формулата е следната

Ако БАЗА е равна на ЗП то:
Осигуровки от работодателя=БАЗА*ОФ
ЛИЧНИ ОСИГУРОВКИ=БАЗА*ЛО
Данък=(БАЗА-ЛИЧНИ ОСИГУРОВКИ)*ДАН
Чиста сума=БАЗА-ЛИЧНИ ОСИГУРОВКИ-Данък

Трябва да знаеш че БАЗАТА е ограничена "отгоре". Не може да бъде по-вече от 2200 лева.
Това ще рече , че ако е по голяма от 2200, осигуровките се смятат на 2200 лв...За данъка не е така....
Другото което трябва да знаеш, че максималният осигурителен доход се смята, като се съберат всички доходи (и от други места), на които се осигуряваш...

Уф...дано не съм сгафил с некоя цифра когато copy/paste



Тема Re: Данаци, осугуровки, застраховки, такси на служителнови [re: БaтиГoгo]  
Автор sonic86 (минаващ)
Публикувано02.04.13 19:21



Благодаря ти, но аз ще съм работодателя, просто казах че имам опит само от страната на служител.

Интересува ме ако чистата заплата на служителя ми е 1000лв т.е. 1275.66 брутна. Той е на 22г, трета категория труд.
Искам да потвърдиш дали този калкулатор е верен и дали има неща които той не смята, оримерно данък и кога се плаща? Щото мен ме интересува главно месечната вноска.

http://www.calculator.bg/1/sozialno_zdravno_osiguriavane.html#pog

охаа, ще ме коментираш нали

?

Тема Re: Данаци, осугуровки, застраховки, такси на служителнови [re: sonic86]  
Автор БaтиГoгo (Хейтър)
Публикувано03.04.13 08:03



Сутринта хвърлих един боб и той ми каза:
БатиГого, кажи на тази (този), да иде при някой счетоводител. Да му обясни точно какво смята да прави. Като дейност каква ще да е фирмата /защото има една таблица за мин. осигурителен доход по дейности/?. Кого смята да назначава? Оня работи ли нейде другаде? и още куп въпроси....

После погледнах в светещото кристално кълбо и там излезе друго:
Ако нямаш пари да си платиш за една консултация при някой счетоводител, по-добре не се захващай с бизнес, ами иди и работи за някой друг! Че колкото и да ги смяташ парите предварително, после идват един куп нещица - такса тука, такса там. декларацийка тука, декларацийка там /за това , за онова/ и всичко все със срокове вързано.... И като те хванат - глоба за това от ..... до ...., глоба за онова от .... до ..... и т.н.

По мои наблюдения: Бизнесът /не само у нас/ отива на все по-голямо монополизиране и окрупняване и всичко се прави така, че дребния да не може да работи и да се развива... Всички онези измишльотини, дето дребния станал изведнъж едър са дело на НАШИТЕ хора, дето са назначени тук таме из медии /ТВ, радиа, вестници, интернет/.

Съвет: Ако смяташ да почваш ЛЕГАЛЕН бизнес, по добре се откажи. А за бизнес дето по-голямата част е в сивото, там такива сметки много много не са ти нужни. Там ти трябват способности - да можеш да КРАДЕШ, ЛЪЖЕШ и т.н.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.