Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:33 01.05.24 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Пенсионер управител.нови  
Автор 6aй xyй (bye bye)
Публикувано18.02.13 16:20



Благодаря на хората, които помогнаха със съвети в предишната тема.

Едни мои познати ми подсказаха една възможност да намаля разходите за осигуровки. Идеята е да си назнача пенсионер управител. В момента ми се налага да си плащам осигуровките на мен, но това не е много изгодно, тъй като ме осигуряват по трудов договор в друга фирма. Казаха ми, че ако си сложа пенсионер управител и той е самоосигуряващо се лице, то ще мога да му внасям само 34 лева здравни и нищо повече. Какво мислите?

Също така, за да сложа пенсионера управител най-вероятно трябва да му прехвърля поне някакъв дял от дружеството (много малък дял)?

Ако пенсионерът няма даял от дружеството, то вероятно тогава би трябвало да се осигурява на минималната ставка за управител (тоест около 800 лева). При този вариант мога ли пак да му внасям само здравните осигуровки и да го пиша, че за труда му няма да се заплаща (или това ще е възможно само ако е собственик на дялове)?

В общи линии, какво ще ме посъветвате?



Тема Re: Пенсионер управител.нови [re: 6aй xyй]  
Автор Kpoacaнчeтo (тиква, бе)
Публикувано19.02.13 08:42



Ако пенсионерът няма даял от дружеството, то вероятно тогава би трябвало да се осигурява на минималната ставка за управител (тоест около 800 лева). При този вариант мога ли пак да му внасям само здравните осигуровки и да го пиша, че за труда му няма да се заплаща (или това ще е възможно само ако е собственик на дялове)? Не. (Да.)

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Пенсионер управител.нови [re: Kpoacaнчeтo]  
Автор Kpoacaнчeтo (тиква, бе)
Публикувано20.02.13 08:49



Сега виждам, че малко неясно съм отговорила. Ако не е съдружник, го осигуряваш като управител с всички осигуровки, а не само здравно.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Пенсионер управител.нови [re: Kpoacaнчeтo]  
Автор 6aй xyй (bye bye)
Публикувано21.02.13 20:17



Значи, от 100те дяла му прехвърлям 1 дял и оставам 99 за себе си. След което пиша него за управител. Слагам го като СОЛ и му внасям 34 лева на месец за здравни. Пише ми едно пълномощно, заверено при нотариус, че го представлявам, когато става въпрос за дейности по дружеството.

Правилно ли съм разбрал?

Ей, няма такава държава, какво ме карат да правя, че да спестя някой лев.



Тема Re: Пенсионер управител.нови [re: 6aй xyй]  
Автор Kpoacaнчeтo (тиква, бе)
Публикувано22.02.13 09:14



Правилно, да. Въпреки, че ако трябва да бъдем съвсем коректни, пълномощникът-съдружник и в този случай осъществява дейност в дружеството и ако аз съм един данъчен, ще искам и той да се осигурява за тази дейност, но доколкото познавам данъчните, те никога няма да погледнат кой подписва фактурите и сключва договорите.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема ми, не!нови [re: 6aй xyй]  
Автор parvaty (усмихната)
Публикувано22.02.13 20:11



от тази година пенсионер или не - осигуровките са в пълен размер! Затвориха тази вратичка!





Тема Re: ми, не!нови [re: parvaty]  
Автор мишeтo (новичко)
Публикувано23.02.13 14:07



Би ли посочила какво точно е променено, поради което смяташ, че вратичката е хлопнала?
Аз не виждам подобна промяна в КСО.



Тема Re: ми, не!нови [re: мишeтo]  
Автор lumixx (Любознателна )
Публикувано23.02.13 23:37



КСО
Осигурени лица
Чл. 4. (1) (Изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Задължително осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица по този кодекс са:
...
7. (предишна т. 6 - ДВ, бр. 74 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г., доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 99 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.)
управителите, прокуристите и контрольорите на търговски дружества и на едноличните търговци, синдиците и ликвидаторите, членовете на управителните, надзорните и контролните съвети на търговските дружества, както и лицата, работещи по договори за управление на неперсонифицираните дружества;



Тема Re: ми, не!нови [re: lumixx]  
Автор 6aй xyй (bye bye)
Публикувано25.02.13 12:30



parvaty това ли е текстът, който визираш за тази отмяна?

Ако не е този, моля посочи ми промените, които са въведени по отношение осигуровките на пенсионерите управители?



Тема Re: ми, не!нови [re: lumixx]  
Автор мишeтo (новичко)
Публикувано25.02.13 15:03



Цитираният текст се отнася за управителите, управляващи по силата на договор за управление.
Все още няма забрана дружеството да се управлява от съдружник без да има договор за управление. Този управляващ съдружник се осигурява като СОЛ. А когато СОЛът е пенсионер - има право на избор дали да се осигурява за пенсия или не.

Още повече, ако този управляващ съдружник вътши и нещо друго във фирмата.

Да изясня още нещо - ако питащия /съдружник с 99%/ върши нещо с "личен" труд в тази фирма, то той е длъжен да се осигурява за тази си дейност. Вариатните са трудов договор или СОЛ /с или без заплащане на "личния"труд/




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.