Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:17 09.06.24 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Ограничения за фактури?  
Автор 6aй xyй (bye bye)
Публикувано31.12.12 21:21



Бих искал да попитам, има ли ограничения за нещата, които могат да се купуват с фактура на ООД или ЕООД, което не е регистрирано по ДДС?

В смисъл, мога ли да си вземам фактури за гориво на фирмата? Да кажем, фактури за тоалетна хартия? Предимно неща, които няма да бъдат завеждани като материални активи (не техника, не софтуер).



Тема Re: Ограничения за фактури? [re: 6aй xyй]  
Автор мишeтo (новичко)
Публикувано01.01.13 17:06



Можеш да вземаш фактури за всичко, което купуваш, но за разход ще се признае само това, което е свързано с дейността.
Попитай счетоводителат си кое може да "мине " за разход и кое - не.



Тема Re: Ограничения за фактури? [re: мишeтo]  
Автор 6aй xyй (bye bye)
Публикувано01.01.13 22:48



По-важно ми е да не ме санкционират, че съм вземал фактури за всичко. Не е проблем, че някои неща няма да минат за разход.

Предполагам, че компютрите и офис техниката се води като ДМА и ще трябва да се завежда на отчет, съответно да се смята амортизация и отчисления?

Предполагам, че дейността е спрямо шифъра, който е заложен при регистрацията на дружеството? Като цяло, дейността е "Нучноизследователска и развойна дейност" по НКИД, с код КИД 7219. Също е записано "Разработка на софтуер", но това е в допълнителното поле, както и "Всяка дейност незабранена от закона".

Малко глупаво е формулирано цялото това нещо с дейността. Ако съм регистриран по КИД 7219, но след това ми се наложи да отглеждам и продавам чушки и домати, то е възможно, защото тази дейност не е забранена от закона, но пък тогава сигурно купуването на химически торове няма да ми се признае за отглеждането на чушките и доматите, защото това не е по КИД дейността?



Тема Re: Ограничения за фактури? [re: мишeтo]  
Автор 6aй xyй (bye bye)
Публикувано01.01.13 22:48



Благодаря за отговора.



Тема Re: Ограничения за фактури? [re: 6aй xyй]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано02.01.13 00:26



Малко глупаво е формулирано цялото това нещо с дейността. Ако съм регистриран по КИД 7219, но след това ми се наложи да отглеждам и продавам чушки и домати, то е възможно, защото тази дейност не е забранена от закона, но пък тогава сигурно купуването на химически торове няма да ми се признае за отглеждането на чушките и доматите, защото това не е по КИД дейността? Не бъркай основната дейност с дейността изобщо. Ще ти се признаят разбира се.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Ограничения за фактури? [re: 6aй xyй]  
Автор alabala2013 (зомби)
Публикувано02.01.13 09:49



Когато си правил фирмата си писал много дейности, които (евентуално) можеш да извършваш. (Повечето пишат накрая - "всякаква дейност, незабранена в БГ")
Колкото за кодовете на дейностите, те са 2 (познати на мене).
1. код - зависи от това, колко най-много работници, са заети в едната дейност (ако са няколко). И тя ти е основна, а другите спомагателни. По това се "определя данък осигуровка" (един от показателите де...)
2. код - (при няколко дейности) - най-голям % от приходите. Така го смятат ония от Стъкмистиката. Това е инфо, дето от него файда никаква.... (статистиката де). Основната цел е да се намира работа допълнително на счетоводителя...

Разходите се признават ако имаш приходи, дето са свързани с тези разходи...

Съвет: Недей да питаш из форумите...Има много хора дето могат да те подведат (аз също).Питай си счетоводителя. А ако му нямаш доверие - сменяй го.



Тема Re: Ограничения за фактури? [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор 6aй xyй (bye bye)
Публикувано02.01.13 11:19



Не, не ги бъркам, най-малкото написани са в различни поленца във формата за регистрация.

Все пак, когато е написано "всички дейности незабранени от закона", то тогава има логика да ми признават всякакви разходи, които са за икономическа дейност.



Тема Re: Ограничения за фактури? [re: alabala2013]  
Автор 6aй xyй (bye bye)
Публикувано02.01.13 11:23



Разбира се, че ще питам счетоводителя, в крайна сметка нали точно на него ще нося фактурите. Все още нямам дейност и за момента няма фактури, нито входящи, нито изходящи. Проучвам предварително. Понеже няма да тегля ДДС, за момента, е почти без значение дали ще правя плащания с фактура на фирмата или ще ги правя като частно лице.



Тема Re: Ограничения за фактури? [re: 6aй xyй]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано02.01.13 12:55



Все пак, когато е написано "всички дейности незабранени от закона", то тогава има логика да ми признават всякакви разходи, които са за икономическа дейност. Да, но когато я извършваш и съответно реализираш приходи от нея. Щото иначе можеш да приемеш на издръжка цялата рода, например, и да им осчетоводяваш фактурите от Кауфланд, ама това няма да са баш разходи на фирмата.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Ограничения за фактури? [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор 6aй xyй (bye bye)
Публикувано02.01.13 17:47



Всяко производство е доста специфично. В моя случай това е софтуер. Софтуерните продукти често отнемат една или две години за да се разработят. В рамките на тези една-две години не се реализира нито една продажба. Това означава ли, че в този период нищо няма да ми се признае като разход?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.