Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:16 03.06.24 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема комисионна по износнови  
Автор krasi2571 (непознат)
Публикувано15.06.12 16:06



плащаме комисионна на американска фирма като комисионер, т.е. той ни е намерил купувач на стоката и ние я продаваме там. какъв документ ми трябва от американеца и трябва ли аз да правя нещо или да плащам ДДС



Тема Re: комисионна по износ [re: krasi2571]  
Автор Virgo (кобра)
Публикувано13.07.12 22:55



а малко да почетем по ЗДДС например?

А иначе въпроса ти е с много неизвестни - тази стока къде се намира например, чия собственост е и къде и как се прехвърля и разни таквиз на примависта

Абе ти счетоводител ли си или си изпитваш счетоводителя?



Тема Re: комисионна по износ [re: Virgo]  
Автор krasi2571 (непознат)
Публикувано03.08.12 18:28



сериозно :
като ми прати американеца инвойс за услугата, аз трябва ли да правя нещо освен да го осчетоводя като разход без ДДС.
нали имаме две сделки - първо м/у нас и клиента и второ между нас и американеца за комисионната
а стоката я пращаме ние от БГ за щатите
сега ясно ли ти е? или не знаеш



Тема Re: комисионна по износ [re: krasi2571]  
Автор parvaty (усмихната)
Публикувано03.08.12 19:14



тя със сигурност знае, да ти кажа! А ти като питаш - бъди малко по-благ! що се зъбиш?!?



Тема Re: комисионна по износнови [re: krasi2571]  
Автор Virgo (кобра)
Публикувано15.08.12 11:12



чай ся - нали беха стоки, ся инвойс за комисиони се появи.....
Айде ся по моделчето за задаване на въпроси от този род, че да имаме и верен отговор

Значи фирма А твоята изпраща стока за САЩ. Фирма Б от САЩ я купува, а фирма В от Тринибад и Тобаго като посредник по сделката ви плаща комисионна. Вие издавате на фирма Б инвойс с пълната стойност, а фирма В ви издава на вас фактура за комисионата. Кой и колко ДДС начислява?


Ей тъй зададен въпроса е коректен и може да се отговаря. А така, както питаш нищо не се разбира и има много варианти.

ПП И да не ми е ясно кво питаш и знам, ама нямам намерение да пиша реферати по внос-износ щото някой не знае как да пита





Тема Re: комисионна по износнови [re: parvaty]  
Автор Virgo (кобра)
Публикувано15.08.12 11:13



а щото са такива - ем не знае, ем не знае как да пита, ем се звери. Тук обаче голямо мъртвило в клуба



Тема Re: комисионна по износ [re: Virgo]  
Автор krasi2571 (непознат)
Публикувано10.09.12 16:06



предварително се извинявам за тона си, сигурно съм бил на "пожар" (макар това да не ме извинява).
моля да ми помогнете :
наша стока се изнася за Щатите, имаме фирма в Щатите, която е намерила купувача и ние им плащаме комисионна.
Сега има две сделки - ние и купувача за стоката, и ние и фирмата комисионер за комисионната.
та така - ние издаваме инвойс за стоката.
същевременно получаваме фактура за комисионната, която плащаме. (нали така или не е ?)
Сега отново моля да ми подскажете - фактурата за комисионната какво я правя. Само я осчетоводявам за разход или нещо друго? Страхувам се да не трябва да начисля аз ДДС.
Моля знаещите и можещите да ми помогнат, че съвсем се обърках.





Тема Re: комисионна по износнови [re: krasi2571]  
Автор virgo (кобра)
Публикувано13.09.12 00:47



Вие издавате фактура на американците с 0 ставка ДДС

ЗДДС Доставка на стоки, изпращани или превозвани извън територията на Европейския съюз (Загл. изм. - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.)
Чл. 28. Облагаема доставка с нулева ставка е:
1. доставката на стоки, които се изпращат или превозват от място на територията на страната до трета страна или територия от или за сметка на доставчика;
2. доставката на стоки, които се изпращат или превозват от място на територията на страната до трета страна или територия от или за сметка на получателя, ако получателят е лице, което не е установено на територията на страната; тази разпоредба не се прилага, когато стоките са предназначени за зареждане, оборудване и снабдяване на плавателни съдове и въздухоплавателни средства, които се използват за спортни и развлекателни цели или за лични нужди.

Получавате фактура от другите американци пак с 0 ставка ДДС.

ЗДДС Чл. 24. (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г., изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Мястото на изпълнение при доставка на услуга, оказвана от посредник, действащ от името и за сметка на друго лице, предоставена на данъчно незадължено лице, е мястото, където е основната доставка, във връзка с която е оказано посредничеството.



Тема Re: комисионна по износнови [re: virgo]  
Автор krasi2571 (непознат)
Публикувано13.09.12 09:16



благодаря. хубаво е да можеш да споделиш и да ти помотнат със съвет.



Тема Re: комисионна по износнови [re: krasi2571]  
Автор Блara (непознат)
Публикувано18.09.12 18:34



Съжалявам, че ще ви разваля настроението, но опасенията са ви били съвсем уместни.
Сделката за комисионната си е с място на изпълнение в БГ, а вие като получател трябва да си самоначислите ДДС, съответно го и ползвате по общите правила.
Правя уточнението, че предполагам сте регистрирани по ДДС. Ако случайно пък не сте, като получател на услуга сте длъжни да се регистрирате на основание поне чл.97а и пак да си самоначислите.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.