Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:32 19.05.24 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
*Кратък преглед

Тема корекция на счет.грешканови  
Авторrepu (Нерегистриран)
Публикувано22.03.12 10:27



Имам проблем. През 2010 годи начислявам лихви по заем между собственика на фирмата и баща му. Обаче сега ми се казва, че лихвения процент назад трябва да се промени и да е ОЛП... Те си носят отговорност за това, от мен само корекцията трябва да се направи.
През 2010 годи съм направила така: 620/494 -5000 лв.
А сега излиза, че тогавашната статия е трябвало да бъде така: 620/494 - 1200лв.

Моята идея е да начисля през 2011 година
1. 620/494 - -5000
2. 620/494 - 1200
3. 620/494 - 2200 /тези за 2011 годи./
и се явява отрицателно салдо в 620 от -1600 лв

То ще намаля текущата загуба на фирмата, но в декларацията мисля да посоча тази загуба, която би се формирала без коригиране на оборотите в горната статия 620/494 -5000

Но ще използвам Справка 4 -Пренасяне на данъчни загуби и там ще посоча корекцията.
Така ми се струва най-безболезнено да оправя тази грешка хем в оборотите, хем да посоча и в декларацията. Лошото е, че ще ми се различава сумата на загубата на 2011 година с тази в декларацията. Там и сумата на разходите ще се различава. Отделно, че и в ГФО- то в баланса и ОПР-то ще има разминавания...
Какво ще кажете..



Тема Re: корекция на счет.грешканови [re: repu]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано22.03.12 11:37



Ще кажа, че ако фирмата не е супер голяма, това си е фундаментална грешка. По препоръчителния подход се коригира като се намалява загубата за миналата година или се увеличава печалбата за минали години, в зависимост от това какъв е бил резултатът.
Д 494/ К Печалби/загуби от минали години 3800 лв.

Друг е въпросът, че не знам миналата година правили ли сте регулация заради слаба капитализация или заради неизплатени доходи на физически лица (ако лихвата не е изплатена), или нещо друго. Щото ако сте правили и там трябва да има корекции.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: корекция на счет.грешканови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Авторrepu (Нерегистриран)
Публикувано22.03.12 11:56



лихвите не са изплатени. правила съм регулация за слаба капитализация
Има ли вариянт да не подавам корегираща декларация за 2010? Ако направя преизчисления в ОПР и Баланса, съставен за 2011 година, но с посочени корекции на отделен ред за 2010 година и оповестя корекцията в счетоводната политика- дали с това се свършват мъките?



Тема Re: корекция на счет.грешка [re: repu]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано22.03.12 12:53



Е, не, ще трябва да коригираш в тази година декларацията. Ако си била на загуба, ще пуснеш корекция в съответната колонка в справката за загубите. Преизчисляваш слабата капитализация, както би трябвало да е, преизчисляваш си данъчната загуба за миналата година, пишеш си я грешката в частта за грешките по декларацията и коригираш таблицата за приспадане на загубите.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: корекция на счет.грешканови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Авторrepu (Нерегистриран)
Публикувано22.03.12 15:58



Спря ми интернета, затова изчезнах така.

Благодаря ти, Полуидиотче!



Тема Re: корекция на счет.грешканови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Авторrepu (Нерегистриран)
Публикувано25.03.12 13:39



Пак имам нужда от помощ.


Първо относно Справка 3-Регулиране на слабата капитализация. Не виждам как да отразя корекцията на грешката с лихвите и едновременно да въведа данните за 2011год. За пръв път правя такива салта и направо се омотах тотално. Мисля, че е по-правилно да разпечатам един лист с тази справка и да попълня коректните данни за 2010 год. и да прикача този лист към декларацията.
Като цяло ето какви "стъпки" направих по тази корекция.
1. ОПР и Баланс към 31,12,2011г. написани така, че да се вижда къде и какви са корекциите.
2. ОПР и баланс към 31,12,2011г. написани така все едно тази грешка не се е състояла /как се изразявам само.. ама изперках вече/
3. Разпечатана само Справка 3- Регулиране на слабата капитализация за 2010 година.
4. Попълвам Справка 3- Регулиране на слабата капитализация за 2011 година
/и двете години са на загуба, така че няма какво да признавам за данъчни цели, според чл.43 ал.2 от ЗКПО
5. Попълвам Справка 4- Пренасяне на загуби. Като на реда за 2010 първо пиша в колонка 4 сгрешения резултат-загуба от 2010 /съответно после кол.5/ и после попълвам сгрешената сума в кол.7, с което коригирам загубата от 2010год. / и после съответно кол.8 си излиза точната сума на загубата/

Да попълвам ли "Корекция на корпоративен данък съгласно чл.75, ал.3 от ЗКПО" и по.точно да сложа ли една отметка на 2010 годи и да опиша причината за корекцията, при положение, че няма данък за коригиране... Мисля, че там нищо не трябва да попълвам, а в Счетоводната политика по-подробно да опиша каква е грешката.

"преизчисляваш си данъчната загуба за миналата година, пишеш си я грешката в частта за грешките по декларацията" ето това не го разбрах, къде е тази част за грешките...

Видях се в приключение аз..



Тема Re: корекция на счет.грешканови [re: repu]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано26.03.12 12:48



Слабата капитализация от миналата година няма да я попълваш в декларацията за 2011-та, а ще си я сметнеш отделно- на листче или ползвайки старата декларация. Като я сметнеш, ще видиш как би изглеждал резултата, ако не беше допусната грешката. Разликата с това, което си подала миналата година, ще включиш като корекция в справката за загубите сега. Дълго е за писане. Пусни една бележка да ти дам скайп, че да можем да говорим. Така е много бавно.

Най обичам да чета, ама не мога.



*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.