Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:15 30.05.24 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Стажантите  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано29.02.12 12:16



Някой ще ме светне ли в кой закон е уреден техния статут? За стотен път чета КСО, КТ и прочие и не намирам специални разпоредби за тях. Замо в ЗЗБУТ пише, че се смятат за наети лица, а в ЗМСП пише, че не се включват в бройката на персонала. Ива и някакви текстове в Закона за МВР и Закона за държавния служител, но те не ме засягат, защото мен ме интересуват стажантите в частните фирми.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Стажантитенови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор kyмaнич (рекордьор)
Публикувано29.02.12 14:15



Предполагам, че не говориш за стажант-юристите, които трябва да придобият някакъв юридически опит за да получат юридическа правоспособност.
Иначе другите стажанти са безплатни работници привлечени уж да си повишат квалификацията или за преценка на качествата им преди същинското им наемане. А ако имат някакво заплащане, то тогава трябва да има сключен срочен трудов договор и е безмислено да се говори, че са стажанти.
---
На времето като студенти ходехме на стажове по разни предприятия. Гледахме, подписвахме се в разни инструкционнни журнали и толкова. А тези които желаеха и да изкарат някой лев започваха работа на някаква свободна позиция (работа тогава имаше бол), но не бяха много мераклиите.
А за сегашната ситуация съдя от медиите, например тук (особено интересни са коментарите):





Тема Re: Стажантитенови [re: kyмaнич]  
Автор decima (новак)
Публикувано29.02.12 15:59



Може би, това да ви свърши работа. Копирала съм го преди време. Може да има промени.

КОДЕКС на труда



Чл. 230. (1) С договора за ученичество работодателят се задължава да обучи ученика в процеса на работата по определена професия или специалност, а ученикът - да я усвои.

(2) С договора се определят формите, мястото и времетраенето на обучението, което не може да бъде повече от 6 месеца, обезщетението, което страните си дължат при неизпълнение, както и други въпроси, свързани с осъществяването на обучението.

(3) С договора страните определят и срока, през който ученикът се задължава да работи при работодателя след успешното завършване на обучението, а работодателят - да му осигури работа съобразно придобитата квалификация. Този срок не може да бъде по-дълъг от 3 години.

(4) През време на обучението ученикът получава трудово възнаграждение според извършената работа, но не по-малко от 90 на сто от минималната работна заплата, установена за страната.
Признаване на квалификация на ученика
Чл. 231. (1) Резултатът от обучението при договор за ученичество се установява чрез теоретико-практически изпит на ученика.

(2) При успешно полагане на изпита на ученика се признава определена степен на квалификация по съответната професия или специалност.

(3) При завършване на обучението ученикът има право на платен отпуск за подготовка и явяване на изпит в размери, уговорени с работодателя, но не по-малко от 12 работни дни. При повторно явяване на изпит той има право на неплатен отпуск в размер 12 работни дни, който се признава за трудов стаж.
Задължения за работа и отговорност за неизпълнение на договора за ученичество
Чл. 232. (1) След успешното завършване на обучението съгласно договора за ученичество работодателят е длъжен да приеме ученика на работа съобразно придобитата квалификация, а ученикът - да постъпи на работа и да работи в уговорения срок.

(2) Ако работодателят не осигури на ученика, завършил успешно обучението, работа съобразно придобитата квалификация, той му дължи брутното трудово възнаграждение за съответната длъжност за времето, през което не му е осигурил такава работа, но за не повече от 3 месеца, доколкото не е уговорено друго.

(3) Ако ученикът по неуважителни причини не завърши обучението или след като го е завършил, не постъпи на осигурената му от работодателя работа, или я напусне преди определения срок, дължи на работодателя обезщетение съответно на неизпълнението в размер, уговорен от страните, но не повече от трикратния размер на минималната месечна работна заплата, установена за страната.
Приложимост на трудовото законодателство към договора за ученичество
Чл. 233. За отношенията между страните по договора за ученичество по време на обучението се прилага действуващото трудово законодателство.




Наредба № 6 от 24 юли 2006

За да съм по-конкретен цитирам Наредба № 6 от 24 юли 2006 г. за условията и реда за даване на разрешения за работа на лица, ненавършили 18 години

Чл. 2. (1) Наредбата се прилага за лица, ненавършили 18 години, които:
1. работят по трудови правоотношения;
2. са чираци по Закона за занаятите.
(2) Наредбата не се прилага:
1. за лица, ненавършили 15 години;
2. за учащи по време на учебната дейност, практика и стаж.


уведомлението

В уведомлението по чл. 62 от КТ си има специален код за назначаване по такъв договор - код 14 - За договор по чл. 230 от КТ. Освобождаването трябва да стане вероятно поради изтичане срока на договора, освен ако не е прекратен по-рано. Самият чл. 230 дава основание за договаряне на различни клаузи в които може да се включи и клауза за предсрочно прекратяване.



Тема точно, щото са наети лица,нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор parvaty (необичайна)
Публикувано29.02.12 17:40



имаше едно становище на НОИ от 2010г. (в издателството на труд и право съм го чела, ма не помня коя страница), та, там пишеше, че наетите и за добиване на стаж или професионална квалификация също се водят като наети на тр.договор лица!...



Тема Re: точно, щото са наети лица,нови [re: parvaty]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано01.03.12 14:57



И аз това обяснявам на клиентите, ама те ме питат "как ги пускат по банките". Па, де да знам как ги пускат. Да не съм банка.



Най обичам да чета, ама не мога.

Тема Re: Стажантитенови [re: decima]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано01.03.12 14:58



А, да, това по-прилича на нещо като стаж. Благодаря! Я да видя сега в КСО пише ли нещо за този договор.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Стажантитенови [re: decima]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано01.03.12 15:09



Обаче гледай какво пише:

Приложимост на трудовото законодателство към договора за ученичество
Чл. 233. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) За отношенията между страните по договора за ученичество по време на обучението се прилага действуващото трудово законодателство.

Ами, то в действащото законодателство влизат и членовете за трудовите договори. Значи ли това, че и осигуровките ще са като на нормален договор? В КСО не видях да пишат нещо за този договор. Писали са само за специализантите-медици.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Стажантитенови [re: kyмaнич]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано01.03.12 15:13



Не говоря за юристите, нито за медиците-специализанти.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: точно, щото са наети лица,нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор decima (новак)
Публикувано01.03.12 15:56



Мисля, че този договор се отнася при случаите, когато някой няма необходимата квалификация за определена работа и се предполага, че за шест месеца ще придобие необходимите умения. Бях за известно време личен състав и ми се налагаше да работя със стари ведомости за издаване на УП. На пълно основание им се признаваше за трудов стаж, но не и за категория/става дума за монтьори/. Предполагам, че в този смисъл се процедира и сега - уведомления, осигуровки, данъци.

Друг е въпросът при учениците - мисля, че това е задължение на училищата за договорираране на отношения с така наречените базови предприятия. Но това предполагам го има в техните наредби на Министерството на образованието /както и да се казва сега/.



Тема Боужееее....нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор parvaty (необичайна)
Публикувано01.03.12 23:00



... аз най-много обичам когато някой мой клиент е чул, че някъде някой пести някакви пари от осигуровки/данъци, и ме пита за какво става въпрос и защо на него не му ги пестя!

Макар, че аз последната такава я предадох скоропостижно на някакъв пуяк, който хабер си няма от счетовоство, но има голяма кантора! на въпроса й, зададен както Горгоната би попитала гримьорката си "вече може ли да си отворя очите" - "сега на майка ми как да попълня трудовата книжка, кто е била заместваща майчинство" аз й казах "никак, нормално, по данните от РВ", а той взе да мънка, че съм била права!! гилдията се напълни със самозванци!




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.