Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:32 26.09.24 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Авансов данък от доходи от наем  
Авторнaeмogaтeлka (Нерегистриран)
Публикувано13.02.12 21:40



Здравейте.

Имам следния въпрос - наемодател съм (като физическо лице). През 2011 г. съм си внасяла авансов данък 10% от наема всеки месец преди 10-то число за дохода от предходния медец. Сега при попълването на данъчната си декларация по чл.50 забелязвам, че там графата е за внесен авансов данък за тримесечие... Питането ми е сега като съм внасяла ежемесечно това проблем ли ще е? И въобще как е правилно в моя случай да внасям - на тримесечие ли? И ако да, то какъв ми е срока внасянето на авансовия данък за периода от януари до март? До 10-ти април ли?

Много ще съм благодарна ако ми разясните.



Тема Re: Авансов данък от доходи от наемнови [re: нaeмogaтeлka]  
АвторBlaga (Нерегистриран)
Публикувано13.02.12 22:05



Има два варианта. От въпроса ви не става ясно какво е качеството на вашия наемател. От това се определя и реда за внасяне на авансовия данък.

Ако вашия наемател е предприятие или самоосигуряващо се лице, то е задължено да ви издава сметка за изплатени суми и служебна бележка, да ви удържа данъка и да го внася до 10-то число на следващия месеж.

Ако обаче наемател ви е просто физическо лице, тогава авансовия данък се определя и внася от вас като наемодател на тримесечна база. Срока за внасяне е 15-то число на месеца, следващ тримесечието, като за четвърто тримесечие не се внася, а направо с годишната декларация.

Затова и в приложение 4 към годишната декларация са предвидени и двата варианта. Преценето вие от кой сте. Дори да сте ги внасяли помесечно, а е трябвало тримесечно, не сте ощетили бюджета, даже напротив, внасяли сте ги предварително. Така че просто ги обединете по тримесечия. Ако пък имате за наемател предприятие, тогава вече имате проблем, защото той е трябвало да върши тази работа и да ви издава съответните документи, които да приложите към декларацията.

Приемам, разбира се, че сте го определяли правилно самия данък като размер.



Тема Re: Авансов данък от доходи от наемнови [re: Blaga]  
Авторнaeмogaтeлka (Нерегистриран)
Публикувано14.02.12 00:11



Много благодаря за изчерпателния отговор! Наемателят ми е физическо лице, т.е. е мое задължение да внасям авансовия данък. Сега вече разбрах най-накрая кога се плаща ежемесечно и кога - на тримесечие.

Благодаря!



Тема Re: Авансов данък от доходи от наемнови [re: нaeмogaтeлka]  
АвторEтaжнuk (Нерегистриран)
Публикувано15.02.12 00:33



Моят въпрос е пак свързан с декларирането на дохода от наем.
Случаят е следния : На събрание на входа / 20 собственика сме/ решихме и дадохме под наем помещения във входа. Наемателят на помещението е фирма и получихме годишния наем на 4 вноски по банкова сметка. Трябва ли да декларираме този доход пред НАП - щото на апартамент се падат по около 80 лева за годината, които пари обаче са дадени за ремонтите на общите части- асансьор, стълбище и т.н.



Тема Re: Авансов данък от доходи от наемнови [re: Eтaжнuk]  
Авторkoko (Нерегистриран)
Публикувано15.02.12 22:33



Задай си следните въпроси (и си отговори):
1.Договорът с кого е сключен: с апартаменти? със собственици? Има ли съсобственици (апартамент купен по времето на брака - на името на единия /обикновенно/, но при бирниците се дели /освен ако няма накакво споразумение и т.н./)?
2.На кого е платено по банков път? (Демек, чия е банковата сметка по която са преведени парите). Вариантите са много , за това няма да гадая!
3.Кой подава декларация за получен доход и облагането му с разните му там бирнишки неща:ддс,дод, дан.печаба, данък осигуровка и т.н.)
Нали се сещаш, че това зависи много от отговорът на т.2.

Драсни тука какви са отговорите /според теб и според хартиите,дето ги има в някой от входа/ и ще мислим нататъка за всичко...




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.