Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:04 20.06.24 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Данък при източника към чuждестранно лице  
Автор katiq79 (непознат )
Публикувано21.06.11 12:49



Здравейте,

Имаме фирма ООД и извършваме дейност в чужбина.Във връзка с дейността се налага да се плаща на чуждестранни юридически лица.Интересувам се би ли трабвало да се удържа данък.И ако да как става номера.

Благодаря предварително



Тема Re: Данък при източника към чuждестранно лиценови [re: katiq79]  
АвторПoлyuguoтчeтo (Нерегистриран)
Публикувано22.06.11 08:23



А каква е тази дейност и колко време продължава или ще продължи?



Тема Re: Данък при източника към чuждестранно лиценови [re: katiq79]  
Автор katiq79 (непознат )
Публикувано22.06.11 15:39



Фирмата се занимава с рекламна дейност в интернет (сайтове и т.н).В тази връзка имаме различни разходи, часк от които попадат под определенията за технически услуги и авторски и лицензионни(по точно към консултански и маркетингови ... да им имам определението за технически услуги).Плащанията се извършват към различни фирми.Времетраенето със всеки е различно.

Това което не мога да разбера е реалния смисъл на този чл 195?

Т.е. дали се отнася за случаите когато:

1.Българска фирма плаща пари на чужда и българската фирма и удържа данък, който плаща или
2.Чужда фирма извършва дейност тук и тя плаща данък тук.

Ако е 1), то едва ли някой би се съгласил да фактурира 100 ед и да му бъдат изплатени реално 90.Някой може ли да ми покаже такава фактура?



Тема Re: Данък при източника към чuждестранно лиценови [re: katiq79]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано22.06.11 23:20



Чл.195 ти казва, че ако чуждестранното лице няма място на стопанска дейност тук, то ти ще му удържиш данъка. Ако то има място на стопанска дейност тук, тогава си е като едно българско предприятие и ти нищо не му удържаш, защото то си формира финансов резултат и си се облага като нас. При всички положения, освен ЗКПО трябва да погледнеш и съответните СИДДО, защото те са с предимство пред нашия закон.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Данък при източника към чuждестранно лиценови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор katiq79 (непознат )
Публикувано23.06.11 08:09



Фирмите са от САЩ, с които имаме СИДДО.Но проблема е че никой не би се съгласил да ми фактурира една сума и да му изплатя друга.В случай че имаме сиддо, как биха стояли нещата?До колкото виждам сиддо трабвало да се доказва по чл 136 от ДОПК (чл 137 не го коментирам, тъй като сумите са под 500000лв)

Чл. 136. За целите на чл. 135, ал. 2 след възникване на данъчно задължение за доход от източник в страната чуждестранното лице удостоверява пред органа по приходите, че:

1. е местно лице на другата държава по смисъла на съответната СИДДО;

2. е притежател на дохода от източник в Република България;

3. не притежава място на стопанска дейност или определена база на територията на Република България, с които съответният доход е действително свързан;

4. са изпълнени особените изисквания за прилагане на СИДДО или отделни нейни разпоредби по отношение на определени в самата СИДДО лица, когато такива особени изисквания се съдържат в съответната СИДДО.

И тези неща трабвало да се декларират пред мен.Има ли някакви стандартни екземпляри.И ако да то би ли се плащал този данък или не?Услугите които ползваме попадат в определенията в ЗКПО за :

технически услуги
авторски и лицензионни възнаграждения

как става самото удържане, би ли трабвало да ми фактурират 100 ед а да платя 90?

бтв: имам доста познати с подобни дейности и до сега НИКОЙ не е платил нито чувал за такъв данък?да неби аз нещо да се бъркам или излиза че всички са в нарушение.Какво би станало при евентуална ревизия?Ако например не плащам данъка и се окаже че имаме СИДДО но не за изпълнени изискванията по ДОПК?Ще начислят ли данъка?Това укриване на данъци ли е?

Всияките ми колеги тълкуват закона така че все едно този данък се удържал от чужди фирми, а не когата българска фирма плаща на чужда.

Действително те удържат данък когато плащат към физ лица но той е по ЗДДФЛ чл 37, но никока към юр лица.

Редактирано от katiq79 на 23.06.11 08:12.



Тема Re: Данък при източника към чuждестранно лиценови [re: katiq79]  
Автор katiq79 (непознат )
Публикувано23.06.11 08:33



И още един въпрос:

Значи в чл 195 пише:

Доходите от източник в страната, посочени в чл. 12, ал. 2, 3, 5 и 8, на чуждестранни юридически лица, когато НЕ СА реализирани чрез място на стопанска дейност в страната...


а в чл 12 пише:

Следните доходи, начислени от местни юридически лица, местни еднолични търговци или чуждестранни юридически лица и еднолични търговци чрез място на стопанска дейност или определена база В СТРАНАТА

Не се ли получава малко разминаване тук?Кой трабва да извършва/не извършва дейност в страната?

И освен това какъви са критериите, по които се определя мястото на изпълнение.Някои от услугите са в интернет.



Тема Re: Данък при източника към чuждестранно лиценови [re: katiq79]  
Автор katiq79 (непознат )
Публикувано23.06.11 10:14



Вижте и тук какво пише :
http://www.vedomost.info/korporativno-oblagane/520-korporativno-oblagane-pisma-i-ukazaniya-na-nap/6156-vidove-dohodi-podlezhashti-na-oblagane-s-danak-pri-iztochnika-po-reda-na-zkpo

"Видно от разпоредбата на чл. 195, ал. 1 от ЗКПО, когато посочените в чл. 12 доходи се реализират чрез място на стопанска дейност, те не се облагат с данък при източника. Понятието "място на стопанска дейност" е определено в § 1, т. 5 от ДР на ДОПК."

Какво означава:"когато не са реализирани чрез място на стопанска дейност"?
Не означава ли това че фирмата ни трабва да извършва дейност извън страната, а не че просто работи с чужди фирми и им плаща?



Тема Re: Данък при източника към чuждестранно лиценови [re: katiq79]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано24.06.11 12:10



Не се получава разминаване.
Това, което цитираш от чл.12 се отнася за случаите, в които чуждестранно лице с място на стопанска дейност в страната изплаща доходи на друго чуждестранно лице, което обаче няма място на стопанска дейност тук. Т.е. то казва, че и чуждестранните с място на стоп.дейност тук трябва да удържат данък, когато изплащат такива доходи.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Данък при източника към чuждестранно лиценови [re: katiq79]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано24.06.11 12:17



Това е, което написах по-горе: Ако то има място на стопанска дейност тук, тогава си е като едно българско предприятие и ти нищо не му удържаш, защото то си формира финансов резултат и си се облага като нас.

Какво означава:"когато не са реализирани чрез място на стопанска дейност"? Означава, че ако тези лица, на които изплащате доходи, имат място на стопанска дейност тук, то тези доходи те ще си ги обложат като българска фирма и тогава вие нямате задължението да им удържате нищо, защото те си имат отношения с нашата държава и си се облагат пряко, без посредник (в случая вие). Не знам дали разбираш какво искам да ти обясня, но... А място на стопанска дейност е описано какво е в закона.
Най-общо, ако аз съм една английска фирма и нямам тук клон, но пък съм си направила една кантора за консултантски услуги тук и си работя с български клиенти, това че не съм регистрирала клон, няма да ме спаси от задължението да плащам данък печалба. В този случай, ако ти ми плащаш за услугата, не ми удържаш данък.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Данък при източника към чuждестранно лиценови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор katiq79 (непознат )
Публикувано24.06.11 12:34



"Това, което цитираш от чл.12 се отнася за случаите, в които чуждестранно лице с място на стопанска дейност в страната изплаща доходи на друго чуждестранно лице, което обаче няма място на стопанска дейност тук. Т.е. то казва, че и чуждестранните с място на стоп.дейност тук трябва да удържат данък, когато изплащат такива доходи."

Ами значи аз не съм чуждестранно лице и не дължа данъци, така ли излиза?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.