Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:32 27.06.24 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема ДДС по чл. 131 (1)  
Авторя (Нерегистриран)
Публикувано24.06.10 13:25



Здравейте!
Имам следния казус: купихме от една банка актив, който тя е имала заложен от свой кредитополучател, който не си е плащал кредита. От банката получихме необходимия документ по чл. 131, ал.1, т.2 от ЗДДС и чл.83, ал.1 от ППЗДДС, на базата на който имаме право на данъчен кредит за купения актив. Та въпроса е следния - като вкарвам този документ в дневника за покупките номера по ДДС на длъжника ли трябва да посоча или ЕИК на банката?



Тема Re: ДДС по чл. 131 (1)нови [re: я]  
Автор kyмaнич (стар клубар)
Публикувано24.06.10 15:04



Мисля, че в дневника за покупките ще трябва да се посочат данните на длъжника, защото дефакто вие купувате от него, като съдебният изпълнител или във вашия случай - банката е само посредник за тази сделка. Такъв извод може да се извлече и от съответния текст от правилника:

Чл. 83. (1) В случаите на продажба по чл. 131, ал. 1 от закона публичният изпълнител, съдебният изпълнител или заложният кредитор съставя документ за продажбата, който съдържа най-малко следните реквизити:

1. наименование/име, адрес и идентификационен номер на публичния изпълнител, съдебния изпълнител или заложния кредитор;

2. наименование/име, адрес, идентификационен номер и идентификационен номер по ДДС на длъжника;

3. наименование/име, адрес, идентификационен номер и идентификационен номер по ДДС (ако има такъв) на получателя (купувача);


....
----
Също така такъв извод може да се направи от самият чл. 131 от закона:

Чл. 131. (1) В случаите на публична продан по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс или на Гражданския процесуален кодекс или при продажба по реда на Закона за особените залози или на чл. 60 от Закона за кредитните институции и ,когато длъжникът е регистрирано по този закон лице публичният изпълнител, съдебният изпълнител или заложният кредитор е длъжен в срок 5 дни от получаване на пълната цена по продажбата...
---
От този текст е видно, че ЗДДС ще е приложим само ако длъжникът е регистриран по ДДС.



Тема Re: ДДС по чл. 131 (1)нови [re: kyмaнич]  
Авторя (Нерегистриран)
Публикувано24.06.10 15:25



Така си мисля и аз, но... смущава ме това че документа по чл. 131 се издава от банката, а длъжника не е длъжен да отрази тая "продажба" в дневниците си.



Тема Re: ДДС по чл. 131 (1)нови [re: я]  
Автор kyмaнич (стар клубар)
Публикувано24.06.10 16:23



Смущението ти е наистина оправдано, а пък аз изказах едни невчесани мисли. Все пак - ако изходим от чл. 124 ал. 4 ЗДДС:

(4) (Доп. - ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Регистрираното лице е длъжно да отрази получените от него данъчни документи в дневника за покупки най-късно до дванадесетия данъчен период, следващ данъчния период, през който са издадени, но не по-късно от последния данъчен период по чл. 72, ал. 1.
---
Очевидно е, че купувача по чл. 131 получава данъчни документи от банката-заложен кредитор , която е и длъжна да внесе ДДС от сделката - чл. 131 ал. 1 т. 1:
1. да преведе дължимия данък по продажбата по банковата сметка на компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите, в която длъжникът е регистриран по този закон;
----
В такъв случай - май ще следва да се посочат данните на този от когото е получен данъчния документ, т.е на банката.



Тема Re: ДДС по чл. 131 (1)нови [re: kyмaнич]  
Авторя (Нерегистриран)
Публикувано24.06.10 16:32



Заплетена работа, нали :) Междудругото аз го пуснах тоя въпрос на мейла на информационния център на НАП и от там ми върнаха следното:

"Уважаеми г-н................ ,
Вашият въпрос явно касае тълкуването на нормативни актове и е извън компетенцията на „Информационният център” на НАП.За да получите компетентен отговор на зададените от Вас въпроси можете да използвате една от следните възможности:
1. Да проверите дали отговор на Вашите въпроси няма в електронната система "Въпроси и отговори", публикувана на адрес http://nraapp03.nra.bg/cms5/ <http://nraapp03.nra.bg/cms5/>
2. Да подадете писмено запитване до най-близката Ви Дирекция "ОУИ":
- гр. София 1000, бул. "Аксаков" 21 ;
- гр. Бургас 8000 ул.”Цар Петър” 5Б ;
- гр. Варна 9000 ул.”Осми Приморски полк” 128;
- гр. Велико Търново 5000 пл.”Център”2 ет.4;
- гр. Пловдив 4004 ул.”Скопие” 106
по пощата с обратна разписка или на място в деловодството на същия адрес (раб. време 09. 00 ч. до 12.30 ч. и 13.00 до 17. 30 ч.)
3. Да отправите запитване чрез интернет на адрес nap@nra.bg <mailto:nap@nra.bg> , но подписано с електронен подпис
4. Да получите консултация на място от експерти всеки четвъртък от 14.00 до 16.00 ч.в дирекциите "ОУИ" в София (София, ул. Аксаков 21), Велико Търново (пл. "Център" 2, ет. 4), Варна (бул. "Осми приморски полк" 128), Пловдив (ул. "Скопие" 106) или Бургас (ул. "Цар Петър" 5Б)
Уведомяваме Ви, че съгласно чл. 85 от ДОПК , във всички случаи на кореспонденция с НАП , регистрираното лице е длъжно да посочва идентификацията си (фирма, ЕИК, определен от Агенция по вписванията, или ЕИК по БУЛСТАТ, съответно ЕГН или ЛНЧ , адрес по чл.8 от ДОПК и адрес за кореспонденция).


Успешен ден!
Инфо център"


Изчетох всички въпроси и отговори свързани с тоя член от ЗДДС, но там го нямаше моя. Така че писах на мейла, който ми дадоха и сега ще чакам официален отговор :)



Тема Re: ДДС по чл. 131 (1)нови [re: kyмaнич]  
Авторj (Нерегистриран)
Публикувано06.06.11 19:54



Здравейте! виждам че темата е стара но ако може Я да помогне с някакво мнение защото имам същия казус и се лутам с различни мнения.
Според мен в дневник за покупките трябва да посоча длъжника защото съдия изпълнителя/заложения кредитор/ се явява само посредник .
Все пак моля за ваше мнение



Тема Re: ДДС по чл. 131 (1)нови [re: я]  
Автор arimis (конче)
Публикувано07.06.11 11:54



А на кого се плаща? В случая на банката ли?



Тема Re: ДДС по чл. 131 (1)нови [re: arimis]  
Авторj (Нерегистриран)
Публикувано07.06.11 12:55



На заложения кредитор




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.