Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:37 01.05.24 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
*Кратък преглед

Тема счетоводство на фирма?нови  
Авторизи (Нерегистриран)
Публикувано28.04.10 14:14



Здравейте колеги!

Може би въпроса ми ще ви се стори тъп, но никога не съм се занимавал с такива неща, та затова ми е малко тъмна Индията :) и искам предварително да се посъветвам преди да поема ангажимента.

Та значи... Работя на трудов договор като счетоводител в една фирма. Сега един приятел е решил да си направи ЕООД и да си отвори сервиз за техника и иска да му бъда счетоводител. Ще регистрира фирмата по ДДС. Съответно ще се води двойно счетоводство и ще трябва да подписвам отчетите. Та въпроса е как да стане тая работа? Може ли да съм на граждански договор или на 2-ри трудов? Какви са осигуровките и данъците при двата вида? И още нещо - приятеля ми ще бъде собственик и управител на ЕООД-то, но засега ще е и единствен техник, така че ще полага и личен труд. Как стой въпроса с неговите осигуровки?

Ще бъда много благодарен на отзовалите се!



Тема Re: счетоводство на фирма?нови [re: изи]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано28.04.10 20:24



Можеш да си на втори трудов. За гражданския също може, но ще трябва да се регистрираш като свободна професия и оттук вече скачаш на сто лева осигуровки на месец.
За приятеля ти също сто лева поне като самоосигуряващ се съдружник, а ако получава пари и за управлението още 200-300. Купон! Да ти се доработи направо...

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: счетоводство на фирма? [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор Trankvil (непознат )
Публикувано29.04.10 09:02



Може би ще сме конкуренти с приятеля на започналата темата, но и аз искам да стана собственик на ЕООД и единствения техник в него. Рових доста из нета и намерих разни мнения за ДУК-а и предложения за измъкване от примката за едновременното осигуряване като управител и работещ собственик, но всички бяха едни хубави теоретични построения, без да е ясно какво мисли кръчмаря от НАП. Мислех да напиша едно запитване до НАП по проекта им "Въпроси и отговори", но в него видях, че разглеждат само реални случай, а моят бизнес е още на етап "планиране". Предлагам някой от многофирмените счетоводители да убеди някой от клиентите си да направи запитване до НАП за казуса: Какви осигуровки трябва да плаща едноличен собственик на ЕООД, които е и единствен работещ в него, като възнаграждението му е само дивидент". Чета и мнения, че някои клонове на ТР не вписват нови ЕООД, ако няма приложен възмезден договор за управление на едноличния собственик и до колкото това е законно изискване.

Накрая бих искал да благодаря от името на всички, научили нещо полезно от постовете й, на Полуидиотчето и ако тя има отговор на мойте въпроси, може на лична бележка да ми даде контакти и съм готов да заплатя една разумна цена (все пак бизнеса още не е тръгнал) за консултацията.

П.П. Предложения за регистриране на ЕТ не ми вършат работа. Съответният лиценз се дава само на "търговски дружества"



Тема Re: счетоводство на фирма?нови [re: Trankvil]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано29.04.10 13:01



Чета и мнения, че някои клонове на ТР не вписват нови ЕООД, ако няма приложен възмезден договор за управление на едноличния собственик и до колкото това е законно изискване. Не знам кои са тези клонове, но аз вече три ЕООД-та и ООД-та регистрирах без договор за управление, с решение на Общото събрание или Едноличния собственик за избор на управител. В решението няма възнаграждение. А за ДУК продължава да важи правилото "няма договорено възнаграждение, няма изплатено такова, значи няма осигуровки". Този понеделник за последно го потвърдиха на един семинар (Заркова от НОИ).

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: счетоводство на фирма?нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Авторизи (Нерегистриран)
Публикувано29.04.10 14:10



Благодаря за отговора!

Ще рискувам да стана нахален :) но дали ще може малко повече инфо за втори трудов договор (съжалявам, но почти нищо не вдявам от ТРЗ). Каква може да е заплатата по него, така че да не се нарушава законодателството? На 4 часа ли да бъде или има и други варианти? Работата във въпросната фирма ще е малко (примерно 10-ина фактури на месец) и немога да взимам кой знае какви пари на човека.



Тема Re: счетоводство на фирма?нови [re: изи]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано29.04.10 14:16



о втори трудов договор не трябва да си на повече от 4 часа, защото не трябва да нарушаваш 12-часовата почивка между два дни и ако на първия си на 8 часа... Заплатата не може да е под минималната за съответния брой часове (ако си на 4- не може да е под 120 лв.). Осигурителния доход не може да е под минималния за съответната професия и дейност и съответния брой часове (т.е. пак се дели МОД пропорционално на отработените часове). Имаш си и специален член в КТ за договор до 40 часа или 5 дни месечно (114 май беше). Обаче ако ще се заемаш с цялостно обслужване на фирмата, вземи ги прочети тези всичките неща, щото инак ще се вкараш в приключение.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: счетоводство на фирма?нови [re: изи]  
Авторhaha (Нерегистриран)
Публикувано01.05.10 07:45



Само да знаеш че двойно е "счетоводството на черно",което не се показва в НАП, доста фирми си водят и такова за да скрият нещо и за себе си. А двустранно е счетоводството за което ти обяснява ПОЛУидиотчето.





Тема Re: счетоводство на фирма?нови [re: haha]  
Авторизи (Нерегистриран)
Публикувано05.05.10 18:34



Ха-ха-ха-ха-ха-ха. Така е. Голяма простотия съм написал






*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.