Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:52 20.04.24 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
*Кратък преглед

Тема счетоводни записвания при прехвърляне на търг.пред  
Автор tareva (непознат )
Публикувано28.04.10 11:10



ЕТ е продадено на ЕООД за сумата от 100 лв.-това е цената по договора за прехвърлянето. ЕТ-то не е заличено. По баланса на ЕТ има следните наличности:
- 20 гр. - 16 хил.
- 501 - 29 хил.
Това е по актива. В пасива има:
- записан капитал - 5 хил.
- неразпределена печалба - 18 хил.
- текуща печалба - 22 хил.
Това е. Какви счетоводни записвания трябва да се вземат в ЕТ. Забравих ЕТ е сина а ЕООД е бащата купувач т.е. имаме свързани лица.



Тема Re: счетоводни записвания при прехвърляне на търг.преднови [re: tareva]  
Автор tareva (непознат )
Публикувано28.04.10 11:31



Моля Ви помагайте щото ми е много трудно.



Тема Re: счетоводни записвания при прехвърляне на търг.преднови [re: tareva]  
Автор tareva (непознат )
Публикувано28.04.10 11:40



Много моля някой минал по тази процедура да помага щото ми е доста сложничко.



Тема Re: счетоводни записвания при прехвърляне на търг.преднови [re: tareva]  
Автор tareva (непознат )
Публикувано28.04.10 12:16



Няма ли кой да ме насочи? Предполагам някой ее минал по процедурата?



Тема Re: счетоводни записвания при прехвърляне на търг.преднови [re: tareva]  
Автор kyмaнич (стар клубар)
Публикувано28.04.10 12:24



има нещо като за тебе. Между другото: какъв е този "записан капитал" при ЕТ?



Тема Re: счетоводни записвания при прехвърляне на търг.преднови [re: kyмaнич]  
Автор tareva (непознат )
Публикувано28.04.10 12:59



Това май не много като за мен, защото доколкото разбрах става въпрос за вливане. При мен си е продажба.Това за капитала-това са средства на собственика при започването на дейност.



Тема Re: счетоводни записвания при прехвърляне на търг.преднови [re: tareva]  
Автор tareva (непознат )
Публикувано28.04.10 13:15



Хайде де помагайте. Аз ще Ви напиша какво мисля а вие кажете дали е правилно. 501/49 - 100 лв. - за цената по договора
49/20-16 хил.-това за прехвърлените активи
709/49 - 15900
и съответно 123/709 - 15900



Тема Re: счетоводни записвания при прехвърляне на търг.преднови [re: tareva]  
Автор kyмaнич (стар клубар)
Публикувано28.04.10 14:01



Писмо № 24-04-106 от 31.08.2006 г. на НАП

Задълженията, които поражда прехвърлянето на предприятието на едноличен търговец в ЕООД
...........
Във връзка с поставения в запитването въпрос, препратен ло компетентност с писмо до Дирекция „Данъчна политика", касаещ прилагането па Закона за счетоводството (ЗСч), се уточнява следното: В общия случай прехвърлянето на предприятие на ЕТ по чл. 15 от ТЗ представлява бизнескомбинация „придобиване" съгласно изискванията на приложимите счетоводни стандарти.

Съгласно изискванията на Счетоводен стандарт (СС) 22 „Отчитане на бизнес-комбинации", когато едно предприятие придобива контрол върху нетните активи и дейности на друго предприятие, е налице бизнескомбинация „придобиване".

В СС 22 няма изискване и двете предприятия, участващи в операцията, да бъдат юридически лица, поради което прехвърлянето на нетни активи от ЕТ попада в обхвата на бизнескомбинация „придобиване".

Също така, следва да се има предвид и счетоводният принцип за предимство на съдържанието пред формата, регламентирани в разпоредбата на чл. 4, ал. 2, т. 3 от ЗСч, съгласно който сделките и събитията се отразяват счетоводно съобразно тяхното икономическо съдържание, същност и финансова реалност, а не формално според правната им форма.

В тази връзка, прехвърлянето на предприятие на ЕТ по реда на чл. 15 от ТЗ следва да се отрази счетоводно според икономическата същност на операцията, а именно прехвърляне на нетни активи, без да се отдава значение на обстоятелството, че предприятието, което прехвърля нетните активи, е ЕТ, а не юридическо лице.

С оглед на гореизложеното придобитите нетни активи на „..," ЕООД в резултат на прехвърляне на предприятието на ЕТ „..." по реда на чл. 15 от ТЗ следва да се осчетоводят и представят в ....." ЕООД съгласно изискванията на СС 22.

ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА НАП: (П)
М. МУРГИНА




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.