Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:21 24.09.24 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема да се смея ли, да плача ли ?нови  
Автор _avid_ (аналгин)
Публикувано03.02.10 17:16



Здравейте,
не съм писала до сега тук, а и постът ми ще е полезен само и единствено за мен.За вас се надявам да е забавен, но на мен не ми е до смях.
Ей ся ше ви разкажа, па белким ми олекне.
В момента съм в ревизия по ДДС по повод процедура по възстановяване-нищо необичайно.Интересното в ситуацията е ревизорът.По повод на ДДС-ревизията вчера се зарови в главните ми книги и оборотните ведомости, от което последваха няколко въпроса.Ето и някой от тях :
-Материалите от собствено производство, които влагате, защо не минават през 60-група ? Вероятно за да ги различавате от купените..... (търпеливо се опитах да му обясня защо)
-Получените аванси защо са в 704 сметка ? Те не са приход... (ей тук си премълчах, защото прецених, че ще ми отиде доста ресурс да му обясня )
-Защо сметка 701 има отрицателно кредитно салдо ??? (напънах се да му обясня причината за тъжния факт)
-Защо сметките от 70 група имат салда ? (пояснявам, че ревизията е по ЗДДС и обхватът на ревизията е февруари-ноември 2009)
...и още няколко подобни въпроса...
Но това, което ме пищиса, беше следното финално изказване : „Вие къде сте завършила ? Водите доста странно счетоводство, и ръководителката ми на екип ще е на същото мнение, като мен....”
На последното изобщо не си направих труда да отговоря, защото няма какво да му се отговори.
Факт е, че в тази сграда има няколко служители, които са прочути със своята „компетентност” както сред счетоводителите, така и сред колегите си.
Не смятам, че съм супер специалист, но най-ми е неприятно да ме проверяват некомпетентни.
Дайте идея какво да го правя тоя шматарок.Твърдо съм решена да го направя за резил.За сега съм го помолила зъбележките по отношение на счетоводните ми записвания да ми изпрати в писмен вид (ей тъй, да си ги имам )





Тема Re: да се смея ли, да плача ли ?нови [re: _avid_]  
Авторzen (Нерегистриран)
Публикувано03.02.10 18:06



Бедна ми колежке, не си го слагай на сърце, че и то е от плът и кръв- пази го!
Относно счетоводните знания на нап-аджиите / има и начетени / няма какво да говорим- всички сме се наслушали на подобни въпроси , които няма как да бъдат проумени , та и да им се отговори.
Моята тактика е - минимум разговори с проверяващия- Отговарям само на Искания в писмен вид и Изх. Н. Пита ли нещо:
- Моля напишете ми Искане какво точно да представя!
И също:- Пишете каквото смятате - Ние ще си пишем възраженията и жалбата.



Тема Re: да се смея ли, да плача ли ?нови [re: _avid_]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано04.02.10 00:36



А аз може ли също да попитам за получените аванси защо са в 704 (освен ако тя не се казва "аванси")?

Сериозно питам.

Най обичам да чета, ама не мога.

Тема Re: да се смея ли, да плача ли ?нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор _avid_ (аналгин)
Публикувано04.02.10 10:18



411-704,4532 при получаване на аванса

411-701,4532 при сделката
411-704,4532 (-) приспадане на аванса

704 не участва във формиране на финансов резултат

По този начин не си разбивам взаимоотношенията с контрагент между няколко разчетни сметки, а и вземането се отчита в пълен размер (вкл.ДДС) по 411
Не знам, така ми е удобно...Между другото 704 си се казва "аванси" при мен





Тема Re: да се смея ли, да плача ли ?нови [re: _avid_]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано04.02.10 13:29



Признавам, че аз не го осчетоводявам така, но... А ако ти остане салдо по 704 в края на годината, къде го оставяш в баланса?

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: да се смея ли, да плача ли ?нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор _avid_ (аналгин)
Публикувано04.02.10 14:11



Обикновено остава салдо.В бланса се появява като "Приходи за бъдещи периоди".Одиторите приемат записванията ми.Да видим сега ревизора какво ще измисли





Тема Re: да се смея ли, да плача ли ? [re: _avid_]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано04.02.10 14:15



Е, те това според мен не е редно, защото това са си клиенти по аванси, както го описваш и мисля, че трябва да стоят на друг ред.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: да се смея ли, да плача ли ?нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор _avid_ (аналгин)
Публикувано04.02.10 14:30



При мен авансите в 704 са за продукция, чиито разходи трупам в следващата финансова година, а не за стоки, които имам в наличност или за услуги.
Между другото имам и аванси за услуги към края на годината, но тях си отчитам в 412, како що си требе ....Абе, не е лесна и мойта





Тема Re: да се смея ли, да плача ли ?нови [re: _avid_]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано04.02.10 14:56



Е, добре де, но каква е разликата дали са за продукция или услуги? Според мен няма разлика. И в двата случая ще се правят разходи в следващата година. Защо едното да е аванс, а другото приход за бъдещ период?
В примерите към стандартите, които имам тук в някаква книжка като приходи за бъдещи периоди са посочени разни лихви при разсрочени плащания.
И там пише още: ако не са известни разходите или те ще бъдат реализирани (уточнени) в един по-продължителен период, всяко получено плащане се признава за пасив (задължение)- клиентски аванс. Струва ми се, че твоят случай е точно такъв. Както и да е. Просто се зачетох.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: да се смея ли, да плача ли ?нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор _avid_ (аналгин)
Публикувано04.02.10 15:32



Ми то и според мен няма разлика между продукция и услуги, ама какво да правя, като стандартът прави, гледаме да се съобразяваме с него


Иначе избягвам да се зачитам в допълнителни коментари, разяснения и примери, щото става по-объркано...като например лихвите при разсрочени плащания от твоя пример-
1.11. Приходи за бъдещи периоди - приходи на предприятието, получени през отчетния период, които са свързани с извършването на разходи през следващи отчетни периоди (Да ги питаш какви са им разходите на приходите от лихви...)
Приятно ми беше, че се зачете
Лека работа




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.