Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:26 25.06.24 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Стая от апартамент на родител под наем за ЕТнови  
Авторdeveloperche (Нерегистриран)
Публикувано01.04.09 15:11



Здравейте,

Ще ходя утре или другиден на счетоводител в Пловдив със следния въпрос, но понеже въпросът е малко странен (може би), бих желал по възможност да събера повече мнения от различни счетоводители, за да не се окажа подведен от мнението на само един Ваш колега.

Значи аз съм доста млад :) собственик на ЕТ и засега си нямам офис, а си работя сам от вкъщи (програмирам разни неща), което се явява всъщност апартамента на баща ми и в него живеят и моите родители. Сега обаче като се замисля, аз реално с моята дейност харча ток, вода, парно и т.н. на баща ми, докато си изпълнявам дейността, но тези разходи, въпреки че реално са разходи на моето ЕТ, няма как да ги отсчетоводим като такива, понеже всичко си се води собственост на баща ми. Та затова ми дойде мисълта, ако не е забранено от закона, да подпишем поне един договор за наем с баща ми за една стая от апартамента и тя да ми се води офис (каквато всъщност и реално погледнато понастоящем е), за да може все пак нещо и да отсчетоводяваме като разход на фирмата.

Предполагам той ще трябва да си плаща някакъв данък за този наем, но това ми се струва по-стандартен въпрос и мога да си питам като си отида на счетоводител тук, така че не ме вълнуват толкова много различни мнения по въпроса. :)

Ами това е въпросът ми. Надявам се да изкачажат мнението си повече от вас. Благодаря Ви предварително! :)



Тема Re: Стая от апартамент на родител под наем за ЕТнови [re: developerche]  
Автор ivkar (непознат )
Публикувано01.04.09 15:39



ими сключи договор



Тема Re: Стая от апартамент на родител под наем за ЕТнови [re: developerche]  
Автор botzeto (непознат )
Публикувано01.04.09 16:37



"Значи аз съм доста млад :) собственик на ЕТ" и вече почваш да хитрееш

Та само ще ти нахвърлям накои неща- първо нищо не ти пречи да сключиш договор за наем с баща ти, както ти сам си се досетил това ще е доход на твоя родител в/у който той ще трябва да внесе 10% данък, второ- също така имай впредвид че сте свързани лица а данъчните много ги обичат такива /искам да кажа, че наема трябва да е такъв какъвто ти би дал на друг наемодател който не е твой баща, абе с две думи да е реален-незнам как вървят наемите на една стая в пловдив/трето- трябва успеете да убедите данъчните че точно ти в тая стайчка си изхарчил точно толкова ток, вода, парно и т.н. и четвърто- направи си една груба сметка дали си заслужава да правиш всички тези неща и ако данъка който ще трябва да внесе баща ти е по-малък от данъка който ти спестяваш като осчетоводяваш тия разходи подписвайте договора



Тема Re: Стая от апартамент на родител под наем за ЕТнови [re: botzeto]  
Автор Caнитap (napalmoff )
Публикувано02.04.09 12:56



и вече почваш да хитрееш

Що да хитрее, момчето е абсолютно право. Доколкото си спомням в началото на демокрацията, такъв вид разход си фигурираше в декларацията.(може и да се бъркам де)

Та в края на краищата консумативите си струват някакви пари

.

Иначе за другото си прав


Редактирано от Caнитap на 02.04.09 12:57.



Тема Re: Стая от апартамент на родител под наем за ЕТнови [re: botzeto]  
Авторdeveloperche (Нерегистриран)
Публикувано03.04.09 10:11



Ходенето при счетоводител се отложи за началото на другата седмица, но Ви благодаря за подробните разяснения! Ще ги обсъдим със сигурност. :)

Иначе, както е споменал колегата Ви, това наистина не го приемам за хитруване, защото реално си вървят разходи на моето ЕТ, които обаче баща ми покрива. И, ако не работех в неговия дом, а в отделен офис, тези разходи щяха да си се осчетоводяват без проблеми. Така че не виждам какво лошо има поне един наем да му плащам. Иначе за ток, вода, парно и т.н. не мисля, че има лесен начин да се засича точно колко отиват за дейността ми, понеже би трябвало може би да се сложи отделен електромер и т.н., но един наем поне, ако му плащам, биха били по-справедливи нещата. А и не смятам да си измисляме някакъв нереален наем, а ще проуча все пак как вървят наемите на малки офиси в града.

А като говорим за хитруване, мога да Ви дам и обратни примери за реално хитруване спрямо мен. Примерно за миналата година на мен ми искат 15% плосък данък вместо 10%, защото ме сравняват с големите корпорации, които били плащали и 5% корпоративен данък. Еми то хубаво, ама аз си работя абсолютно сам като един обикновен работник в някоя фирма и ми се струва, че моите възможностите са малко далеч от тези на корпорациите. Друг пример - взех да си внасям вече осигуровките авансово в началото на годината за цялата година, за да не се занимавам с бумащини всеки божи месец. И се питам, преди като се е случвало да закъснея някой месец ми искаха лихва, а сега като съм ги внесъл за цялата година авансово, защо пък те не ми върнат малко лихва, а? Логиката им ми се струва малко наредена в тяхна полза.

Така че хитрини има и в обратна посока и според мен тези хитрини са всъщност едно от нещата, което кара хората да мислят какви ли не начини да заобикалят закона и да има повече работа за Вас счетоводителите. :)

Според мен, ако се намалят данъците и осигуровките до едно символично ниво, всичко това (сивата икономика) ще изчезне в огромна степен, както и предпоставките за корупция в НАП и т.н, защото всеки ще си внася всичко без да се замисля. Ама кой ти слуша един млад програмист. :)



Тема Re: Стая от апартамент на родител под наем за ЕТнови [re: developerche]  
Автор botzeto (непознат )
Публикувано03.04.09 14:17



".......мога да Ви дам и обратни примери за реално хитруване спрямо мен"
Само да ти кажа каква им е била идеята на тия горе които пишат законите за твойте 15% - те не те сравняват с "големите кооперации" /няма значение колко е голяма фирмата,защото данъците в проценти са еднакви за фсички фирми/, а поради факта че, както ти сам каза на другите фирми данъка е 10 % , но тука има едно голямо НО , та значи поради тая причина, а и за да могат совствениците в тези фирми да си взимат/получават официално парите които са вече обложени с тези 10% те трябва да внесат на същите пари и още 5% -Данък дивидент. И какво става накрая- техните 10% + 5% правят твоите 15%. Надявам се да съм бил ясен. Иначе подкрепям това, че ако се намалят данъците и осигуровките ще се намали и доста сивата икономика, макар че нещата не са толкова прости, а са много по-комплексни!



Тема Re: Стая от апартамент на родител под наем за ЕТнови [re: botzeto]  
Автор Heykия (ентусиаст)
Публикувано03.04.09 14:43



А сега да смятаме при печалба 1 000 000 лв. колко ще трябва да плати едно ЕООД и едно ЕТ на бирниците.
1.ЕТ -15% =150 000 лв.
2.ЕООД - 10% =100 000 лв. тогава остават 900 000 които МОЖЕ (ако иска) да си даде за дивидент. Ако има огромно желание да показва доходи от това 5% на 900 000 е 45000 за бирниците. Значи общо 145 000 лв. плащания

Разликата между едното и другото е 5 бона. Е верно е че тъпата глава на депутата не е мислила по тоз начин, ама все пак 5 бона са си 5 бона.
А ако собственика не ще дивидент? Стават 45 бона още +. Колкото до доказване на доходи - има 1000 начина за доказване чрез необлагаеми доходи. Най-често ползвания е купуване на ТОТО фиш (ако требе наведнъж да докажеш и реално взети пари). А сумите от тото някой да знае декларират ли се нейде? Нищо не ти пречи да си играеш всяка седмица с по 1 фиш и да печелиш по 999 лв. (например) И едновременно с това да си безработен! Пък и да имаш фирма дето е на загуба (или печалба 1 лв...)
Е , чрез земеделски стопанин също! Нали имаше един Картофа навремето дето изкарвал незнамколко си там добив от декар и продавал след тва? НЕОБЛАГАЕМО за него време! Нали имаше комисии, дето да проучват дали може толкоз добив на декар? И какво стана? - едно голямо НИЩО!
Така , че дупки из законите мнооого. Това , че си минал през некоя не значи че си престъпник! Просто законодателя (ако може да се нарече законодател един преписвач на закони) така е решил да бъде. И всички ние сме длъжни да се съобразяване (и нагаждме) според това.



Тема Re: Стая от апартамент на родител под наем за ЕТнови [re: Heykия]  
Автор ha! (дрисльо)
Публикувано03.04.09 16:21



Чета ви чета и ... тук има ли барем един икономист?

прекрасна, ужасна - все тая, резултатът е съсипващ


Тема Re: Стая от апартамент на родител под наем за ЕТ [re: ha!]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано07.04.09 12:01



Няма нито един!
Поне аз не съм.



La Maritza c'est ma rivière...

Тема Re: Стая от апартамент на родител под наем за ЕТнови [re: Heykия]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано07.04.09 12:14



...те не те сравняват с "големите кооперации"...
...Нали имаше един Картофа навремето дето изкарвал незнамколко си там добив от декар и продавал след тва? ...


За земеделски кооперации говориш, нали?
Картофа явно се е сравнявал с най-големите ТКЗС-та.

La Maritza c'est ma rivière...



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.