ПОЩАЗатвори
Име:
Парола:
Регистрирай Free

Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:40 21.10.14 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
*Кратък преглед

Тема болнични самоосигуряващ се?нови  
Автор ladye (-<-@)
Публикувано11.02.09 12:42



Здравейте, собственик на ЕООД, който се самоосигурява до миналия месец само за фонд пенсии. От този месец ще се осигурява и за фонд ОЗМ и иска да ползва болнични. Базата за болнични за месеца, в който се е осигурявал за фонд ОЗМ ще е избрания осиг.доход (в случая 260 лв), а за предходните месеци, в които е имал осигуровки само за фонд Пенсии ще е минималната работна заплата за страната.
Така ли е или нещо греша. Интересуваме за периодите, когато не имал осигурвки за Фонд ОЗМ дали ще е такяв дохода?

Ако плащаш за работа с фъстъци, ще си наемеш маймуни!


Тема Re: болнични самоосигуряващ се? [re: ladye]  
Автор111 (Нерегистриран)
Публикувано11.02.09 13:01



Той миналия месец беше януари, ако е сменил процента трябва и през него да е бил осигурен за ОЗМ. Собственика да има за предходен период най-малко 6 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск. Ако няма той няма такъв то няма и право на обезщетение.



Тема Re: болнични самоосигуряващ се?нови [re: ladye]  
Автор kyмaнич (стар клубар)
Публикувано11.02.09 13:38



В КСО си го пише:

Чл. 48а. Осигурените лица за общо заболяване и майчинство имат право на парично обезщетение за бременност и раждане вместо трудово възнаграждение, ако имат 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск.

Чл. 49. (1) Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 12 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на временната неработоспособност поради бременност и раждане. Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната, и се определя по реда на чл. 41, ал. 2 - 5.



Тема Re: болнични самоосигуряващ се?нови [re: kyмaнич]  
Автор123 (Нерегистриран)
Публикувано11.02.09 14:08



Това не е точно така, поне от въпроса по начина по който е зададен не личи да става въпрос за бременност и раждане, обезщетението за временна неработоспособност поради общо заболяване е съгласно чл.41 от КСО.

Възнаграждение, от което се определя обезщетението
Чл. 41. (1) (Доп. - ДВ, бр. 64 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване се изчислява в размер 80 на сто, а за временна неработоспособност поради трудова злополука или професионална болест - в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху които са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за съответния риск за периода от шест календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността. Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване не може да надвишава среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) За дните, включени в периода по ал. 1, се взема предвид среднодневната минимална работна заплата за страната за съответния период, ако лицето:
1. (изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) не е било осигурено за общо заболяване и майчинство;
2. (отм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.)
3. е ползвало неплатен отпуск, който се зачита за трудов или служебен стаж;
4. е ползвало отпуск за отглеждане на малко дете;
5. (нова - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) е било осигурено по законодателството на друга държава по условията на международен договор, по който Република България е страна.

(3) (изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) За дните, включени в периода по ал. 1, през които лицето е получавало парично обезщетение от общественото осигуряване за временна неработоспособност или за бременност и раждане, се взема предвид доходът, от който е определено паричното обезщетение.

(4) (Нова - ДВ, бр. 67 от 2003 г.) Сумата, от която се изчисляват паричните обезщетения, не може да бъде по-голяма от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за периода, от който се определят паричните обезщетения.



Тема Re: болнични самоосигуряващ се?нови [re: ladye]  
Автор ladye (-<-@)
Публикувано11.02.09 14:27



не става въпрос за бременност и раждане, а за временна работоспособност поради общо заболяване.
И аз изхождам точно от разпоредбата на чл.41,ал.2 КСО, че за този период ще бъде минималната работна заплата за страната. Взимам в предвид също и чл.17, ал.6 на Н-бата за изчисл. и изпл. на парич.обезщ., но тук се визира периода, в който има осигурителни вноски за ОЗМ. Така че май за периода, когато не е бил осигурен остава минималната работна заплата.
Питам ви, защото като звънях в НОИ и от там на един от телефоните ми отговориха, че изобщо не можел да излезе в болничен след като няма за последните 6 мес. осигуровки за ОЗМ. Но ми дадоха и друг телефон на който да се консултирам - от там пък ми отговориха, че нямало проблем и че базата за болничен била дохода, въхру който се е осигурявал, нищо че не е имал осигуровки за ОЗМ
Но на мен и двата отговора ми се сториха неточни.

Редактирано от ladye на 11.02.09 14:35.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2014 Dir.bg Всички права запазени.