Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:59 29.06.24 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
*Кратък преглед

Тема Трудов договор и осигуровки в ООДнови  
Автор The GAME (*_*)
Публикувано26.11.08 16:52



Привет! Предварително се извинявам за може би малко лаишкия въпрос, но не разбирам много от тези неща и искам да попитам нещо важно. Имам трудов договор с компания, която ми плаща данъци, здравно осигуряване, пенсионни осигуровки и т.н. Същевременно преди време регистрирахме с мой приятел и ООД, с идея да осъществяваме дейност до няколко месеца. В него и двамата сме вписани като управители. Интересува ме, дали докато то не осъществява никаква дейност и аз като управител все още нямам заплата към него трябва да заплащам някакви осигуровки и ако да - какви? Благодаря ви!

По принцип знам, че може да се осигуряваш два пъти, но въпроса ми е - това задължително ли е?

Всички горещи новини от света на технологиите

Редактирано от The GAME на 26.11.08 16:57.



Тема Re: Трудов договор и осигуровки в ООДнови [re: The GAME]  
Автор*** (Нерегистриран)
Публикувано26.11.08 21:31



Задължително е да се осигурявяш в ООД-то , ако имаш дейност. Ако ООД не работи - не се самоосигуряваш. Началото на дейността на ООД -то както и временното й прекратяване се декларира в НАП.
Не се осигуряваш в ООД, ако доходът ти по ТД на друго място е над максималния осиг.доход.
Добре е ако ООД започне да работи да се обърнеш към счетомодител - срещу заплащане ;)))



Тема Re: Трудов договор и осигуровки в ООД [re: ***]  
Автор The GAME (*_*)
Публикувано27.11.08 01:19



Разбира се, че ще се обърна като счетоводител, но като има реален смисъл, печалба и т.н. А в Интернет бях чел, че ако съм само съдружник, а не управител мога да не се осигурявам.

Всички горещи новини от света на технологиите



Тема Re: Трудов договор и осигуровки в ООДнови [re: ***]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано27.11.08 07:49



В НАП не се декларира началото на дейността на ООД-то, а началото на дейността на съдружника в него. Ако съдружниците са двама и само единият осъществява дейност в дружеството, то само той ще е длъжен да подаде декларация и да се самоосигурява. Другото са свободни съчинения на тетки от НОИ.

Колко е хубаво да не правиш нищо, а след това да си починеш.


Тема Re: Трудов договор и осигуровки в ООДнови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор rossenmir4ev (непознат )
Публикувано30.01.09 07:03



а какво става,когато оод има двама съдружници и двамата се осигуряват от друга фирма над осигурителния минимум. та въпросът ми е могат ли да си назначат управител и да осигуряват само него?



Тема и пак приказвайте...нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Авторвижтe тoвa (Нерегистриран)
Публикувано30.01.09 08:11



Осигуряване на управители на търговски дружества, работещи и по трудов договор
от Вержиния Заркова, експерт в НОИ, 25 Jun 2008 09:46ч, видяна 4186 пъти
реклама

Провеждането на държавното обществено осигуряване на работещите по трудови договри и на изпълнителите по договори за управление и контрол на търговски дружества се извършва на две различни основания.
Това са разпоредбите на чл. 4, ал. 1 т.1 и т. 7 от Кодекса за социално осигуряване. Съгласно тези разпоредби както работниците и служителите наети на работа за повече от пет работни дни, или 40 часа, през един календарен месец така и изпълнителите подоговори за управление и контрол са задължително осигурени за всички осигурени социални рискове. Осигуряването на едно от посочените основания не изключва внасянето на осигурителни вноски по другото основание. Поради това когато едно и също лице е наето по трудово правоотношение и едновременно с това е управител на търговско дружество за него се дължат осигурителни вноски върху възнагражденията получени и от двете места. Осигурителните вноски и по трудовото правоотношение и по договра за управление в търговското дружество се дължат върху получените възнаграждения но върху не по-малко от минималния осигурителен праг определен за всяка длъжност в зависимост от основната икономическа дейност на осигурителите и не повече от максималния месечен осигурителен доход определен в Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване. Осигурителните вноски се начисляват и внасят от всеки осигурител поотделно.
През 2008 г., на основание т. 4 от забележките към приложение № 1 на ЗБДОО минималните осигурителни доходи не се прилагат за работниците и служителите в бюджетните предприятия по смисъла на § 1, т. 1 от допълнителната разпоредба на Закона за счетоводството. Бюджетни предприятия са държавните и общинските органи, техните структурни единици и всички икономически обособени лица, прилагащи бюджети, бюджетни сметки, извънбюджетни сметки и фондове по смисъла на Закона за устройството на държавния бюджет и Закона за общинските бюджети , както и държавните фондове и институции по задължителното обществено, здравно и друго осигуряване, държавните висши училища, Българската академия на науките, Българската национална телевизия, Българското национално радио и други лица и структурни единици, чиито сметки и операции се включват от Министерството на финансите в консолидираната фискална програма.
Задължението за внасяне на осигурителни вноски върху сбора от двата дохода на осигурените лица е регламентирано в чл. 6, ал. 10 от кодекса за социално осигуряване, съгласно който: “За лицата, които получават доходи от дейности на различни основания по чл. 4, осигурителните вноски се внасят върху сбора от осигурителните им доходи, но върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, по следния ред:
1. доходи по трудови и/или по служебни правоотношения, по договори за управление и контрол на търговски дружества и от трудова дейност като член-кооператори;
2. осигурителен доход като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества, упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, регистрирани земеделски производители и тютюнопроизводители;
3. доходи за работа без трудово правоотношение.”
Доходите от дейностите посочени в точка 1 от горната разпоредба се поставят на първо място когато осигурените получават едновременно с това и доходи от дейностите посочени в т. 2 и 3. Доходите от дейностите посочени в т. 1 обаче са равнопоставени помежду си т. е. редът по който са изброени не означава, че при образуването на сбор от тези осигурителни доходи задължително на първо място трябва да се постави дохода от трудовото правоотношение. Поради това когато осигурените получават различни доходи по посочените в точка 1 правоотношения те сами трябва да определят основния си осигурител и да посочат поредността на доходите си при образуването на максималния осигурителен доход. Това задължително трябва да се извърши когато сбора от осигурителните доходи е по-голям от определения размер на максималния месечен осигурителен доход. Ако осигурените изберат трудовото си правоотношение за основно , осигурителният доход по договора за управление ще допълва месечния осигурителен доход, върху който ще се изчислят осигурителните вноски до определения максимален размер. В аналогичната ситуация когато по трудовото правоотношение осигурителните вноски са внесени върху максималния размер на осигурителния доход върху дохода получен за управлението осигурителни вноски не се дължат.
Осигурителните вноски за работещите по трудово правоотношение се дължат както когато възнагражденита на лицата са изплатени така и в случаите когато те са само начислени и не са изплатени. При същите условия възниква дължимостта на осигурителните вноски и за управителите на търговските дружества /чл. 6, ал. 3 от Кодекса за социално осигуряване/. Съгласно разпоредбите на Търговския закон управителят на търговското длужество е физическо лице, натоварено и упълномощено от търговец да управлява предприятието му срещу възнаграждение. Въпреки това често в договорите сключени с управителите на търговски дружества изрично се записва, че за осъществяване на управлението управителят няма да получава трудово възнаграждение. В тези случаи разпоредбата на чл. 6, ал. 3 от КСО не може да бъде приложена т. е. няма нито изплатено нито начислено възнаграждение, върху което да се дължи осигурителна вноска за ДОО.
Осигурителните вноски за работниците и служителите и за управителите на търговси дружества се разпределят между осигурителя и осигуреното лице. През 2008 г. това разпределение е 60 на сто за сметка на осигурителите и 40 на сто за сметка на осигурените лица.


И приказвайте за оранжевото



Тема Re: и пак приказвайте...нови [re: вижтe тoвa]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано30.01.09 13:37



Ами, ако кажеш точно срещу кое протестираш, може и да приказваме.

Искаш да кажеш, че няма нужда никой да се осигурява, независимо дали дружеството работи или какво? Иначе това сме го чели.

Колко е хубаво да не правиш нищо, а след това да си починеш.

Тема Re: Трудов договор и осигуровки в ООДнови [re: rossenmir4ev]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано30.01.09 13:38



А защо не назначат някой от двамата за управители да не го осигуряват, защото на друго основание надхвърлят максимума? Някаква благотворителност спрямо държавата ли ще е или как?

Колко е хубаво да не правиш нищо, а след това да си починеш.



*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.